tratament al vaginitei (?) de dupa antibiotice

12-02-2008
Roxana_Gh
Nu este medic/terapeut
Roxana_Gh
a cam tebuit s iau antibiotice (boli ale cailor respiratorii, inclusiv pneumonie), anul trecut am luat de 3 ori, anul acesta 1 data... problema de dupa antibiotic e pruritul si inflamatia si scurgerile vaginale puternice... si reactionez de fiecare data astfel. Anterior medicii mai recomandau ceva impotriva acetor reactii adverse (care la mine sunt tipice), un nistatin ceva, acum nimic... spalaturi vaginale, supozitoare cu ceva? Mi-am aplicat 2 supozitoare de betadin (povidon-iod), nu stiu daca am facut bine... Care e tratamentul standard al vaginitei (?) de dupa antibiotice?
Va multumesc pentru orice sugestie.
5 comentarii
0
13-02-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
genulde acidofilus cps reechilibreaza flora normala saprofita a mucoaselor.daca nu esimptomatologie da candidoza vaginala ci o vaginita nespecifica le puteti incerca scrieti-mi -*



(*modificat de administrator)
0
14-02-2008, ora 00:00
Roxana_Gh
Nu este medic/terapeut
Roxana_Gh
am tratat multe infectii ginecologice, inclusiv candidoza, trihomoniaza si alte goance cat am fost casatorita cu primul meu sot... cu actualul nu s-a pus niciodata problema, deci exclud orice infectie sexual transmisibila (candidoza e transmisibila sexual, nu-i asa?), e reactia la antibiotic si atat, deci genulde acidofilus ar trebui incercat. Nu se gaseste in farmacii, ci la distributori directi?
0
14-02-2008, ora 00:00
Licuriciul_27
Nu este medic/terapeut
Licuriciul_27
incearca spalaturi cu ceai de pelin, merge si la candidoza
0
18-02-2008, ora 00:00
Roxana_Gh
Nu este medic/terapeut
Roxana_Gh
"infectia" a trecut de la sine cu niste spalaturi cu plante (salvie, musetel), (a mai "spalat" din ea si ciclul) in vreo 5 zile, deci cam cat ar fi durat un tratament obisnuit cu supozitoare sau altele, tot mai insist cu intrebarea, aceasta reactie la antibiotic poate fi prevenita? Trebuie sa luam ceva in paralel cu antibioticul? Nistatina am inteles ca nu mai e eficienta la antibioticele puternice de acum, exista in schimb ceva pe masura acestora? Pentru flora intestinala se recomandau iaurturile cu bifidobacterii... cum diminuam efectul devastator al antibioticului? (in sfera vaginala)
0
19-02-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
se gaseste si la farmacii(Biotics sau chiar lactobacil acidofilus, ecoflorina)si la producatori direct cum ar fi calivita spune-mi de unde esti sa iti spun ce depozit e mai aproape
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.