transaminaze mari

258 comentarii 1 2 ..... 8 9
0
23-07-2012, ora 20:08
elenastancu66
Nu este medic/terapeut
elenastancu66
am fost diagnosticata cu steatoza hepatica, , trigliceride467...ce tratament imi recomandati...pe ce perioada.acum iau spirulina cu ganoderma de 2 ori pe zi..20 zile..dupa omega 3 cu anghinare.30 zile //apoi repet...as dori o parere sau o sugestie /////am problemele astea de cand am intrat la menopauza..nu sant o consumatoare de grasimi..nu fumez..nu beau alcool
0
05-08-2012, ora 10:00
mariamanuela
Nu este medic/terapeut
mariamanuela
Va rog daca se poate sa-mi raspundeti.Este o problema daca iau 10 zile orgametril, eu avand hepatita b viremie mica. Iau si lagosa si baraka.Multumesc!
0
05-08-2012, ora 19:25
geo88
Nu este medic/terapeut
geo88
Liv 52 este bun spirulian e buna sau chiar Aloe vera este un bidonas de 1000 ml verde nemaipomenit se procura si la un pret de 100 de lei ajuta foarte mult ficatul mai ales in ambele situatii:hepatita virala B si steatoza hepatica.
0
05-08-2012, ora 20:01
mariamanuela
Nu este medic/terapeut
mariamanuela
pt d-na dr Ana Maria Slanina. va rog daca se poate sa-mi raspundeti la intrebarea de mai sus.Referitor la 10 zile orgametril. Daca afecteaza grav ficatul? Multumesc!
0
05-09-2012, ora 16:33
comosicus
Nu este medic/terapeut
comosicus
Buna ziua,
Tocmai am primit rezultatele la analize privind ficatul iar valorile de la TGO şi TGP sunt astronomice, mai exact:
TGO 939 iar TGP 1628!
Şi o valoare foarte mică la HDL colesterol, şi anume, 9.
Dacă îmi puteţi spune ce afecţiune indică aceste valori foarte mari.
Precizez că am urmat un tratament cu normix şi metrocopramid pt. o enterocolită (toxiinfecţie alimentară) iar analizele sunt făcute la 3 zile după terminarea tratamentului. Mai precizez că nu mănânc carne de 18 ani, nu fumez, beau băuturi alcoolice normal (de genul un pahar de bere la o masă).
Mulţumesc!
0
05-09-2012, ora 22:20
geo88
Nu este medic/terapeut
geo88
Antibioticele cresc valorile transaminazelor.pana se elimina din organism valorile inca mai raman crescute, dupa care revin la normal.Ptr orice eventualitate, un ECHO ar fi bine venit echo abdomen si pelvis.
0
02-10-2012, ora 17:15
Vali lili
Nu este medic/terapeut
Vali lili
buna ziua.sunt un barbat cu varsta de 40 de ani si va rog frumos daca se poate sa imi raspundeti la cateva intrebari.am facut analizele si mi-au iesit trigliceridele 1119, glicemia 126, acidul uric seric 8, 88 si colesterolul vldl 219.dr.mi-a recomandat regim alimentar, tratament 3 luni cu liphantil si crestor.dupa 3 luni sa repet analizele.daca puteti sa-mi spuneti dupa tratamentul si regimul acesta de 3 luni daca analizele imi ies bune mai trebuie sa tin regim si tratament in continuare?vreau sa mentionez ca simptomele erau dureri mari de car dupa care imi curgea sange pe nas.inainte de a face aceste analize aveam probleme cu amigdalita cazeoasa criptica si am facut 6 luni de moldamin.cumva afecteaza moldaminul de mi-au iesit asa mari valorile analizelor, deoarece inainte cu 2 zile de a face analizele terminasem tratamentul cu moldamin.va multumesc.
0
04-10-2012, ora 16:15
Vali lili
Nu este medic/terapeut
Vali lili
ma scuzati nu am scris coret un cuvant la simptome aveam dureri mari de cap si sangerari pe nas.ina odata va rog scuzati.
0
21-11-2012, ora 15:43
Daniela - Roxana
Nu este medic/terapeut
Daniela - Roxana
Buna ziua. Am 25 ani si sunt insarcinata in opt saptamani. Mi-am facut analizele si mi-au iesit asa : TGO - 36 (interval : 1-40) si TGP - 65 (interval: 1-38). Ce as putea sa am? De ce mi-a iesit atat de mare TGP? Mentionez ca timp de aprox un an am luat tratament cu progesteron (duphaston, arefam, utrogestan). E posibil sa-mi fii cauzat pastilele astea? Sau care ar fii problema? Colesterolul il am 224 si trigliceridele 133.
0
04-02-2013, ora 14:02
savinadrian
Nu este medic/terapeut
savinadrian
buna ziua, sunt un barbat de 44 ani.am facut analizele recent, ast/tgo=106, alt/tgp84, colesterol total 239 mi se par enorme! va as ruga sa mi spuneti ce ar trebui sa fac!? va multumesc anticipat! ps ggt=51
0
05-03-2014, ora 13:57
alesia77
Nu este medic/terapeut
alesia77
Buna ziua.Mama a fost diagnosticata cu hepatita autoimuna, ficatul il are marit si gras, iar in urma cu 11 ani a fost operata de bila.In vara anului trecut GOT, GPT au iesit foarte crescute aproape 200, si gamma GT crescuta putin.A urmat un tratament cu lagosa si niste vitamine.In dec i-au scazut mult comparativ cu cele din vara, adica GOT 42 max fiind de 35, GPT 67, GAMMA GT 57 max fiind 38.Acum dupa 3 luni le-a repetat si iar au crescut, nu mult, dar totusi au crescut GOT 52, GPT 87, GAMMA GT 95.Este grav?Domnul doctor i-a zis in dec ca nu e cazul sa urmeze un tratament pt aceasta hepatita autoimuna pt ca e o forma usoara.Ce parere aveti DVS.?Va multumesc anticipat pt raspuns!
0
06-03-2014, ora 18:37
alyat68
Nu este medic/terapeut
alyat68
TGP 192, TGO 94, COLESTEROL 248, IN INTERVAL celelalte analize, GGT glucoza, electroforeza, fibrinogen, vsh, hemoleucograma...Markeri virali absenti. Echo - ficat gras. Ce se intampla ? Ce analize suplimentare ptr. depistarea cauzei ? (beau lamaie, morcovi, sfecla...fara pic alcool ) am 46 ani, nu iau tratament hormononal.In schimb sunt fff stresata, servici, acasa, nu prea dorm.UN SFAT !
0
24-03-2015, ora 12:44
cristinavasile
Nu este medic/terapeut
cristinavasile
buna ziua! In urma unor analize, baietelului meu de 4 ani i-a iesit fosfataza alcalina marita- 673 (limitele laboratorului 270) si ASAT(transaminaza)-43.7(limitele laboratorului 37). In rest toate valorile sunt in norma! Ce poate insemna acest lucru. Copilul este activ, se joaca, maninca.Ceea ce observ eu, ca parinte- in ultimele saptamini se duce la WC o data la 2 sau 3 zile(treaba mare).Atunci cind ridica capul brusc, se aud niste pocnituri la oasele gitului. Am citit pe internet cite ceva despre fosfataza alcalina marita si ma apuca groaza! VA multumesc anticipat
0
12-09-2015, ora 14:39
Monica86
Nu este medic/terapeut
Monica86
Buna ziua! Mama mea a fos diagnosticata cu cancer de sân acum doua luni.a făcut mamografie, ct, ecografie, etc.de doua saptamâni trebuia sa înceapă citostaticele dar a fost respinsă pentru ca transaminazele sunt mari.a făcut multe analize si a fost diagnosticata cu hepatita autoimune. De doua saptamâni i-a 6 tablete pe zi de prednison dar nu ii scad transaminazele.ce poate sa facă căci trebuie neaparat sa înceapă citostaticele deoarece sânul a început sa se invineteasca.va multumesc
0
27-02-2016, ora 17:37
paul67
Nu este medic/terapeut
paul67
Buna ziua!Sunt sub tratament pentru HTA cu Accupro si Tertensif, dar v-a trebui sa particip la un eveniment in familie, unde a-r trebui sa consum si alcool, va rog sa-mi spuneti daca pot sa fac acest lucru. Va multumesc !!
0
18-04-2017, ora 13:15
Petcu_Dana_68@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
Petcu_Dana_68@yahoo.com
Buna ziua,
Am facu investigatii RMN va atasez rezultatul cu rugamintea de a ma sfatui cum sa procedez pe mai departe.

Va multumesc!

Investigatii solicitateRMN cranio-cerebral + ureche interna nativ si cu substanta de contrast
REZULTAT actualizat, Examinarea IRM cerebrala nativa si cu s.c. evidentiaza: -la nivelul unghiului pontocerebelos drept cuprinzand si portiunea cisternala a nervului acusticovestibular drept formatiune in discret hipersemnal T2 si hiposemnal T1 , cu "enhancement" neomogen , dimensiuni CC=12 mm, AP= 10.5 mm, T= 11.8 mm-
vena jugulara interna dreapta si sinus sigmoid drept calibru crescut -fara anomalii de morfologie sau semnal infra si supratentorial -sistem ventricular simetric pe linia mediana -relief cortical normal conformat -nervii optici cu semnal normal si traiect liber in portiunea intraorbitara si suprachiasmatica -nervul acusticovestibular stang cu semnal normal si traiect liber in portiunea cisternala si intracanaliculara -hipersemnal T2 la nivelul reces inferior sinus maxialr drept
CONCLUZII: Formatiune unghi pontocerebelos drept
Sinuzita maxilara dreapta
0
19-06-2018, ora 11:57
mexicanul
Nu este medic/terapeut
mexicanul
Buna ziua,

Rezultatele analizelor mele la ficat au aratat valoarea colesterolului total 220, GAMA GT 68, TGO 89 si TGP 101.

Precizez ca sunt un consumator aproape zilnic de alcool si fumez ocazional.

Imi puteti spune ce arata aceste rezultate?
0
04-01-2019, ora 11:05
anamarya107
Nu este medic/terapeut
anamarya107
Buna ziua, Am si eu un baietel de 3 ani si 4 luni ale carui analize de sange arata valori marite ale transaminazelor, respectiv ASPARTATAMINOTRANSFERAZA (GOT/AST/TGO) = 91 in conditiile in care intervalul biologic de referinta este de [15 - 50]. Ma puteti indruma spre ce as putea verifica, analiza mai departe? Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns
258 comentarii 1 2 ..... 8 9

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Fluctuațiile LDL-colesterolului au fost asociate cu reducerea funcțiilor cognitive
  • Colesterolul din ouă nu crește riscul de demență sau Alzheimer
  • Terapia farmacologică pentru creșterea HDL-colesterolului este necesară?
  • Un „vaccin” împotriva colesterolului ar putea preveni afecțiunile cardiace
  • Ar putea exista o asociere între calciu și colesterol
  • Cristalele de colesterol, un indicator al iminenței infactului miocardic
  •