tratament infectii dentare

27-01-2010
ankai19
Nu este medic/terapeut
ankai19
De curand am aflat ca am un chist la unul dintre dinti si urmeaza sa ma operez.

In acelasi timp, am o infectie la maseaua de minte.

Ce fel de tratament pot urma pentru stoparea infectiei in conditiile in care am alergie la penicilina si imi este strict interzis sa iau acest antibiotic.

Medicul stomatolog mi-a recomandat metronidazol...insa dupa 2 pastile mi s-a facut rau.

Ce ma sfatuiti?

Multumesc
9 comentarii
0
27-01-2010, ora 23:13
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
metronidazolul se asociaza cu peniciline ( adica amoxicilina, ampicilina sau augmentin. la recomandarea medicului). intre cele doua antibiotice nu se pune " sau", ci se pune " si", adica fiecare din ele ataca alta grupa de bacterii.
daca sunteti alergic la penicinine se da in loc clindamicina de 300 mg, 2 pastile pe zi, adica una la 12 ore. si aceasta ar trebui asociata cu metronidazolul, dar daca nu tolerati acest antibiotic, luati macar clindamicina.

si obligatoriu tratamentul local al infectiei, la dentist, nu numai antibiotice pe cale generala.
0
06-02-2010, ora 21:02
lumyella
Nu este medic/terapeut
lumyella
am scos o masea-stanga sus- iar doctorul mi-a spus sa intrerup tratamentul cu amoxacilina desi m-a atentionat ca a fost si osul afectat!, problema a inceput dupa o zi jumatate cand mi-a aparut o umflatura sus, mult deasupra gingiei care pulsa si ma durea ingrozitor, am luat iar amoxacilina timp de aproape 4 zile, nu mai am dureri dar tot nu a disparut umflatura s-a infectat osul?sa continui tratamentul?
0
16-11-2010, ora 21:31
sepy
Nu este medic/terapeut
sepy
buna seara!am si eu o problema, acum cateva zile mi-a aparut un abces la o masea, care o aveam curatata si plombata.am fost si mi-am facut o radiografie dentara dupa care am mers la stomatolog.medicul mi-a zis ca am o infectie foarte mare la radacina maselei si ca imi va deschide canalele ca sa iasa infectia.problema mea e ca nu a iesit niciun fel de infectie pe canale, dar abecesul se sparge si iese infectie.intrebarea mea e daca este normal ca deschizandu-se canalele sa nu iasa infectie, multumesc mult.maine oricum voi merge iarasi la stomatolog.
0
17-11-2010, ora 13:29
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
uneori infectia nu dreneaza prin canale deloc ( daca aceste canale nu s-au permeabilizat pana la capat) sau foarte putin ( daca medicul nu a largit suficient canalele). in aceste conditii, deci daca nu se reuseste drenarea infectiei prin canale asa cum ar fi de preferat, se dreneaza infectia prin incizia gingiei. in cazul dvs inteleg ca abcesul a fistulizat ( adica s-a spart singur).
mergeti in continuare la medic. alaturi de un tratament cu antibiotice pe cale generala, este obligatorie tratarea corecta a canalelor.
0
17-11-2010, ora 14:16
sepy
Nu este medic/terapeut
sepy
multumesc mult.deocamdata medicul nu mi-a prescris niciun fel de antibiotice, se poate trata infectia si fara antibiotice luate pe cale orala?mi-a explicat ca o sa-mi puna pe canele o substanta foarte puternica, care va distruge infectia.aceasta masea mai are viu un nerv, credeti ca mai poate fi salvata daca se reuseste pana la urma distrugerea infectiei, sau va trebui extrasa?multumesc inca o data pentru raspuns
0
18-11-2010, ora 13:50
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
daca se reuseste tratarea infectiei sigur ca poate fi pastrat molarul. decizia de a prescrie antibiotice sau nu apartine exclusiv medicului dvs, el cunoscand cel mai bine situatia clinica
0
18-11-2010, ora 17:00
sepy
Nu este medic/terapeut
sepy
multumesc.am fost ieri la medicul meu stomatolog si mi-a zis ca nu e nevoie de antibiotice, mi-a curatat iarasi canalele, mi-a iesit aseara infectia dupa ce am fost si mi le-a curatat prin abces, maine o sa merg iar sa repetam operatiunea de curatare a canalelor.mai am o intrebare, cum pot sa fiu sigura ca la radacina maselei nu mai exista infectie?trebuie sa fac o noua radiografie?
0
26-12-2011, ora 21:29
andreea_peter
Nu este medic/terapeut
andreea_peter
Buna ziua si La multi ani!

Fetita mea de 6, 5 ani a acuzat o durere puternica de dinti, i s-a umflat falca si a primit tratament cu amoxicilina 250 mg/ 5 ml timp de 7 zile. Tratamentul l-a terminat ieri si incepe iarasi sa i se umfle obrazul (dreapta sus inspre nas unde se simte ceva tare, nu se vede nici un abces nimic) Inainte de tratament i s-a facut doar o radiografie si mi s-a spus ca are o infectie profunda. nu suntem in Romania dar am la mine augmentin bis si zinnat ambele suspensie pentru categoria ei de varsta, nu stiu daca sunt indicate pentru astfel de situatie, va rog sa ma sfatuiti ce sa fac, pana ajungem iarasi la dentist!

Multumesc
0
08-02-2013, ora 12:33
claw_0077
Nu este medic/terapeut
claw_0077
Am o problema la dintele din fata, am un puroi aparut akm cateva zile si am fost la farmacie si am cerut niste pastile pentru infectie si mi sa dat aulin si ketorol aceste pastile nu au avut nici un efect.
Va rog, spunetimi si mie ce sa fac
multumec anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce rol are măseaua de minte?
  • Un nou studiu arată că extracția celui de-al treilea molar are efecte pozitive pe termen lung asupra gustului
  •