tratament helico Bacter ?

04-06-2010
zsolti26
Nu este medic/terapeut
zsolti26
Buna am si eu o intrebare am fost diagnosticat pozitiv cu helico bacter medicul de familie mi-a scris un tratament (Amoxicilina 4X500mg /zii, fromilid 2X500 mg /zii si controloc 2X20mg/zii ) dar tratamentul cu antibiotic este pentru o saptamana ! Ajunge un tratament de o saptamana ? daca am avut helicobacter si acuma un an si nu am reusit sa scap de el ! ? Si sunt cam speriat ca am dureri de stomac am balonari ! Vreau sa va intreb acest tratament de 1 saptamana poate sa dea rezultate sau iau antibiotice degeaba ?
2 comentarii
0
04-06-2010, ora 23:40
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Buna.Citeste subiectul asta si daca vrei sa primesti raspuns scrie aici:

http://forum.romedic.ro/prod/helicobacter_pylori_016886.html
0
09-06-2010, ora 23:36
Albastru44a
Nu este medic/terapeut
Albastru44a
Da, acest tratament de o saptamana da rezultate. Acum depinde si cum ai fost depistat cu acesta bacterie. Sfatul meu este sa-ti faci un test din scaun pentru depistarea Helic Pylori si sa vezi daca esti cu adevarat infectat, caci daca ai fost depistat Hp pozitiv din sange s-ar putea sa fii trecut prin infectie si sa faci tratamentul degeaba(din sange se foloseste doar pentru a urmarii daca titrul de anticorpi a scazut dupa tratament). Exista si alte scheme de tratament daca prima linie nu a dat rezultate. Pentru asta consulta un gastroenterolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici