transaminaze marite

08-02-2011
mexykan
Nu este medic/terapeut
mexykan
In aprilie 2010am avut o stare generala de rau(ameteli, moleseala, dureri musculare)am fost la dr.neurolog unde mi-a prescris betaserc 24 mg (3 capsule/zi)si flamexin(2 pliculete/zi)timp de 1 luna, inainte de a lua acest tratament valorile transaminazelor erau normale, dupa tratament valorile au crescut colosal respectiv tgp-222, tgo-218 si ggt-61.3.Am fost internat la infectioase unde mi-au pus diagnosticul de steatoza hepatica, displidemie usoara si hepatopatie cronica posibil toxica, de atunci am urmat 2 luni tratament cu silimarina si sargenor si regim alimentar pe care il urmez si in prezent.Din iulie 2010 am oprit tratamentul medicamentos la sfatul medicului si am continuat doar cu regimul alimentar, astfel in luna ianuarie 2011 tgp-ul era 93, tgo-30, trigliceride-100, FA-149, proteine totale-85.01, glicemia-0.92 si colesterolul-256. La sf. lunii ianuarie am fost la medicul neurolog unde mi-a prescris seroxat de 20 mg cate jumatate de pastiluta seara, am inceput tratamentul dar din prima seara de cand am inceput tratamentul am inceput sa ma simt ff rau si sa am insomnii, dupa doar 4 zile de tratament adica doar 2 pastilute am oprit tratamentul si am decis sa i-mi mai fac niste analize la ficat, unde spre surprinderea mea toate valorile crescusera tgp-159, tgo-47 ggt-76 va rog sa imi spuneti care este cauza cresterii transaminazelor daca eu am urmat intocmai regimul alimentar prescris de medic, este posibil ca aceste 2 pastilute de seroxat si 4 nopti de nesomn sa imi fi crescut atat de mult valorile?aaaa am uitat sa mentionez ca la sf.lunii ianuarie timp de 2 saptamani am baut si suc de noni in speranta ca imi vor scadea valorile. Va multumesc si astept un raspuns, Dorin 32 ani.
3 comentarii
0
08-02-2011, ora 20:54
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Da, seroxatul poate fi hepatotoxic. Pe viitor, ar fi bine sa evitati sa mai luati medicamente fara avizul medicului dv de familie.
0
04-03-2011, ora 17:22
mexykan
Nu este medic/terapeut
mexykan
a utilizat cineva NONI ? daca da, va rog sa-mi spune-ti si mie daca a avut efect asupra organismului in deosebi asupra ficatului.am citit pe internet cum ca ar fi posibil sa creasca valorile la ficat de la sucul de noni.mentionez ca eu am deja valorile la ficat marite si sunt curios daca cu ajutorul acestui suc o sa reusesc sa ajung la valori normale sau daca dimpotiva o sa-mi cresca valorile, va multumesc.
0
28-12-2012, ora 20:41
Adrianaditzu85
Nu este medic/terapeut
Adrianaditzu85
buna, am facut recent niste analize si mi-a iesit transaminazele 84 si gamma gt 73 e grav? nu am avut niciodata probleme cu vreo boala si nu consum alcool foarte des sau sa traiesc in mediul murdar. analizele astea le-am mai facut si acum 6 luni in urma si au iesit bine. ce ma sfatuiti?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.