transaminaze marite constant in perioada 2005 - 2008

21-05-2008
roxy_tudor
Nu este medic/terapeut
roxy_tudor
Buna seara,

sunt ingrijorata in privinta sotului meu in varsta de 30 ani, care in urma unor analize efectuate in Septembrie 2005 (avea 27 ani) a descoperit transaminazele marite (ALAT 49, 6; GGT 81, 7), punandu-i-se initial diagnosticul de citoliza hepatica (mentionez ca nu consuma alcool si nu fumeaza);

In urma unor repetari de analize in luna urmatoare ALAT 67, 2 ASAT 42, 8; GGT 92, 5; acid uric seric 8, 3 ; i s-a spus ca ar fi posibil sa aiba o hepatita autoimuna, drept pentru care am continuat investigatiile cu alti indicatori - anticorpi anti fibra musculara neteda - iesind slab pozitiv.

Electroforeza indica valori normale, markerii hepatici au iesit negativi - Ag HSBs, ELISA-clt, Diasorin; anti HCV, Elisa-clt, Diasorin, drept pentru care i s-a modificat diagnosticul in steatoza hepatica (anual a facut investigatii ecografice la acelasi medic si i s-a mentinut acelasi diagnostic)

Mentionez faptul ca intotdeauna colesterolul a fost in limite normale, la fel si trigliceridele.

A urmat tratament cu Lagossa 2 tb/zi / Essentiale 3 dj/zi / Liv 52 3 dj/zi alternativ cate o luna, insa situatia nu s-a imbunatatit, aceste analize variind de la o luna la alta;

Pentru a va putea formula o opinie, va transmit mai jos valorile analizelor respective:

2006
Mai - ALT 55; GGT 120; acid uric 8, 1;
Oct - ALT 68; GGT 99 (acidul uric seric nu a fost facut);
2007
Feb - ALT 64; GGT 75; (acidul uric seric nu a fost facut)
Mar - ALT 63, 3; GGT 87, 6; acid uric seric 7, 97;
Aug - ALT 39; GGT 96; acid uric seric 8, 8;
2008
Mar - ALT 44; GGT 71 (acidul uric seric nu a fost facut);
Aprilie - ALT 60; AST 42; GGT 90; acid uric seric 7, 8.

Mentionez faptul ca sotul meu are o inaltime de 1, 79 m si o greutate de 110 kg (oricat a incercat sa slabeasca in aceasta perioada nu a reusit mai mult de 1 - 2 kg; ingrasarea lui a fost brusca in urma cu 12, cand intr-o perioada de jumatate de an s-a ingrasat cu aproape 15 kg pe care nu a mai reusit sa le "dea jos" - era in perioada studentiei si nu avea o dieta prea echilibrata (tatal lui a decedat la varsta de 50 ani, in urma unui infarct miocardic - nu a fost tratat de nici o boala a ficatului).

Poate fi suspectata o alta cauza a acestor transaminaze marite insotite de niveluri crescute ale acidului uric seric?; din cate am citit, steatoza hepatica nonalcoolica poate deveni in timp foarte periculoasa - ati putea sa ne recomandati un alt tratament medicamentos/ naturist pe care sa-l ia pentru ameliorarea analizelor?

Multumim mult si asteptam cu interes raspunsul dumneavostra.

Roxana & Razvan
3 comentarii
0
25-05-2008, ora 00:00
mari_lipovan
Nu este medic/terapeut
mari_lipovan
si eu sunt cu hvc dar in afara de similarina nimic ce sa fcc transaminaye mari glicemie mare tot ce e rau
0
02-08-2008, ora 00:00
george81
Nu este medic/terapeut
george81
exact aceleasi simptome le am, iar doctorii la care am fost nu au nici un raspuns sigur, ci doar presupuneri, ba toxiinfectie alimentara, ba vreo hepatita... toate celelate analize sunt in limite normale.
0
19-09-2008, ora 00:00
manu 1
Nu este medic/terapeut
manu 1
si eu am cam aceleasi probleme, am fost la diferiti doctori, am facut tot felul de analize, nu e nici hepatita b sau c, si singurul tratament se pare ca ar fi un regim dietetic, altceva nu stiu, pentru discutii pe tema aceasta va astept sa vorbim -
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.