tratament in aerosol pentru un copil de 3, 5 ani

19-12-2012
sunshine_szb
Nu este medic/terapeut
sunshine_szb
Buna ziua,

As dori sa va intreb ce fel de tratament recomandati pentru o fetita de 3, 5 ani, care tuseste de 2 saptamani. Totul a inceput cu o raceala cu multe mucozitati, si a continuat cu o tuse cu multa flegma, care nu mai vrea sa treaca. Pana acum nu a avut febra, astazi a facut si un pic de febra 37, 6, nasul s-a infundat iar. I-am facut dimineata aerosoli cu 1, 5 ml ACC-1 ml Dexametazona..+Ser fiziologic. Spuneti-mi va rog daca tratamentul e corect sau recomandati altceva? ( I-am mai dat in plus miere cu propolis, sirop Stodal, si Eurespal seara).
11 comentarii
0
19-12-2012, ora 14:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
scoateti dexametazona... e buna doar in cazuri de sufocari gen ast bronsic.. in rest este un bun antiinflamator..dar scade imunitatea locala a mucoasei..si e recomandat doar 3 zile in crize..si atat
acc e bine cu ser fiziologic de 3-4 ori pe zi 5-7 zile dupa treceti la aerosoli cu prospan 1 ml( picaturi) tot cu ser
se poate si cu ceai cald de musetel in care se pune 1 pic de ulei volatil de eucalipt
0
19-12-2012, ora 19:49
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
37, 6 nu e febra!!!! sa nu mi spuneti ca pentru asta ati si indopat bietul copil cu panadoale si nurofene. in rest, ascultati ce zice domnul doctor..
0
19-12-2012, ora 21:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
corect.. la copii difera notiunea de febra... si se considera febra.. numai daca depaseste 38 gr.
atunci se administreaza tratamentul
temperatura de 37...si...arata ca sistemul imunitar se apara si trebuie lasat sa.si faca datoria
0
20-12-2012, ora 16:22
sunshine_szb
Nu este medic/terapeut
sunshine_szb
Multumesc dm doctor pentru raspuns. Problema eu ca chiar am lasat ca sistemul imunitar sa-si faca treaba, dar seara temperatura copilului a ajuns deja la 39, 8 grade (intra rectal). Azi dimineata am fost cu ea la medic, si dupa ce a ascultat-o, mi-a zis ca nu aude nimic la plamani, dar ca are amigdalele umflate si rosii. Mi-a zis ca e un virus, dar trebuie antibiotic pentru a preveni infectia. Astfel i-a prescris Augmentin si sirop Eurespal. Eu parca nu i-as da inca antibioticul, spuneti-mi, va rog nu exista tratament alternativ in aerosoli pentru amigdalita?
0
20-12-2012, ora 18:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
eurespalul se poate administra, un antiinflamator, brufen sau asemanator,
aerosoli se fac primele 3 zile cu dexamatazona 0.5 ml cu 0.5 ml prosoan picaturi si ceai cald de musetel
se poate dec2...3 ori pe zi
dupa 3 zile ramane numai prospan si ceai de musetel cald
0
21-12-2012, ora 11:11
sunshine_szb
Nu este medic/terapeut
sunshine_szb
Multumesc pentru raspunsul promopt. As vrea sa va mai intreb daca acest tratament ( dexamatazona 0.5 ml cu 0.5 ml prosoan picaturi ) se poate administra si concomitent cu antibiotic ( Augmentin) ?
0
21-12-2012, ora 16:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da
0
05-06-2013, ora 14:11
kiratavi
Nu este medic/terapeut
kiratavi
Buna ziua, am un baietel de 4ani si 5 luni, de vreo 2 zile are o tuse seaca si doresc sa i fac aerosol, dar nu stiu cu ce substante. Am mai facut si in trecut cu dexametazona, acc, flexotaid, adrenalina.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Va multumesc!
0
05-06-2013, ora 21:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. tusea seaca, frecvent este rezultatul unor probleme gadtrice cu refkyx care afecteaza mucoasa faringelui
mare grija la alimentatia copilului
2 aerosoli cu prospan si local faringosprey cate 1 puf la 6 ore
0
24-05-2014, ora 02:36
vddenisa
Nu este medic/terapeut
vddenisa
Buna seara!Am o fetita de 3 ani care zilele trecute a racit..nas infundat, apoi o zi cu muci aposi, seara o mica febra.A doua zi mucii s-au inchegat, i-am aspirat si ii aspir in continuare, insa sunt cam galbeni.I-am dat tantum verde pt gat, biosept sirop, greentuss sirop, deoarece incepuse sa tuseasca destul de urat, ceai de musetel si tei cu miere.Picaturi sau spray-uri pt nas nu i-am dat pt ca nu sta de nici un fel sa i le pun(plange pana se invineteste la fata numai cand aude de ele).Ce ma ingrijoreaza pe mine mai mult este faptul ca e ragusita si cand plange se aude acea raguseala destul de urat(parca e magar).Ce ma sfatuiti sa ii dau?As incerca ceva cu aerosoli, dar nu stiu cu ce...am mai folosit dexametazona, dar nu stiu daca e cazul sa ii fac si acum cu dexa.Va multumesc!
0
11-12-2018, ora 19:17
LCapatina
Nu este medic/terapeut
LCapatina
Buna ziua !! Pentru git roshu ce puteti recomanda!? Vreau sai fac aerosoli dar nustiu ce pot Pune!! Fata are 3 ani jumate.. multumesc!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.