tratament cu efectin

129 comentarii 1 2 34 5 Înainte ›
0
04-06-2008, ora 00:00
brolin
Nu este medic/terapeut
brolin
adip, ai perfecta dreptate, ma uit lamine si la ce ai scris si suntem frati de cruce, man, eu de un an ma chinui, si nu prea reusesc sa imi revin.adevarul este ca nici nu iau medicamente, un doctor mi-a prescris remeron dar am citit prospectul si m-am ingrozit.problemele mele actuale se rezuma la o stare din asta de ameteala, de parca nu stau ok pe picioare, nu intotdeauna dar destul de des, acu am avut probleme cu stomacul, un mic deranj si asta m-a sleit de puteri si mai tare.in momentele cand ma simt nasol ma deprim ingrozitor si ma face sa ma simt inutil si fara sanse d escapare, alteori alerg 2 km si fac exercitii fizice.
sincer viata mea s-a dat peste cap, ma simt aiurea, nu pot sa am din nou o viata normala, sunt ipohondru, ma controlez de diferite boli.
sincer ma deranjeaza starea asta de nauceala care ma face sa urasc sa merg sa ies!
0
06-06-2008, ora 00:00
Florin Radu
Nu este medic/terapeut
Florin Radu
nu stiu de ce unii nu au curajul sa mearga la psihiatru! mai devreme sau mai tarziu tot acolo se va ajunge. restul sunt cai verzi pe pereti!

-
0
09-06-2008, ora 00:00
Adip
Nu este medic/terapeut
Adip
Brolin, fenomenul de "fugit pamantul de sub picioare", plus un fosnet sacadat in urechi aveam saptamani in sir. Interesant este ca pe masura ce am redus Efectinul la doze infime, au inceput sa dispara.
In urma cu 14-15 ani sotia a suferit de depresie (atunci habar nu aveam ce are!) Plangea fara motiv, se simtea pierduta si avea cosmaruri noaptea de mi se zburlea parul in cap ! Avea si acea senzatie scurta de: "fugit pamantul de sub picioare". A tinut-o vreun an si ceva depresia. A trecut de la sine, cu incurajarile mele, si-a schimbat locul de munca, s-a implicat f mult in noul serviciu si alte imbunatatiri ale vietii. Si de anxietate a mai scapat, inainte aproape ca se speria si de umbra ei. La mine sursa tulburarilor este ipohondria. Orice simptom fiziologic imi trezeste ganduri legate de boala, incep starile anxioase si incep sa alterneze cu crizele depresive.
0
10-06-2008, ora 00:00
brolin
Nu este medic/terapeut
brolin
la mine senzatia aceasta de 'fuge pamantul de sub picioare' alterneaza cu senzatia de picioare slabite sau obosite, din cand in cand acum ma apuca si un tremurat!
cosmaruri mai am si eu nopatea, sau mai bine zis vise ciudate, sunt ipohondru, ma pipai si controlez non stop, acu umblu la hematolog ca am gasit niste mici umflaturi in zona cervicala.
apoi iar vreau la neurolog ca sa ii povestesc senzatiile mele de ameteala.
ma mai apuca cate o presiune pe mijloc de resimt si in picioare.
0
10-06-2008, ora 00:00
Adip
Nu este medic/terapeut
Adip
Toate starile pe care le avem sunt amplificari ale creierului, se numeste anxietate. Corpul fizic transmite creierului o cantitate foarte mare de informatie. Aceasta este filtrata de un program, sau zona de memorie (depinde cum o privesti, este similar cu informatia stocata pe un hard-disc, o configurare neuronala poate fi considerata o retea, sau poate capata un scop functional, adica un program). Cel mai important este ca aceste programe se pot schimba, ce-i drept, foarte greu. Informatiile le primim si le stocam, incepand cu prima structurare a creierului.Traumele din copilarie sunt cele mai periculoase pt. ca se memoreaza in zone profunde ale mentalului si semnalele date de ele sunt interpretate eronat de programele superioare (educatie, principii, etc).Sunt o multime de carti scrise de psihologi, parapsihologi, oratori de mare succes (Silva de ex.), dar cel mai apropiati de o logica pertinenta ce poate explica ce ni se intampla, sunt cei ce au combinat cibernetica cu psihologia. Eu iti recomand cartile scrise de Dr. Maxwell Maltz si colaboratorii sai, de ex. :Psiho cibernetica si ca filozofie existentiala : Robert Anton Wilson , Alterari ale spiritului...(o traducere idioata a titlului original :Email to the Univers). Conteaza enorm din ce unghi privim viatza !
0
10-06-2008, ora 00:00
brolin
Nu este medic/terapeut
brolin
mersi de sfaturi, uite azi toata ziua am fost efectiv varza, sleit, ametit, tremuram credeam ca mor, si seara am bagat un antrenament fizic intens fara probleme, la inceput am facut un blocaj muscular la picior, apoi am dat cu crema si a mers mai departe.
sunt terifiante aceste schimbari de dispozitie fizica, sincer sunt prea in extrema, de la o stare total aiurea la una plina de entuziasm.
0
10-06-2008, ora 00:00
Adip
Nu este medic/terapeut
Adip
Brolin
Tie iti trebuie psihoterapie intensa ! Atat ! Cand esti foarte agitat incearca medicamentul homeopat Sedativ PC. Pentru mine nu mai e bun, deoarece ca si Xanaxul sau calmante ce incearca sa ma moleseasca, ma arunca in depresie.Da o cautare pe Google : psihosucces. Cu siguranta ti se va interzice intrarea pe forumuri de acest gen. Evident ca este foarte greu sa-ti modifici fondul anxios, dar crizele si starile proaste create vor disparea de la sine. Sotia mea a avut un an de depresie puternica(in urma cu 14 ani), sora mea a avut crize de anxietate teribile o luna de zile(in urma cu 10 ani), vecina a stat cu Xanaxul in geanta un an de zile dupa un deces in familie, eu am avut la 19 ani o saptamana de anxietate de plangeam non-stop si alergam pana la epuizare, pt ca al meu creier se blocase in fatza cursurilor de chimie inaintea examenului, sora unei prietene s-a aruncat de la balcon, un an a stat leguma la psihiatrie, in trei ani si-a revenit, e fericita dar a devenit foarte egoista si nu prea ai mai place munca dupa atata concediu.Eu pana la 38ani nu am avut nici un simptom de anxietate, dar dupa stress profesional cu trezit noaptea, dupa stat cu mama la neurologie noaptea in Municipal, dupa doi ani de emotii cu construirea casei si un diagnostic cumplit, cand Doctora se vaita de starea mea, am trecut instant in Atac de Panica si au urmat 2-3 luni de anxietate cumplita.Dupa investigatii moderne (recomandate chiar de acea doctora) am aflat ca nu am nimic.Nu m-am linistit Au urmat apoi depresii, ipohondrie, etc. De pe la cunoscuti am aflat ca in urma socurilor soldate cu Atac de Panica, te zbati cu propiul Ego cam doi ani, doar daca esti cuminte si nu-ti alimentezi constant temerile.Altfel o iei de la cap. Starile in care ma aflu, se datoreaza si forumurilor de pe Net. Aici o sa gasesti mult mai multe informatii descurajante, cei ce se insanatosesc(majoritatea) nu mai intra pe site-urie medicale ! Eu sunt informat pe e-mail si chiar doresc sa gasesc o metoda de a nu mai primi nici pe Spam mesajele.
0
11-06-2008, ora 00:00
Florin Radu
Nu este medic/terapeut
Florin Radu
e o mare diferenta intre anxietate, depresie si paranoia. foarte mare. evitarea mersului la psihiatru si a unui tratament adecvat nu face decat sa cronicizeze afectiunea.
mare atentie!
accesul la informatie nu este nimanui ingradit!
0
12-06-2008, ora 00:00
Adip
Nu este medic/terapeut
Adip
Florin, anxietatea si depresia, toti doctorii spun, ca se sustin reciproc. De aceea dupa Atac de Panica ti se da antidepresive. Eu stiu sigur ca unei crize de anxietate va urma o perioada de depresii proportionala cu prima. Fondul este clar, mintea mea creeaza tragedia ca sunt bolnav, ca nu o sa ma vindec, etc, si evident va urma scaderea dramatica a serotoninei (captarea ei fiind mult mai intensa). Reactia pozitiva intareste starea si apare mentalitaea de lipsa a sensului vietii, suferinta psihica, etc, etc. Singura scapare e sa incerc sa ma relaxez profund. Depresiile "pure" sunt legate strict de conceptii si inadaptarea la situatia existenta in societate.A fost si cazul sotiei mele care un an a suferit de depresie severa si a scapat "miraculos" de ea, mutandu-ne singuri (stateam intr-un mediu agresiv langa socrii)si schimbandu-si locul de munca. Mai sunt si cele dupa nastere (nasa mea a vrut sa sara de la etajul 9 dupa a doua sarcina! Acum dupa atatia ani si inca un copil, nu-si poate explica de ce nu vroia sa mai traiasca, dar are inca o fire anxioasa..., e adaptata la ea si nu o deranjeaza). Probabil sunt si cele genetice, dar sunt extrem de rare, apar probleme inca din adolescenta. Eu dupa trauma si seria de atacuri de panica, am fost la trei psihiatri : Spitalul 9, Spitalul Militar si Spitalul Universitar. Toti mi-au spus acelasi lucru : 1. Cel putin un an antidepresive, 2. Psihoterapie, exercitii de respiratie si de relaxare 3. Evitarea stirilor TV si Site-urile cu teme medicale. Nu m-am dus la psihologii unde m-au trimis si nici la cel de la serviciu. Cum renumita Irina Holdevici era mai greu abordabila (comoditatea mea), am preferat sa apelez tot la un cabinet ce combina hipnoza cu terapia cognitiv-comportamentala. La mine trauma a fost pe fond medical si anxios educational. Problema este cu antidepresivele : trebuiesc schimbate daca nu-si mai fac efectul. La mine n-a mers Fevarinul, Trittico (asta chiar m-a deranjat, pt. ca nu-mi genera decat somnolenta), Efectinul mi-a creeat stari interesante, te cam rupe de realitate, dar am inceput sa citesc: Freud, Jung, Grof si orice carte despre creier si psihologie. Ma simteam foarte bine cand citeam. Interesant era ca orice discutie cu doctorul sau psihologul, sau chiar cu o persoana impunatoare imi "lua cu mana" orice stare de anxietate sau depresie. De doi ani maninc numai legume preparate cu ulei de masline, zilnic peste, fructe si multe nuci. Zilnic iau Lecitina(pentru ipohondria mea legata de ateroscleroza...) si chiar are efect, mai ales in domeniul profesional; in mod clar mi s-a imbunatatit memoria. In cazul meu s-a vazut clar revenirea si psihoterapia a avut cel mai important efect (30 sedinte pana acum). Problema este ca o situatie din viata (legata de sanatate in cazul meu)iar ma poate da inapoi (cum a fost cazul mainii amortite care si acum dupa trei saptamani nu si-a revenit total). Aici doresc eu sa gasesc solutia reprogramarii mentale, ajungerii la baza programelor mentale ce gestioneaza serotonina, dopamina si o multime de alte substante hormonale. Modificarea gandirii negative in pozitiva pentru a gestiona mai bine stresul. Din pacate antrenamentele mentale nu prea mi le fac.., cum ma simt bine revin la mentalitatea din trecut (inainte de trauma) si ma complac in acel model mental (relaxat ce-i drept), care de fapt sta intr-un echilibru instabil. Multa sanatate tuturor si tot secretul este in recapatarea increderii in voi insiva !
0
13-06-2008, ora 00:00
brolin
Nu este medic/terapeut
brolin
adip, sfaturile tale sunt foarte pertinente si la obiect, stiu ca cel mai nasol lucru este sa mai insusesc niste simptome si de pe forum, dar acesta este ca un drog, intru ca sa mai vad cine c esimte, daca si eu simt aceleasi lucruri, sau sa ma vait si eu pe acolo!
la mine straile sunt alternante, zile si zile, cand ma simt nasol ma deprim destul de rau, nu mai am chef de nimic, ma simt un om fara viitor si fara orizont!
imi este greu si la munca, des ma apuca stari inexplicabile de rau iminent, sunt destul d eametit si slabit cateodata!
medicamente nu vreau s aiau desi mi-au prescris Xanax si Remeron, la psiholog merg, nu in fiecare saptamana, din doua in doua!
in rest ma lupt, zilnic este o lupta care din pacate ma uzeaza din toate puncetele d evedere.
pe forum sper sa gasesc vreo solutie vreun ajutor.
0
13-06-2008, ora 00:00
Florin Radu
Nu este medic/terapeut
Florin Radu
Adip:

aproape toti psihiatrii din romania sunt incompetenti. legatura dintre depresie si anxietate nu e asa cum ti-au spus "toti doctorii".
anxietatea poate fi acompaniata de depresie, iar faptul ca se prescriu antidepresive e ca anxietatea, atacul de panica si eventual depresia apar pe fondul unor dezechilibre chimice la nivel cerebral si anume: dopamina, serotonina. asta e singura cauza pt care se recomanda antidepresivele, nu ca ar avea vreo legatura cu depresia.
nu stiu daca ai citit despre "efectul uluitu". e fostul director de la filantropia, nominalizat nobel pt cercetarile si descoperirea mentionata. e legata de serotonina. cam asta e cu "toti doctorii"... cred ca nu ai vorbit cu cine trebuia.
multa sanatate!
0
19-08-2008, ora 00:00
kty22
Nu este medic/terapeut
kty22
Brolin, am si eu aceleasi senzatii cu cele descrise de tine, Senzatia de tangaj si ametelile permanente ma deranjeaza cel mai rau...apoi palpitatiile si in general firea mea panicoasa si ipohondria...
Am facut f f f multe investigatii medicale. Daca vrei da-mi o adresa de mail sa-ti detaliez investigatiile pe care le-am facut si medicii pe care i-am tot vizitat ( f multi la numar... :) )>

Catalina
0
28-10-2009, ora 13:32
dtanas
Nu este medic/terapeut
dtanas
Buna! Referitor la tratamentul cu Efectin, eu sunt pro. Pe mine m-a scos din niste stari groaznice. Ajunsesem atat de departe incat imi doream sa dispar astfel incat sa le usurez celor din jurul meu (familia) existenta. Ma simteam ca o povara pentru ei. Plangeam din orice, nu ma puteam concentra, ma ingrasasem 15 kg, nu mai ieseam din casa, lucru care pe mine nu ma caracterizeaza, eu fiind o persoana super sociabila si plina de viata. Pentru mine tratamentul cu Efectin chiar m-a ajutat. Poate nu am fost destul de puternica sa lupt singura sau sa astept sa-si faca efetul terapiile. M-am speriat de ceea ce devenisem si nu puteam continua asa.
0
28-10-2009, ora 20:11
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Draga Florin,
Stiu ca tu ai cheltuit foarte multi bani si ai incercat foarte multe tratamente dar niciunul nu te-a vindecat pe deplin. Ai incercat cumva si tratamentul prin biorezonanta ? Tot vine o doctorita pe la Antena 3 si se lauda ca a avut succese numai dupa cateva sedinte la bolnavii de depresie si anxietate. Ceea ce, sincera sa fiu, eu nu prea cred. Mama unei prietena a fost si i-au spus ca are cancer. Fiica ei, care are tulburare afectiva bipolara a facut o depresie foarte urata. I-a fost frica sa nu o piarda si a intrat in spital. Dupa analizele de rigoare s-a dovedit ca mama ei nu avea nicidecum cancer. Ceea ce m-a condus ca concluzia ca sunt cam sarlatani. Ma intrebam insa daca ai incercat. Sa fi fost adevarat ce spunea doctora aceea la televizor ?
0
11-04-2010, ora 22:05
yulika
Nu este medic/terapeut
yulika
Salut,

Numele meu este viorel si sunt din tulcea, dar acum stau in bucuresti. as dori sa stiu si eu mai multe despre tratamentul cu efectin pentru ca eu fac tratament cu acest medicament de 5 ani si nu stiu cum ar trebui sa continui.
problema mea cea mai mare in acest moment este urmatoarea:
- desi medicamentul isi face efectul si ma simt foarte bine am aflat de curand ca de fapt nu isi face cum trebuie treaba daca abuzezi de cafea, cola si mai ales alcool. eu beau foarte multa cafea, cola mai putin si uneori mai fac cate o betie cu prietenii. ma ingrijoreaza acest aspect pentru ca din cate am mai inteles eu ar fi trebuit pana acum sa nu mai iau medicamentul si sa nu mai am probleme.
Spuneti-mi, ce ar trebui sa fac, sa nu mai beau nimic din cele mentionate, chiar nu isi poate face efectul medicamentul? e nevoie si de sedinte de psihoterapie?
Multumesc.
0
03-08-2010, ora 22:02
oncioiu_alina2008
Nu este medic/terapeut
oncioiu_alina2008
salut! sunt, , noua pe aici, , dar am o multime de intrebari!!!! asa k as fi recunoscatoare dc va faceti tp si ptr mine!
Sa incep povestea...e f greu si mult..asa ca trec la intrebare: ce efecte negative are in timp efectinul????
0
03-08-2010, ora 22:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ yulika

Daca le-ai lasa pe cele mentionate si ai reduce efectinul ? Ce zici ? Poti sa incerci sa vezi cum te simti.

@ alina

Tu sa iei efectinul. E considerat unul dintre cele mai bune medicamente de ultima generatie. Stai cu el o perioada si vezi cum il tolerezi. Alt organism il tolereaza in alt mod. De exemplu eu m-am simtit f bine cu efectin 6 luni dupa care am inceput sa traspir excesiv. Puneam telefonul mobil la ureche si ramanea apa pe telefon. A trebuit sa renunt la el.

Dar la altii nu are asemenea efecte, fii si tu mai increzatoare. Doar corpul tau singur iti va spune daca il suporta, cat de bine si daca ai tu personal efecte secundare la efectin.
0
04-08-2010, ora 18:17
oncioiu_alina2008
Nu este medic/terapeut
oncioiu_alina2008
ptr clara:
am luat efectin in vreo 4 reprize si a fost f bun, dar il iau cate 6-8 luni, apoi mai intru intr-o pauza de cate un an aproape...dar intrebarea e: ce s-o alege de, , neuronii, , mei peste 10 ani.????? k presupun k odata incepute aceste probleme psihice, vor mai continua, deci il voi mai lua de alte cateva ori... si de cate ori il incep ma simt fffff rau, dar nu cred ca e normal sa-l iau toata viata!!!!! voi ajunge sa nu mai pot sa ma comport k un om normal decat cu el??????????? NU CUMVA VOI AJUNGE O DAMBLAGIOAICA(SA NU ZIC NEBUNA), CARE PESTE 20 DE ANI MERG PE STRADA SI VB SINGURA????????DE ASTA MA TEM!!!CE EFECTE NEGATIVE VA AVEA IN TP? ca presupun k nimeni de pe forum nu-l ia de 20 de ani, k nu cred ca se fabricase sau velafaxina?!?!?! (k sa ma linisteasca)
iar legat de efectele adverse...le am pe toate in prima luna de tratament, arat ca o stafie, nu mananc, sunt pierduta si mi-e un rau general, cu stari de voma etc(tot ce scrie pe prospect), dar apoi imi revin si ma simt foarte in forma, ma simt om!!!
de ce oare aceste probleme lovesc oameni atat de destepti??? k vad pe forum oameni care stiu sa comunice, sa se exprime, care au un pct de vedere.! am senzatia ca vb despre noi k despre niste cobai!!! DOAMNE!!!!!!!!!!!!!!. Nu ma mai satur citind despre cat de complicat e creerul uman!!! SANATATE TUTUROR!!!!k numai de asta avem nevoie!
0
24-12-2010, ora 15:12
ahmed2
Nu este medic/terapeut
ahmed2
Atentie la medicamentele care le lu ati deoarece au foarte multe reactii adverse
0
17-02-2011, ora 15:05
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
Adip- foarte pertinente comentariile tale, subscriu in mod deosebit la parerea ta vis a vis de mass media din Ro. Am rude care se binocleaza toata ziua la Tv..si su´nt profund dezamagita de calitatea programelor din ro
0
20-06-2011, ora 12:04
adrianno
Nu este medic/terapeut
adrianno
Din cartea Cuviosului Paisie Aghioritul: III Nevointa duhovniceasca.

"Desi multi au probleme pricinuite de pacatele lor, nu se duc la un duhovnic care ii poate ajuta in mod real, ci sfarsesc prin a se spovedi la psihologi. Isi spun istoricul lor, le cer sfaturi in problemele lor si daca au de trecut un rau, aceia ii arunca in apa, iar ei ori se ineaca ori ies. Dar unde ies? In timp ce, daca ar merge sa se spovedeasca la duhovnic, ar trece pe celalalt mal pe pod, fara osteneala pentru ca in Taina Spovedaniei lucreaza Harul lui Dumnezeu si se elibereaza."
-
" Odata a venit acolo la Coliba unul care avea probleme psihologice, cu gandul ca am harisma stravederii si as putea sa-l ajut.
- Ce prevezi pentru mine? ma intreaba.
- Sa cauti un duhovnic si sa te spovedesti, ca sa poti dormi ca un puisor si sa nu mai iei medicamente, ii spun."
--
Din fericirea lumeasca iese stresul lumesc.
"Cu cat oamenii se indeparteaza mai mult de viata cea simpla, fireasca si inainteaza spre lux, cu atat creste si nelinistea din ei. Si cu cat se indeparteaza mai mult de Dumnezeu, este firesc sa nu afle nicaieri odihna. De aceea umbla nelinistiti chiar si imprejurul lumii - pentru ca in toata planeta noastra nu incape multa lor liniste. Din traiul cel bun lumesc, din fericirea lumeasca iese stresul lumesc. Educatia exterioara cu stres duce in fiecare zi sute de oameni (chiar si copii mici) la psihanalize si la psihiatri si construieste mereu spitale de boli psihice si instruieste psihiatri, dintre care multi nici in Dumnezeu nu cred, nici existenta sufletului nu o primesc. Prin urmare, cum este cu putinta ca acesti oameni sa ajute suflete, cand ei insisi sunt plini de neliniste? Cum este cu putinta ca omul sa mangaie cu adevarat, daca nu crede in Dumnezeu si in viata cea adevarata, cea de dupa moarte, cea vesnica? Cand omul prinde sensul cel mai adanc al vietii celei adevarate, i se indeparteaza toata nelinistea si-i vine mangaierea dumnezeiasca, si astfel se vindeca. Daca ar fi mers cineva la spitalul sau cabinetul de boli psihice si le-ar fi citit bolnavilor pe Avva Isaac, s-ar fi facut bine toti cei ce ar fi crezut in Dumnezeu, pentru ca ar fi cunoscut sensul cel mai adanc al vietii."
0
21-01-2012, ora 19:44
rodarom_dana
Nu este medic/terapeut
rodarom_dana
salut!..sunt shi eu noua pe aici!ma numesc dana, am 44 ani!vreau sa va spun ca eu din 2000 am aceste simptome.am avut pana acum cam 4 tentative, ca sa zic asa cu pauze cam de 3.4 ani intre ele.si ce ma bucura e ca ce.a de.a doua am reusit sa o trec fara sa mai merg sa stau internata ca am avut perioade cand statem in spital 3 saptamani si una acasa si tot asa.bine, nu sunt chiar bine nici acuma dar cred ca ii fac fata mai bine ca in anii trecuti ptr ca acuma stiu cu ce ma confrunt.vreau sa intelegeti ca nu aveti nimic grav.daca aveam o boala grava eram de mult pe lumea cealalta.am trecut si eu prin toate spitalele din tara, fel de fel de sedinte de bioenergie, care tre sa recunosc ca m.am simtit mai bine de la ele.nu putem sa stau in spital dacat insotita de mama, va dati seama, o femeie de 67 ai pe care am distrus-o sufleteste.si am fost si ironizate ca, cum eu la o varsta asa de mare sa stau cu mama in spital?! am trecut prin foarte multa umilinte da am facut fata pana la urma.va rog sa fiti mai increzatori in voi.stiu ca e cumplit de greu.mi-e cand imi spunea cineva sa am mai multa vointa ca am sa reusesc pana la urma, ma enervam ca, eu stiam ca mi.e ff rau si ffff greu si simt ca nu mai tot, parca aveam ciuda pe ei.ziceam ca lor ce le pasa, ei se simt bine si pe mine nu au cum sa ma inteleaga.am trecut prin f.multe stari.cred ca daca mi.as pune mintea scriu un roman intreg.va dati seama in 11 ani cate am adunate.credeti.ma, medicamentele prea putin isi au aportul.totul e de vointa noastra.va mai zic o data..stiu ca e cumplit de greu!poate unii dintre voi o sa zica, ce e cu asta, nu stie ce vb.!credeti.ma ca stiu.am luat timp de 11 ani o duzina de medicamente ca ajunsesem la un moment dat sa nu ma mai pot lasa de ele, dar am luptat si am reusit.nu am mai luat si am ajuns sa intru intr.un fel de sevraje, exact ca cel ce ia.u droguri.astea ce luam noi tot un fel de droguri sunt. atatea as avea sa va povestesc, de aceea va rog sa ma iertati daca fac greseli de ortografie sau de exprimare.deci momentan va spuneam ca, acum am alte stari noi ptr.mine adica.nu pot sa ies neinsotita din casa, la mag.la coada simt ca mi se face rau, eu care sunt moarta dupa sofat, nu mai reusesc sa marg singura nici pana la parinti..si multe altele.cred ca sunt ependenta de sotul meu, care e un om desebit.de aceea va spun ca mult aport are si familia in cazuri de genu asta.ce sfaturi pot sa va dau eu din ce experienta am in leg.cu aceasta boala..faceti numai ceea ce va place, cititi multe acatiste, mergeti des la biserica la maslu si ce este mai important, nu va lasati ca nu aveti nimic, va rog sa ma credeti.eu personal nu ma las..ies din casa fortat chiar daca nu ma simt in stare, merg cat pot si daca simt ca mi se face rau sun la sotul meu si vine sa ma ia. de multe ori plec si cu masina, risc, cobor din masina, merg pana la un mag.si daca stiu ca am masina langa mine cred ca mai pot sta.vedeti.totul e in mintea noastra.eu numai simplu fapt ca masina e cu mine imi da curaj.am facut la volan niste atacuri de panica ca imi venea sa las masina si sa fug..
criza asta s.a declansat la mine de 2 ani dar am avut alte simptome..acu am altele..si de aceea va spun ca daca am reusit eu sigur putati si voi.eu tot cu tremor, cu transpiratii, cu voma, greata, ameteli, , , , , , , , si lista poate continua cu multe! eu acuma mai iau din cand in cand cate jum.de stilnox cand nu pot dormi si un sfert de diazepam cand imi tremura stomacul ffff tare de imi vine sa vomit.recomand cu toata dragostea noni cu vitamine.eu ma ocup de niste produse naturiste si l.am luat de la mine de la firma.sa va mai povestesc eva...cand eram in spital mama mea saraca a intrebat doctora ce am, de ce nu imi trece.si ea ia spus ca totul depinde de mine, degeaba iu medicamentele ca eu tre sa ma vindec singura..credeti-ma ca asa e.si mie mi.au trebuit ani buni ca sa imi dau seama ca are dreptate.atunci imi spuneam in sinea mea ca ea e dusa, , , , dar acu imi dau seama ca nu e asa.
sunt ferm convinsa ca multi dintre voi care va simtiti acuma rau si cititi ceea ca eu va scriu o sa spuneti.ce e cu asta, ca eu nu pot fara medicamente.puteti dar o sa va fie greu la inceput de ce va zic asta...prt.ca eu am mancat painea asta cu varf si indesat.sunt satula.cand ma culc seara ma intreb...oare maine o sa.mi fie bine sau rau???!!!!
oare maine am sa pot sa ies din casa?cand vine sotul meu si spune...hai ca mergem in vizita la frate.miu, ma ia cu transpiratii, ptr ca mi.e frica sa nu mi se faca rau...dar risc si plec...si credeti.ma ca nu patesc nimic...totul e capul meu sec.
daca ies din oras cu masina si ma indepartez prea mult de casa e rau.deci momentan nu pot sa risc sa plec departe. eu care numai imi arata sotul meu cheile la masina plecam pusca.acu pauza! frica asta ma omoara si credeti.ma ca sunt constienta de toate astea dar tre sa recunosc ca nu sunt curajoasa de cele mai multe ori.eu ma incurajez singura, me cert pe mine, ma fac in toate felurile, nu ma las.am sa va mai scriu.va rog sa nu mai fiti rai unu cu celalalt!toti suntem in aceeasi oala si tre sa ne intelegem.sunt unii care ne ironizeaza si nu suport! va pup si multa sanatate!
0
21-01-2012, ora 19:52
rodarom_dana
Nu este medic/terapeut
rodarom_dana
am uitat sa va spun sa va faceti analizele sa vedeti cum stati cu vitaminele si mineralele din corp.eu am o carenta mare de fier si calciu.am ajuns in perioada menstruatiei si in faza de lesin.si asa am descoperit ca fierul la mine e praf.
0
21-01-2012, ora 20:02
rodarom_dana
Nu este medic/terapeut
rodarom_dana
ceea ce trebuia sa va spun de la inceput...azi citeam intr.o revista si am dat de efectin...si am intrat pe net sa vad si eu ce spune despre el...nu am luat niciodata asa ceva si eram curioasa sa vad ce spune despre el si ce trateaza si asa am ajuns sa intru sa vb cu voi si ma bucur mult..inca o data va spun sa aveti mult curaj, nu vi se intampla nimic, nu va lasati, totdeauna sa va ganditi ca sunt altii mai bolnavi ca voi si operati, si cu cancer, care nu mai au scapare.eu imi incarc singura bateriile si tre sa dormiti mai mult ca de obicei cu toate ca nu conteaza cat dormi da tre sa aveti un somn de calitate.lasati totul atunci cand puneti capul pe perna.stiu e ffff greu...incercati sa va impuneti si vb singuri cu voi.nu va fie rusine.spuneti zilnic.sunt sanatos sau sanatoasa si imi merge din ce in ce mai bine.
curaj!!! e greu da merge.
0
21-01-2012, ora 20:35
rodarom_dana
Nu este medic/terapeut
rodarom_dana
imi aduc aminte de cate ceva si iar va scriu...vroiam sa va zic ca toate starile astea cu timpu trec, apar altale si trec si alea va rog sa ma credeti! trebuie sa ganditi pozitiv.am vazut lume suferinda prin spitalele unde am stat. eu personal am trecut prin multe si va rog sa ma credeti ca nu m.am gandit si nici nu o sa ma gandesc vreodata sa imi fac rau ca am un fecior de 18 ani vreau sa ajung bunica.am pierdut firma de 20 de ani la care am muncit si eu si sotul pe brinci, am pierdut 2 masini in lizing luate.una mai aveam un an sa platesc la ea, am platit 3si la una 2 ani de platit din 4.deci o gramada de miliarde, 2 parca si casa facuta bijuterie si multe altele dar am hotarat ca viata mea si copilul si sotul si parintii sunt mai importanti nu lemnele si masinile.au fost si o sa mai fie.nu imi trebuie bani si nimic.vreau sa fiu sanatoasa.atat.martor mi.e D-zeu.sora ma tine la ea, ma ajuta, parintii din pensia lor amarata. asta e, nu e capat de lume.am s.o iau de la capat sa am numai sanatate.faceti.va curaj singuri.face mult sa va incurajati.nici prieteni nu mai avem asa multi ca de...nu mai am bani de mesecum faceam odata, un telefon nu ne dau...nu e nici o probl., e loc ptr toata lumea.nu disperati.stati in preajma celor ce simtiti ca va fac bine, a celora pe care ii simtiti aproape.nu oricine va intelege chiar daca le povestiti ei nu va pot intelege, nu stiu ce simtim noi.as putea sa va scriu pana maine si mai mult!!! eu cu starile pe care le am acuma si cu atacurile astea de panica am intrat sa citesc de agorafobie si acolo m.am regasit cu toate simptomele mele, nu am fost la medic, eu singura am descoperit.am intrat pe atac de panica si frica si am ajuns la agorafobie. inlaturati raul care va inconjoara, luati.va un pisoi daca va plac animlele sau un catel, eu sunt innebunita dupa pisici.am un persan alb de o frumusete rara.are 9-10 kg si e o figura.de multe ori cand imi era rau si frica il luam in brate si il tineam langa mine pana imi trecea.daca simteam ca mie rau tare si nu mai pot sta pe picioare mergeam la spital ptr un calciu sau imi luam glicemia.da de cela mai multe ori mergem cu rau si imi spuneau ca nu am nimic si pe langa faptu ca imi era asa rau trebuia sa le suport si privirile dispretuitoare ca stiam ca in sine lor isi ziceau.ce e cu asta, a luat-o rau si cata si mai cate..si atunci am hotarat si mi.am zis gata cu spitalele eu singura am sa ma fac bine. sa nu credeti ca nu mia mai fost de atunci rau si de multa ori eram singura acasa ca nu pot toti sa.si dea treburile peste cap si sa stiti ca pe undeva este bine.simt ca eu asa ma.m intarit.si eu merg pe un principiu...ceea ce cred unii ca pe mine ma omoara ma INTARESTE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! urmariti emisiunile lui oreste sambata seara de la 10.hai ca am povestit destul! DOAMNE AJUTA!
0
21-01-2012, ora 20:37
rodarom_dana
Nu este medic/terapeut
rodarom_dana
SPER SA NU DERANJEZE PE NIMENI CEEA CE AM SCRIS!!!!E DIN TOT SUFLETU MEU!
0
21-01-2012, ora 20:50
rodarom_dana
Nu este medic/terapeut
rodarom_dana
imi vine sa rad ca ma intorc da asta e...citeam ca cineva scria ca e ipohondru...nu cred..boala asta te face sa te gandesti ca ai putea ave ceva grav.de ce nu intelegeti?
si eu tot asa faceam...eram atenta la orice durere din organism.de ex. ma doare tare spatele.si eu vai de mine am hernie de disc..gata ma vedeam operata.era sfarsitul lumii!!!!!!!!! e aflati fratilor ca nu am nimic grav...deocamdata.ca intradevar am dureri mari in zuna lombara si cervicala.am sa merg sa vad ce e atunci cand o sa fiu in stare ca drept sa va spun am oroare de spitale..daca am ajuns sa ma sperie si o sirena de la salvare ceea ce inainte nu ii dadeam niciodata importanta.
0
21-01-2012, ora 21:39
rodarom_dana
Nu este medic/terapeut
rodarom_dana
dragii mei.am citit tot ce ati scris si voi mai sus si am constatat ca toti cereti medicamente, care credem noi ca var face voua bine.nu cautati medicamente.treaba asta necesita timt ffffff mult.voi boala nu ati facut-o peste noapte ci in ani multi si tot in ani se duce.chiar daca e risc sa se intoarca.tre sa infruntati realitatea.nu avem ce face.datii cu sunatoare ca e ceai, ca sunt capsule.mai degraba mergeti pa naturiste.stiu ca e greu oameni buni ca si eu la inceout tot la medici psihiatri mergem si nu puteam fara medicamente!!!!trebuie f multa rabdare.as vrea sa va am pe toti aici in fata mea sa va pot spune mai multa.stiu ca suna aiurea poate ce va spun dar med.astea nu fac altceva decat sa ne faca ca niste legume si sa ne incetineasca reflexele.mai degraba sedinte de bioenergie sau psihoterapie, nu stiu dar va rog nu cereti medicamente. faceti analizele sa vedeti cum stai cu vit.si min. din corp ca de cele mai multe ori de aici se declanseaza totul.de la banalul ca sau mg sau fier.eu acu 11 ani cand am avut primele simptome am fost diagnosticata cu depresie anxioasa.acu am alte simptome si m.am regasit la agorafobie si atacuri de panica.singura mi.am pus diagnostic, dup simptome...declansez frica din orice idiotenie si sunt constienta ca mi.o fac cu mana mea.eu singura imi fac rau.ma gandesc numai la prostii.da sa vezi ce scenarii imi fac in cap de zici ca pot sa fac numai sf.uri!!!!asta e boala asta.e idioata rau.la noi aici in zona bucovinei de unde sunt eu nu avem clinici ca sa mergem sa ne tratam.noi cu plantele suntem.cu toate ca si astea consumate aiurea nu sunt bune.
0
21-01-2012, ora 22:07
rodarom_dana
Nu este medic/terapeut
rodarom_dana
va rog sa ma intrebati orice..in masura experientei mele acumulata in 11 ani va impartasesc cu drag ceea ce stiu eu.ceea ce am reusit eu sa descopar singura si de multa ori sa ii trag teapa.da ati inteles bine..reusesc sa o tin in frau..nu o las chiar sa.si faca de cap cu mine.eu care eram o plimbareata am ajuns sa nu pot merge pana in oras singura.mi.e ciuda si cder ca asta ma face si mai ambitioasa cu boala.refuz sa cred ca ma invinge. am sa lupt si nu ma las. nici marea nu am vazut-o demult eu care sunt topita dupa ea.de aceea vreau cat mai repede sa imi reiau viata mea de dinainte si cred cu ardoare ca asa va fi.as vreau sa va aud si pe voi ca spuneti.e drept ca la mine a durat ani buni pana sa am gandirea asta da am reusit, zic eu.multa rugaciune!face fff mult, cred ca cel mai mult.sunt mama si ma rog ptr toti din casa.Doamne, imi aduc aminte cum plangeam, nici la coafor nu puteam merge, nici sa fac baie nu aveam chef, nici sa fac curat, nici copilul nu ma impulsiona, nimic.simteam ca nu mai am viata in mine..dar iata ca am ajuns sa spun ca nu e asa.viata e cel mai frumos dar pe care am putut noi sa.l primim ! si asta gratis, neconditionat.va rog sa incercati sa va traiti viata in cel mai frumos mod posibil si ganditi.va numai la lucruri frumoase.de multe ori mergeam cu lacrimile pe obraz pe strada si de multe ori trebuia sa ma si ascund fata de cei din jur.cu raul pe care il aveam mai trebuia sa mai joc si teatru.am trecut peste toate zic eu, mai am de acapat de fricile astea si cred ca va intra totul la normal.bineinteles ca nu ma pot debarasa de ele ca de o haina..in timp si cu rabdare si credinta.trebuie sa va bagati in cap ca veti reusi! stiti ce mai faceam eu ca sa ma impulsionez????? vedeam ca o persoana rade si mananca bine si imi spuneam in sinea mea.eu de ce nu as putea sa fiu vesela???? ia gata cu mofturile...am sa ma simt si eu bine.si asta nu din egoism ca eu niciodata nu am fost egoista, dar am cautat ca sa fac din orice ceva ca eu sa ma simt bine, sa ma ajut pe mine, sa ma inveselesc din orice.bineinteles ca nu reusesc intotdeauna.uitati.va..eu azi de ex.m.am deconectat cu voi, scriindu.va voua pataniile mele si sunt extrem de bucuroasa.nu am vb niciodata pe nici un forum ca nu stiam, dar nepotul meu mi.a aratat azi si sunt tare fericita si de aceea va rog daca va pot ajuta cu un sfat..oricand.
0
21-01-2012, ora 22:18
rodarom_dana
Nu este medic/terapeut
rodarom_dana
catalina...crede.ma ca eu am avut simptome mai nasoale ca tine si le, am trecut cu brio..nu ti se va intampla nimic.si nu am luat decat cate un extraveral, ceaiuri de toate felurile ptr. calmare, jum de stilnox in cazul cand nu reusesc sa dorm noapte, dar sa nu te apuci tu asa de capul tai sa iei stilnox fara un madic.eu asta il iau de cativa ani buni si numai la nevoie mare.med asta da dependenta.intra pe rodarom_dana shi vb mai multe.ai grija de tine si nu te speria, toate vin si trec.si nu mai merge la doctori sa dai bani degeaba, nu ai nimic.eu am umblat 8 ani din medici in medici si nu am nimic organic, nu am nimic.am cheltuit cred ca banii pe o casa cu ei.am facut toate investigatiile posibile la sp militar in buc...degeaba.si mi sa spus ca nu am nimic da eu nu credeam ptr ca ma simteam ffffffff rau.te pup.curaj!
Adaugă un comentariu / răspuns
129 comentarii 1 2 34 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul