transpiratie excesiva la fund cu un miros ingrozitor

19-04-2011
Vlad Cristian
Nu este medic/terapeut
Vlad Cristian
Buna ziua. as dori si eu un raspuns referitor la o problema de transpiratie excesiva... Eu sunt o persoana care transpira foarte des dar pana de curand nu am avut probleme cu mirosul. inca de pe la 15 ani transpiram chair si cand stateam in pat si ma uitam la tv sau ma jucam la calculator. Acum de cateva luni incep sa transpir foarte tare IN ZONA FUNDULUI, chiar si la cea mai mica activitate. Mirosul este unul foarte puternic si deranjant si se imbiba in pantaloni (ori ce tip de material ar fi acestia)... nu am avut curajul pana acum sa spun la nimeni insa devine deranjant sa vezi pe cineva cum discuta pe la spatele tau despre "cat de tare mirosi tu si cat de nespalat esti: atunci cand sti ca nu este adevarat sic a faci tot posibilul pt o igiena adecvata...

Incep sa imi pierd mintile iar viata mea sociala are de suferit deoarece la o varsta de 18-19 ani conteaza foarte mult sa fi curat, sa mirosi bine, chiar si sa arati bine...
8 comentarii
0
16-05-2011, ora 17:53
Pop.Florin
Nu este medic/terapeut
Pop.Florin
Salut Vlad si eu sufar exact de aceiasi problema astazi am fost la doctorul de familie si m-ea spus ca poate fi din cauza scaderi de calciu si zinc din corp.Mia da o trimitere de analize si a spus sa revin cu rapunsurile.Eu vara beau de 3 ori pe zi ceai de salvie varsata e doar 4 lei 50g la farmacie ceaiul s-al bei fara zahar nu o sa mai transpiri la fel de tare si poarta boxeri de bumbac.O sa te anunt cu noile vesti daca doresti trimitem id tau de mess.
0
19-05-2011, ora 17:50
Vlad Cristian
Nu este medic/terapeut
Vlad Cristian
ok multumesc pentru sfat o sa incerc. sincer cred ca este si o problema legata de emotie pt ca transpir foarte tare mai ales atunci cand am emotii sau sunt nervos/agitat.

-*. ne vedem pe mes atunci !


(*modificat de admin)
0
15-02-2013, ora 07:42
alexdinamovistu19
Nu este medic/terapeut
alexdinamovistu19
salut, si eu am acceasi problema, cum ai scapat de ea?
0
19-02-2014, ora 20:06
Trutescu Andrei
Nu este medic/terapeut
Trutescu Andrei
nu va suparati am si y problema asta si as vrea sa iau putin legatura cu unu dintre voi si mar interesa sa pot scapa de problema asta cu traspiratia in exces
0
02-01-2016, ora 08:45
Alex Turturica
Nu este medic/terapeut
Alex Turturica
Salut...am si eu cam acceasi problema. Ma puteti ajuta cu niste informatii daca se poate va rog frumos ?
0
07-01-2016, ora 07:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Lenjeria intima trebuie sa fie din bumbac 100 %. Pe piata noastra invadata de marfuri chinezesti nu mai exista asa ceva. Cautati cu atentie sau incercati pe Amazon. Lenjeria care contine oricat de putin plastic in combinatie cu transpiratia poate produce mirosuri urate. Igiena zilnica locala plus schimbarea zilnica a chilotilor sau boxerilor.
0
07-01-2016, ora 07:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ceai de salvie, 2-3 cani pe zi va ajuta sa reduceti transpiratia sau sa nu mai transpirati.
0
16-01-2016, ora 17:40
Vip Ionut
Nu este medic/terapeut
Vip Ionut
Salut, am si eu aceasi problema, sa rezolvat la cineva? Daca da spune-ti-mi si mie va rog mult. astept raspuns, multumesc...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce transpirăm?
  • Transpirația excesivă (hiperhidroza)
  • Glicemia ar putea fi măsurată prin analiza transpirației
  • Transpirație urât mirositoare - cauze și tratament
  • Transpiri noaptea? - lista cauzelor posibile
  • De ce unii oameni transpiră mai mult decât alții
  • Monitorizarea transpirației, cu ajutorul unor senzori speciali
  •