tratament candida

22-08-2010
lovely_smile287
Nu este medic/terapeut
lovely_smile287
Buna. Am avut relatii sexuale protejate cu prietenul, acesta avand niste excrecente pe penis, care la analize s-au dovedit a fi candida. Dupa aproximativ o luna de la inceputul vietii sexuale cu acesta au inceput mancarimi foarte pronuntate, insotite de o scurgere alba branzoasa, urat mirositoare. Am folosit clotrimazol crema, care a facut ca mancarimea si scurgerea sa dispara inca din prima saptamana, pe parcurs, aparandu-mi mici bubite la intrarea in vagin...care pe parcurs s-au inflamat. La farmacie mi s-a dat o pastila nizoral (doza unica) si gynozon(doza unica). Acestea n-au avut un efect prea rapid...asa ca am continuat sa folosesc clitrimazol ovule vaginale(2/zi) si clitrimazol crema. Incepand de ieri inflamatiile s-au retrag, iar excrecentele sunt tot mai mici, mancarime nu mai am nici dupa baie, iar scurgeri deloc.
As vrea sa stiu daca ar trebui sa continui cu inca un tratament cu clotrimazol...sau afecteaza organismul.Eventual daca-mi puteti recomanda o alta crema mai puternica pentru a scapa de simtomatologia externa(bubite).
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.