tratament polipi nazali

198 comentarii 1 2 34 ..... 6 7 Înainte ›
0
20-03-2011, ora 12:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
UN papilom poate fi scos foarte usor cu radiofrecventa
de pe 22 pana pe 27 martie o sa fiu in IASI la spitalul de Recuperare
0744 196583 pentru a stabili o intalnire in iasi.
Dupa ce vad nasul si formatiunea, va spun daca se poate scoate in ambulator la Pascani sau necesita internare in clinica ORL
0
21-03-2011, ora 18:57
sma24
Nu este medic/terapeut
sma24
Va multumesc frumos pt raspuns si voi lua legatura cu Dvs. telefonic.
0
19-04-2011, ora 17:39
gabrielaT
Nu este medic/terapeut
gabrielaT
Buna ziua! Domnule doctor, am si eu nevoie de sfatul dumneavoastră. Am fost operata in urma cu 4 ani de polipoza nazala, cu anestezie locală. Sufar de astm bronsic alergic din copilarie iar polipii s-au refacut, am fost programata la operatie clasica cu anestezie totală. Am foarte mare incredere in medicul care m-a operat si de aceea n-as vrea sa merg in Cluj unde ar putea sa-mi faca operatie endoscopica. Rugamintea mea este sa-mi spuneti parerea dvs. proprie care sunte avantajele operatiei endoscopice vs. operatie clasice. Multumesc din suflet si va doresc sanatate maxima!
0
19-04-2011, ora 19:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
facxeti opreatia clasica unde ati programat.
dupa operatie schimbati radical stilul de viata.
va hidratati bine cu apa plata, ceaiuri pentru dezintoxicare, ceaiuri renale, hepatice care sa ajute l aeliminarea toxinelor din organizm.. asa scade reactia organizmului la alergeni
alimentatiea trebuie sa fie 80% cruditati si 20 la suta gatita, simplu, fara condimente, amestecuri din comert,
Evitati sa consumati mezeluri si produse cu euri
totul gatit acasa si cat mai simplu..
evitati si detergentii, spreiuri le de curatat prin casa.. s.a
0
21-04-2011, ora 08:56
gabrielaT
Nu este medic/terapeut
gabrielaT
Domnule doctor, multumesc frumos, voi tine cont de sfatul dumneavoastra. In continuare va doresc SARBATORI FERICITE, sanatate maxima si mult succes in tot ceea ce faceti. Cu respect!
0
26-04-2011, ora 22:42
loredananadasan
Nu este medic/terapeut
loredananadasan
am un baietel de 4 ani si am facut o operatie de polipi acum 6 zile. el este ok aum doar ca nu mai vorbeste corect ca si inainte de operatie. oare o sa-si revina?
0
27-04-2011, ora 06:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da
0
02-05-2011, ora 21:36
loredananadasan
Nu este medic/terapeut
loredananadasan
multumesc pentru raspuns.
la o saptamana dupa operatia de polipi mi s-a plans ca il doare urechea stanga, am fost cu el la orl si diagnosticul a fost otita medie ac. Oare este normal ca dupa operatie sa mai faca otita?
0
02-05-2011, ora 21:54
loredananadasan
Nu este medic/terapeut
loredananadasan
si am uitat sa spun ca are o tuse seaca foarte urata se scoala noaptea si de abia adorme la loc
0
02-05-2011, ora 22:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
otita este din cauza ca nu ati curatat corect nasul dupa interventie
gatul uscat poate fi de la sucuri acidulate, fructe citrice..s.a alimente acre si acide
trebuie sa faceti inhalatii sau aerosoli, sa aspirati secretiile nazale, folositi un sprei pentru faringe.
cand incepe sa tuseasca ii dati lapte cald cu miere...
0
03-05-2011, ora 13:50
loredananadasan
Nu este medic/terapeut
loredananadasan
multumesc frumos pentru raspuns.
imi puteti spune cum se numeste spreiul pentru faringe
0
03-05-2011, ora 14:38
loredananadasan
Nu este medic/terapeut
loredananadasan
si in aerosol ce solutie ii pun?
0
03-05-2011, ora 19:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
IN aerosoli puteti pune 2 pic de
Tussamag 2.17% solutie interna - 1 mg. pic, 15 ml sau lata solutie cu codeina
+ ceai de musetel cu 1 pic de ulei volatil de eucalipt.. cat permite recipientul aparatului

Spreiul FARINGO SPRAY
0
12-05-2011, ora 21:34
loredananadasan
Nu este medic/terapeut
loredananadasan
acum avem puroi pe amigdale. i-am dat 2 zile augmentin si de acum pot sa continui cu zinnat?
0
06-07-2011, ora 20:12
adnas1974
Nu este medic/terapeut
adnas1974
As dori sa fac operatia pt polipoza nazala cu pensa speciala adaptata la aparatul de Radiofrecventa ELLMAN. Unde se poate efectua in Cluj-Napoca sau in apropiere?
Va multumesc.
0
07-07-2011, ora 09:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la pascani se poate Sigur !
la cluj.. incercati la prof Cozgarea in clinica ORL spit Municipal
0
08-08-2011, ora 15:13
nanaramona
Nu este medic/terapeut
nanaramona
Daca aveti timp sa-mi raspundeti as vrea sa stiu daca operatia de polipi sub supraveghere endoscopica este mai sigura, daca permite anestezia locala si un copil de 8 ani ar putea colabora.Multe multumiri
0
08-08-2011, ora 15:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU cred ca un copil de 8 ani poate sa stea cuminte la acesta interventie.
TRebuie facuta cu anestezie totala
0
10-08-2011, ora 17:16
nanaramona
Nu este medic/terapeut
nanaramona
Incep prin a va multumi, am dorit de mult timp sa va adresez cateva intrebari dar am crezut ca sunteti mult prea solicitat si nu aveti timp chiar pt toti.La Suceava nu se efectueaza operatia endoscopic, dar eu m-am gandit ca este mai sigura decat cea clasica si tare nu am fi dorit anestezie generala.Principala problema este rinoreea permanenta de ceva timp;cand nasucul este curat poate respira normal, dar in f scurt timp reapar secretiile.Noaptea respira numai pe gura si cu perioade de apnee;medicul ne-a recomandat si tonsilotomie, desi nu a facut amigdalite repetate.Operatia clasica de polipi, cu anestezie locala, credeti ca va putea rezolva aceste probleme?Va multumesc tare mult.
0
10-08-2011, ora 21:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
incep sa cred ca copilul NU are polipi ci mai degraba o rinita alergica
asa ca puteti avea surpriza ca dupa operatie Tot sa ramana cu probleme de respiratie nazale.
Initial ar fi bne sa faceti o endoscopie nazala si sa confirmati sau infirmati Prezenta vegetatiilor adenoide ( polipilor)
0
17-08-2011, ora 15:59
nanaramona
Nu este medic/terapeut
nanaramona
Buna ziua si va multumesc din nou.Am suspectat rinita alergica[au fost probleme in apartament-mucegai], dar hemoleucograma este normala, IgE normal, ex microscopic pe frotiu secretie nazala:fara granulocite eozinofile sau celule de tip inflamator.Cultura secretie nazala:MRSA stafilococ meticilino rezistent;acelasi rezultat in primavara atunci nu i-am dat antibiotic parerile fiind impartite;acum primeste biseptol si pic nazale cu rifampicina, noi incercand o sterilizare a nasului inaintea unei eventuale operatii desi medicul orl-ist nu mi s-a parut ingrijorat de prezenta microbului rezistent si nu a considerat oportuna amanarea.Este oare posibil ca toata simptomatologia (secretii permanente, nas infundat, problemele din timpul somnului)sa fie legate de acest MRSA?Unde ne-ati recomanda sa mergem?Multe multumiri pentru generozitatea Dvs.
0
17-08-2011, ora 16:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cautati cine face endoscopie nazala in suceava..
daca nu gasiti.. putei veni la Pascani pentru Video - endoscopie nazala !
0
18-08-2011, ora 15:33
nanaramona
Nu este medic/terapeut
nanaramona
Va multumesc.La Suceava nu exista un cabinet unde sa se faca video-endoscopia nazala.In luna august sunteti la cabinet si am putea face o programare la Dvs?Daca nu sunteti in concediu noi am putea veni intr-o dupa-amiaza;imi cer scuze ca cer detalii(am o problema reala cu drobul de sare...), dar pentru aceasta investigatie se impune anestezie?Va sunt foarte recunoscatoare pentru rabdare si solicitudine.
0
18-08-2011, ora 23:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pana pe 6 septembrie sunt la servici..
anestezia foarte usoara, locala.. cu un sprei...
miercurea am program pana la 17.00
sau vorbim la tel cu 1 zi inaite de a veni si stabilim ora. cand pot sa va astept
0
22-08-2011, ora 12:33
Adrian50
Nu este medic/terapeut
Adrian50
In cazurile de polipi, de ce nu se aduce in discutie si fibroza chistica ? Din ce am citit pe net, sunt sanse de aproape 50% ca polipii sa fie cauzati de fibroza chistica.
0
22-08-2011, ora 12:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu confunda lucrurile
polipii la copii..este o denumire gresita, populara.. acele formatiuni din tesut limfatic in rinofaringe la copii se numes VEGETATII ADENOIDE
si nu au mnimic in comun cu termenul de polipi.. care se intalnesc la adulti..si intradevar sunt de pe mucoasa nazala si au origine necunoscuta. se considera ca sunt pe fond alergic..dar poate fi si o predispozitie genetica !
0
17-09-2011, ora 19:03
sma24
Nu este medic/terapeut
sma24
Buna ziua! Revin la Dvs. cu acelasi mesaj din primavara. Sotul meu a fost diagnosticat cu formatiune vegetativa (obs. papilom) in nara stanga si s-a intalnit cu Dvs. la Iasi, urmand sa vina la Pascani sa-i extirpati formatiunea (fapt ce nu s-a mai intamplat... din motive obiective). Acum a avut un mic accident si cred ca si-a zgariat-o, pentru ca i-a curs si sange. Daca ne puteti ajuta inca o data si sa ne spuneti cand va puten gasi la cabinet v-am fi foarte recunoscatori. Va multumim foarte mult.
0
17-09-2011, ora 20:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mai sunt Luni... 19.09.. toata ziua la cab.
de marti 20/09 sunt in concediu pana pe 3 octombrie
daca doriti sa veniti luni
0
21-11-2011, ora 17:45
siluana
Nu este medic/terapeut
siluana
Buna seara domnule dr. Nu stiu daca e bine pusa intrebarea aici dar eu vreau un raspuns de la dumneavoastra k am incredere. Baietelul nostru de 5 ani are probleme cu respiratia. I-am facut o radiografie iar interpretarea este: Discreta accentuare a desenului interstitial perihilar bilateral. Ce inseamna aceasta? Trebuie tratament ? Ce ma sfatuiti? Inca o problema este k eu am facut in ultimile 2 saptamani de 2 ori amigdalita pultacee, cu febra dureri de rinichi. Ce sa fac sa nu ajung la operatie imi este imposibil de a ajunge din cauza timmpului avand 2 copiii si neavand cine sa ma ajute. Ce ma sfatuiti sa iau ceva de imunitate sa nu mai fac atat de des amigdalita. Recunosc imi este si frica de operatie. Am incercat septilin dar fara nici un rezultat. Si inca o problema. Am racit in vara destul de rau sfarsind cu o dispnee care si acum ma supara din cand in cand. Am facut 2 radiografii. Un medic mi-a spus k e pneumonie interstitiala, ceilalti n2 k nu ar fi nimic. Problema este k am ramas cu o greutate in a respira iar dimineata dar doar dimineata cand ma trezesc primul inspir il am mai greoi si un suierat in spate in partea de jos si atat doar dimineata. Ce poate fi? IMi cer scuze posibil sa fi amestecat ideiile. Va multumesc
0
21-11-2011, ora 20:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. din pacate DVs. sunteti purtatoare si focarul de infectie si generatoarea de probleme pentru Copii
Aveti amigdalita cronica.. care trebuiea rezlvata pana la nasterea copiilor
Amigdalele gazduesc in cripte un mare focar de infectii.. care il tramsmiteti copiilor prin sarut si aer.
deasemenea aveti deja complicatii la distanta ( reumatizm, rinichi, inima )
Exista solutia de Criptolizis ( reducerea amigdalelor in volum.. fara operatie clasica, fara sange si bisturiu.
este ionterventia care se face cu RADIOFRECVENTA.. in ambulator.. si n aceiasi zi.. peste 1 ora..mergeti acasa.
2 ce are copilul la plamani..nu e nim grav.. poate fi interpretat corect numaio de medicul pediatru care asculta copilul cu stetoscopul.
Poate fi un inceput de pneumonie..sau o sechela post traheo-bronsita.. suferita deja...
oarecum tratamentul este cu multe INHALATII facute acasa sau aerosoli + un aparat de salina
Adaugă un comentariu / răspuns
198 comentarii 1 2 34 ..... 6 7 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sleepbud - dispozitivul pentru reducerea sforăitului
  • Remedii pentru sforăit - soluții acasă și tratamente posibile
  • Persoanele care sforăie au un risc crescut de apnee în somn și sunt mai puțin active
  • Apneea obstructivă în somn, un important factor de risc pentru cancer, indică un studiu
  • Sforăitul ar putea fi un indicator mai puternic de AVC decât obezitatea
  •