tratament polipi nazali

27-08-2009
nicoleta filip
Nu este medic/terapeut
nicoleta filip
Am suferit o operatie clasica de polipi la varsta de 10 ani . Acum am probleme foarte mari cu sforaitul mai ales din timpul perioada de sarcina. Pentru ca operatia clasica nu a avut rezultate (sforaiam a doua zi mai tare) as dori sa stiu unde se pot face operatii cu laser cu speranta ca poate va fi mai eficienta.Mentionez ca in prezent alaptez.
198 comentarii 12 ..... 6 7 Înainte ›
0
28-08-2009, ora 07:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
va recomand sa faceti interventiea.. cat mai aproape de domiciliu.
fiindca succesul oricarei interventii tine de mai multi factori.
1. interventiea in sine.
2. perioada postoperatorie.. care necesita ingrijirea corecta a cavitatii nazale,
3. control ORL.. la cateva zile, saptamani, luni.. ce implica deplasarea.
de unde sunteti?
0
29-08-2009, ora 20:30
nicoleta filip
Nu este medic/terapeut
nicoleta filip
Sunt din Tulcea dar prefer deplasarea catre alte spitale.
0
11-01-2010, ora 15:56
luminitza_bel
Nu este medic/terapeut
luminitza_bel
Am o fetita de 3 ani si 3 luni si de cand s-a nascut am probleme cu ea racind frecvent prima raceala a facut-o la 2luni.A facut frecvent rosu in gat apoi s-a complicat cu amigdalite mari si pline cu puroi.Anul aceste in vara am mers la un medic orl care a spus ca are polipi si ca e de operatie si i-a facut o analiza la urechi care a iesit -300. Dupa tratament nu a mai racit iar cum a venit sezonul racelilor iar a racit.A facut tratament cu antibiotic dar are o respiratie greoaie in continuare pe care nu o avea inainte. Am mers la alt medic orl care a spus ca polipii sunt mariti in proportie de 50% si sa o operam daca raceste mai mult de 6 ori pe an. Am urmat tratament dar in continuare respira greu. de sarbatori a stat in casa dar cum am scos-o din casa iar a racit. As vrea sa ma ajutati dandu-mi un tratament naturist. In prezent urmeaza si un tratament de imunizare cu Ribomunyl. Va multumesc frumos
0
12-01-2010, ora 10:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Colargolul sau Protargolul.. care se prepara in farmacie.. au menirea sa micsoreze acei polipi in volum.
( se prepara in farmacie)
echinacee tab.
spalaturi nazale cu ceai de musetel
0
10-02-2010, ora 18:45
adnas1974
Nu este medic/terapeut
adnas1974
Am 36 de ani si sufar de polipoza nazala. In urma unui consult ORL a fost recomandata operatia cu endoscopul. As avea cateva intrebari in legatura cu tratamentul care se face post operator avand in vedere ca am o fetita de 10 luni pe care in prezent o alaptez.
Ce antibiotice cuprind tratamentul post operator si ce alte tratamente sunt necesare dupa operatie?
La cat timp dupa anestezie pot relua alaptarea?
As dori sa stiu daca se poate face un tratament compatibil cu alaptarea.
Va multumesc.
0
10-02-2010, ora 19:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Operatia pentru POLIPOZA nazala.. NU este O urgenta !!!
puteti astepta cateva luni si sa va operati dupa ce NU mai alaptati !
deasemenea exista si alta alternativa.
operatia de polipoza nazala se poate face si ambulator. fara internare, cu anestezie locala fara administrarea de preparate toxice sau antibiotice. Asa gen de interventii se fac cu o pensa speciala adaptata la aparatul de Radiofrecventa ELLMAN.
pensa in acelas timp taie polipii cauterizand pedicului.. practic interventiea este fara sangerare.. NU necesita tamponament Post operator.. deci NU necesita nici tratament cu antibiotic.. fiindca nu este risc de suprainfectare!!!
0
18-03-2010, ora 18:39
siluana
Nu este medic/terapeut
siluana
buna seara.avem si noi o problema cu baietelul de 3 ani si 9 luni. Toata luna martie a fost racit.a racit de 2 ori plus o laringita. In tot acest interval incepuse sa stea cu gurita deschisa gandind eu k ar fi de la raceala...dupa ce sa facut bine tot cu gurita deschisa iar de vreo 2 zile parca sforaie putin si i se in funda nasucul.Am fost la Bucuresti si mi sa spus k urechile sunt bine dar are un pachet de polipi si la programat sa-l opereze. Noi suntem in dilema nu stim ce sa facem k baietelul si tuseste putin si am uitat sa specific k 2 zile fara sa fie racit a facut odata pe zi temperatura 38 cu 5. Ce spuneti chiar trb neaparat operatie? Dar as vrea sa incercam cu ceva inainte de operatie poate isi va reveni.pana acum nu am avut aceste probleme.Nu exista ceva pana a ajunge la operatie?Are ceva dak mai asteptam?Ne este frica sa-l ducem la operatie. Daca totusi e doar o raceala ?Dak e racit are voie sa faca operatia?Nu va suparati k va intrb atatea dar chiar nu ne dorim operatia.doar dak e ceva prea rau.Va multumesc.
0
19-03-2010, ora 15:22
baby69
Nu este medic/terapeut
baby69
buna ziua., as vrea sa-l intreb pe d-nul dr. Flueraru Valeriu daca as putea sa ma operez de polipoza nazala la clinica dansului, am inteles ca se poate si cu anestezie locala cu pensa speciala adaptata la aparatul de Radiofrecventa ELLMAN, eu fiind din judetul Bistrita-Nasaud. Sincer pana acuma nu am auzit de acesta procedura, eu am fost operata de polipoza nazala pe dreapta in 2001, iar pe stanga in 2005, si am fost operta cu endoscopul. As prefera operatia cu aceasta pensa, sau daca stiti sa existe asa ceva si in alte orase mai aproape de mine. Va multumesc.
0
21-03-2010, ora 20:54
siluana
Nu este medic/terapeut
siluana
as dori si eu un raspuns de la domnul dr flueraru la ce am scris mai sus.se poate?
0
22-03-2010, ora 07:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
siluana.
polipii la copii ( vegetatiile adenoide).. sunt in mod normal in rinofaringe, la toti copii.
este un tesut limfatic care are proprietatile de a se mari in volum la raceala si de a se retrage in 2-3 saptamani dupa raceala.
in mod normal polipii cresc in volum pana la 7 ani si de la 7 la 11 ani se micsoreaza si dispar.
orice interventie la 3- 5 ani.. are ca risc Recidiva polipilor pana la 7 ani !
acum va recomand sa luati ser Efedrinat pentru a desfunda nasul. curatati bine nasul
si Administrati Colargol 1% 2-3 pic in pozitie culcat pe spate de 3 ori pe zi 10 ziel ( se prepara in farmacie)
acest tratament se poate repeta peste 10 zile.
daca dupa 2 tratam, ente consecutive tot respira rau pe nas.. atunci se poate pune problema de interventie chirurgicala.
deasemenea poate sa va ajute un tratament Homeopat.. si un aparat de aerosoli
0
22-03-2010, ora 07:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
baby69.
se poate face si la Cluj. sau la Pascani -*




(*modificat de administrator)
0
11-04-2010, ora 21:31
siluana
Nu este medic/terapeut
siluana
va multumesc f mult.intotdeauna am fost multumita de raspunsurile date
0
11-04-2010, ora 23:05
ramonika1982
Nu este medic/terapeut
ramonika1982
Buna ziua,
Am 27 de ani si de doi ani am crize de astm. Acum 4 ani mi-a fost depistata o alergie la polen si o rinita alergica si de atunci iau tratament pt alergie. Acum 6 luni am inceput sa am crize de astm cu weezing in miez de noapte si unoeri chiar si dimineata. Am fost la un doctor pneumolog care mi-a dat un tratament cu symbicort. Dar crizele continua sa apara. Am constatat ca ar putea aparea din cauza ca nu respir bine (sunt dependenta de picaturi-Olynth). Am fost la un dr ORL care mi-a spus ca am polipoza nazala. In momentul de fata am niste crize foarte dese, crize care dupa parerea mea nu sunt de astm.. pur si simplu nu imi intra si iese aerul din piept si nu seamana deloc cu crizele de astm pe care le-am avut. Este posibil sa fie din cauza polipozei? Am uitat sa precizez ca in una din crizele mele am ajuns la urgenta unde mi-au spus ca as avea tahicardie... In momentul de fata nu stiu unde sa merg si ce sa fac sa inceteze aceste crizele pentru ca imi afecteaza viata drastic (nu mai pot alerga usor, nu mai pot sa fac din ceea ce faceam inainte de aceste crize). Va rog sa imi dati un sfat.
Va multumesc
0
12-04-2010, ora 21:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
TREBUE CORECT SA INTELEGI PROBLEMA SI SA ABORDEZI CORECT SITUATIA.
1. FONDUL ALERGIC ESTE ACEL CARE DUCE LA ASTM, RINITA ALERGICA SI POLIPOZA
TPOATE ACESTEA SE INTAMPLA INTRUN ORGANIZM INTOXICAT, TENSIONAT POATE INVADAT DE PARAZITI..S.A MULTE CAUZE !
RESTUL SIMPTOMELOR, TAHICARDIA, RESPIRATIA GREA, OBOSEALA SUNT URMARILE BOLII DE BAZA.
NU TREBUE SA TRATEZI TAHICARDIA SEPARAT
POLIPOZA SEPARAT,
OBOSEALA SEPARAT
FAC PARTE DIN PROBLEMELE DE METABOLIZM.. SI DE AICI TREBUE SA INCEPI..
DEZINTOXICARE.. SCHIMBAREA RADICALA A MODULUI DE VIATA SI ALIMENTATIE

S.A.M.D.
0
12-04-2010, ora 22:10
ramonika1982
Nu este medic/terapeut
ramonika1982
Va multumesc mult pentru raspuns.
Pentru cura de dezintoxicare carei specialitati medicale trebuie sa ma adresez? As adauga si faptul ca am probleme cu fierea lenesa si deja tin un regim alimentar, mananc doar carne de pui la gratar sau fiarta si legume fierte, totul fiert.
0
13-04-2010, ora 21:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cruditatile au si ele rolul lor..
dar despre asta este mult de vorbit.
daca puteti veniti la pascani.. va astept dupa data de 19 aprilie ( acum sunt in concediu)
daca Nu. mergeti la un medic care practica terapii naturiste.
0
19-04-2010, ora 21:01
pisty10
Nu este medic/terapeut
pisty10
Buna ziua,
As dori sa stiu daca se face operatie cu laser pentru polipi, si unde?Sunt din localitatea Deva, jud. Hunedoara si as vrea sa-mi recomandati o clinica care sa fie mai aproape.Va multumesc.
.
0
23-04-2010, ora 09:42
skatia
Nu este medic/terapeut
skatia
Buna ziua,

Am un copil de 3 ani si 10 luni operat de polipi acum doua saptamani care sforaie si doarme la fel de prost dupa operatie ca in zilele in care era racit, desi acum nu e. Care credeti ca e cauza si cum l-as putea ajuta.
Va multumesc.
0
23-04-2010, ora 10:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauze sunt mai multe.
cautati o farmacie care prepara Colargol.. si ii administrati 2-3 pic la 8 ore 10 zile.
luati.. uleiuri volatile de eucalipt si busuioc.. puneti in camera ca aromoterapie.. si deasemenea ii faceti infalatii cu ceai de musetel + 2 pic din aceste uleiuri
dupa inhalatii faceti spalaturi nazale cu acelas ceai.. pus in nas cu seringa si suflat nasul. !
0
04-06-2010, ora 19:27
octavianna
Nu este medic/terapeut
octavianna
Am o fetita in varsta de 5 ani diagnosticata cu polipi, dar nu as vrea sa o operez. Racea foarte des, in urma cu 1 luna am inceput sa-i dau ceaiuri de echinaceea, isop, lemn dulce, trei frati patati si musetel, toate amestecate, si nu a mai racit in perioada asta.Am inceput si tratamentul cu Colargol si inhalatii cu musetel.Intrebarea mea este cat timp pot sa -i dau ceaiurile?Si daca este bine sa -i dau ceaiurile asa amestecate?Va multumesc.
0
04-06-2010, ora 20:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ceaaiurile ii dai pana la 3 saptamani.. dupa care faci pauze..
0
04-06-2010, ora 21:08
octavianna
Nu este medic/terapeut
octavianna
Va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra.
0
13-06-2010, ora 19:20
octavianna
Nu este medic/terapeut
octavianna
Domnule doctor, i-am inceput tratamentul la fetita de 9 zile cu Colargol si de 2 zile a inceput sa tuseasca, nu face febra nu-i curge nasul nu are altceva decat tuseste, ce as putea sa ii dau?Am inceput sa ii dau sirop de pin.Este normal sa raceasca in timpul tratamentului?Va multumesc anticipat.
0
14-06-2010, ora 07:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa mai faceti si inhalatii + gargara ( daca poate face)..
daca NU atunci luati un sprei Bioparox si din 4 in 4 ore cate 1 puf.
0
14-06-2010, ora 15:58
octavianna
Nu este medic/terapeut
octavianna
Facem inhalatii cu ceai de musetel, spalaturi nazale cu ceai, si echinaceea de 3 ori pe zi cate 4 granule si bineinteles picaturile de colargol.Gargara nu poate ca inghite, dar o sa incercam cu Bioparox.Multumesc din suflet si sper ca nu v-am stresat cu intrebarile.
0
16-06-2010, ora 16:17
octavianna
Nu este medic/terapeut
octavianna
Va deranjez din nou, fetita a facut otita(are 5 ani), ni s-a prescris amoxicilina, otocalm si niste picaturi preparate in farmacie pe baza de oxacilina.Problema este ca o singura farmacie prepara picaturi in oras si nu mi le poata face pana maine seara.Ce alte picaturi pot sa-i pun?sau ce imi recomandati dumneavoastra sa fac?Sper sa nu va suparati pentru ca va tot stresez cu intrebarile mele.Multumesc anticipat
0
16-06-2010, ora 16:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru ureche puteti folosi Garasone cate 4- 5pic calde.. puse in ureche inainte de somn+ saculet cu sare calda.
IN nas.. tre sa puneti un vazoconstrictor..( olynth ser Efedrinat) si sa curatati bine nasul.
0
16-06-2010, ora 16:43
octavianna
Nu este medic/terapeut
octavianna
Va multumesc din suflet domnule doctor, sunteti deosebit.
0
17-06-2010, ora 19:24
gheorghiuiuliaradu@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
gheorghiuiuliaradu@yahoo.com
buna ziua am un baiat de13 ani si e diagnosticat cu polipoza nazala ce trebuie sa fac ?e operatie dificila? are si sinuzita catarala.putem interveni la noi in galati sau in alt oras?
0
17-06-2010, ora 22:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. daca copilul are Vegetatii adenoide.. ( polip in rinofaringe ca la copii mici ).. acest lucru vorbeste despre cat de Iresponsabili si neglijenti ati fost cu copilul pana acum.
2. daca diagnosticul este de Polipoza nazala..este un diagnostic si mai complicat.. fiindca acesti polipi cresc pe fond alergic si au sanse mari sa recidiveze dupa cativa ani.
Medicul ORL.. din localitate este in masura sa va explice care este diagnosticul Corect si ce este de facut!!!
Adaugă un comentariu / răspuns
198 comentarii 12 ..... 6 7 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sleepbud - dispozitivul pentru reducerea sforăitului
  • Remedii pentru sforăit - soluții acasă și tratamente posibile
  • Persoanele care sforăie au un risc crescut de apnee în somn și sunt mai puțin active
  • Apneea obstructivă în somn, un important factor de risc pentru cancer, indică un studiu
  • Sforăitul ar putea fi un indicator mai puternic de AVC decât obezitatea
  •