tratament gonoree

24-04-2009
radu dumitru
Nu este medic/terapeut
radu dumitru
buna ziua.mi s-a prescris eficef 2x 200mg in doza unica si apoi 7 zile unidox 2x100mg pe zi

eu am coninuat sa iau 1x200 pe zi eficef, impreuna cu unidox.

are vreun efect?
trebuia sa nu mai iau eficef, ci doar unidox?

multumesc
4 comentarii
0
24-04-2009, ora 21:29
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Le-ai incurcat.Trebuia prima zi sa iei doar doua Eficef si continuai 7 zile cu Unidox.Are efect, dar nu mai lua Eficef, continua numai cu Unidox.Numai bine!
0
24-04-2009, ora 23:50
radu dumitru
Nu este medic/terapeut
radu dumitru
Mlutumesc, am luat in prima zi 400 mg eficef iar de a doua zi am luat 200 mg eficef si 200mg unidox in doua prize.am sa ma opresc cu eficef-ul

mai am o problema, cred ca prietenul meu are ceva scurgeri anale.sa ia acelasi tratament?

oricum, multe multumiri!
0
25-04-2009, ora 06:44
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu, prietenul tau trebuie sa mearga la chirurg la un control.
0
19-06-2009, ora 21:35
brad_emylian
Nu este medic/terapeut
brad_emylian
eu cred k am luat gonoreea de vreo 3 luni si ceva.incepuse cu usturimi la urinare, nu stiam despre ce e vorba...incepusera scurgeri iar dupa vreo 6 zile de simptome m-am dus la dermatolog.mi-a dat 7 zile de doxiciclina si metronidazol la 12 ore...au mai trecut din simptome.dupa ce am terminat tratamentu dupa cateva zile am fost iar la el...mi-a dat 250 mg ceftriaxona o injectie si ciprofloxacina si cefaclor 7 zile...au remis scurgerile dupa 4 zile de tratament dar usturimile nu...dupa vreo 5 zile de la terminarea tratamentului am mers iar la control k mi-au reaparut si scurgerile.zicea k mai am ceva gonoree dupa ce mi-a luat secretie la microscop si mi-a mai dat 7 zile doxiciclina si inca no spa si piafen.la care nimik...trecusera putin ursturimile, scurgerile nu, am intrebat dupaia la o farmacie, cu injectii de care trebuie sa iau si sa imi treaca k nu mai rezist, si mi-a zis 1g ceftriaxona la 13 ore 3 zile si i le-am aratat dermatologului aluia, o zis sa le iau cum o zis farmacista k e ok si mi-o mai dat ofloxacina, aseara am terminat ofloxacina la a 7-a zi de la prima injectie k dupa 3 zile de injectii am continuat inca 4 cu ofloxacina, aseara mi-a aparut cand am stors penisul o scurgere tulbure alba, iar astazi iar.dar de usturat la urinare nu m-a mai usturat de la prima injectie, poate sa fie sperma din cauza k nu am mai ejaculat de vreo 2 saptamani...3?sau sa nu fii remis boala?daca nu mi-a trecut gonoreea ce sa mai fac, k nu mai rezist asa, o iau razna:((va rog dr. Mihalache sau oricare alt medic care ma poate ajuta ajutati-ma, sunt din alba, nu am cum ajunge la iasi sau in alta parte si inca ceva, dak nu a remis cu 3 zile de ceftriaxona...posibil sa mai treaca cu asa ceva sau se poate sa prinda gonoreea rezistenta la ceftriaxona?daca da atunci ce ii de facut?trebuie sa imi iau campii in cap si sa mor?:((
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Infecția cu Neisseria gonorrhoeae (N. gonorrhoeae, gonococcus, gonococ) - infecția gonococică
  • Cazurile de gonoree înregistrează o creștere printre femeile tinere din Europa (studiu)
  •