transpiratie

30-07-2012
radu81
Nu este medic/terapeut
radu81
buna seara, desi mentin o igiena destul de intensa, am o transpiratieputernic mirositoare in zona genitala. chiar si daca aplic spalari de 3-4 ori pe zi si lenjerie noua.. va rog sa ma indrumati ce as putea face pt a scapa de transpiratieie. sunt un barbat de 30 ani 95 kg 180cm
4 comentarii
0
31-07-2012, ora 09:07
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Exista doua tipuri de glande surodipare si anume glande sudoripare apocrine si glande sudoripare exocrine. Cele apocrine se gasesc in zona organelor genitale, a pubisului, in jurul mameloanelor si la subrat si aceste glande aprocrine sunt cele ce dau mirosul specific fiecarei fiinte. Nu prea ai ce face impotriva lor pentru a diminua intensitatea mirosului.. La subrat e simplu, aplici antiperspirant insa in alte zone nu prea ai ce face...
Glandele exocrine sunt cele ce elibereaza numai sudoare sarata fara niciun alt miros specific.
0
24-08-2013, ora 02:05
Lukos
Nu este medic/terapeut
Lukos
Poţi încerca să te dai cu o cremă antibacteriană pe bază de plante (arnică, de exemplu) pe tot corpul (şi să nu exagerezi cu săpunul).
0
29-09-2013, ora 15:12
Insane1
Nu este medic/terapeut
Insane1
Nu sunt specalist dar sfatul meu ar fi sa incerci sa nu mananci sare in exces, tatal meu are aceeasi problema ca si tine, si o avea la 30 de ani. Incearca sa bei multa apa (2 litri pe zi), apa te va face sa transpiri dar transpiratia nu va mai mirosi asa urat.
0
12-11-2013, ora 00:14
danonino25
Nu este medic/terapeut
danonino25
Hai stai calm ia mai bine intreaba o femela...e posibil sa-i placa mirosul la nebunie...ia vezi tu...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Potrivit unui nou studiu, cupele menstruale sunt o opțiune excelentă pentru gestionarea igienei menstruale
  •