transaminaze marite

16-11-2007
corina1611
Nu este medic/terapeut
corina1611
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: am 52 de ani sunt pensionata la limita de varsta si am facut un control de rutina in urma programului de efectuare a analizelor medicale pe care Ministerul Sanatatii l-a initiat. Toate analizele mi-au iesit bune mai putin TGO 124.4, si TGP 148, asta in luna octombrie. Alimentatia mea este normala, intr-adevar exagerez un pic cu grasimile su cu mancarea cam condimentata. Alcool nu consum decat in limita normalului, adica : daca mi-e sete, cate un pahar de bere vara, sau la o mancare buna si condimentata, beau un pahar de vin. Efort fac, dar cred eu ca nu exagerez si ma mai si supar din cand in cand. Pana sa fac analizele din octombrie nu am tinut cont deloc la mancare, din contra cu o zi inaninte sa fac analizele am mancat peste la gratar cu o saramura foarte condimentata, iar in aceeasi zi am luat si un algocalmin pentru ca ma durea capul. Am repetat analizele la 3 saptamani, timp in care am tinut si un fel de regim, adica : fara prea multe prajeli, ba chiar cu foarte multe lactate si fructe in aceasta perioada. Dupa aceste 3 saptamani analizele arata astfel: TGO 128 si TGP 184. Nu ma simt rau in nici un fel, nu obosesc, nu ma simt slabita, ba chiar ma simt in forma. Nu am nici un fel de simptoma si mi se pare cam ciudat avand in vedere faptul ca in aceasta perioada am tinut cont si la mancare si nu am luat nici un medicament si aceste transaminaze au crescut. Ma mai doare capul din cand in cand, doar dar daca se intampla sa stau mult aplecata, medicul diagnosticandu-ma cu o usoara spondiloza cervicala. La aceste dureri asociez algocalminul cu paracetamolul. Mentionez ca am lucrat in mediu toxic timp de 28 de ani, si daca influenteaza cu ceva pot sa va spun ca am luat si anticonceptionale 10 ani. Am facut si virusii de hepatita dar inca nu am rezultatele. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la problema mea, pentru ca stau intr-o mare tensiune. Din nou mentionez faptul ca la dentist nu am mai fost de 4 ani si nici transfuzii nu am facut ( gandindu-ma la un virus de hepatita pe care am putu sa-l iau ). Dati-mi va rog un raspuns
1 comentarii
0
17-11-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
E bine ca ati facut analize pentru markerii virali si trebuie asteptat rezultatul pentru a vedea daca e vreo problema de acest gen. In plus e bine sa faceti si o ecografie abdominala si sa va indice medicul de familie si alte analize, in caz ca nu le-ati facut pana acum, care sa orienteze spre un diagnostic.
Numai bine si poate ne scrieti si dupa ce primiti rezultatul analizelor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.