tratament candida

13-05-2015
oana0309
Nu este medic/terapeut
oana0309
O intrebare am. Dr. ginecolog mi.a prescris pt candida doar 2 ovule lomexin, iar partenerului crema lomexjn. Este suficient pt a scapa de ea?
3 comentarii
0
15-05-2015, ora 07:28
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nimeni nu va poate garanta acest lucru.

Nimeni nu va poate garanta ca nu se reintoarce.

Cunosc cazuri de soti unde el sau ea au contactat o candida inaintea casatoriei de la alti parteneri.

Sotul sau sotia respectiva a adus candida in familie. S-au umplut deci si sotii.

Le revine de 3-4 ori pe an si o dau de la unul la altul, de peste 10-15 ani.
Singura varianta e sa se trateze de fiecare data.

Si din acest motiv parintii ne sfatuiesc sa nu avem relatii sexuale inainte de casatorie si sa ne casatorim cu un partener curat si trupeste si sufleteste.

Noi nu ascultam si atunci tot noi trebuie sa ne asumam responsabilitatea sa purtam si consecintele.

Faceti tratament asa cum v-a dat. Mie mi se pare absolut insuficient tinand cont de relatarile cunostintelor care se lupta cu asa ceva periodic dar cine stie... Daca asa a zis doctorul...

Cautati pe net dieta candida. E foarte important sa o tineti.

Lenjeria intima se fierbe, va spalati loco doar cu apa, mult iaurt alb cu bifidus fara dulciuri, usturoi, incercati lapte de capra care creste imunitatea si tot ce creste imunitatea si neaparat Test Papanicolau anual.

Aveti aici diferenta dintre bacterii (candida) si virusi.
-*

Virusul HPV si herpesul genital sunt virusi, nu exista tratament. Se iau pe viata chiar daca se foloseste prezervativ. Ciar daca HPV nu da o perioada simptome el poate produce rani pe col sau in gat (de la sex oral) care ulterior se transforma in celule canceroase. Pentru prevenirea acestui cancer se face acest Test Papanicolau anual.

(*modificat de admin)
0
15-05-2015, ora 07:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Fiecare organism reactioneaza diferit la fiecare tratament.

Parerea mea e sa incercati ce v-a dat. Nu va merge, cereti alt tratament.
0
17-05-2015, ora 02:11
oana0309
Nu este medic/terapeut
oana0309
nu stiu ce sa zic...am facut tratamentul. pare ca a trecut dar nu stiu ce sa fac cu sotul meu. el nu avea simptome oricum...ma gandea=sc ca daca nu si-a facut efectul crema o iau din nou...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  • Candidoza pe limbă - cum o recunoști și tratezi
  • Tratarea candidozei (infecția cu Candida albicans)
  •