tratament bronsiectazii

28-02-2009
geta finteanu
Nu este medic/terapeut
geta finteanu
Buna ziua! Va rog daca stie cineva cum se vindeca bronsiectaziile bilaterale, daca mai sufera cineva de aceasta boala si cum i se manifesta.Multumesc!
2 comentarii
0
01-03-2009, ora 17:01
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Tasteaza pe google "bronsiectazii" si vei gasi informatiile pe care le soliciti si o multime de parteneri de discutie.
0
28-06-2010, ora 11:05
GKGA
Nu este medic/terapeut
GKGA
Buna ziua!
In aprilie 2008, ziua am fost cu sotul si cativa prieteni la un gratar. in jurul orei 12 noapte (pana atunci am lucrat la calculator ) mi-a venit ceva ca o sputa consistenta in gat si am simtit ca trebuie sa expectorez. Am luat un servetel (dintr-o rola de prosoape de bucatarie care era destul de gros) si pt ca era destul de altfel mi-a trezit curiozitatea sa vad ce este. si era sange. M-am speriat si am zis ca m-a iritat fumul de la gratar dar a tot continuat acel episod si dupa care am dat tel la Salvare. Salvarea a venit dupa 1 ora si 40min timp in care eu am terminat aproape acea rola de hartie. Cei de pe salvare s-au uitat unul la altul si au zis ca ar fi vorba despre TBC insa eu nu am avut pe nimeni in familie cu aceasta boala, nu stiam decat servici si acasa si mai mult ma ingrasasem si aveam o pofta de mancare de numai unu cu tbc nu avea. M-au dus la Elias sa-mi faca film si la citirea radiografiei a gresit spunand ca se vede o pata pe plamani si ca este intr-adevar TBC fapt pt care, m-au dus la spitatul de plamini de pe Stefan cel Mare. Acolo, venind cu un astfel de diagnostic bineinteles ca mi-ai facut toate analizele pt TBC iar rezultatul a fost negativ. deci nu aveam dar medicii se intrebau de unde am avut sangerarile respective! mi-am amintit ca de Paste ma innecasem cu un os de peste si s-au gandit la o rana si m-au trimis la bronhoscopieAm facut-o si pe acesta si nu doresc nimanui sa treaca prin asa ceva. Raspunsul a fost si de aceasta data negativ, aveam gatul, trahea si tot frumos cum s-a exprimat dl doctor. Si atunci D-na dr. a inceput sa-mi spuna ca banuieste ca ar fi bronsiectazie dar ca trebuie sa fac tomografie computerizata la Floreasca. Am facut-o si rezultatul a fost Mici dilatatii ale bronhiilor deci, BRONSIECTAZIE. Tratamentul pt 3 zile cat am stat in spital au fost injectabil pt oprirea hemoragiei, Vit K, ampicilina si Liv 52. la externare mi-a recomandat sa am grija sa nu racesc, sa nu mai fumez desi nu fumam mult, sa continui cu Liv 52 si sa iau un medicament 10 zile pe luna timp de 3 luni ca sa nu racesc banuiesc ca este un vaccin (bronho- nu mai stiu cum). Atentionarea medicului a fost urmatoarea: o perioada trebuia sa am in geanta fiola de vit K si seringa iar acasa si la birou sa am o punga cu gheata in permanenta ca sa-mi pun pe piept in cazul in care mai am astfel de episoade.
Ideea este ca la inceput esti speriat dar mi-am luat inima in dinti si am zis ca nu este o boala grea si pot trai cu ea ba maio mult, dupa 3 luni am ramas insarcinata si acum am o fetita sanatoasa si frumoasa. ( aceasta boala nu se mosteneste, nu se molipseste este a ta si atat. Nu se vindeca pt ca dilatandu-se bronhiile, nu mai revin la starea initiala. Grija cu racelile, tusitul, stranutul.
Am uitat sa va spun ca desi imi faceam analize din 6 in 6 luni, iar de la bronhoscopie am contactat virusul hepatic B. SANATATE SI MERGETI INAINTE CA SUNT SI ALTE BOLI MAI PERICULOASE.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.