transmitera candidei | Forumul Medical ROmedic

transmitera candidei

13-08-2011
amym
Nu este medic/terapeut
amym
Buna ziua,

Cum se poate transmite candida, am avut probleme, acum numai am acel disconfort, dar stau cu frica!
Se poate transmite pe calea aerului, daca merg in vizita la cineva si folosec toaleta desi acum nu maI preyint simtomele, pur si si simplu sau prin contact sexual neprotejat, sau alte cai!
va multumesc si astept rapsuns

cu deosebit respect
14 comentarii
0
13-08-2011, ora 13:00
Tamanna
Nu este medic/terapeut
Tamanna
Buna ziua! Ar fi necesar sa faceti o analiza a secretiei pentru a afla sigur daca mai aveti sau nu candidoza. Transmiterea nu se face pe calea aerului, insa daca mai este prezenta se poate transmite prin contact sexual neprotejat. Numai bine!
0
13-08-2011, ora 14:39
amym
Nu este medic/terapeut
amym
va multumesc ptr rapuns

toate cele bune
0
14-08-2011, ora 11:55
amym
Nu este medic/terapeut
amym
D-na doctor,

In legatura cu problema mea, mai sus expusa vreau sa va mai intreb e posibil de la un dezechilibru emotional sa fi avut problema cu candida, de la stres, ptr ca noi am considerat initial ca am captat-o altfel, avand in vedere ca avem o viata sexuala stabila atat eu cat si eu si sotul meu ne-am ingrijorat!poate fi provocata in organismm, , nu luata pur si simplu de undeva cum am gandit noi, de la folosirea toaletei in alta parte sau altele! va spun toate acestea pt ca sunt in vizita la cnv si folosesc baia, prosop separat si nu vreau sa fie vreo problema, ptr ca am mai citit diverse inainte de a va contacta pe forum si vreau sa ma asigur ca e totul in regula! Vreau sa va spun ca facem dragoste fara prezervativ si acum numai prezentam simtomele de mancarime si celelate, etc!
Va multumesc mulr!
Cu deosebit respect...
0
14-08-2011, ora 13:43
Tamanna
Nu este medic/terapeut
Tamanna
Buna ziua! Daca imi permiteti, as dori sa va lamuresc. Candida se afla in organismul fiecarui om. Cand apare un dezechilibru, aceasta nu mai poate fi tinuta sub control si se raspandeste, provocand candidoza propriu-zisa. Stresul, alimentatia proasta, un sistem imunitar slabit, lipsa de igiena sau din contra o exagerare a igienei, antibioticele, toate acestea duc la anumite dezechilibre in corp. Prin urmare candidoza poate aparea si singura. Candidoza genitala este foarte raspandita in randul femeilor. Toate femeile o fac cel putin o data in viata. Totusi sfatul meu este sa faceti un test de secretie pentru a sti sigur daca o mai aveti sau nu. Iar daca este prezenta, se recomanda un tratament pentru dvs dar si pentru sotul dvs, pentru a evita reinfectarea. Numai bine! P.S. Imi pare rau daca va dezamagesc, dar eu nu fac parte din cadrul medical. Sunt o simpla utilizatoare a site-ului.
0
14-08-2011, ora 14:45
amym
Nu este medic/terapeut
amym
eu va multumesc, dar va intreb ati avut si dumnesv problema aceasta! deci teama mea e legata de faptul ca vreau sa stiu daca se poate transmite prin utilizarea altei toalete, sau poate fi doar o cauza interna si se declanseaza din interior, si prin contact neprotejat! Adica dak am avut acum nu mai am simtome cum vam spus, si folosesc baia din info dumneav pot transmite?va multumesc frumos si nu m-ati dezamagit sunt sigura ca cunoasteti problema si remedii, factori de risc daca mi-ati raspuns,

Va multumesc!
0
14-08-2011, ora 15:25
Tamanna
Nu este medic/terapeut
Tamanna
Nu, nu o puteti transmite. Da, am avut si eu probleme cu candidoza, dar localizata in alta parte a corpului. Pana ajungeti la medic, va recomand totusi spalarea zonei genitale(exterior) cu apa si bicarbonat de sodiu. Insa cu 48 de ore inainte de a merge sa faceti analiza secretiei, evitati spalarea zonei genitale si contactele sexuale, deoarece pot influenta rezultatul. Numai bine!
0
14-08-2011, ora 19:37
amym
Nu este medic/terapeut
amym
d-na informatiile despre candidoza le stiti si de la un medic, ma refer la cea genitala! Deci stau linistita ! oricum va urmez sfatul sa stiti, dar nu pot ajunge la medic, si vreau sa nu mai am stresul asta cu transmisul, m-am info gresit!ma sz, va mc frumos ptr rabdare si raspuns
0
14-08-2011, ora 20:08
Tamanna
Nu este medic/terapeut
Tamanna
Informatiile le stiu atat din carti de specialitate, cat si de la medicul de familie. In orice caz regulile de igiena se pastreaza(prosop personal, lenjerie personala si nu spalati zona genitala cu sapunuri sau geluri de dus parfumate... strict apa cu bicarbonat de sodiu sau apa simpla daca nu aveti la indemana bicarbonatul de sodiu). Cand veti avea ocazia, chiar va rog sa mergeti la medic pentru primirea unui tratament(in cazul prezentei acesteia) pentru a evita cronicizarea bolii(repet, daca se confirma prezenta ei). Cu timpul, va devenii din ce in ce mai suparatoare, iar tratarea ei va fi un calvar daca nu actionati imediat. Numai sanatate dvs si familiei dvs!
0
15-08-2011, ora 13:12
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Daca credeti ca ati luat candidoza de la toaleta, nu inteleg de ce o folositi, in sensul ca va asezati pe capacul de la toaleta..puteti sa o folositi neatingand colacul de wc, ca sa fiti mai sigura ca nu contactati boala..a trebui sa stiti ca nu trebuie sa folositi alte toalete, cum o folositi pe cea de acasa..
0
15-08-2011, ora 13:25
Tamanna
Nu este medic/terapeut
Tamanna
Nelinistea doamnei Amym provine din faptul ca se afla in vizita la cineva si ii este frica sa nu o transmita membrilor acelei familii. Bineinteles, o toaleta straina niciodata NU trebuie folosita ca si cea de acasa. Cat despre infectarea de pe colacul de wc, NU cred ca se atinge colacul cu zona genitala (adica unde se afla micoza), prin urmare NU se face contact direct cu infectia. Chiar si asa, parerile sunt impartite. Numai bine!
0
15-08-2011, ora 13:50
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Este valabil si invers..sa nu foloseasca capacul de wc, si sa stiti ca e mult mai probabil sa ia ceva, daca se aseaza pe wc decat daca o foloseste la o distanta corespunzatoare(de aceea se evita sa se stea direct pe colac)...eu asa am facut mereu si nu am luat niciodata nimic...deci e aproape imposibil sa iei ceva de la toaleta, folosita corespunzator, altfel ne-am imbolnavi tot timpul la folosirea lor...
0
15-08-2011, ora 13:51
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Si bineinteles este aproape imposibil sa o transmita celorlalti..
0
15-08-2011, ora 14:03
Tamanna
Nu este medic/terapeut
Tamanna
Aici va dau dreptate floare albastra. Cel mai preventiv lucru este evitarea asezarii pe toaletele straine. Totusi, sa nu faca o obsesie cu privire la acest lucru.
0
18-08-2011, ora 19:58
amym
Nu este medic/terapeut
amym
oricum din cate am citit fiind o boala cu transmitere sexuala, se poate transmite doar prin sex neprotejat, iar cat despre toaleta, am folosit-o fara capac si am si dezinfectat-o. si cum a spis si d-na tamana nu se transmite pe calea aerului ptr ca fiecare avem candida in organism.de aceea doream indormatii de specialitate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: