tratament pietre rinichi cu Uralyt-U

29-01-2007
AndreiB
Nu este medic/terapeut
AndreiB
Am avut o colica renala la rinichiul stang acum un an si jumatate, in urma careia am eliminat un calcul de 3-4 mm. Am dus calculul la analize si rezultatul a fost: fosfati si urme de oxalati de calciu. De atunci consum si lichide in cantitati mari. Acum 3 luni in urma unei ecografii abdominale s-au observat iarasi calculi de 6-7mm atat in rinichiul stang cat si in cel drept.Medicul de familie mi-a recomandat Urinex, iar urlologul mi-a recomandat Uralyt-U, cu care am si inceput tratamentul ieri. Citind prospectul am observat ca este recomandat pentru calculii de acid uric, nu pentru cei de fosfati si oxalati. Deasemenea Uralyt face ca pH-ul urinii sa creasca, devenind alcalina. Mi-am masurat pH cu ajutorul indicatorului din cutia de Uralyt inainte sa incep tratamentul si era 6, 8-7. Acum dupa o zi de tratament este peste 7. In prospect scrie ca pH in tratamentul calculilor de acid uric trebuie sa fie 6, 2-6, 8. Deasemenea am citit intr-un articol de la dvs de pe site ca pH alcalin, peste 7, favorizeaza calculii de fosfati si oxalati. Credeti ca este potivit tratamentul cu Uralyt in cazul meu?
5 comentarii
0
13-02-2007, ora 00:00
drvan
Nu este medic/terapeut
drvan
nu. dar cel mai util ar fi realizarea unui sediment urinar pentru a vedea la ce sunteti predispus
0
17-02-2007, ora 00:00
nefrix
Identitate neconfirmată
nefrix
tratamentul cu Uralyt este indicat la pacientii cu calculi formati din acid uric
0
17-02-2007, ora 00:00
AndreiB
Nu este medic/terapeut
AndreiB
Am gasit ceva info pe net, printre care si asta:
http://www.kidneystones.be/index.php?option=com_content&task=view&id=25&Itemid=43
De aici reiese ca Uralyt poate ajuta si la calculii formati din calciu. Oricum am luat aproape un flacon de Uralyt, am sa ma duc la o ecografie sa vedem rezultatul
0
06-03-2010, ora 22:05
vladdu
Nu este medic/terapeut
vladdu
Eu, vreau sa va spun tuturor, ca am gasit un tratament cu rezultate foarte bune!Am avut o piatra de 4, 2cm si am eliminat-o progresiv.Daca nu descopeream acest tratament, trebuia sa ma operez, acum exista o sansa pentru cei cu pietre mari.

-*


(*modificat de administrator)
0
14-03-2010, ora 18:51
bejenarucatalin
Nu este medic/terapeut
bejenarucatalin
buna, VLADDU spunemi si mie te rog din suflet cum se cheama medicamentu care tea ajutat sa scapi de o piatra asa mare , , , eu am de 2 am dureri groaznice, multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum pot fi eliminate pietrele la rinichi
  • Schimbările climatice vor influența incidența cazurilor diagnosticate de pietre la rinichi
  •