tratament candida

24-04-2012
brunetica87
Nu este medic/terapeut
brunetica87
In urma unei analize de secretie vaginala am primit urmatorul rezultat:
"1) Secretie vaginala
Frotiu Gram
Foarte frecvente PMN, frecvente celule epiteliale, frecventi coci rotunzi Gram pozitivi in diplo, frecventi bacili scurti, grosi, Gram pozitivi, foarte frecvente formatiuni ovalare filamentate.
Culturi bacteriene necrescute la 48 de ore.
Trichomonas vaginalis absent
2) Diagnostic micologic (izolare + identificare)
Izolare, identificare
Candida albicans
Antifungigrama
Candida albicans (secretie vaginala)
5 Flucytosine- sensibil
Amphotericine B- sensibil
Fluconazole- sensibil
Voriconazole- sensibil

Am inteles ca este prezenta candida si va rog sa ma ajutati cu tratamentul pe care trebuie sa il urmez.
Multumesc frumos!
5 comentarii
0
25-04-2012, ora 17:21
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Mergi cu rezultatul la medicul de familie si vei primi tratament compensat ; el trebuie sa stie in primul rand ce probleme de sanatate ai, ce investigatii ai facut, rezultatul acestora si ce tratamente urmezi. In cazul unei urgente, o problema acuta de sfarsit de saptamana, sau pentru cineva care nu e in tara, mai gasesti tratamente recomandate pe forum ; dar in cazul tau, trebuie sa mergi la MF.
0
25-04-2012, ora 19:24
brunetica87
Nu este medic/terapeut
brunetica87
Nu am posibilitatea de a ajunge la medicul meu de familie fiind intr-o alta localitate, iar sansele de a merge la ginecolog sunt minime neavand posibilitati financiare.
Totusi nu as vrea sa iau medicamente de capul meu dupa forumuri, daca ati putea sa-mi recomandati ceva in conditiile in care nu urmez niciun tratament in prezent, nu sufar de vreo boala si nu am niciun fel de alergie.
Multumesc anticipat!
0
25-04-2012, ora 22:28
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Incearca ovulele cervugid, cate un ovul seara timp de 6 zile. Eviti sa mai mergi la toaleta in timpul noptii pentru ca ovulul se scurge in timpul urinarii ori daca nu stai culcata.
De asemenea contactul sexual trebuie evitat in timpul tratamentului. Rau nu iti vor face cu siguranta, si sunt mari sanse sa te scape de problema. O cutie are 12 ori 10 ovule - nu mai stiu sigur- insa tu cumperi numai 6.
Bafta!
0
27-04-2012, ora 14:48
brunetica87
Nu este medic/terapeut
brunetica87
Multumesc de sfat! Insa sunt suficiente ovulele acestea?
0
02-05-2012, ora 12:09
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Evident ca sunt eficiente.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Chlamydia vs Candida - asemănări și deosebiri
  • Tratarea candidozei (infecția cu Candida albicans)
  • Candidoza - tipuri și caracteristici la bărbați și femei
  •