tratament polipi nazali

198 comentarii 1 2 ..... 456 7 Înainte ›
0
01-04-2012, ora 20:32
iancuf
Nu este medic/terapeut
iancuf
Multumesc pentru raspuns. O sa tinem legatura poate cand vine el in concediu sunteti disponibil si o sa va cautam.
0
26-04-2012, ora 07:28
lylyk
Nu este medic/terapeut
lylyk
Buna dimineata. Multumesc pt. raspunsurile primite. Am ajuns pana la urma cu fetita la spital la sfarsitul lunii martie. Diagnostic: bronsiolita, otita medie dr. si otita seroasa stg. Am facut tratament cu antibiotic si urma sa o opereze la sfarsitul lunii aprilie, insa, surpriza, la 5 zile dupa terminarea antibioticuli a facut varicela. Medicul este de parere ca mai trebuie asteptat cel putin pana la sfarsitul lui mai pt a face interventia. Acum as dori sa va adresez o intrebare. Pt care dintr operatii as putea opta. Cea traditionala sau cea cu electrod? Am inteles (nu oficial) ca interventia cu electrol, desi riscul de infectii este f mic, fara sangerari, exista un risc mai mare sa se refaca polipii? Multumesc anticipat.
0
26-04-2012, ora 10:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
orice metoda este buna in mana unui chirurg care stie sa aplice acea metoda
inzadar ii dai unui medic acum un Laser daca el NU a lucrat cu acel instrument niciodata
lasati medicul sa decida metoda...

pe Dvs va intereseaza doar sa nu.l doar pe copil si sa respire dupa operatie
0
26-04-2012, ora 10:49
lylyk
Nu este medic/terapeut
lylyk
Multumesc frumos pt raspunsul dvs. Acelasi lucru stiu si eu, insa, soacrele... O zi buna
0
28-04-2012, ora 14:18
tamassy
Nu este medic/terapeut
tamassy
Buna ziua! Am un baietel de 3 ani si jumatate. De la 1 an si jumatate are vegetatii adenoide. Am incercat sa il tratam homeopat, dar din cauza ca racea destul de des nu au avut efect remediile. In prezent, nu reuseste sa doarma noaptea linistit, nu poate respira deloc pe nas, si are si pauze de cateva secunde in respiratie (aprox. 5 sec.). Ziua este foarte agitat din cauza asta. Nu vrem sa il operam, dar mi-e frica ca asta va fi solutia pentru el. Cand stiu daca mai merita sa astept, sau nu? Cand stiu daca mai are sens sa continui un tratament homeopat pentru el, sau nu?
Multumesc!
0
28-04-2012, ora 19:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamantul homeopat ca sa dea rezultate trebuiecsaz fie urmat si de un anumit regim alimntar fara produse alergene si insotit de un tratament intens local cu inhalatii, aerosoli, aromoterapie... cum am mai scris aici pe forum.
tratamentul cu colargol obligatoriu
indicatiile pentru intervedntie sunt foarte clsre daca copilul nu respira pe nas... este riscul de a fazce otitevseroase si cel mai grav se modifica structura osoasa a fetiii si mai tarziu se ajunge la aparat dentar.
daca in 3 luni de tratament intedns local si general nu sunt rezultate. trebuie operat
0
28-04-2012, ora 23:48
tamassy
Nu este medic/terapeut
tamassy
Multumesc mult pentru sfat! Cu ce pot sa ii fac aerosolii? Pana acum am facut cu apa de mare, dar cred ca nu e de ajuns in cazul lui. Inhalari, nu cred ca o sa accepte. Uleiul de eucalipt il pot folosi in cazul in care ia remediu homeopat? Colargol cum se administreaza? Multumesc, inca o data!
0
12-05-2012, ora 08:16
lylyk
Nu este medic/terapeut
lylyk
Buna dimineata. Am operat fetita de polipi miercuri pe 9.05.2012. Se simte bine, cu exceptie faptul ca o doare gatul, de la intubare, tuseste dimneata si scuipa secretiile acumulate peste noapte, se simte bine. Sa speram ca nu vor recidiva. Avem si niste amigdale foarte mari si poate pe viitor vom lua in calcul micsorarea lor. Vom lasa corpul sa vedem cum va reactiona acum dupa scaoterea polipilor. Multumesc pentru sfaturi si voi mai apela la dvs.
0
13-08-2012, ora 07:56
alina_stancele
Nu este medic/terapeut
alina_stancele
Buna ziua,
Am o fetita de 6 ani care se pare ca sufera de vegetatii...zic se pare pt ca fetita intotdeauna a respirat pe nasuc, chiar si atunci cand era racita, noaptea doarme foarte bine, nu sforaie, nu etse agitata, a avut decat o data otita, si atunci cu durere doar o zi, mai bine zis doar odata.Cand a avut otita i-am afcut aerosoli.Intradevar ea a racit des iarna trecuta, si din cauza asta au zis sa o operez, dar asta sa die singurul criteriu pt o operatie de polipi? Apoi nu o sa mai raceasca la fel de des? Imi este foarte frica de operatie, de anestezie si sincer nu as vrea sa o operez decat daca este neaparat nevoie, , , Si mai am o intrebare: polipi pot influenta dezvoltarea fizica si psihica? Ea este un copil foarte inteligent, cam scunduta pt varsta ei(in conditiile in care noi suntem inalti) Multumes frumos! Si apropo, se poate opera in orice perioada a anului, iarna sau vara?
0
09-09-2012, ora 15:41
lylyk
Nu este medic/terapeut
lylyk
Buna ziua domnule doctor. Revin la dvs cu o alta intrebare. Fiica mea, operata in mai de polipi se simte f bine, insa a aparut o preoblema in urma cu vreo 3 saptamani, TUSESTE DOAR LA SOMNUL DE AMIAZA, atat(tusea pare a fi seaca). Noaptea nu tuseste deloc. Ce pot face? Despre ce poate fi vorba? Nu are nici un alt simtom. Nu are mucisori, nu are rosu in gat, Este vesela, mananca.
Multumesc anticipat.
0
09-09-2012, ora 20:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate fi un semn indirect de prezenta a parazitilor intestinali
0
18-10-2012, ora 00:39
adi relu
Nu este medic/terapeut
adi relu
Buna dimineata. Am varsta de 23 de ani si de ceva vreme ma deranjeaza amigdalele din gat vreau sa va spun sa cunt foarte mari..sa zic asa cam cat un dop de la un bidon de suc..de circa 3 ani din cauza vremei...(variatii) mi se umfla si mai tare si ma deranjeaza la mancat. Vreau sa le scot de tot si vreau sa-mi spuneti daca e bine sa le scot si e buna metoda prin laser?? Eu sunt din Focsani, am inteles ca e la Bacau o clinica, imi puteti da un numar de telefon sau un nume ceva sa caut pe net. ce imi recomandati...Multumesc
0
18-10-2012, ora 08:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. amigdalele care sunt asa de hipertrofiate.. trebuie scoase
nu pot fi micsorate sau tratate
interventiile facute cu laser sau cu radiofrecventa sunt mai avantajoase decat operatia clasica..fiindca au avantajul sa doara mai putin si sa micsoreze riscul sangerarii.
0
18-10-2012, ora 10:15
adi relu
Nu este medic/terapeut
adi relu
imi puteti spune o clinica din Bacau, unde ma pot duce?? am gasit una centrul medical galenus din bacau sau Mihaela Finaru ORL.care mi-l recomandati??Multumesc
0
03-11-2012, ora 03:17
dingaanca
Nu este medic/terapeut
dingaanca
Am un baietel de 5 ani si 2 luni care tot timpul ii curge nasul mucozitatile sint foarte viscoase, grose si de culoare galeben, i gura ii miroase mai face si rosu in git si tusesete uneori dar muci sint nelispsiti nu mai are nici putere sa sufle nasul am facut aerosol am pus si coralgol antibiotice nu mai stim cite, ni sa spus ca trebuie operat de polipi ca sint foarte mari si la urechea stinga are inceput de surzenie, dar daca tot timpul ii curge nasul anul acesta nu cred ca adunat a fost o saptamina sa nui curga nasul si ne este teama de operatie daca lui ii curge frecvent nasul ce ne sfatuiti va rugam un raspuns.Multumim din suflet.
0
11-11-2012, ora 12:06
betyyy
Nu este medic/terapeut
betyyy
am si eu o fetita de 5 ani si de la 4 ani mi sa spus ca daca mai raceste o data ar fi bine sa o operez dar mea fost frica;;;acum mea racit iarasi si ia trecut nu mai tuseste dar nasucul tot il are infundat, , s curge"uni spun ca dupa operatie e posibil sa creasca iar nustiu ce sa fac???mar interesa un tratament pt polipi daca mear putea spune dm doctor..pt imunitate ii dau imunice cu echinaceia, , astept ajutor :)
0
17-11-2012, ora 17:42
mickey 28
Nu este medic/terapeut
mickey 28
Buna seara.Am 28 de ani si nu mai am miros de 6 ani.Am fost la un medic ORL si mi-a dat "verdictul" Polipi nazali.Am luat Avamis, dupa reteta dr., si a mai venit ceva miros dar foarte slab.La ultimul consult mi-a recomandat sa ma duc la spital sa-i scot cu ajutorul endoscopiei dar la spital am mi-a spus medicul ca trebuie interventie chirurgicala cu internare.Acum vine si intrebarea : acesti polipi se pot retreage de la sine sau numai prin operatie?Daca se mai retrag ce sa iau?
Va multumesc.
0
28-11-2012, ora 15:06
lylyk
Nu este medic/terapeut
lylyk
Buna ziua. Dl doctor revin la dvs cu o intrebare. Micuta Maya, in varsta de 3.5 ani, operata in luna mai de polipi, se simte f bine, dar, acum 2 luni am vazut ca are cornetele nazale marite. I-am administrat colargol asa cum mi-ati recomandat si in cazul polipilor, a fost o perioada binisor, mai daduse inapoi, insa, saptamana trecuta cand m-am uitat in nasucul ei, surpriza... in nara stanga, este atat de inflamat cornetul nazal, ca aproape acopera tot orificiul. Ce pot face in situatia aceasta.
Multumesc anticipat.
0
05-12-2012, ora 11:11
siluana
Nu este medic/terapeut
siluana
Buna ziua domnul dr. Am revenit cu o problema. Baietelul cel mic de un an si 10 luni are o problema cu nasucul. Nara dreapta o are de 2 saptamani infundata si cu secretii+stranut. am crezut k e un corp strain in nara. Am mers cu el la dr orl la aspirat, ia bagat si o sondita din nara pana in gatut sa vada daca e vreun corp strain. Ne-a spus k corp strain nu e, e libera calea. Am venit de la dr iar nara tot infundata, stranuta si curge. Ce sa facem? Tin sa precizez k baietelul are un istoric cu alergii. Ce sa aibe micutul? Ajutatine
0
21-02-2013, ora 21:24
salex12
Nu este medic/terapeut
salex12
Buna seara,
Va prezint cazul fetitei mele: are 2 ani, 7 luni si recent a fost diagnosticata in urma unui control ORL( endoscopie) cu polipi. Ca si remediere ni s-a recomandat operatia pentru scoaterea polipilor si reducerea amigdalitelor. Simptomele dureaza de 2 saptamani, am incercat initial cu aerosoli si vibrocil seara, plus zyrtec de 5 pic/2 ori pe zi. Pana acum, la vizitele de control sau dupa caz la pediatru, d-na doctor ne-a mentionat ca fetita are rinite alergice( si sezoniere), dar nu s-au manifestat atat de grav ca pana acum( somn cu sforait, respiratie pe gura si greoaie). Ultima raceala a fost acum 6 sapt., dar nu raceste des( max de 2 ori pe an pana acum).
Ca si remediu pana la o eventuala operatie( spun eventuala fiindca nu sunt de acord cu ea) ne-a prescris: 5 ml aerosol( dexa, ser, bixtonim, gentamicina) 14 zile/seara si continuare cu zyrtec. Il folosim de 2 zile, efectele probabil mai dureaza pana se vad.
Considerati ca se impune completarea/inlocuirea tratamentului recomandat? Va multumesc anticipat pentru raspuns.
0
22-02-2013, ora 11:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. tratamentul trebuei completat cu abordare corecta a problemelor care le are copilul
probelmele de baza sunt la nivelul tractului digestiv
de acolo vine si fonul alergic si hipertrofia tesutului limfatic ( amigdale, polipi)
trebuei sa cititi ce am mai scris pe forum despre produsele alimentare alergene si cele care produc Mucus
despre produsele acide, acre si fructele citrice
intoleranta la anumite produse sau digestia proasta cu incapacitatea organismului de a scoate din organism toxinele, radicalii liberi si alergenii.. duc in final la aceste schimbari la nivelul organelor ORL
0
01-04-2013, ora 21:32
Casana
Nu este medic/terapeut
Casana
Buna ziua Dl Dr. Flueraru Valeriu eu sunt din Chisinau si fiindca aici nu gasesc raspunsuri care sa ma multumeasca , vreau sa va cer parerea D-voastra. Am un baietel de 4 ani, inca de la 3 saptamani dupa nastere a facut pneumonie si atunci avea si nasul infundat asa ni-am internat si asa ni-am externat cu nasul infundat si de atunci mai ales in perioada aceasta in primavara i se infunda nasul, am mers de atunci la doctor ORL si n-a consultat cu toate aparatele pe care le avea si mi-a zis ca copilul n-are nimic, problema era de la lapte ca i se duce si in nasuc, eu l-am alapat pana la 1an si 10 luni, la un an in primavara iarasi din nou aceiasi problema nasul infundat si respira greu, docturul ni-a zis ca problema e tot in laptele care se duce si in nasuc, apoi la 2 ani tot primavara doctorul de la policlinica mi-o zis ca are polipi de gradul 2 si ne-a dat tratament Rinospray si Feucaroli cred pe care nici nu i le-am dat, la 3 ani ni-o zis ca polipii sunt de gradul 2-3 si ni-o trimis la operatie, iar anul acesta tot acum in primavara am fost la o clinica privata unde la fel o zis ca-s polipi de gadul 2 si ni-o recomandat tratament cu laser la care mergem de 3zile si in total trebuie sa mergem 7 zile, ni-o mai recomandat sa facem aerosoli cu Sol.Dimedroli 1%, , naftizina, dexametazon, apa destilata si ii mai torn in nasuc Chlorophyllin de 2% este o solutie uleioasa ce contine extract dens de clorfilipt, substante auxiliare ulei de masline sau porumb... ce parere aveti dumneavoastra ds acest tratament si mai ales de acesta cu laser, fiindca astazi am stat de vorba cu niste doctori ORL din USA pe care i-am intilnit la clinica aceasta unde mergem si am vb cu dinsii ds problemele baietelului meu si de acest tratament cu laser de care ei nici n-au auzit, nu stiu de asa ceva si mi-a zis ca nu=mi recomanda cu laser fiindca poate duce Doamne fereste la orbire... nu mai stiu ce sa mai cred... Intr-adevar copilul se simte un pic mai bine fiindca vreo doua zile inaite de tratament respira pe gura in timpul somnului si incepuse sa sforaie si avea si momente cind i se intrerupea rasuflarea citeva secunde iar acum nu mai sforaie dar tot mai tine gura deschisa in timpul somnului...multumesc anticipat pt raspuns
0
02-04-2013, ora 21:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamente cu Laser.. eista de mai multe feluri
cum se numeste aparatul si cum decurge tratamentul?
acea lumina laser se aplica prin gura direct in rinofaringe? se pune la intrarea in nas? sau se pune cu un tub subtire prin nas.. mai profund pana aproape de polipi?
IN rest aici pe forum gasiti mii de sfaturi cum se fac aerosoli, inhalatii, aromoterapie, spalaturi nazale, tratamentul cu COLARGOL...s.a
deasemene agasiti cum trebuie tinut regimul alimentar corect.. fara citrice, alergeni.s.a
0
07-04-2013, ora 16:45
madida
Nu este medic/terapeut
madida
Buna ziua! Am un baietel de 6 ani care in urma cu 10 zile a fost operat de polipi. Dupa vreo 2 zile de la operatie are respiratia FOARTE urat mirositoare! Se simte in toata incaperea in care sta. Miroase a sange statut. Am fost la control la o saptamana si medicul a zis ca e normal din cauza ranilor. Dar nici nu s-a uitat foarte bine in gat pt ca baiatului ii venea sa vomite... Si ma intreb daca nu cumva o fi vreo problema... Febra nu face, adevarul e ca nici nu i-am masurat-.o pt ca la mana nu se simtea, decat aseara si avea cam 37. Este normal? Va multumesc!
0
07-04-2013, ora 20:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ce tratament local ii faceti
cum respira pe nas
cum curatati nasul de secretii???
0
07-04-2013, ora 23:25
madida
Nu este medic/terapeut
madida
Nu ni s-a dat niciun fel de tratament, nici picaturi si nici altceva. pe nas poate sa respire dar nu o face decat daca il pun eu sa o faca. probabil si din obisnuinta.
0
07-04-2013, ora 23:46
madida
Nu este medic/terapeut
madida
Am uitat sa specific ca nu are secretii aproape deloc. Are tendinta sa sufle nasul dar nu iese mai nimic.
0
08-04-2013, ora 21:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se poate pune cate 3_5 pic de ceai cald de musetel in nas...sa se moaie crustele formate, suflat nasul, dupa carevadministrat vit A uleioasa 3_5 pic.
0
09-04-2013, ora 11:15
madida
Nu este medic/terapeut
madida
Va multumesc frumos! Ieri am consultat si medicul de familie, i-a luat proba din urina si nu a gasit nimic. A spus ca trebuie sa mai asteptam... O sa incercam asa cum ati spus d-voastra. Va multumesc inca o data!
0
08-05-2013, ora 22:05
Iulia08
Nu este medic/terapeut
Iulia08
Buna ziua! Am un baietel de 7 ani care in urma unor dureri de urechi si a auzului scazut a fost diagnosticat cu polipi. Ni s-a spus ca singura solutie este operatia, dar daca ar fi posibil nu as vrea sa ajungem acolo.As putea incerca un tratament? Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
198 comentarii 1 2 ..... 456 7 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sleepbud - dispozitivul pentru reducerea sforăitului
  • Remedii pentru sforăit - soluții acasă și tratamente posibile
  • Persoanele care sforăie au un risc crescut de apnee în somn și sunt mai puțin active
  • Apneea obstructivă în somn, un important factor de risc pentru cancer, indică un studiu
  • Sforăitul ar putea fi un indicator mai puternic de AVC decât obezitatea
  •