tratament candida

06-01-2010
ramona_30
Nu este medic/terapeut
ramona_30
dupa ani de zile in care am facut zeci de tratamente impotriva candidozei, atat alopate(ovule, tablete, spalaturi cu tot felul de prafuri etc) cat si homeopate(cate 3 luni pe an am luat candida ch5, cate 5 granule de trei ori pe zi), chiar si vaccinul ibc10-toate fara nici un rezultat, m-am hotarat sa imi fac singura o schema de tratament.

-acidophilus-cura de o luna-3/zi
-remediul faraonilor-1/zi(din ce am citit pe net e un puternic imunostimulator)
-remediul homeopat candida-gradat ch5, ch7, ch9(asta am citit-o intr-un post al lui mr nick)-3/zi

banuiesc ca nici sotului meu nu-i va face rau tratamentul (e satul si el de creme si pastile).

as vrea sa imi spuneti parerea dumneavoastra.
multumesc.
18 comentarii
0
07-01-2010, ora 20:37
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-nă Ramona,

Schema terapeutică concepută de către dvs. este foarte bună, dar cel mai indicat ar fi să consultaţi un medic homeopat, pentru că administrarea unui remediu homeopat presupune şi unele restricţii alimentare. Candidoza cronică trădează existenţa unor probleme mai complexe decât par; medicul homeopat poate corela corect simptomele dvs. şi vă poate recomanda un remediu eficient (remediu care nu trebuie să fie acelaşi şi pentru soţul dvs.).

Toate cele bune şi însănătoşire grabnică!
P.S. Remediul faraonilor conţine chimen negru. Chimenul negru este o plantă aromatică şi semi-condimentară; datorită proprietăţilor sale poate să reducă efectele multor remedii homeopate, tocmai de aceea este contraindicat pe toată perioada administrării tratamentelor homeopate. Menta, ciocolata şi medicamentele sintetice, de asemenea (printre altele).
0
08-01-2010, ora 21:24
ramona_30
Nu este medic/terapeut
ramona_30
multumesc foarte mult pentru raspuns, chiar nu stiam ca remediul faraonilor nu este indicat in tratamentul homeopat.de celelalte restrictii alimentare mai stiam cate ceva.va rog, puteti sa-mi recomandati un medic homeopat bun in piatra neamt(sau in zona)?medicul meu de familie este si medic homeopat, dupa parerea mea este un medic bun, doar ca nu m-a nimerit pe mine cu tratamentul.sora mea este foarte multumita de dumneaei.eu am facut si antibiograma, am facut tratament homeopat pentru streptococul alfa hemolitic care mi-a iesit la analize.ala mi-a trecut, dar candidoza nu vrea si pace.
multumesc inca o data pentru raspuns, chiar speram sa imi raspundeti dvs. :)
numai bine.
0
09-01-2010, ora 03:15
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată doamnă,

Speranţa puternică întotdeauna se materializează, se concretizează; credinţa puternică generează minuni colosal de mari - aveţi credinţă, şi vă veţi vindeca la momentul oportun!
Multă sănătate şi binecuvântări, de la Bunul Dumnezeu.


CMI Dr. GHEORGHITA ELISABETA - medic homeopat
Telefon: + 40 (722) 541942
Adresa: Aleea Ulmilor 2, Piatra Neamţ


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
09-01-2010, ora 22:12
ramona_30
Nu este medic/terapeut
ramona_30
multumesc din suflet. multa sanatate si dumneavoastra.
0
10-01-2010, ora 17:31
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
;))) Toate cele bune şi însănătoşire grabnică ;)
0
17-01-2010, ora 18:45
ramona_30
Nu este medic/terapeut
ramona_30
nu inteleg cum niste absorbante pot trata candidoza.am vazut ca ajuta si la migrene.:)) vinde-ti produsele altcuiva.
0
18-01-2010, ora 00:44
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Vă pot ajuta, dar mult prea nesemnificativ...există absorbante care conţin substanţe cu profil farmacologic antifungic, dar nu au efecte pronunţate!

Toate cele bune;)
0
13-05-2010, ora 14:56
foreveryoung
Nu este medic/terapeut
foreveryoung
ramona_30 te rog poti sa-mi dai detalii despre medicul tau de familie care e si homeopat? mersi
0
13-05-2010, ora 22:33
ramona_30
Nu este medic/terapeut
ramona_30
eu sunt din piatra neamt, doamna doctor se numeste Baciu si se spune ca e cea mai buna din oras.se merge numai cu programare.iti dau nr de tel in privat, nu stiu daca am voie sa il postez aici.
0
13-12-2010, ora 10:03
iachim
Nu este medic/terapeut
iachim
am facut inj cu ibc 10 si la a patra mi sa inrosit in jurul int de ce poate sa ma ajute cineva
0
07-01-2011, ora 19:04
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună seara!

Iachim, înroşirea respectivă este considerată a fi normală, la multe dintre persoanele care fac imunostimulatorul bacterian cu candidină (IBC-10), însă la unele ea este indiciu concludent în stabilirea sensibilităţii alergice, mai ales când ea (înroşirea) este însoţită de induraţie (întărire a pielii), prurit (mâncărime) şi durere semnificativă (dvs. nu aţi precizat prezenţa induraţiei, nici a pruritului sau a durerii, la locul vaccinării), dar ţinând cont că aţi făcut 4 doze de IBC-10, iar înroşirea a apărut tardiv, la cea de-a patra, nu de la prima, ar fi indicat să consultaţi medicul care v-a prescris vaccinul şi care v-a supravegheat pe perioada administrării acestuia, pentru a beneficia de o examinare şi de o lămurire competentă, făcută pe baza examinării şi nu numai.
Dacă înroşirea respectivă s-a soldat cu apariţia unei reacţii de tip papulă, cu diametru de 0, 5-0, 6 mm, nu pot să vă spun decât că vaccinul are o acţiune favorabilă pentru dvs., dar, ca să excludeţi orice problemă, vă rog să consultaţi medicul (cred că deja l-aţi consultat, de vreme ce a trecut aproape o lună de când aţi postat mesajul).
_
Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick
0
07-06-2011, ora 15:48
DANA2011
Nu este medic/terapeut
DANA2011
Va rog sa-mi spunti unde ati gasit vaccin pentru candida (IBC-10). Multumesc.
0
27-06-2011, ora 00:54
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dră/dnă Dana2001, din câte ştiu eu, cel puţin momentan, vaccinul IBC-10 nu este disponibil în farmacii. Am înţeles că s-ar fi sistat fabricarea acestuia.
Aveţi şanse minime să-l găsiţi pe stocul unor farmacii care nu se află în lanţul Sensiblu, Centrofarm, Helpnet şi Dona.
0
27-06-2011, ora 01:08
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Post SCriptum: Există pe piaţa medicală un supliment alimentar care se comportă ca un vaccin. Se numeşte C-Free şi este foarte bun pentru tratarea candidozei, în special a celei produse de candida albicans.
Accesaţi link-ul de mai jos:
----------*

Numai bine!


(*modificat de administrator)
0
27-06-2011, ora 01:12
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
P.P.S. - Am repostat link-ul, pentru că cel postat în mesajul anterior v-ar fi dat o eroare.
Link-ul este de-a dreptul kilometric. Încercaţi să-l copiaţi corect sau să-l tastaţi corect.
----------*

(*modificat de administrator)
0
15-08-2011, ora 00:54
amym
Nu este medic/terapeut
amym
buna ziua,

vreau sa intreb daca candida se poate transmite prin folosirea unei toalete, sau se declenseaza din interior, sau doar prin contact sexual neprotejat!Acum nu mai prezint simtomele, sunt in vizita la cnv si folosesxc baia, si de accea imi e teama! sper ca totul e doar o exagerare de a mea!As dori un raspuns daca se poate cat mai repede!!!

mc mult
0
15-08-2011, ora 01:07
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună dimineaţa!
Amym, da, contaminarea cu candida se poate face şi prin folosirea unei toalete infestate, ca de altfel şi prin contact sexual.
Folosiţi baia dacă este igienizată corespunzător!
Toate cele bune,
Nick
_
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
0
17-04-2013, ora 13:02
krissu
Nu este medic/terapeut
krissu
Ajutorr !!

De ani de zile ma confrunt cu probleme digestive: balonare, flatulenta, etc si o secretie albicioasa destul de abundenta de care nu am scapat cu niciun tratament ( fiind si virgina).Acum 3 luni, am inceput sa am si mancarimi in zona intima( anal+vaginal) + usturime nas, alergii la anumite alimente, dar ceea ce m-a dat cel mai tare peste cap este un miros de fecale pe care il eman din acea zona.E un cosmar, ajutor !:(
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  • Candidoza pe limbă - cum o recunoști și tratezi
  • Tratarea candidozei (infecția cu Candida albicans)
  •