tratament cu laser efecte secundare | Forumul Medical ROmedic

tratament cu laser efecte secundare

16-02-2011
alexandru_alex
Nu este medic/terapeut
alexandru_alex
Am inceput un tratament cu laser (BTL 5000) de 2 zile pentru cateva cicatrici proaspete lasate de varsat de vant.Dupa sedinta de astazi pielea a inceput sa ma usture si sa se inroseasca in jurul cicatricilor.Doctorul care imi face nu e de specialitate dermatolog e kinetoterapeut.Ce ma sfatuiti, sa mai continui ?
4 comentarii
0
16-02-2011, ora 22:58
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
Eu personal nu as continua, e ca si cum te-ai duce la ginecolog sa iti scoata o masea...nu te supara ca iti zic direct :)
Dermatologii se ocupa de asa ceva.
Eu, in urma cu 11 ani mi-am "scos" o cicatrice chirurgical. Acum sunt alte metode, dar pentru piele du-te la derma...Nu degeaba au fiecare specializarea lor.
0
17-02-2011, ora 11:38
alexandru_alex
Nu este medic/terapeut
alexandru_alex
multumesc.dar oare roseala care a ramas in jurul cicatricilor din cauza laserului se mai duce?
0
17-02-2011, ora 11:51
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
Da, Alex se mai duce dar numai un dermatolog poate estima gradul de profunzime al unei cicatrici si daca se atenueaza la laser sau nu.
Sau un medic estetician, dar probabil pretul va fi mai mare...nu stiu. Oricum, un kinetoterapeut n-are nicio treaba cu chestiile estetice.
Poate ca tipul a mai facut si se bazeaza pe rezultate "blind" dar eu nu mi-as risca pielea..
0
18-02-2011, ora 02:35
alexandru_alex
Nu este medic/terapeut
alexandru_alex
ms mult, dar din pacate eu m-am riscat am facut 2 sedinte :( sper sa nu fi stricat nimic
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum scapi de cicatrici?
  • Vindecarea pielii fără cicatrici este posibilă cu ajutorul unei proteine din midii
  • Cicatricile vindecate nu au un impact asupra atractivității
  • Varicela sau vărsatul de vânt, o boală încă activă
  •