Cum sa administrez tratamentul?

27-06-2012
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Buna
Azi am fost la UPU cu baietelul meu de 5 ani, m-a trimis pediatra sa-i fac radiografie pulmonara, Acolo mi s-a spus ca are bronsita. Pediatra mi-a dat tratament injectabil ampicilina de 1g care se diyolva cu ser fiziologic si se trage in siringa 3 ml, apo gentamicina 1ml si hidrogortizon 1 ml, astea toate intr-o siringa-total 5 ml.Tratamentul este de 2/zi. Intrebarea mea este urmatoarea in reteta era Ampicilina 10 buc, Gentamicina 6 buc si Hidrocortizon -5 buc.Sa ma lumineze si pe mine cineva cum sa le administrez de 2 ori pe zi /5 zile.
9 comentarii
0
28-06-2012, ora 06:55
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
Daca sigur asa scrie dupa ce se termina hidro si genta se mai continua cu ampi. Ce tratament barbar sa chiniu copii in sec XXI cand avem antibiotice orale de top.
0
28-06-2012, ora 15:27
doinag
Nu este medic/terapeut
doinag
Sigur erau doar 10 Ampi? Se face 1fl la 6 ore si nu merge sa-l dizolvi si apoi sa faci din cantitatea dizolvata de 2 ori, de exemplu. Genta 1 fiola la 12 ore. Hidrocortizon 1 flacon pe zi (sunt asistent de farmacie).
0
28-06-2012, ora 20:36
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
4g de Ampi i.v. la 5 ani ? No way.La 5 ani sa zicem ca are 20-25 Kg asta inseamna 30-50 mg/kgc/zi fractionat.
Dizolvi in 10 ml ser si tragi 3 ml ? asta inseamna ca-i dai ~ 300 mg odata.
0
28-06-2012, ora 21:52
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Ema..mai ai reteta??ar fi trebuit sa ai indicatiile acolo..Se pot face n scenarii:
Ampicilina se poate administra si la 12h..deci 3 ml/pe doza si restul arunci(de aceea ai 10 flacoane)
Gentamicina cred ca aveti doar pentru 3 zile..1 ml la 12 h...restul se arunca
Hidrocortizon 1 ml /pe injectie o singura data pe zi.
Nu inteleg de ce n-a prescris flacoane de 0.5 gr la ampicilina, asa se arunca mai putin, se putea si la gentamicina, dar...
Eu zic sa cereti inca o data modul de administrare..
SE VA ADMINISTRA INTRA MUSCULAR.
Sanatate multa..
0
29-06-2012, ora 22:47
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Buna, va multumesc pentru mesaje.
Pana la urma am dat de pediatra. Ampicilina era de 3 ori pe zi. Tot nu inteleg de ce mi-a scris de 1 g, ca e o risipa ce ramane, arunc flaconul.Dimineata asociata cu gentamicina si hidrocortizon, la pranz doar cu hidrocortizon si seara din nou cu gentamicina. Tratamentul trebuie sa-l fac 5 zile iar apoi in continuare sa-i dau augmentin bis si aerosoli. Copilul nu face febra, doar mai tuseste cu secretii. Mi se pare cam mult antibioticul dar si hirocortizonul. Peste 2 saptamani urmeaza sa-l ducem la mare, sper sa-si revina pana atunci.
0
29-06-2012, ora 23:15
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Si eu va doresc multa sanatate, cam mult antibiotic pentru o bronsita, dar fiecare are sistem propriu de munca...
Normal ar fi sa se refaca in 2 saptamani, aerul de mare ii va face bine.
O intrebare:raceste des???
0
30-06-2012, ora 09:39
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Da raceste des. Dupa ce i-am scos polipii anul trecut, a inceput sa faca amigdalite si laringite tot mai des. Anul acesta cred ca doar in luna mai a scapat de antibiotic, in rest injectii si siropuri, cu toate ca i-am dat siropuri pentru cresterea imunitatii. Sper ca marea sa-l ajute putin, am fost si anul trecut, dar ni s-a spus ca trebuie dus mai multi ani la rand.
Sanatate!
0
30-06-2012, ora 11:15
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Exista BRONHOVAXON...intrebati medicul pediatru ce parere are...eu v-as sugera sa faceti copilului o cura.
Da, la mare trebuie dus mai multi ani..
Sanatate multa...
0
01-07-2012, ora 10:41
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Multumim
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Părinții nu conștientizează că preșcolarii deja își formează o imagine a propriului corp
  • Preșcolarii care stăpânesc limbajul matematic au aptitudini mai bune la școală
  • Cum recunoști bronșita și ce măsuri trebuie să iei
  • Lumina de intensitate redusă, suficientă pentru a perturba somnul preșcolarilor
  • Tulburările de comportament la preșcolari au fost asociate cu un somn nesatisfăcător
  •