tratament naturist pt poliartrita reumatoida?

29-09-2007
ana20
Nu este medic/terapeut
ana20
este posibil?
61 comentarii 12 3 Înainte ›
0
29-09-2007, ora 00:00
ana20
Nu este medic/terapeut
ana20
chiar nimeni nu a mai auzit de acest tip de tratament. De 3 ani de zile traiesc pe medicamente, zilnic. Am auzit de un medic care sustine ca e posibil, fara sa mi spuna din ce plante este facuta solutia. E posibil? Orice idee de ameliorare e bine venita, va multumesc.
0
27-10-2007, ora 00:00
dr. marineata
Identitate neconfirmată
dr. marineata
tratamentul poliartritei este complex si individualizat. s-au facut progrese importante in ultimii ani privind terapia acestei boli, terapia biologica fiind folosita si la noi in tara pt. anumite forme de boala.cu siguranta medicul dv. reumatolog va gasi tratamentul potrivit pt. stadiul bolii dv.aceasta boala autoimuna, cu un mecanism patogenic complex, NU beneficiaza de tratamente naturiste.
0
28-10-2007, ora 00:00
ana20
Nu este medic/terapeut
ana20
va multumesc d-na dr. marineata. :((((((((
0
21-11-2007, ora 00:00
onyx82
Nu este medic/terapeut
onyx82
am si eu o intrebare:eu am boala de poliartrita reumatoida de vreo 12-13 an si e intro stare mai avansata.intrebare:ce tratamen exista pt.a stopa boala de a nu progresa?
eu sunt din R.Moldova, si nam incredere in medicii de aici, pt.ca mau lasat si am ajuns in aceasta situatie, Ceas putea face acum?
0
09-01-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
Dr.Alina-o contrzic pe colega mea ca pentru orice boala reumatoida exista tratament naturist.Inclusiv in medicina alopata se folosesc tratamente antiinflamatoare nespecifice iar medicina naturista dispune de un intreg arsenal:omega 6, omega 3 sau lecitina de soia.Apoi e necesara protectia suprafetelor osase articulase si suplimentele naturale cu glucosamin si condroitin sulfat sint foarte bune.Apoi fiind o afectiune imunologica medierea sistemului imunitar poate fi incercata.-*



(*modificat de administrator)
0
11-01-2008, ora 00:00
dr. marineata
Identitate neconfirmată
dr. marineata
Eu nu doresc sa contrazic pe nimeni. Tratamentul patogenic al PR nu cuprinde terapii naturiste. Antiinflamatoarele nesteroidiene, acizii grasi polinesaturati, antioxidantele nu reprezinta decit un tratament simptomatic, sub care boala poate progresa rapid spre stadiile finale de distructie articulara. Glucozamina si condroitin sulfatul au ca tinta incetinirea degradarii cartilajului, nu suprafetele osoase si nici sinovita reumatoida, de aceea se folosesc in artroza, eventual in suprasolicitari articulare, nu in tratamentul PR. Terapia biologica (cea mai noua abordare terapeutica a PR a unor cazuri bine selectionate) vizeaza citokine proinflamatorii cu rol central in patogenia bolii si nu o "medierea a sistemului imun"...
0
03-02-2008, ora 00:00
ana20
Nu este medic/terapeut
ana20
D-na dr. marineata, vad ca d-voastra sunteti in tema cu tratamentul PR. Stiti cumva, ceva, ati auzit de ETANERCEPT? Starea mea s-a agravat, am 36 de articulatii in stare de durere 1, tumefiate am 20 si deja am atins dozele maxime in tratament. Acum mi-a recomandat doctorita mea acest ETANERCEPT, solutie injectabila. Daca stiti ceva de el va rog sa-mi impartasiti si mie. Va multumesc.
0
03-02-2008, ora 00:00
dr. marineata
Identitate neconfirmată
dr. marineata
Etanercept-ul este unul dintre preparatele biologice de care va spuneam ca sunt cele mai noi tratamente pentru PR. Din cite inteleg, boala Dv. este intens activa clinic si probabil si imuno-biologic (analize modificate). asa ca sunteti un potential primitor al acestui tratament. Medicul Dv. va cunoaste bine boala si celelate probleme pe care le mai aveti si consider ca a ales ce este mai bine pt. Dv. Tratamentul cu Etanercept este gratiut in PR.
0
02-03-2009, ora 14:52
vioricastarpu
Nu este medic/terapeut
vioricastarpu
Cine a facut tratament pentru poliatrita reumatoida seropozitiva sd.3 cu mabtera?doresc sa stiu cum s-a simtit, daca a avut reactii adverse.Este cineva care a facut terapia bown? Cum s-a simtit si cit timp a durat pina a avut primele imbunatatiri in ce priveste starea de sanatate, dupa terapie.
0
30-08-2009, ora 12:07
lucadanuta
Nu este medic/terapeut
lucadanuta
buna ziua.am PR de 7 ani.am urmat tratament cu arava, metrotrexat, medrol, flamexin in toti acesti ani si m-am simtit cat de cat bine, dar am vrut sa raman insarcinata si am intrerupt tratamentul cu doi ani inainte.acum am un baietel de 4 luni.In timpul sarcinii m-am simtit ffff bine chiar si fara tratament dar dupa ce am nascut am impresia ca boala s-a agravat.Am fost la medicul meu care mi-a pus diagnosticul si am reluat tratamentul cu arava si flamexin (la nevoie) dar eu ma simt tot mai rau.Va rog sa-mi mai dati si alte solutii dc se poate.am 25 ani.Multumesc
0
05-09-2009, ora 09:59
ivanbarbu
Nu este medic/terapeut
ivanbarbu
Chiar nu observa nimeni ca deocamdata nu exista tratament pentru bolile autoimune? Toate aceste inflamatoare sunt singurele solutii ale acestor medici cu ani intregi de studii. Bine, ei nu si-au ales meseria asta ca sa faca cercetare, ci doar ca sa aiba "pacienti" aka clienti. Se fac un set de cateva zeci de analize pentru a detecta toate elementele care duc la diagnostic sigur..si cam atat. Doctorul nu da decat un diagnostic si iti prescrie un antiinflamator cu Omeran pentru stomac...ca sa nu te atace acel inflamator. SI ATAT! E lamentabil sa aud pe aici doctori care trateaza PR. Nu exista asa ceva.
Se spune ca celulele stem ar putea vindeca multe boli, printre care si pe cele autoimune. Dar bineinteles ca toti cei de pe forum nu au si nu vor avea vreodata celule stem..pentru ca acestea se extrag doar la nastere.
Ce este interesant este ca de fiecare data cand apare o solutie la mai multe probleme de sanatate, mai multe boli, doctorii de rand sar la gat si acuza ca e doar o pacaleala, ca nu exista Panaceu Universal. De aceea si aceste celule stem sunt destul de contestate de multi din breasla care nu au facut cercetare in viata lor, in schimb nu stiu decat sa fie agentii de vanzari inalt calificati ai marilor comapnii de medicamente.
SI eu am suferit de multe infectii..am stafilococ auriu de care nu am scapat dupa multe tratamente...am 24 de ani si in fiecare zi ma simt ca si cum as avea 50 de ani. Ma trezesc obosit, gura uscata, cand e frig ma dor oasele, intr-o iarna mi se mutau durerile de la o articulatie la alta. Ma tine mijlocul ca la bosorogi...si tot timpul incerc sa imi indrept coloana...ca sa imi mai trosneasca oasele. Sunt la o varsta la care ar trebui sa fiu bun de munca pentru societate.iar nu reusesc sa ma trezesc odihnit dupa un somn de 7-8 ore ca ma dor toate alea. E frustrant..si sper sa nu ajung prea curand sa mi se indoaie incheieturile si sa ajung o relicva...dar raman dezamagit de indiferenta doctorilor din acest domeniu..care nu stiu sa prescrie decat antiinflmatorii si supozitoare.
Am inteles ca celulele stem pot fi folosite si la rude de gradul 1. Sper sa am un copil de la care sa extrag celule stem...si poate voi reusi sa ma vindec vreodata de aceasta stare de oboseala si de neputinta.
0
04-10-2009, ora 22:17
STEFAN CIPRIAN
Nu este medic/terapeut
STEFAN CIPRIAN
Tratament naturist pentru PR: 1. ARTRALGIN(capsule) + CONDROFLEX(capsule) de la firma LABORATOARELE MEDICA; aveti in vedere schema de tratament a dr. Ionut Moraru ! 2. Adaugati la acest tratament de baza, unguentul TAMUS in aplicatii locale si gelule de OMEGA 3 de la PARAPHARM. Mare atentie la efectele imediate ale administrarii capsulelor: pot aparea dureri locale in prima parte a tratamentului, dar nu abandonati !! Continuati administrarea lor, pina la instalarea efectelor terapeutice definitive. Este foarte indicat ca prizele de capsule sa fie luate la distanta de 1/2 de ora dupa mese. Acest tratament a fost probat pina acum pe zeci de pacienti si paciente cu suferinte reumatismale cronice, printre care si poliartrita reumatoida. ARTRALGIN -ul nu poate fi administrat celor cu intoleranta sau alergie la acid acetilsalicilic(aspirina), doarece una din cele 3 plante(coaja de salcie) din compozitia produsului, contine si acest acid...
0
06-10-2009, ora 08:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie sa confirm cele afirmate de colegul Dr. Marineata pe acest forum: poliartrita reumatoida nu trebuie confundata cu artroza (banalul "reumatism"), ci este o boala a intregului organism, care se manifeste, in mod particular, si la nivelul articulatiilor.
Necesita un tratament de fond, bine tintit, in lipsa caruia articulatiile se distrug rapid si ireversibil.
Poate ca exista unele efecte ale unor produse naturiste, insa efectul este doar unul adjuvant, de tip simptomatic, si in nici un caz nu poate inlocui tratamentul de fond, asa cum a fost el bine descris de colegul Dr. Marineata. Consultati-va reumatologul si respectati tratamentul, chiar daca are si multe efecte nedorite, asa cum bine se stie
Nu mai amagiti pacientii, indemnandu-i sa renunte la tratamentul de fond!! Ii veti avea pe constiinta, numai ca va fi prea tarziu sa constientizati asta.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
06-10-2009, ora 11:38
STEFAN CIPRIAN
Nu este medic/terapeut
STEFAN CIPRIAN
VEZI-TI MAI BINE DE "CALCIIELE" DUMITALE "MONSHER" USCATU ! CIT DESPRE PROBLEMELE DE CONSTIINTA INVOCATE MAI SUS, MAI BINE RENUNTA, PENTRU CA ORICUM CONSTIINTA ITI LIPSESTE CU DESAVIRSIRE... TI-AI FACUT UN DOBITOCESC OBICEI DIN AI CONTESTA PE ACEIA CU O EXPERIENTA SI O PRACTICA MEDICALA, EVIDENT DIFERITA DE A DUMITALE. TE-A MONTAT CAREVA PE POST DE "DULAU DE GARDA" PE ACEST SITE, PENTRU CA ORI DE CITE ORI VEZI POSTATE SFATURI SI NUMELE UNOR PRODUSE NATURISTE SA SI INCEPI SA LATRII ?! "Cu deosebita stima"... STIMA FACE DE CE SI DE CINE ?! FATA DE ORGOLIILE DE "BRESLASH" CEL MAI SIGUR ! SI POATE FATA DE INTERESE MERCANTILE SI PERSONALE IN ACELASI TIMP;DACA TE MAI AFLI SI CA PATRON AL UNEI FIRME DE IMPORT DE MEDICAMENTE(alopate evident ! )... ATUNCI "TOTUL" SE EXPLICA DE LA SINE. ORICUM, NU ESTI UN OM BINE INTENTIONAT !! ...ORICE AI PRETINDE DOAR DE DRAGUL DE A CONVINGE, CU, SAU FARA SUPRASPECIALIZAREA PREA MULT TRIMBITZATA !
0
26-01-2010, ora 17:44
Florika
Nu este medic/terapeut
Florika
Buna ziua tuturor, Domnul Doctor Uscatu are perfecta dreptate, cei bolnavi cu poliartrita reumatoida trebuie sa faca tratamentul de fond. Eu sufar de aceasta boala si am simtit pe pielea mea ce inseamna sa faci tratamentul si ce insemna sa nu faci. Chiar daca de o parere boala da semne sa dispara aceasta revine si mai in forta ca prima data.
Imi pare rau ca domnul Stefan s-a adresat asa urat domnului doctor, daca dansul ar suferi de aceasta boala sigur nu ar mai face asemenea comentarii. Nimeni nu a facut comentarii urate la tratamentele naturiste pe care domnul le-a prezentat. Tot ce este natural este bun dar poliartrita reumatoida este boala autoimuna nu trebuie sa te joci cu asa ceva. Deci cei care sunt bolnavi de aceasta boala va spun din proprie experienta, sa faca tratamentul in continuare. Numai bine tuturor, multa sanatate Si sa ne iubim unii pe altii.
0
26-01-2010, ora 21:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Aveti perfecta dreptate.
Nu ii pot raspunde unui domn ce face reclama fatisa unei firme de produse naturiste si patronului acesteia, coleg medic.
Pacientii sunt deseori mai inteligenti decat credem...
Sanatate maxima!
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
27-01-2010, ora 14:50
STEFAN CIPRIAN
Nu este medic/terapeut
STEFAN CIPRIAN
Esti libera sa crezi ce vrei, doamna Florika...
Poarta-ti boala si tratamentul "cu demnitate", ca si pina acum. Nu mai este cazul ca sa te intreb despre medicatia si schema de tratament prescrise, pentru ca nu pot fi altfel decit alopate, nu-i asa ?...
~~"Pacientii sunt deseori mai inteligenti decat credem..."~~ - mai ales atunci cind din obedienta, nu indraznesc sa reproseze medicului curant consecintele negative ale medicamentelor chimice, prescrise din pacate, doar "din perspectiva ochelarilor de cal".
0
27-01-2010, ora 16:18
STEFAN CIPRIAN
Nu este medic/terapeut
STEFAN CIPRIAN
O schema de tratament, propusa de colectivul firmei HOFIGAL intr-o astfel de maladie, este urmatoarea:
1+2+3+4:
1. gemoderivat din scoarta ramurilor tinere de salcie(aspirina naturala) - 1 doza, odata/zi(pentru actiunea antipiretica si antireumatica se administreaza seara, inainte de culcare)
2. muguri de coacaz negru - 1 doza, odata /zi, dimineata
3. muguri de pin - 1 doza, odata/zi
4. muguri de vita de vie - 1 doza, odata/zi
Tratamentul trebuie urmat cel putin 3 luni, iar mai apoi, de luat ca doza de intretinere.
0
27-01-2010, ora 21:06
Florika
Nu este medic/terapeut
Florika
Buna seara tuturor, sunteti dragut si multumesc foarte mult de schema prescrisa de dumneavoastra domnule STEFAN. Multumitii lui Dumnezeu ca nu sunteti bolnav de aceasta boala si poate ca sunteti sanatos, ceea ce va doresc din toata inima. Vreau sa va spun ca pe langa tratamentele alopate pe care le urmez, sincera sa fiu nu intotdeauna cu strictete, atunci cand nu le folosesc, tot iau ceva si normal tratamente naturiste inclusiv de la firma HOFIGAL fiti sigur ca nu din perspectiva "ochelarilor de cal" ci din perspectiva unui om bolnav care face ceea ce este mai bine pentru el. Iar atunci cand am fost in imposibilitatea de a ma ridica din pat, cand nu puteam nici sa ma pieptan, cand nu puteam sa ma imbrac, ce puteam sa fac? sa iau medicamente alopate ca sa ma ridic, sa merg la serviciu, sa fac treaba acasa si multe altele. Va dati seama, ca daca d-voastra a-ti fi fost in cazul meu tot la fel ati fi procedat, mergeati in paralel, tratament alopat si tratament naturist. Majoritatea medicilor cand recomanda un tratament naturist specifica sigur ca nu trebuie intrerupt tratamentul alopat. Eu din pacate l-am intrerupt de multe ori si boala a avansat, acum nu port sa merg cu piciorul drept nu va mai spun de dureri ca m-am obisnuit cu ele. Dar sunt optimista si am incredere in Dumnezeu. Oricum va multumesc pentru parerea dumneavoastra si vi-o respect, toti avem dreptul la o parere. Multumesc si pentru schema de tratament prescrisa. Va doresc multa sanatate si sa ne "auzim" cu bine pe forum. Toate cele bune.
0
27-01-2010, ora 22:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Ati inteles, dupa mult timp, ca nu exista tratamente alopate, naturiste sau alte denumiri...
Exista doar tratamentul de fond, fara de care distructiile articulare sunt masive si ireparabile. Fie ca se numeste Metothrexat sau leflunamida sau anticorpi monoclonali, reprezinta tratamentul indispensabil acestei maladii.
In rest, ca doriti sa luati si altceva, aveti dreptul, insa nu renuntati la tratamentul de fond!!!
Cu aceeasi stima
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
1
27-01-2010, ora 23:18
Florika
Nu este medic/terapeut
Florika
Buna seara D-le Doctor, va multumesc pentru interventie, din pacate am intrerupt tratamentul cu MTX de multe ori, daca ar sti medicul meu reumatolog cred ca s-ar supara f. tare si pe buna dreptate. Mi s-a propus sa fac tratament cu remicade dar mai astept deoarece remicade se face in combinatie cu MTX. De ex. si in acest moment nu am facut tratamentul de vreo trei saptamani, in schimb iau aproape zilnic antiinflamatoare. De cand cu gripa AH1N1, mi-am zis eu ca "as face bine" sa opresc putin tratamentul poate fac vaccinul, dar cum parerile asupra acestui vaccin sunt impartite nu l-am facut inca dar nici MTX. Sa stiti ca va dau dreptate, glezna dreapta ma doare ingrozitor si rar merg fara a schiopata si multe luni de zile cu tot cu MTX era f. inflamata. Ceea ce ma bucura este ca radiografiile nu arata inca distructii.
Va multumesc inca odata si toate cele bune.
0
27-01-2010, ora 23:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Cand radiografiile vor arata distructii va fi prea tarziu, articulatia va fi iremediabil compromisa.
Puteti evita aceasta situatie respectand strict tratamentul de fond. Antiinflamatoarele sunt doar simptomatice (amelioreaza durerea) dar nu opresc distrugerea masiva a articulatiilor, ci va distrug stomacul.
Nu stiu cum pot face sa va conving, desi sunteti constienta de asta, sa respectati tratamentul prescris de reumatolog.
Cu aceeasi stima
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
27-01-2010, ora 23:53
Florika
Nu este medic/terapeut
Florika
Sunt constienta Domnule Doctor ca nu am facut bine intrerupand tratamentul de fond. Am urmarit tot felul de cazuri si aici in tara cat si in strainatate. Aveti dreptate in tot ce spuneti. Sa stiti ca m-ati convins. Am sa incep tratamentul de fond chiar de maine ca daca nu ma veti avea de pacienta
Va multumesc pentru sfaturile sincere pe care mi le-ati dat mie cat si celorlati, fara pic de interes, aveti un suflet mare.
Sa va dea Dumnezeu multa sanatate sufleteasca si trupeasca.
Cu stima Florika
1
28-01-2010, ora 00:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Aici aveti perfecta dreptate: eu ma ocup doar de "piciorul reumatoid", adica acel picior complet destructurat de inflamatie.
In Occident, datorita respectarii tratamentului de fond si a introducerii noilor agenti biologici de tratament, se observa din ce in ce mai putin distructii articulare masive, ceea ce a schimbat total si definitiv conceptia chirurgilor despre tratamentul sechelelor poliartritei reumatoide. Tratamentele chirurgicale sunt din ce in ce mai rare, pe masura ce boala este "tinuta in frau" prin intermediul tratamentului de fond.
Asadar, m-as bucura sa nu va am de pacienta desi, strict pragmatic, ar insemna un pacient mai putin.
Tinem legatura.
Cu aceeasi stima
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
28-01-2010, ora 00:14
Florika
Nu este medic/terapeut
Florika
Sper Domnule Doctor sa nu ma aveti de pacienta la propriu, oricum sunt "pacienta d-voastra on line" asa ca s-a creat deja o legatura.
Cu deosebita stima,
Noapte buna.
Florika
0
28-01-2010, ora 19:32
STEFAN CIPRIAN
Nu este medic/terapeut
STEFAN CIPRIAN
Aluzia referitoare la "perspectiva ochelarilor de cal", nu se referea in nici-un caz la dumneata, doamna Florika ! Imi pare rau ca nu ai citit cu mai mare atentie textul.
Cit despre cit suferim si despre ce anume suferim, nu fii atit de sigura ca cel(a) sau cei(le) care ti-au oferit sfaturi pina acum, nu ar stii din propria lor experienta(ma refer aici chiar la boala "traita") si practica, ce poate insemna si "oferi" o maladie ca aceea pe care, din nefericire, o induri dumneata de ceva vreme...
Nu am nici cea mai mica intentie de a ridiculiza pacientii(ele) in suferinta !
~~~"Dar sunt optimista si am incredere in Dumnezeu."~~~...cu atit mai bine !... v-am recomandat, doar medicamente din FARMACIA DOMNULUI. "Altii de pe aici", devin "alergici", ba fac chiar "si nevroze" atunci cind citesc sau "vad"(de fapt, nu vad !) aceasta sintagma: FARMACIA DOMNULUI...
Repet: esti libera sa faci(...si sa te tratezi, sau sa te lasi tratata...), asa cum vrei... si crezi, totodata.
0
29-01-2010, ora 20:48
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
Am avut multi pacienti cu poliartrita reumatoida in diverse stadii de boala.Nu i-am sfatuit niciodata sa renunte la tratamentul allopat..Dar majoritatea aveau un tratament cu antiinflamator steroidian sau nesteroidian si in cel mai fericit caz ii era asociat un Arava.Asa cum spune si un mesaj anterior tratamentul natural incearca evitarea unei administrari prelungite de antiinflaamtoare ce nu fac altceva decit sa reduca durerea!Cunosc pacienti care sub tratament cu metotrexat au inaintat in stadiu sau pacienti ce li se schimba tyratamentul cind arava cind metotrexat pur si simplu se incearca una alta, asa ca nu imi vorbiti de sustinere a diagnosticului si de tratament tintit.Sint multe artrite ce nici macar nu sint stabilite ca poliartrite seropozitive si sint tratate dupa ureche opentru ca asa scire la carte!Fara sa tii seama de pacientul ala ca bolnav cronic si ca tratamentul e foarte foarte agresiv.Nu inteleg de ce nu poti reduce durerea si interetine flexibilitatea cu ceva natural ca sa poti sa dai decit un tratament tintit sau "biologic"cum il numiti dvs.De ce nu poti inlocui diclofenacul sau tadorul sau Dexametazona cu ceva mai putin agresiv cum e coaja de salcie, acizii grasi nesaturati extractul de yucca ce au efecte foarte bune antiinflamatoare si sa dai decit din farmacia aloopata un singur medicament tinta.Spuneti ca se face recalama la diverse produse...Poate aveti dreptate unii o fac ca sa cistige bani, dar nu toti!In fond si promovarea produselor medicamentoase se rezuma tot la bani, nu-i asa ce firma are promovarea mai buna adica are bani mai multi sa sustina piata si reclama!Sa nu imi vorbiti de tratamente tinta cind la mine vin o mutime de pacienti cu acest diagnostic cu un tratament numai simptomatic!Sau care nici macar nu au siguranta unei poliartrite reumatoide(o tinara de 24 de ani ce fusese tratata pentru un ASLO ff mare si dureri cu tumefiere a articulatiilor cu Moldamin ani de zile si dupa toate investigatiile facute in Bucursti a ramasa cu dg de poliartrita reumatoida seronegativa si o jumatate de an face tratament cu metotrexat si o jumatate cu salazopirina)
0
29-01-2010, ora 23:50
Florika
Nu este medic/terapeut
Florika
Buna seara tuturor. Orice parere este binevenita, orice sfat este bun de luat in seama.
- O singura intrebare am, sau poate nu una. oare ce ar face un cadru medical daca ar avea aceasta boala? Sunt convinsa ca ar cauta toate metodele posibile ca sa-i fie cat de cat bine. In primul rand s-ar gandi cum sa faca sa nu mai aiba dureri si sa reuseasca sa se descurce, sa mearga, sa se imbrace, sa se pieptene, s.a. apoi dupa ce s-ar simti mai bine s-ar gandi si la cat de rau ii fac medicamentele si cum sa faca sa le mai reduca, dar si ca boala, durerile sa nu mai reapara.
- De ce credeti ca eu am oprit tratamentul? tocmai din cauza efectelor negative, a starilor de ameteala, a starilor de voma, a starilor de anxietate s.a. In acest moment nu am facu MTX de 4 saptamani si vreau sa va spun ca de-abia scriu, ma dor toate incheieturile. Am observat ca atunci cand incep tratamentul cu MTX incep sa ma simt mai bine in privinta durerilor, nu stiu cum sa va explic este ceva diferit, dureri sunt, dar suportabile.
- Imi este frica si de medicamentele de fond in sine, de cat poate sa ma slabeasca, dar si de boala care ar putea sa-mi afecteze nu numai oasele, imi este frica de tot.
- Asa ca toate sfaturile sunt bine venite iar pentru tratamente mai trebuie sa ai si bani, cateodata nu-mi permit nici un calciu sa-mi iau.
- Oricum va multumesc tuturor pentru pareri si sfaturi.
0
31-01-2010, ora 06:37
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
am si eu o intrebare in special pt d-l dr uscatu:
din cate am citit, aceasta boala este f perfida in sensul ca nu sunt dureri sau apar prea tarziu cand boala este deja avansata... am rugamintea sa-mi spuneti care sunt factorii de risc si ce investigatii trebuie facute pt depistarea ei!
mama mea (165cm, 56kg, 60ani) are osteoporoza (T=4, 3) cifoza si dureri atroce incheieturi ( in special genunchi, degete, cot) face tratament pt osteoporoza(bonviva)...credeti ca e indicata o vizita la reumatolog sau sunt eu paranoica?

in alta ordine de idei, as vrea sa-mi fac si eu testul de osteoporoza, dar nu DXA ci cel simplu care se facea la un moment dat gratuit in farmacii...unde se poate face acest test cu osteodensitometru(contracost, fireste)?

multumesc
1
31-01-2010, ora 22:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu este vorba nici despre osteoporoza si nici despre tratamentul acesteia.
Pentru poliartralgiile mamei puteti consulta un reumatolog (nu sunteti deloc paranoica).
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns
61 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.