tratament polipi nazali

198 comentarii 1 23 ..... 6 7 Înainte ›
0
22-07-2010, ora 15:53
popadanaflorin
Nu este medic/terapeut
popadanaflorin
buna ziua, am un baietel de 3 ani si 7 luni, de mic sta cu gurita deschisa, am mers la medic cand avea 1 an si mi s-a spus sa ma reintorc dupa varsta de 3 ani, am fost saptamana trecuta si mi s-a spus ca trebuie oprat are vegetatii adenoide pana la operatie mi-a recomandat nazolex. de racit nu raceste dar sta doar cu gurita dechisa si zi si noapte. Va rog ce ma sfatuiti sa fac?
0
25-07-2010, ora 16:48
octavianna
Nu este medic/terapeut
octavianna
Buna ziua domnule Doctor, stiu ca nu este domeniul dumneavoastra dar va rog daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns.In spatele urechi la fetita (are 5 ani) am gasit o capuse, i-am facut o saptamana tratament cu ZINAT, Aerius si spalaturi locale cu apa oxigenata si unsa ulterior cu Fenistil gel.As vrea sa ii fac analiza care se face pentru muscatura de capuse dar nu stiu la cat timp de la terminarea tratamentului cu antibiotic se poate face?Trebuie sa treaca o anumita perioada de timp pentru ca antibioticul sa fie eliminat din organism? Va multumesc anticipat.
0
25-07-2010, ora 19:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
popadanaflorin
respiratiea pe gura este foarte ne Fiziologica..
1. nu se aerisesc sinusurile nazale.. si trompa lui Eustachii.. fapt care in timp o sa duca la sinuzite si otite seroase cu scaderea auzului.
2. statul cu gura deschisa modifica Maxilarul.. si o sa creasca dintii din fata foarte strambi si incalecati unul peste celalt

Octaviana
daca capusa a fost scoasa rapid si corect.. nu tre sa te ingrijorezi..
daca crezi ca e o problema.. mergi la Infectioase...
0
25-07-2010, ora 20:46
octavianna
Nu este medic/terapeut
octavianna
Nu, nu cred ca este vreo problema deoarece nici macar locul nu s-a inrosit, doar pentru linistea mea vreau sa-i fac analiza. In luna Iunie i-am facut tratament cu Colargol as vrea sa-mi spuneti daca mai pot repeta tratamentul si la ce interval de timp.Va multumesc.
0
26-07-2010, ora 06:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
colargolul se poate face dupa 10 zile de pauza...
0
27-07-2010, ora 08:17
popadanaflorin
Nu este medic/terapeut
popadanaflorin
v-am intrebat de un baietel de 3 ani si 7 luni care sta cu gurita cascata, multumesc penrtu raspuns, dar ma puteti sfatui va rog ce sa fac sa il operez sau nu acum
0
27-07-2010, ora 08:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca dupa 10 zile de ser, efedrinat si Colargol.. nu doarme cu gura inchisa.. DA.. trebuie operat
0
09-09-2010, ora 12:06
fonaitelca
Nu este medic/terapeut
fonaitelca
Buna ziua! Domnule doctor, va rog sa imi dati un sfat in problema cu care ma confrunt. Am polipoza nazala, respir greu, parca imi strange inima, si ma panichez, dupa 2-3 incercari de respiratie ratate. Mentionez ca am mai fost operata clasic in urma cu 8 ani de polipi nazali si deviatie de sept. Exista un tratament pentru problema mea sau e nevoie de o alta interventie? Daca da imi puteti spune o clinica mai aproape de mine, eu locuiesc la 30 km de Oradea, jud. Bihor. Ce fel de interventie imi recomandati, tinand cont de faptul ca am suportat 4 interventii chirurgicale cu anestezie generala.
In speranta ca voi primi un raspuns cat mai curand posibil, va multumesc anticipat!
O zi buna la toata lumea!
0
09-09-2010, ora 21:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la CLUJ.. clinica ORL. sp. Municipal.. prof Cozgarea
0
14-09-2010, ora 10:06
ligurda
Nu este medic/terapeut
ligurda
Buna ziua.Am o fetita de 5 jumate care la control orl mi s-a spus ca sunt foarte mari si respira practic printr-o nisa.Ea are o sensiblitate bronsica si ultima oara cand a racit a facut pneumonie respira foarte repede asta dupa ce a sforait si a avut polipi inflamati(o bronsita astmatica).Doctori mi-au spus ca polipi mariti agraveaza sensibilitatea sa bronica.Actualmente nu face nici un tratament pe termen lung intentionez pentru acest lucru sa-i fac un tratament homeopat(pentru sensibilittea bronsica).Noaptea respira pe nas fara sa sforaie ne pregatim sa incepem gradinita si reau sa va intreb daca e recomandata operatia in cazul ei.E o fetita cuminte si as vrea daca e necesar sa evit anestezia generala cat si operatia clasica..Va multumesc!
0
15-09-2010, ora 06:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
polipii daca sunt mariti.. ingreuneaza respoiratiea simetric pe ambele parti.. si copilul respira pe gura permanent.
cred ca e cazulsa fie vazuta si de un alt medic ORL.
0
22-09-2010, ora 19:45
florianantonela
Nu este medic/terapeut
florianantonela
buna ziua am un baietel de 7 ani si am fost cu el la un medic ORL, trimisi de medicul de familie ptr.ca sforaie foarte tare si este mereu cu gurita deschisa, chiar si ziua.Dr.ORL ne-a spus ca are amigdalele f.mari si ca trebuie operat.Sunt foarte speriata si nehotarata ptr. ca nu am avut in acesti 7 ani decat 4-5 raceli foarte usoare si nu am avut nici o alta problema de sanatate.M-ar ajuta f.mult sfatul dvs.Va multumesc!
0
22-09-2010, ora 21:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca ii doriti Binele copilului.. trebuie sa.l operati.
respirtatiea pe gura.. o sa.i afecteze dezvoltarea maxilarului, o sa creasca dintii strambi si incalecati.
o sa aiba probleme cu sinusurile si cu urechile., o sa sforaie toata viata de n.o sa poata nimeni dormi cu el.
0
30-11-2010, ora 17:54
pavelione
Nu este medic/terapeut
pavelione
Buna ziua d-l Dr. Flueraru
Fetita mea de 4 ani si jumatate in vara acestui an am fost la un medic ORL deoarece sforaia f, tare noaptea si nu se odihnea mai deloc. Medicul ORL ne-a spus ca a racit la polipi. Nu ne-a recomandat operatie deoarece polipii pot aparea ci sa mergem pe tratament (aerosoli cu ACC, dexametazona si ser fiziologic). Dupa tratament si-a revenit nu mai sforaria si nici nu mai respira pe gura, in schim ori de cate ori raceste un pic (cam o data pe luna) vorbeste pe nas, sforaraie iar de la respiratul pe gura ajunge sa faca rosu in gat sau chiar amigdalita pultacee. Toate aceste raceli la polipi au trecut de fiecare data cu aerosoli. Acum sforarie din nou noaptea si respira pe gura. Sa merg in continuare cu aerosoli cu ACC, dexametazona si ser fiziologic sau credeti ca ar trebui sa incercam si altceva?
Astept raspunsul dvs si va multumesc anticipat.
0
02-12-2010, ora 15:25
pavelione
Nu este medic/terapeut
pavelione
Buna ziua d-l doctor.
Daca se poate as dori si eu un raspuns la problema mea.
Acum fiica mea a racit din nou are faringoamigdalita. Tratamentul prescris de medicul de familie este cu azitromicina, eurespal si ibalgin.
0
02-12-2010, ora 19:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faceti tratamentul de la med de fam. + aerosoli
dupa tratament mai faceti 10 zile tratament cu Colargol in nas.. pentu cauterizarea chimica a polipilor..
daca nu este reazultat si racelile cu infundarea nasului se repeta.. o sa trebuieascasa scoateti polipii
0
03-12-2010, ora 10:58
gheorghiuiuliaradu@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
gheorghiuiuliaradu@yahoo.com
buna ziua d-le doctor, in luna iunie a.c am operat copilul de polipozanazala in galati, interventia a fost cu succes.medicul orl mi-a spusk acesti polipi s-au dezvoltat pe baza unei rinite alergice netratate.am consultat un medic alergolog care mi-a spus acelasi diagnostic si ne-a dat o reteta f costisitoare care se cumpara doar de la farmacia d-lui.cum n-am avut posibilitate saiau reteta am luat medicamente pe baza de plante pt imunitate, osteocare, sod natural, mai putin vaccinul stafilococic.as vrea sa-mi spuneti daca este indicat pe langa acest tratament sa achizitionez un purificator salin sau aparat pt aerosoli.am facut tratament 3luni si cu singulaire si nasonex.va multumesc anticipat si scuze pt cat am scris.
0
03-12-2010, ora 11:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. un aparat de aerosoli o sa fie foarte util
in rest tre sa tineti cont ca majoritate starilor alergice vin din interiorul organizmului si sund legate de metabolizm si eliminarea toxinilor si alergenilor pe cale digestiva.
trebuie sa adoptati un regim foarte strict alimentar pentru copil.. fara coloranti artificiali, condimente si Euri
multe legume.. carne slaba, peste si putine fructe..
hidratare corecta si tratament de durata naturist de dezintoxicare si curatare a intestinelor +
deparazitare.
0
03-12-2010, ora 11:31
gheorghiuiuliaradu@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
gheorghiuiuliaradu@yahoo.com
copilul de mic a avut probleme cu giardia.a facut tratament iar au reaparut.sa fie una din cauze?un tratament pt imunitate si dezintoxicare cat timp trebuie administrat?ar trebui sa repet tratamentul?baraka, suc din orzverde, osteocare.dar nasonexsi singulaire administrat mai mult de 3 luni nu provoaca dependenta?
0
03-12-2010, ora 13:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. este mare posibilitatea ca reactiile alergice sa fie de la giardia sau alti paraziti intestinali.
tratamentele naturiste se iau pana la vindecare ( luni sau ani de zile)
cititi si pe www.osteopatie.ro.. retete naturiste tratament peraziti intestinali
0
03-12-2010, ora 15:27
pavelione
Nu este medic/terapeut
pavelione
Va multumesc pentru raspuns.
Tratamnent cu colargol numai 10 zile sau mai repet tratam. dupa o pauza de 10 zile?
Colargol trebuie de 1%. La Farmacie am gasit de 3%. e prea tare?
0
03-12-2010, ora 19:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
de 3% e prea tare pentru 4 anisori. ( rugatii sa va prepare altul sau sa.l dilueze)
intradevar se pot face scheme de cate 10 zile cu pauza 10 intre ele.
0
03-12-2010, ora 20:16
gheorghiuiuliaradu@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
gheorghiuiuliaradu@yahoo.com
va multumesc pt raspunsuri.va doresc multa sanatate si realizari depline!
0
28-02-2011, ora 08:27
flory1985
Nu este medic/terapeut
flory1985
buna ziua.am fost diagnosticata cu rinosinuzita polipoasa dreapta.am facut un tomograf iar rezultatul a fost urmatorul:
Acumulari polipoide ce ocupa complet sinusul maxilar drept si o mare parte din fosa nazala dreapta ce ajunge sa bombeze in cavum.
Mici acumulari parafluide in celulele etmoidale superioare drepte.
Fara alte acumulari in sinusurile paranazale.Stanci temporale normal pneumatizate.sept nazal osos usor deviat spre dreapta.ct cerebral normal.
in urma cu o saptamana am fost operata de polipoza dreapta.in urma operatie mi s-a prescris sa folosesc pinosol picaturi 3 zile dupa care sa continui cu rhinocort.pana acum nu mi s-a desfundat nasul deloc.este normal?
0
28-02-2011, ora 09:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cum ati fost operat, clasic sau endoscopic?
0
28-02-2011, ora 17:42
flory1985
Nu este medic/terapeut
flory1985
Mi s-a facut anesezie locala, dupa care am fost operata prin variata clasica cred.dupa operatie mi s-a pus o mesa in nara timp de o ora.dupa 2 ore am plecat acasa.timp de 2 zile mi-a curs o secretie maronie, iar dupa aceea si pana in prezent imi curge o secretie verzuie.
0
28-02-2011, ora 18:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa orice interventie.. este nevoie de consul si tratament la medicul care va operat( aspiratia secretiilor nazale, anemizari a mucoasei nazale..s.a) daca nu mergeti la control riscati sa faceti sinechii in fosele nazale
0
01-03-2011, ora 09:32
flory1985
Nu este medic/terapeut
flory1985
multumesc pentru raspuns.voi merge maine la control.
0
02-03-2011, ora 14:04
bogosian adina
Nu este medic/terapeut
bogosian adina
buna ziua!as vrea sa intreb un medic ce efect are anestezia generala asupra unei persoane care sufera de epilepsie(petit mal) repetata la interval de 2 luni din cauza unui polip nazal, care ii bloca respiratia si care a recidivat dupa operatie.va multumesc frumos.acum medicul la care s-a operat vrea sa opereze din nou prin taiere in zona nasului.ce parere aveti ?
0
18-03-2011, ora 15:48
sma24
Nu este medic/terapeut
sma24
Buna ziua! Sotul meu a fost diagnosticat cu formatiune vegetativa (obs. papilom) in nara stanga si i s-a recomandat operatie. Ceea ce ne ingrijoreaza este faptul ca i s-a explicat ca trebuie sa taie mai in profunzime. Din cat am putut vedea noi, formatiunea este destul de mare si vascularizata intens. Tin sa precizez ca nu il deranjeaza deloc. Avem motive reale de ingrijorare sau se rezolva simplu cu o operatie? Se poate extirpa formatiunea prin radiofrecventa? Locuim in Iasi si am putea veni la cabinetul Dvs. Va multumesc pt. raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns
198 comentarii 1 23 ..... 6 7 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sleepbud - dispozitivul pentru reducerea sforăitului
  • Remedii pentru sforăit - soluții acasă și tratamente posibile
  • Persoanele care sforăie au un risc crescut de apnee în somn și sunt mai puțin active
  • Apneea obstructivă în somn, un important factor de risc pentru cancer, indică un studiu
  • Sforăitul ar putea fi un indicator mai puternic de AVC decât obezitatea
  •