tratament bronsiolita?

06-01-2012
ali_anghel
Nu este medic/terapeut
ali_anghel
Buna ziua! Fiul meu are 1 an si o saptamana si 10, 50 kg. A fost diagnosticat cu bronsiolita sau pneumonie obstructiva. La 2 luni a fost internat - bronsita astmatiforma (tratament: axetine, gentamicina, ventolin aerosoli, bromhexin); la 10 luni a avut otita (tratat acasa) - zinnat sirop.
Acum facem urmatorul tratament (tot acasa, am refuzat internarea): axetine, hidrocortisone succinat, adrenalina aerosoli. I-am dat inainte sa mergem la medic bromhexin dar apoi a zis sa nu-i mai dam nimic pentru tuse. Nu mai este necesar? Pentru maximum de eficienta cate zile trebuie administrat antibioticul ( ii administram 4 ml. de 3 ori pe zi)? Inca haraie si tuseste dar nu am terminat tratamentul.
As dori sa-mi recomandati un tratament de intarirea imunitatii dupa vaccinarea de 1 an.
Va multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vizitele regulate la dentist ar putea reduce riscul de pneumonie
  • „Vesta inteligentă” pentru diagnosticul pneumoniei
  • Indicatori clinici pentru depistarea cu acuratețe a pneumoniei (Studiu)
  • Semne clinice pentru identificarea corectă a pneumoniei
  • Răceală, viroză sau pneumonie - când sunt recomandate antibioticele
  • Pneumonia COVID-19 durează mai mult și determină o afectare mai mare, în comparație cu cea obișnuită
  • Riscul de a dezvolta pneumonie și de a muri din cauza bolii este mai mic la persoanele active fizic
  •