tratament pentru cancerul de prostata | Forumul Medical ROmedic

tratament pentru cancerul de prostata

22-02-2012
liliana pop
Nu este medic/terapeut
liliana pop
Buna Ziua!
Va scriu pentru tatal meu, in varsta de 68 de ani care a fost diagnosticat in data de 13.02.2012 cu adenocarcinom prostatic grad III de diferentiere Mostofi, scor gleason 4+4=8. Aceste rezultate au fost urmare unei biopsii efectuate in data de 30.01.2012.
In data de 14.02.2012 a suferit si o interventie chirurgicala, respectiv i-au fost scoase testiculele.
Pe data de 29.01.2012 a suferit si o nefrostomie, iar in prezent urineaza prin sonde.
Din data de 22.02.2012 a inceput tratamentul cu casodex si nimic altceva. Pentru inima si tensiune are stabilit de anul trecut un tratament pe baza de trombex, aspenter, sortis, zomen si metoprolol.
Ultimele rezultate din data de 21.02.2012, care nu se inscriu in valorile normale sunt:
- RBC - 4, 02
- HGB -10, 9
-HCT - 33, 6
- MPV - 7, 3
- NE% - 67, 9
-Ly% -20
- Ly# -1, 2
- Fibrinogen - 708
- Uree 83
- Creatinina 1, 80
- GGT - 58
- Calciu ionic - 3, 70
- PSA 107, 64 ( scazut de la 150 cat avea in luna ianuarie).
Va rog sa-mi spuneti, daca dupa parerea dvs., tratamentul pe care l-a inceput este bun si daca mai trebuie adaugat si altceva. De asemenea, care sunt investigatiile sau ce este de facut in continuare, pentru ca medicul oncolog nu ne-a propus si alte tratamente, gen chimioterapie, radioterapie, etc. Oare acestea nu sunt de folos, este mult prea grava situatia lui? Ce tratament naturist ne-ar fi de folos, care sa nu fie in contradictie cu tratamentul? Marturisesc ca ma confrunt pt prima oara cu o problema atat de grava, iar doctorii sunt cam zgarciti cu explicatiile, probabil nici eu nu stiu ce sa intreb. Sunt foarte ingrijorata.Tatalui meu nu vreau sa-i spun, pentru ca ma gandesc ca nu i-ar face decat rau aceasta veste.
Multumesc si astept orice sfat.
Liliana Pop
35 comentarii 12 ÃŽnainte ›
0
22-02-2012, ora 16:36
maranaza
Nu este medic/terapeut
maranaza
Buna ziua,
Puteti sa-mi spuneti care este doza recomandata de casodex pe zi?
multumesc
0
22-02-2012, ora 22:23
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
un comprimat.
0
23-02-2012, ora 22:36
maranaza
Nu este medic/terapeut
maranaza
multumesc
0
24-02-2012, ora 21:47
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
np!
0
06-09-2012, ora 17:32
qwerty77
Nu este medic/terapeut
qwerty77
1. Ce mai stiti despre Abiraterone ? Este folosit acum in Romania ?
2. Ce stiti despre Implantul subcutanat cu histrelina ? cand este recomandat ( in ce stadiu al bolii ) ? daca este aprobata folosirea sa in Romania si care sunt rezultatele ?
3. Ce stiti despre folosirea Jevtana ( cabazitaxel ) in Romania ? si daca este mai eficient decat Taxotere ?
Multumesc mult !
0
08-09-2012, ora 14:00
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
1. da, este folosit, dar doar in cateva locuri, sub programe de acces extins. nu este inca rambursat de CNAS.
2. implantul cu histrelina costa 5000 RON si nu este nici el rambursat de casa. sincer nici nu vad de ce ar fi, pentru ca singurul avantaj pe care il ofera fata de restul medicamentelor din acceeasi clasa este ca nu trebuie sa mai faci o injectie lunara sau la 3 luni, ce se face un singur implant valabil un an. totusi acest lucru nu mi se pare relevant clinic.
3. jevtana este folosit DUPA progresia sub taxotere. nu exista studii cap la cap care sa arate ca este mai eficient ca taxotere.

cu placere !
0
10-09-2012, ora 12:00
qwerty77
Nu este medic/terapeut
qwerty77
1. Zytiga : imi puteti spune care sunt locurile unde se foloseste ? si daca se foloseste inainte sau dupa chimioterapie ? am citit recent un studiu publicat de Reuters in care se spune ca are rezultate bune folosit fiind si inainte de chimioterapie si ca urmeaza a fi aprobat in acest sens ( "JJ expects to file in the second half of this year for U.S. regulatory approval of Zytiga, also known as abiraterone, as a treatment for men with metastatic prostate cancer who have not yet received chemotherapy.").
2. in cazul histrelinei : chiar daca face din aceeasi clasa cu toate celelalte ( Zoladex, Casodex, etc ), cei care il implanteaza sustin ca exista statistica in favoarea histrelinei ( studii clinice in USA, ca la noi are abia 1 an de cand este folosit ) versus celelalte, principalul argument folosit fiind acela ca inhibarea testosteronului se face la toate nivelurile; Zytiga a fost aprobat de FDA in 2004 ).
Multumesc din nou.
0
10-09-2012, ora 21:51
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
1. nu, nu pot. cred ca sunt destul de multe locuri, dar momentan nu lucrez in tara si... nici cunostinta deci. cred totusi ca centrele universitare oncologice mari, gen Fundeni - Bucuresti, Cluj, sunt tinte sigure. altfel sunt si destul de multe studii in derulare, cred ca participarea la ele este o varianta chiar mai buna decat asteptarea accesului la acest medicament, daca se indica. da, are rezultate bune in folosirea inaintea chimioterapiei, e si just si rational sa fie asa (dppdv fiziopatologic), dar momentan aceste lucrui sunt doar din studii NEDEFINITIVATE si deci nu se poate aplica INCA aceasta indicatie in viata reala. poate ca in viitor asa va si fi.

2. nu inteleg intrebarea.
0
10-09-2012, ora 22:38
qwerty77
Nu este medic/terapeut
qwerty77
1. Da, se pare ca este o problema strict "economica" faptul ca zytiga inca nu este aprobat pentru a fi folosit inainte de chimioterapie; am citit un comentariu dintr-o revista de specialitate in US in care se spunea ca aprobarea acestui medicament pentru a fi folosit inainte de chimioterapie ar duce la falimentul mai multor medicamente chimioterapice, in fond fiind "la bataie" incasari de 1, 5 miliarde de dolari prevazionati intre 2012-2015; cum totul se invarte in jurul banilor, e o chestiune de lobby, influenta si mari interese in joc. Daca extrapolam ajungem la acea teorie absolut odioasa care spune ca de fapt nu se doreste tratarea cancerului.
Revenind, cum am putea participa la aceste studii ? Sigur ca as prefera asta, dar care este procedura in Romania, stiut fiind ca sistemul sanitar romanesc este total netransparent ? Adica nu imi imaginez ca te poti duce la Fundeni asa, pur si simplu si la spui ca vrei sa participi la un program...cred ca nu te baga nimeni in seama. Sigur, o sa incerc sa ajung pe calea cunostintelor si a relatiilor, dar tot mi se pare fantezist.
2. Intrebarea ar fi asa : toate fiind din aceeasi clasa, Dv. personal credeti ca ar putea fi rezultate mai bune pentru unul sau altul dintre medicamente, functie de raspunsul organismului sau toate au acelasi rezultat iar timpul pana la rezistenta organismului la tratamentul hormonal este acelasi ?
Multumesc.
0
10-09-2012, ora 23:33
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
1. momentan NU este aprobat zytiga DECAT in esecul dupa taxotere pentru simplul motiv ca INCA nu exista suficiente dovezi despre alta zona. singurul loc unde s-au finalizat studiile este ACOLO: dupa progresia dupa taxotere. probabil ca interesele economice sunt ineluctbatile pe lumea asta, intr-adevar, dar este doar natura umana si singurul motor al progresului. daca oamenii NU ar putea face bani, iti garantez ca astazi nu am avea nici speranta pentru a prelungi viata in cancer, nici tratament pentru diabet, nici pentru bolile cardiovasculare, nu am avea nici spitale, nici medici, nici masini, nici drumuri, defapt nu foarte multe lucruri care sa ne diferentieze de animale. foarte probabil ca in viitorul mediu, zytiga va fi indicat INAINTE de chimioterapie, dar momentan studiile nu sunt gata si nu poate fi grabit asta. nu este un motiv pentru a vedea conspiratii peste tot. despre inrolarea in studii, nu am cum sa te ajut cu asta nici a zecea parte cat ar trebui sa poata sa te ajute oncologul tau obisnuit sau poate (improbabil) urologul.

2. raspunsul meu ar fi cam asa: da, se poate, dar acest lucru NU poate fi anticipat, la ora actuala. ca atare alegerea intre un medicament sau altul din clasa "superagonistilor GnRH" este practic arbitrara, cu exceptia poate a alergiei la un produs sau altul... teoretic. nu poate nimeni sa sustina ca "bolnavul asta va avea raspuns mai bun la medicamentul x sau y sau z, din aceasta clasa".
0
17-09-2012, ora 14:27
qwerty77
Nu este medic/terapeut
qwerty77
Multumesc pentru raspunsuri. Mai am o intrebare : ce stiti despre xgeva ( denosumab ) ? este prescris deja in Romania ? eu am gasit ca este aprobat din 2011. Ideea este ca este mai bun decat zometa si as vrea sa aflu daca exista vreun feed back in Romania. poate imi raspunde si altcineva, daca a auzit.
Revenind la zytiga, am aflat ca va fi aprobat de FDA in octombrie sau noiembrie ca varianta inainte de chimioterapie; problema e ca va mai dura pana sa fie aprobat in Romania.
2. Deoarece am deja 2 opinii(diferite)de la 2 oncologi vis-a-vis de protocol, va rog sa-mi spuneti si parerea Dv.
Istoricul este asa :
- Pacient 69 ani cu APP nefrectomie stg. ( hidronefroza grd.III-IV cu rinichi nefunctional ) in evidenta oncologica din 02.2011 cu diagnostic de neo prostata std.IV ( Gleason 7, M1OSS; PSA1000 )
- RMN Pelvis cu contrast ( 23.02.2011 ) : leziuni secundare osteocondensate ( bazin, coloana lombara inferioara si femur ), multiple adenopatii iliace comune, extern si obturatorii bilateral. A inceput tratamentul cu Zoladex 10, 8 q3mo + Zometa 1f q4w.
- 21.09.2011 : RMN pelvis cu contrast : mentinerea semnalului heterogen la nivelul pieselor scheletice, reducerea activitatii leziunii prostatice.
- mai 2012 : scintigrafie osoasa : imagine scintigrafica in remisiune comparativ cu examinarea anterioara ( 2011 ); RMN pelvis cu contrast : examinare RMN cvasinemodificata comparativ cu examinarea din 09.2011.
Dinamica PSA sub tratament : descendenta, de la 1000 la valoare normala ( 0, 33 ) in data de 19.09.2011, ulterior dinamica ascendenta : 6, 1 ( ianuarie 2012 ), 28, 40 ( mai 2012 ) si 124 ( 05.09.2012 ).
- Incepand cu iunie 2012 : s-a asociat la tratamentul cu analogi LH-RH si Bicalutamida 50 mg/zi.
Biologic : valori normale ( inclusiv calcemia ), cu exceptia PSA.
- 05.09.2012 : PSA=124, Testosteron 0, 087, Fosfataza alcalina = 120 ; examen RMN cu contrast : fractura incompleta coxo-femural drept ( pacientul acuza durere de tip radicular la nivelul membrului inferior drept ).
Primul medic a prescris acest tratament de mai sus ( zoladex la 3 luni cu zometa, ulterior si 1 bicalutamida /zi ). Ca second opinion mi s-a spus ca trebuia zoladex lunar asociat cu 3 bicalutamida/zi si in loc de zometa xgeva. Ambii medici spun acum ca ar trebui chimioterapie cu taxotere. Ce parere aveti despre tratamentul aplicat si ce ati recomanda ? Multumesc
0
17-09-2012, ora 21:02
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu se poate spune ca "xgeva este mai bun decat zometa". cel putin nu inca, fiecare ramanand cu indicatiile lui si, din pacate, cu majore diferente de rambursare. ca atare m-ar mira teribil ca xgeva sa fie decontat in romania.

repet: zytiga NU va fi folosit in romania prea curand inainte de chimioterapie! chiar si in progresia DUPA taxotere, el nu stiu daca este inca rambursat de catre casa.

referitor la caz, vad treaba cam asa: adaugarea bicalutamidei dupa "recaderea biochimica"/progresia PSA sub zoladex, a fost de bun augur. o miscare chiar standard. however, dupa 3 luni de ZOLADEX + BICALUTAMIDA, ne aflam in fata unei continuari/reluari a cresterii PSA-ului, desi este evident ca "castrarea chimica" este eficienta. ca atare cred ca respectivul cancer de prostata poate fi considerat deja drept "castrato-rezistent". fata de asta, se pare ca asistam si la o progresie clinica, prin aparitia/progresia simptomelor osoase. ca atare standard este ce au propus medicii, adica initierea tratamentului chimioterapic, cu taxotere (plus prednison, cum e standard). zoladexul va fi continuat, nu conteaza daca e doza lunara sau la 3 luni. bicalutamida NU ! trecerea de pe zometa pe denosumab ar fi una desteapta si rezonabila, dar din pacate nu cred ca va va rambursa nimeni acest medicament in romania. ca atare ramanerea pe zometa cred ca este cea mai plauzibila.

SEPARAT si poate chiar mai important decat ce am zis mai sus este TRATAMENTUL SIMPTOMATIC. daca omul are DURERI si o FRACTURA (chiar fara deplasare) de col femural, aceasta trebuie rezolvata RAPID de ortoped, la care trebuie sa mergeti repejor. posibil sa se indice ranforsarea femurului cu un cui sau o tija, apoi ar trebui facuta RADIOTERAPIE, tot repejor. daca nu se face asta, risca o fractura adevarata la nivelul colului femural care va insemna morbiditate excesiva, durere, imobilizare la pat, complicatiile imobilizarii, risc de infectie, escare, insuficienta renala, etc etc etc si nu va fi deloc placut. daca are dureri, trebuie sa inceapa o schema de tratament antialgic in paralel.

ce urmeaza, deci, sa faceti ?
0
17-09-2012, ora 21:17
qwerty77
Nu este medic/terapeut
qwerty77
Nu stiu efectiv ce urmeaza...
Nu are dureri foarte mari, ci doar uneori; in rest fizic pare ok iar analizele sunt bune, in afara de PSA; aici exista chiar o contradictie ( ultimul PSA, in 5.09 este 124 iar Testosteronul este 0, 087 ) motiv pentru care maine repetam analizele in alta parte ( Sanador ). Revenind la fractura, nu este chiar o fractura, in descrierea rezultatului apare 'fractura incompleta de col femural drept' ; aici unul dintre oncologi spune ca asta ar putea fi un efect secundar de la zometa si nu o evolutie a metastazelor osoase.
Nu stiu ce sa mai zic...
Aveti idee cumva cat costa acest Denosumab ?
Multumesc
0
17-09-2012, ora 21:42
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
vis-a-vis de PSA si testosteron... nu inteleg care e contradictia... ce vi s-a spus despre asta ?

despre fractura, daca tot ne aflam la capitolul "dat cu parerea", cred ca cel mai indicat om in momentul de fata pentru asta ar fi un ORTOPED de incredere. e drept ca poate fi un efect secundar al zometa, dar dupa parerea mea mai putin probabil si nu cred ca poate fi lasat asa. la nivelul la care se vede fractura au fost descrise metastaze pe IRM sau pe scintigrafie ? ce as face acum ar fi UN EXAMEN CT TINTIT PE OS, la nivelul bazinului si capetelor femurale. examenul CT tintit pe os este mai fiabil la structura osoasa decat examenul IRM. de curiozitate, de cand face ZOMETA ? daca e mai putin de un an, iarasi, putin probabil sa fie efect secundar al ei.

Denosumab costa mult. nu am date exacte, dar cred ca e vreo 1000 - 1200 de euro odata la 4 saptamani.
0
19-09-2012, ora 13:14
qwerty77
Nu este medic/terapeut
qwerty77
Buna ziua,
1. unul dintre medici a spus sa repetam analizele pt. ca daca testosteronul este atat de mic inseamna ca tratamentul hormonal functioneaza; totusi PSA creste...
2. Va redau tot textul din IRM : "Examinarea IRM nativa si postcontrast a soldului drept si stang evidentiaza :
- capete femurale si acetabule cu forma normala, capul femural fiind bine acoperit de marginile acetabulare;
- piese scheletice semnal intens neomogen, avand arii de infitrate lipomatoase ce alterneaza cu arii avand izosemnal T1, T2, gadolinofile, si arii cu hiposemnal T1, T2 de tip osteocondensant, ce se suprapun desenului trabecular, mai numeroase in oasele coxale, sacrum si epifiza proximala femurala dr.;
- traiect liniar cu hiposemnal T2, hipersemnal STIR ce intersecteaza versantul antero-inferior al colului femural aproape de origine, cu arii de edem osos in adiacenta;
- spatii articulare cu grosime normala;
- suprafete articulare netede si congruente;
- mici osteofite marginale acetabulare;
- muschii din campul de examinare si oasele bazinului fara anomalii decelabile.
Concluzii : In abservatie determinari secundare osoase mixte de tip osteolitic si osteocondensant. In observatie fractura incompleta de col femural drept."
O sa-i facem si un examen CT tintit pe os, la nivelul bazinului si capetelor femurale, asa cum spuneati si Dv., il facem chiar maine, dar va rog sa-mi recomandati un ortoped de incredere.
3. M-ati intrebat de zometa : face din 23.02.2011, deci de 1 an si 7 luni
Multumesc
0
19-09-2012, ora 14:36
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
la cum arata interpretarea IRM, cred ca, din ratiuni economice cel putin, puteti sa NU mai faceti si CT-ul acum, ci puteti sa vedeti un ortoped INAINTE. va indica el mai bine daca are sau nu nevoie si de un CT. din pacate nu ma pricep sa recomand niciunul... absolut deloc. nu faceti CT-ul acesta inainte de a vorbi cu ortopedul decat daca dispuneti de bani pur si simplu "de aiurea"!

la punctul 1: pai asta e definitia unui cancer de prostata care a devenit CASTRATO (nu "hormono") RESISTENT. adica tratamentul hormonal (fie zoladex, fie indepartarea gonadelor) isi face efectul, respectiv nu se mai prea pune testosteron care hraneste celulele tumorale in circulatie, dar totusi PSA-ul creste, adica se considera ca si cancerul. deci respectivul cancer NU mai are asa mare nevoie de testosteron, creste si fara. evident, blocarea producerii acestui testosteron nu prea mai are efect momentan. deci e momentul schimbarii tratamentului (cu chimioterapie, cum am zis mai sus), dar cu pastrarea zoladexului, caci asa e standard, pentru ca se considera ca o populatie din celulele canceroase raman totusi dependente de testosteron.

la punctul 3: raman la concluzia ca e putin important CE ANUME a cauzat acea fractura. daca se intervine chirurgical (cum e MUSAI), se poate preleva fie o mica biopsie fie se poate vizualiza daca exista distrugere osoasa de catre tumora sau nu, lucru care ar avea impact asupra daca trebuie sau nu sa continue zometa.
0
25-09-2012, ora 14:37
qwerty77
Nu este medic/terapeut
qwerty77
1. Am fost la ortoped; dupa ce s-a uitat me IRM ne-a recomandat un RX si un CT; le-am facut, am revenit la ortoped iar concluzia a fost ca nu este de operat, nu este o fractura. Pentru dureri ( care vin de la metastaze, nu de la fractura ) ne-a spus sa vorbim cu oncologul si ca el sugereaza Aredia si (eventual) radioterapie. Ce parere aveti ? O sa vorbim maine cu unul dintre oncologi.
0
25-09-2012, ora 22:48
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
daca ortopedul nu a indicat interventia chirurgicala, desigur ca radioterapia este o optiune fezabila, ba chiar obligatorie, daca are DURERE + imagini de metastaza + risc de fractura in locul respectiv. tratamentul cu aredia la fel (mai bine Zometa).

ce zice respctivul examen CT ?
0
26-09-2012, ora 10:24
qwerty77
Nu este medic/terapeut
qwerty77
Am vorbit cu unul dintre oncologi si spune ca "nu are indicatie de radioterapie". Nu mai inteleg nimic...
Durerea o tratam acum cu tramadol 1 la 12 ore
Nu am rezultatul CT la mine, dar o sa revin
0
02-10-2012, ora 12:24
qwerty77
Nu este medic/terapeut
qwerty77
In final concluzia este ca nu trebuie intervenit chirurgical ( dpdv ortoped ) si nici radioterapie ( oncolog ) atata timp cat el ia tramadol la 12 ore si raspunde la tratament.
Revenind la zometa ( sau denosumab ) : am citit si pe prospectele lor si in concluziile studiilor clinice si, la ambele, dupa 17 luni(zometa) si 21 luni(denosumab) in medie, se ajunge la SRE ( skeletal related event ). Avand in vedere ca tatal meu face zometa de 18 luni si, se pare, la 17 luni a aparut primul SRE ( culmea, exact ca in studiul clinic ! ), intrebarea este ( pentru ca nu am gasit scris pe nicaieri ) : se continua cu zometa/denosumab, chiar daca a aparut acest SRE ? si chiar daca se presupune ca ar putea fi chiar de la zometa acest SRE ( ca efect secundar ) ?
Multumesc
0
02-10-2012, ora 14:04
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Qwerty, in primul rand trebuie sa incepi sa iti tratezi tatal de cancer de prostata si metastaze osoase ! Daca doresti iti fac legatura cu cineva care face asta cu mijloace adecvate si in mod eficient ! Apoi poti sa-ti tratezi tatal si cu produse pt osteoporoza cum e zometa sau altele de genul asta !
De asemenea cred ca esti intr-o mare eroare cu acei timpi (de 17 sau 21 de luni) in care se manifesta nu stiu ce efect secundar al nu stiu carui medicament ! Acei timpi reprezinta perioada (masurata stiintific) in care cancerul ajunge sa manance vizibil din oase, in cazul metastazelor osoase ! Parintii vostri sunt tratati doar cu mijloace indirecte (hormonale, intaritoare de oase..) iar in timpul asta cancerul avanseaza incet dar sigur !

Wake-up friends !
0
02-10-2012, ora 14:10
qwerty77
Nu este medic/terapeut
qwerty77
Stevens, este binevenit orice ajutor ! Eu incerc sa fac tot ce se poate, insa pana acum, daca ai citit istoricul, cam asta a fost totul. Acum suntem in faza CRPC ( castration resistent prostate cancer ) si se pare ca urmeaza chimioterapia. Te rog spune ce idei ai. Merci
0
02-10-2012, ora 14:17
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
si spune-ne si cat costa!
0
02-10-2012, ora 16:32
qwerty77
Nu este medic/terapeut
qwerty77
Raul, ce parere ai de zometa/denosumab ? se continua sau nu ? Merci
0
02-10-2012, ora 16:46
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
citez: "Avand in vedere ca tatal meu face zometa de 18 luni si, se pare, la 17 luni a aparut primul SRE ( culmea, exact ca in studiul clinic ! ), intrebarea este ( pentru ca nu am gasit scris pe nicaieri ) : se continua cu zometa/denosumab, chiar daca a aparut acest SRE ? si chiar daca se presupune ca ar putea fi chiar de la zometa acest SRE ( ca efect secundar ) ? "

motivul pentru care nu ai gasit raspuns la aceasta intrebare este ca acest raspuns NU EXISTA. cel putin nu atat cat tine medicina bazata pe dovezi. nu exista un studiu care sa zica ce e mai bine de facut in aceasta situatie, daca e mai bine sa fie oprit sau sa fie continuat bifosfonatul, sau sa fie schimbat cu bifosfonat, etc. desigur ca daca exista o suspiciune adevarata ca respectiva fractura e data de bifosfonat, acesta trebuie intrerupt (in cazul de fata ma indoiesc ca asa este); de asemenea, "la logica" ar fi ca tratamentul sa fie schimbat din zometa in denosumab, dar nu exista niciun studiu care sa sustina aceasta practica propriuzis, iar in practica si in viata reala, nu cred ca veti putea sa faceti aceasta schimbare, cel putin economic vorbind.

ce as face eu in momentul de fata: as cere sa-mi detaliati putin cum si de cand evolueaza durerile; daca durerile sunt IN PROGRESIE si nu sunt controlate cu tratament, eu as recomanda iradiere; de la radioterapeut, trebuia cel putin sa cereti o motivatie despre "de ce nu trebuie iradiat". poate aceasta motivatie rezida in rezultatul CT-ului pe care inca nu mi l-ai scris. al doilea lucru: cum evolueaza PSA-ul ? a trecut o luna de la ultima dozare, tratamentul hormonal a fost schimbat acum aproape 4 luni, deci cred ca poate fi redozat.

din acest punct incolo (defapt de dinainte cu mai multa vreme), singurul lucru important este CUM SE SIMTE, restul analizelor si investigatiilor folosind doar in judecata detaliata pentru luarea deciziilor "la limita" de medicul vostru. in rest nu cred ca trebuie sa-ti bati capul cu ele, pentru ca nu iesi la nicio socoteala.
0
02-10-2012, ora 21:08
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Qwerty ideile sunt cele care s-au mai discutat aici pe forum, 'high ph therapy ' - care e mai indicata la metastaze osoase, si terapia cu bicarbonat !

Prima e mai eficienta dar si costa ceva ( pana la 1000 de USD..cred) iar a doua e ieftina dar mai dificil de dat, avand in vedere ca in spital probabil medicii vor refuza implantarea unui cateter si/sau admnistrarea de perfuzii ! Practic este posibil de administrat acasa cu suportul unui medic sau asistente de incredere !

Se vede imediat diferenta de abordare a problemelor numai in functie gen ! :)
Iti trimit si un mesaj privat !

Multa sanatate tatalui !
0
04-10-2012, ora 16:19
qwerty77
Nu este medic/terapeut
qwerty77
Stevens, n-am mai citit despre high ph therapy, dar am facut-o astazi; nu am gasit ceva cu adevarat convingator; iata ce spune FDA : "Newer reports have suggested that it can take weeks or even months for cesium to cause some of the more severe heart problems. A 2009 report described a woman who had been taking 3 grams of cesium each day for a few months. Even though she also took electrolytes and potassium, she started losing consciousness due to interruptions in heart rhythm. Medical treatment included electrical shocks to the heart and extra potassium, but even after 6 days without cesium her potassium level remained low. With a half-life over 6 weeks (meaning that it takes more than 42 days for the body to get rid of half a dose), cesium stays in the body a long time.
Consuming large amounts of cesium, or taking cesium over several weeks or months, can result in nausea, diarrhea, disturbed heart rhythm, loss of consciousness, or even death." Mai caut, poate gasesc ceva pozitiv
0
04-10-2012, ora 22:43
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Daca ai gasit numai atat e foarte ok ! In mod sigur daca erau morti si raniti in urma tratamentului FDA nu ratau ocazia de a le scoate in evidenta ! Este vorba despre faptul ca acest tratament elimina potasiul din organism si se ia intotdeauna cu un supliment de potasiu ! Probabil d-na a uitat sa ia suplimentul potasic si de aceea a avut acele aritmii ! Sunt probleme de bucatarie interna cunoscute de consultantii in ph therapy, acesta a fost o scapare a cuiva in mod sigur !

Am trimis un mesaj, poate imi confirmi primirea lui !
Numai bine tatalui !
0
05-10-2012, ora 11:08
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
si de unde stii cat potasiu trebuie sa iei in loc ? cine verifica asta si cum ? si cine e responsabil pentru pacientii care iau medicamente sau substante cu potential daunator fara supraveghere ?
0
05-10-2012, ora 13:18
qwerty77
Nu este medic/terapeut
qwerty77
stevens, am primit mesajul, am citit si cautat despre metoda respectiva dar sincer nu am incredere; pare logic intr-adevar dar necontrolabil, nu ai cum sa gestionezi in timp real efectele neprevazute

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
35 comentarii 12 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • S-a descoperit o legătură între alopecia androgenică È™i cancerul de prostată
  • CompuÈ™ii din roÈ™ii ar putea preveni afecÈ›iunile prostatei?
  • IMC-ul È™i circumferinÈ›a abdominală mari, asociate cu un risc de cancer de prostată agresiv
  • Cea mai bună abordare pentru cancerul de prostată incipient: monitorizarea sau tratamentul?
  • Ejacularea frecventă scade riscul de cancer de prostată cu 33% - câte orgasme pe lună recomandă È™tiinÈ›a?
  • BărbaÈ›ii înalÈ›i ar putea fi predispuÈ™i la apariÈ›ia unei forme agresive de cancer de prostată
  • Obezitatea la bărbaÈ›i creÈ™te riscul de recidivă după prostatectomie radicală
  • Screeningul PSA (pentru cancerul de prostată) unic la bărbaÈ›ii fără simptome nu salvează vieÈ›i
  • Când ar trebui să-È›i investighezi prostata?
  •