traumatism cranio-cerebral in zona parietala stanga cu convulsii, pierderea cunostintei si coma

16-04-2007
miryam
Nu este medic/terapeut
miryam
Acum 2ani si jumatate am suferit un traumatism cranio-cerebral in zona parietala stanga cu convulsii, pierderea cunostintei si coma. Cand mi-am reveni nu puteam sa misc bratul drept, nu prea puteam sa inghit si am avut retentie de urina.Nu a fost nevoie de operatie.In cateva zile am putut manca fara probleme, in cam o luna si jumatate s-a rezolvat si cu urinatul, la fel si cu mana.Dupa trei luni am avut miscari involuntare la degete si am mers din nou la spital.Am urmat tratament cu carbamazepina, cerebrolysin, nicergolina lucetam.Dupa prima luna de tratament am avut parestezie pe partea dreapta(mana si partea dr a fetei), medicul a zis sa continui cu tratamentul.Au mai fost cateva crize de genul acesta destul de dese(tin cam 1 minut, doua).Acum nu am mai avut de 6 luni dar am stari de agitatie, nervozitate, teama ca imi vine rau cand sunt singura pe strada, slabiciune musculara si dureri de genunchi.Iau mereu carbamazepina, fac cure cu cerebrolisyn, anxiar foarte rar. Acum mi s-a prescris si xanax si nu stiu daca sa il iaupentru ca am auzit ca creaza dependenta, nu stiu ce sa mai fac.Va astept cu sfaturi. Multumesc.
4 comentarii
1
09-06-2007, ora 00:00
scipio
Nu este medic/terapeut
scipio
e al doilea mail, am mai incercat unul acum o saptamana, si nu a fost postat (???).
Doresc sa stiu cat mai multe despre starea de coma pe care a-ti avut-0, fratele meu este inaceasta stare de 16 zile. Orice informatie poate sa-mi fie folositoare (de exemplu doar dupa 10 zile am aflat ca trebuie masate picioarele si mainile... nimeni nu spune nimic, nu stiu ar trebui sa fie o deontologie dar lucrurile acestea deja nu mai prezinta pentru mine interes). VA rog mult sa-mi raspunde-ti -
1
10-06-2008, ora 00:00
cladiade
Nu este medic/terapeut
cladiade
am si eu aceeasi problema cu un verisor in varsta de 19 ani care a avut un accident de masina pe 29 mai 2008. isi misca mainile si picioarele, este intubat, dar nu se trezeste. tratamentul este cu cerebrolisyn si altele. nu se trezeste nu poate vorbi si nu deschide ochii, doar clipeste. Este in aceasta stare de 12 zile. parintii sunt disperati, va rugam ajutati-ne cu un sfat.
1
08-07-2008, ora 00:00
Lord Aihao
Nu este medic/terapeut
Lord Aihao
Cum se manifesta retentia de urina?
0
19-04-2020, ora 02:12
Mirela123456789
Nu este medic/terapeut
Mirela123456789
Buna seara!Am si eu un frate tot cu un accident auto cu traumatism cranio cerebral grav!As dori sa vorbesc cu cineva care a trecut prin asta, pentru niste sfaturi, sunt si eu disperata, fratele meu nu e intr-o stare ok desi au trecut 5 luni de atuncii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Telemedicina ar putea facilita monitorizarea pacienților aflați în comă
  • Scala de comă Glasgow
  • Convulsiile epileptice şi depresia ar putea avea cauze genetice comune
  • O nouă terapie pentru managementul crizelor convulsive?
  • Cum afectează Neurontin și Lyrica sinapsele creierului?
  • Tratamentul si ingrijirea unei persoane in coma
  • Coma de lungă durată - evoluție și șansele de recuperare
  • Terapie genică care poate suprima pe termen lung convulsiile epileptice
  • Convulsii la copil - ce trebuie să știi ca părinte
  •