transaminaze mari

258 comentarii 1 2 ..... 678 9 Înainte ›
0
29-08-2010, ora 10:43
byliboi
Nu este medic/terapeut
byliboi
buna ziua!dna dr am si eu o mica nelamurire!
mama mea este operata de colecist de 10 ani, dupa aceasta operatie la cativa ani a facut pancreatita, pe care a tratat-o cu medicamente, ceaiuri, s-a simtit bine! in luna aprilie am opert-o la ochiul drept, in iulie la celalalt, intre timp a luat si medicamente pt tensiune, plus picaturile)acum o luna de zile acuza dureri de stomac, am duso la dr si ia spus ca are gastroduodenita i-au dat medicamente ia alinat doua zile si dupa acea a inceput dureri groaznice cu varsaturi, am adus-o la spital, i s-au facut analize si i-au iesit tranzaminazele foarte mari si ce am inteles ca si virusul pt hepatita Cprezent, deci aici este exclus consumul de alcool!dar nelamurirea mea asta e, pt ca m-am contrazis cu doctorul, el o tine una si buna ca tranzaminazele sunt marite pt ca a consumat alcool, eu ii spun ca nu, el o tine intr-una ca da, i-am spus ca mama are probleme cu tensiunea si ia mereu medicamente, el nu, imi zice ca uite ce privire are, ce ii sclipesc ochii(nu stiu daca a privit oameni operti la ochi cu implant sa vada ca asa este), m-a trimis cu ea la psihiatrie scriind acolo ca este in sevraj, noroc cu dl doctor de acolo ca ne-a ascultat si ia dat sa ia energizante si vitamine, nu medicamente pt alcolici!daca era alt dr si se lua dupa ce scrisese celalalt o omoram !deci diagnosticul pus d gastroduodenita nu mai este valabil pt ca nu are nimik la stomac, a facut si eco si bariu, acum imi zice ca are hepatita cronica!nu mai inteleg nimik, de la ce credeti ca sunt tranzaminazele astea asa mari?
va multumesc!
0
01-10-2010, ora 07:09
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Verificati colesterolul si trigliceridele - e posibil ca aceste usoare cresteri sa fie legate de o steatoza hepatica si de o disfunctie a vezicii biliare.
0
01-10-2010, ora 07:12
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru bilyboy - transaminazele mari sunt probabil date de infectia hepatica cu virus C. Daca gastroduodenita se poate trata fara probleme, pentru o hepatita cronica cu virus C e bine sa mergeti intr-un centru de gastro-enterologie. Acolo se poate aprecia daca este o forma care necesita tratament cu interferon sau doar urmarire si regim.
0
01-10-2010, ora 18:42
byliboi
Nu este medic/terapeut
byliboi
multumesc, dna doctor!
intre timp am mers la alt medic, care a facut analize mai amanuntite!deci, nu are hepatita cu virus C, ACESTE ANALIZE LE-AM FACUT LA CENTRUL DE SANGE, nu a iesit nici un fel de hepatita, dar pe ficat are niste chistulete mici, a fost internata si a facut perfuzii cu arginina!analizele au iesit bune acum!
0
06-11-2010, ora 14:27
R.LUMINITA
Nu este medic/terapeut
R.LUMINITA
Buna ziua.Anul trecut m-am operat de fiere, si de atunci am ramas cu dureri f mariin capul pieptului si vomit venin, Zilele acestea am avut aceleasi dureri si am ajuns la spital unde mi s-au facut analizele, transaminazele mi-au iesit f mari GPT=423U/L , GOT=350U/L; La iesirea din spital mi-au m-ai scazut GPT=184U/L ; GOT=40U/L, Va rog frumos sa imi spuneti si mie ce se intampla., si ce inseamna.Este posibil sa am hepatita?
VA MULTUMESC.
0
15-11-2010, ora 18:51
Petcu_Dana_68@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
Petcu_Dana_68@yahoo.com
Buna seara! Sotul meu a fost diagnosticat cu steatoza hepatica. A uramat tratament cu Liv 52 si hepatobil, a tinut regim alimentar si nu consuma alcool. Dupa aproximativ 7 luni a repetat analizele si valorile transaminazelor au crescut-800. In prezent este internat a urmat tratament cu Metastar.Ecograful nu indica ficat marit, i s-au recoltat probe de sange iar transaminazele sunt acum 1000. Ce trebuie sa faca? Astept raspuns! Multumesc.
0
28-11-2010, ora 17:59
pedrosi
Nu este medic/terapeut
pedrosi
Buna ziua, am 42 ani si am transaminazele in limite normale, doar gama GT 100.Ce inseamna asta?Tr igliceridele fel sunt mari (518).Recunosc ca mai consum alcool dar nu cred ca exagerat.Sa renunt la el?Multumesc!
0
06-12-2010, ora 14:54
lawy_29
Nu este medic/terapeut
lawy_29
Buna ziua. Fata mea are 20 de ani si la analize i-a iesit TGO = 34 limite 0 - 31 si TGP = 32 limite 0 - 31. Este ceva grav? Restul analizelor sunt bune. Multumesc frumos.
0
07-12-2010, ora 13:44
Ovidiu2811
Nu este medic/terapeut
Ovidiu2811
Buna Ziua! Revin cu niste informatii referitoare la starea mea de sanatate. De curand am facut viremia sau markerii hepatici, iar ca rezultat mi-a iesit 898 copii/mg daca nu ma insel...este destul de grav? MArti sunt programat la un ecograf...ma pot speria de ce voi afla acolo? Va rgo sa mi raspunde-ti...Multumesc!
0
07-12-2010, ora 14:06
viorelsoare
Nu este medic/terapeut
viorelsoare
Buna ziua doamna doctor. doresc si eu sa aflu ce fel de analize trebuie sa fac pentru a stabili daca am sau nu hepatita B. Am inteles ca marirea transaminazelor sunt o cauza a prezentei hepatitei B. Eu am facut analizele de curand si am Ag HBS pozitiv. Asta inseamna ca am Hepatita B??? Eu ma simt perfect sanatos fac si sport, nu beau alcool si nu fumez deloc. Greutatea mea e ok, am 68-70 de kg, am 1.82cm. E adevarat ca nu am pofta de mancare si am fost si stresat in ultima vreme. Asadar ce ar trebui sa ii spun celui care imi recolteaza sange pentru a vedea daca am sau nu hepatita B?? Adica care sunt exact denumirile care arata prezenta hepatitei B Repet, am Ag HBS pozitiv. (am inteles ca asta ar indica prezenta hepatitei B) insa am mai auzit si de expresia "purtator sanatos al virusului" care ma baga in ceata si mai mult. Cum adica, ai Ag HBS pozitiv si esti considerat sanatos???
Va multumesc enorm si sper sa nu ocoliti mesajul meu pentru ca de cand am aflat sunt intr-o totala proasta dispozitie. De aceea doresc sa primesc un respuns de la dumneavoastra cat mai detaliat. Multa sanatate va doresc !
0
13-12-2010, ora 01:10
JohnAlexander
Nu este medic/terapeut
JohnAlexander
Buna ziua am 22 de ani, si am urmat un tratament cu Cipralex pe 3luni de zile. In urma acestui tratament mi-a iesit TGO - 158 si TGP - 263. Am facut niste niste analize mai amanuntite la Bals la boli infectioase..si mi-au iesit toate analizele hepatice negative. Doctorul mi-a prescris un tratament pe 1 luna de zile cu Silimarina si Astragalus (un produs naturist); mi-a spus ca as avea un gen de hepatita toxica medicamentoasa cu toate ca nu am avut si nu am simptomele acestei "hepatite".
Valorile formidabile crescute incredibil de mult ale transaminazelor..pot scadea ?... si daca da...voi avea repercursiuni pe viitor? este cazul sa ma impacientez..?
Este ceva grav ceea ce am? As ramane recunoscator pentru un raspuns! Va multumesc!
0
18-12-2010, ora 17:33
relu22roa
Nu este medic/terapeut
relu22roa
Buna seara, dna doctor, va rog sa-mi spuneti ce regim trebuie urmat in cazul sotului meu care are urmatoarele analize BIL T =1.46; GGT= 64, GPT 40; Colesterol= 253; trigliceride 1572; lipide= 2202; EO 5.2%; MONO=0.8110^3/uL si ce inseamna ele. Mentionez varsta 50 ani si greutate 127Kg.
In cazul meu sunt urmatoarele rezultate: PLT=275; RDW-SD=34.6; RSW-CV14.9%; PSW=18.7;MPV=12.7; P-LCR=47.8; PCT=0.35%; HGB=10.9;HCT=33.7; MCV=65.1; MCH=21.0;MCHC=32.3, ma simt cu stare febrila mai tot timpul VSH=24/48 dupa tratament cu lekoklar de 7 zile, si am alergie la mai multe antibiotice; poate fi reumatism sau? Va multumesc anticipat si va doresc numai bine.
0
20-12-2010, ora 21:38
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru luminita - trebuie sa faceti testarea pentru hepatita B sau C, insa poate fi vorba de un sindrom postcolecistectomie sau de o afectare hepatica de alta cauza - ex. colesterol marit.
0
20-12-2010, ora 21:40
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru Petcu dana - trebuie facute si in cazul sotului dvs. testare pt. hepatita B sau C, pentru ca in conditiile unei steatoze hepatice, daca a luat tratament cu Liv si a tinut regim, valorile transaminazelor nu trebuiau sa iasa atat de mari.
0
20-12-2010, ora 21:42
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru pedrosi - gamma gt creste si in cazul consumului de alcool si in cazul unei vezici biliare lenese. Insa mai serioasa este problema trigliceridelor - valoare e mult prea mare si trebuie sa faceti tratament cu Lipanthyl (plus Liv 52 pentru ficat).
0
20-12-2010, ora 21:43
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru lawy - cresterea transaminazelor este nesemnificative - pot creste usor si in urma unui tratament antibiotic sau a unuia cu Nurofen.
0
20-12-2010, ora 21:44
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru ovidiu - chiar daca viremia este crescuta - medicul gastroenterolog va decide daca e cazul sau nu sa faceti tratament cu interferon, care oricum da rezultate bune.
0
20-12-2010, ora 21:48
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru viorel soare - faptul ca este prezent Ag HBs inseamna ca virusul este prezent la nivelul celulei hepatice dar intr-o forma inactiva, adica nu a condus la aparitia bolii - afectarii hepatice. Cat timp aveti analizele hepatice TGO si TGP in limite normale nu trebuie sa faceti altceva decat sa duceti un stil de viata sanatos. Eventual, faceti si o analiza numita Ag HBe si Ac anti HBe si verificati anual nivelul transaminazelor.
0
20-12-2010, ora 21:50
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru John Alexander - afectarea hepatica medicamentoasa nu duce frecvent la simptome. Transaminazele vor reveni la normal cu regim hepatic de crutare si tratamentul prescris - probabil cam in 3 luni.
0
20-12-2010, ora 21:54
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
pentru relu22roa - in cazul sotului dvs. valorile transaminazelor mari se datoreaza cel mai probabil unei incarcari grase a ficatului avand in vedere trigliceridele foarte crescute. Pe langa tratamentul cu Lipanthyl pentru trigliceride ar trebui sa ia Liv 52 4 cp pe zi plus Essentiale Forte pe langa un regim fara grasimi, pentru ca prezinta risc de pancreatita.
0
20-12-2010, ora 21:55
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
In cazul dvs. e vorba de o anemie moderata, cel mai probabil prin lipsa de fier.
0
21-12-2010, ora 09:34
viorelsoare
Nu este medic/terapeut
viorelsoare
Va deranjez din nou doamna doctor cu o intrebare. Eu fac in fiecare zi cam 200-300 de flotari in fiecare zi, pe intervale diferite(dimineata si seara) cam de 2 ani. Avand in vedere ca virusul hepatic B se gaseste la nivelul celulei insa NU este declansata boala(asa cum mi-ati scris), ar trebui sa ma opresc cu acest "obicei" ??
Multa sanatate va doresc !
0
22-12-2010, ora 08:05
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Sportul nu va dauneaza deloc, ba chiar creste nivelul de aparare imunitara al organismului.
0
22-12-2010, ora 17:05
planoristul
Nu este medic/terapeut
planoristul
Buna seara si sarbatori fericite doamna doctor. Am hepatita cronica din 2006 tot repet analizele la 3 sau 6 luni si am transaminazele mari.Buuun, dar de vreo citeva luni simt si o durere in dreapta fata sub coaste si la acelasi nivel in spate.Daca ma odihnesc un pic.30 minute imi trece.Dar obosesc repede si iar revine durerea si starea de disconfort.Am luat pina acum, liv 52, silimarina, lagosa, farcovit, omega 3, vitamina c1000, va rog sa-mi dati un sfat. Multumesc si va doresc multa sanatate.
0
22-12-2010, ora 23:53
JohnAlexander
Nu este medic/terapeut
JohnAlexander
Va multumesc pentru raspuns dna doctor! insa va mai deranjez si eu cu o scurta intrebare: avand transaminazele foarte mari.. daca fac sport la sala de forta mi-ar putea afecta transaminazele?
mi-ar putea stacna scaderea lor si revenirea lor la normal?
0
24-12-2010, ora 10:22
planoristul
Nu este medic/terapeut
planoristul
Craciun fericit doamna doctor si tuturor membrilor forumului si de ce nu la toata lumea fie buna, fie rea.La multi ani.
0
27-12-2010, ora 16:28
andreeei2
Nu este medic/terapeut
andreeei2
Buna ziua, ma numesc Andrei si am 24de ani. Am si eu o intrebare. Am facut cu 4 luni in urma transaminazele si au iesit toate in jur de 120, am luat esentiale si am tinut regim timp de 3 saptamani si am repetat testul si au iesit aproape normale, putin peste limita superioara. Am continuat regimul alimentar si tratamentul cu esentiale, insa am baut de vreo 5 ori pe parcursul a 3 luni, ultima data am baut cu 3 saptamani in urma. Acum doua zile am luat 2 pastile tador pentru o durere de masea (pe prospect scria ceva de genul ca nu sunt indicate pentru persone cu afectiuni hepatice), si am fumat ceva de la un magazin de etnobotanice. Astazi mi-am facut din nou testul si au iesit toate in jur de 70. Ma gandesc ca din moment ce prima data au scazut in 3 saptamani de la 120 pana aproape de normal, nu este alcoolul ce l-am baut acu 3 saptamani de vina pentru transaminazele ridicate de acum. Pot sa fie de vina pastilele sau ce am fumat? Daca da cand ar fi indicat sa repet testul? Mentionez ca am facut test pentru hepatita b si c si au iesit ambele negativ iar regimul alimentar l-am tinut in tot acest timp, cu cateva exceptii minore in care am cumparat niste pasta vegetala (nu sunt foarte sigur daca sunt sau nu de regim, dar mentionez pentru orice eventualitate). Eu nu consider ca e foarte grava situatia mea dar medicul de familie pare sa fie de alta parere. Dumneavoastra de ce parere sunteti? Multumesc anticipat.
0
29-12-2010, ora 22:48
hspinache
Nu este medic/terapeut
hspinache
Buna ziua si sarbatori traditionale de iarna cu succes.

Deci : -in urma efectuarii unor analize, TGP=125 ; TGO=74 ; colesterol =166 ; bilirubina totala=0.51 ;
-nu fumez si nu consum uzual alcool ;
-am postit mediu in decembrie si cind am mincat o bucata de slanina, au rezultat tendinte de greata ;
-am consumat 15 pastile de ORUNGAL la recomandarea medicului dermatolog
-consum 1 pastila XATRAL/zi la recomandarea medicului urolog ; a spus ca nu prezinta pericol
-nu stiu ce sa fac pe moment, ce sa solicit, cit sa ma protejez.

Multumesc anticipat
0
06-01-2011, ora 10:03
planoristul
Nu este medic/terapeut
planoristul
Diagnostic - hepatita cronica. Valorile cu rosu care reprezinta semnal de alarma din hemoleocograma. VEM-97, 95
CHEM-31, 62
Neutrofile segmentate-38, 1
Lym% -49, 5
Monocite%-9, 3
Bilirubina directa-0, 61
TGO-42, 7
TGP-78, 6
GammaGT-124, 7
As dori sa stiu daca e sau nu cazul sa ma alarmez..multumesc
0
20-01-2011, ora 16:50
viorelsoare
Nu este medic/terapeut
viorelsoare
ce se intampla cu doamna doctor??.raspunsurile din partea domniei sale se obtin acum doar pe privat sau cum???
Adaugă un comentariu / răspuns
258 comentarii 1 2 ..... 678 9 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Fluctuațiile LDL-colesterolului au fost asociate cu reducerea funcțiilor cognitive
  • Colesterolul din ouă nu crește riscul de demență sau Alzheimer
  • Terapia farmacologică pentru creșterea HDL-colesterolului este necesară?
  • Un „vaccin” împotriva colesterolului ar putea preveni afecțiunile cardiace
  • Ar putea exista o asociere între calciu și colesterol
  • Cristalele de colesterol, un indicator al iminenței infactului miocardic
  •