tratament balanita candidozica recidivata

29-12-2012
soracles
Nu este medic/terapeut
soracles
am42ani si am o balanita candidozica pe care am tratat-o la inceput cu pimafucort alifie, diflucan de 250 mg o data pe luna, intre timp au aparut si dureri la urinare si jet intrerupt, apoi medicul de familie mi-a dat fluconazol de 150 mg timp de 7zile, dupa 2 luni simptomele au aparut (mancarimea si secretia alba urat mirositoare) iar ultima data am fost la un medic dermatolog care mi-a prescris terbinafine 10 capsule si crema lomexim si acelasi tratament si pt mine si pt sotie, insa vad ca problema nu a disparut.

Poate cineva sa-mi recomande un tratament?
4 comentarii
0
29-12-2012, ora 12:59
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Nu trebuie sa disperati, asa se manifesta candidoza, reapare iar si iar, trebuie sa urmati tratament de fiecare data si sa sperati ca nu va mai recidiva.
Incercati Flucovim 150 o pastila azi si inca una peste 7 zile iar intre timp unguent Triderm aplicari de doua ori pe zi timp de 7 zile. MYCOHEAL HC pentru uz extern este iarasi o crema foarte buna impotriva candidozei insa nu stiu daca se mai gaseste in Romania.
Ideea este ca trebuie sa va asteptati la recidive si ca trebuie sa urmati tratament de fiecare data, chiar si acelasi tratament ca in trecut, la un moment dat nu va mai recidiva.
0
30-12-2012, ora 00:52
gelu87
Nu este medic/terapeut
gelu87
cel mai bine e sa incercati cu un regim cat mai strict fara lapte dulce. sunt pe forum sfaturi; acidophilus.
in loc de flucovim 150 ati puea lua diflucan
e nevoie de mult, mult timp pana se trateaza
sanatate
0
03-01-2013, ora 10:56
soracles
Nu este medic/terapeut
soracles
Multumesc pt sfaturi insa flucovim si diflucan au la baza aceeasi subtanta activa adica fluconazolul care in cazul meu nu prea a dat rezultate.Ultima data medicul a ales intre terbinafine si itraconazol pe primul.As vrea sa stiu daca cineva a folosit itraconazol si cu ce rezultate
0
15-01-2013, ora 12:55
gelu87
Nu este medic/terapeut
gelu87
am folosit itroconazol sub forma de omicral (subst activa era itroconazol) 14 zile cate 2 pe zi fara rezultat, urma peste 1 sau 2 luni inca o cutie dar am renuntat ; antimicoticele sunt foarte toxice asupara ficatului ca dde altfel toate medicamentele
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.