tratament TOC si anxietate | Forumul Medical ROmedic

tratament TOC si anxietate

23-04-2013
adrian2011
Nu este medic/terapeut
adrian2011
buna ziua,
am fost diagnosticat cu sindrom rezitiv cu elemente obsesionale, si ca tratament am zyprexa 7, 5 mg, tritico 150 mg si xanax 1 mg pe zi!ce ziceti de tratamentul asta daca poate un doctor sa imi raspunda, il iau de 2 luni si obsesiile si anxietatea sunt tot la locu lor!
8 comentarii
0
23-04-2013, ora 20:43
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Este o combinatie interesantă, dar pentru TOC aveţi nevoie de o interventie psihologica facuta ca la carte.
0
24-04-2013, ora 00:04
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Combinatia pare foarte buna pt anxietate insa pana nu iti vindeci rinichii n-ai cum sa scapi de anxietate ! Din cauza asta nu se va gasi remediul ( definitiv) pt obsesii si paranoia nici in 1000 de ani, cautand in creier ! Totusi ca simptomatic poti incerca clomipramina daca trazodona nu te ajuta !
0
04-05-2013, ora 11:59
adrian2011
Nu este medic/terapeut
adrian2011
stevens
tiam trimis un mesaj privat
0
07-05-2013, ora 19:16
adrian2011
Nu este medic/terapeut
adrian2011
am fost azi la medic, si mi-a schimbat tratamentu acuma iau
7, 5 mg zyprexa
doxepin 25 mg o sa ajung sa iau pana in 150 mg
xanax 0, 75 mg
sper sa fie cu noroc, de doxepin nu am auzit, este bun ptr TOC?
0
08-05-2013, ora 06:55
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Este un tratament complex, ce reduce anxietatea.
Poti descrie putin simptomele tale? Ce fel de obsesii apar si cum le compensezi?
0
09-05-2013, ora 11:08
adrian2011
Nu este medic/terapeut
adrian2011
repet in gandul meu tot felul de cuvinte, daca ascult o melodie imi rasuna in minte de multe ori, parca fredonez!daca cineva bea apa din sticla mea nu mai pot sa beau, mi frica sa nu aibe el vreao boala si sa o iau si eu!cand conduc imi vin ganduri sa iau mana de pe volan si etc., analize si ganduri legate de prietena mea si asa mai departe
0
09-05-2013, ora 12:02
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Pai si eu am, ce ai tu si le consider normale. Nici eu nu beau apa dupa altcineva, cum sa beau?!
-Fredonez melodiile in gand pina la extenuare.
-analizez si sunt foarte analitica in gandire
obsedata de curatenie, desi am menajera, de multe ori o intorc pentru cea mai mica pata.
-Nu mananc in orice restaurant
la serviciu beau cafeaua din pahare de unica folosinta, desi in sedinte ne aduce cescute de cafea, eu prefer pahar:)
nu folosesc tacamurile din bucatarie de la munca
sunt multe...

Acum fac parte din viata mea, uneori mi-e ok, alteori nu. mergem inainte:)
0
12-05-2013, ora 15:52
adrian2011
Nu este medic/terapeut
adrian2011
vreau sa va spun ca de cateva zile au inceput sa dispara din ganduri si analize, bine mai sunt insa la un nivel mai scazut
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul