tratament Candida

03-07-2008
odette_f
Nu este medic/terapeut
odette_f
Buna ziua.
Cam de vreo 6 luni, acuz o durere in partea stanga a abdomenului. Uneori este o durere suportabila, alteori se acutizeaza. Apare cam la o saptamana si ca durata cred ca este de o ora-doua. Nu am urmat niciun tratament si nici calmante, medicamente sau unguente n-am folosit.

Am mers la medicul ginecolog, prezumand ca am "anexita" (asta mi-a spus medicul de familie), dar aici mi-a pus ca diagnostic "vaginita", recomandandu-mi si o ecografie abdominala si alte teste de explorare (recoltare secretie vaginala, test Papanicolau) pentru a se elucida facotorii care provoaca durerea.

Concluziile de la ecografie sunt: colecist dismorf si microlitiaza renala stanga.

De asemenea, mi-au venit si analizele de la secretie. Concluzii:
- celule epiteliale poligonale: RELATIV FRECVENTE
- celule epiteliale rotunde: RARE
- celule cu aspect de "clue cell": ABSENTE
- leucocite: NUMEROASE
- trichomonas vaginalis: ABSENT
- levuri: NUMEROASE
- inmugurite: PREZENTE
- hife, pseudohife: PREZENTE

N-am reusit sa fac si testul Papanicolau fiindca am fost in perioada menstrei.

Din interpretarea analizei pentru secretie- Vaginita + Candida, mi-a dat urmatoarea reteta:
- Flamexin - 1 cp/zi (10 zile)
- Ovul Lomexin - 1/la 3 zile (2 ovule)
- Nistatina - 2/la 8 h (timp de 2 saptamani) - si partenerul la fel
- Tantum Rosa- 6 pliculete.

Chiar este necesar si pentru partener sa ia NISTATINA?
Sunt un pic nedumerita in legatura cu spalaturile cu Tantum Rosa- acestea trebuie in fiecare zi?

Tratament necesar si suficient pentru Candida?

Mii de multumiri.
Cu stima,
7 comentarii
0
04-07-2008, ora 00:00
odette_f
Nu este medic/terapeut
odette_f
In legatura cu Tantum Rosa- nu mai retin ce a zis medicul; dar de la farmacie mi-a spus in fiecare seara sa efectuez spalaturi.Intrebarea este daca ar putea ele (spalaturile) sa anihileze actiunea ovulului, in conditiile in care ar fi efectuate in fiecare zi, timp de 6 zile?
Sau mai normal ar fi ca ele sa se efectueze doar in ziua in care introduc ovulul si dupa ce se termina ovulele cele doua, sa continui cu spalaturile - ca mai raman inca 4 pliculete.
0
04-07-2008, ora 00:00
michaela2007
Nu este medic/terapeut
michaela2007
iti trimit un link despre Tantum Rosa, din care eu am retinut spalaturile cu aceasta substanta se face cu 15 min. inainte de aplicarea ovulului sau cremei vaginale
http://www.efarma.ro/products.php?id=1483
0
04-07-2008, ora 00:00
michaela2007
Nu este medic/terapeut
michaela2007
din cite stiu cind e vorba de Candida si Trichomonas se trateaza obligatoriu si partenerul care in cele mai multe cazuri nu se imbolnaveste, dar ramine purtator si te va reinfecta.Deci, ce crezi trebuie?Sau partenerul nu stie prin ce treci?
0
04-07-2008, ora 00:00
odette_f
Nu este medic/terapeut
odette_f
Aa, bineinteles ca stie. Dar are ceva probleme cu stomacul si n-as mai fi vrut sa-l mai "indop" si cu antibiotice - 42 la numar.
Multumesc Michaela2007 pentru raspuns.
Am primit atatea opinii medicale pe un alt forum, incat nu mai stiu cui sa-i mai acord credit. Tind sa ma prevalez de buna-credinta si de seriozitatea cu care mi-a prescris tratamentul medicul meu ginecolog, ca altfel simt ca o iau razna.
Nu mai m-am confruntat cu o asemenea problema si de-asta sunt ingrijorata.
O seara buna si multa sanatate iti doresc si tie!
1
04-07-2008, ora 00:00
michaela2007
Nu este medic/terapeut
michaela2007
Mersi de urari...
Cit despre medicament, mai caut ceva informatii.
Banuiesc ca raspunsurile primite te-au dus pe drumuri diferite, cel mai bine, daca vrei sa te mai linistesti e sa vezi prospectul(pe care si eu am incercat sa il caut ca sa-ti pot raspunde)Antibioticul cred ca totusi se impune a fi luat si de catre partener impreuna cu un pansament gastric(uf, nu-mi vine in minte niciunul...).Multa sanatate si sa auzim de bine!
0
04-07-2008, ora 00:00
michaela2007
Nu este medic/terapeut
michaela2007
din pacate tocmai contrazic o parte din ceea ce am spus mai inainte pt. ca am gasit asta la indicatiile medicamentului:

INTERACTIUNI

In timpul tratamentului cu Stamicin(Nistatin) 500000 U.I. se recomanda evitarea utilizarii medicamentelor care modifica tranzitul intestinal, a pansamentelor digestive si, in general, a tuturor medicamentelor care impiedica contactul nistatinei cu mucoasa digestiva.
0
04-07-2008, ora 00:00
odette_f
Nu este medic/terapeut
odette_f
Da, tocmai de-asta, am citit si eu prospectul si eram curioasa daca este absolut necesar sa urmeze si el tratamentul cu Nistatina.
Multumesc pentru informatii, insa m-am decis sa incercam amandoi tratamentul. Sper sa fie bine. Doamne ajuta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum să te ferești de candidoză
  • Chlamydia vs Candida - asemănări și deosebiri
  • Tratarea candidozei (infecția cu Candida albicans)
  • Candidoza - tipuri și caracteristici la bărbați și femei
  •