transaminaze mari

258 comentarii 1 2 ..... 5678 9 Înainte ›
0
12-05-2010, ora 09:57
travspree
Nu este medic/terapeut
travspree
Buna ziua,

Multumesc de raspunsul de mai sus (pt Sergiu ), intre timp din pacate am avut cateva crize urate cu dureri in partea dreapta ce radiau in spate, dupa spitalizare m-i sa recomandat operatia de colecist.
M-am operat in urma cu 4 saptamani si polipul m-i sa spus ca era compus din mai multi calculi formati din sediment biliar+ colesterol.
Desi durerile extreme la ficat s-au diminuat iar digestia acum e mult mai buna(inainte eram mereu foarte umflat si aveam acid la stomac), in continuare am ameteli care sunt cateodata foarte urate cu senzatia de lesin, si am observat ca tensiunea la mana dreapta oscileaza de la 120/ 80, ajunge de multe ori la 145/100 (altadata scade la 100-105 / 65 ) cu puls crescut la 90-95 desi sunt in stare de repauz(in mod norma am puls 60-66). La mana stanga tensiunea e constanta 115-120/ 80-85.

In acelasi timp ma deranjeaza o presiune puternica la baza nasului + frunte, durere de cap, m-i se infunda/tiuie urechile, vedere in ceata.

Legat de Ca, Mg, mi-am facut de mai multe ori analizele endocrinologice, de fiecare data ca, mg, potasiu, fierul, sodiu seric au iesit normale.

De multe ori am senzatia de jena in zona dreapta si ma odihnesc destul de greu noaptea, imi amortesc mainile in special degetul mic, amorteste usor capul.
Sunt zile in care ma simt destul de bine si altele in care am senzatiile descrise mai sus.

Ma intreb ce poate cauza oscilati tensiunii la mana dreapta, si daca are ceva de-a face cu ficatul ? Sau poate fi o opturatie a vreunei artere, ceva legat de coloana care sa optureze circulatia?

Multumesc mult pentru ajutor.
0
12-05-2010, ora 10:42
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru variatiile de tensiune ar fi utila o ecografie doppler a vaselor de la baza gatului si a arterelor brahiale. cefaleea poate fi legata de o sinuzita.
0
18-05-2010, ora 13:22
catalin.firefly
Nu este medic/terapeut
catalin.firefly
Buna ziua. Acum circa o luna mi-am facut niste analize mai detaliate inclusiv hepatita b, c si hiv. Transaminazele erau in jurul valorii de 28. Dupa o saptamana, am avut dureri de cap puternice (si de ceafa), stare febrila (mergand pana la 39 cu epuizare). Am luat initial antibiotic augmentin, am fost la doctor si mi-a dat zinnat 5 zile. Dupa zinnat (care a scazut febra dar a ramas o subfebrilitate) am continuat cu amoxicilina. Pe langa acestea am luat si ibuprofen, paracetamol si am facut polidin. Un total de 3 saptamani de tratament.
Acum mi-am facut din nou analizele. TGPul este acum 160, TGOul este 110 si proteina c reactiva este pozitiva. VSHul este 5 deci normal. Nimic altceva nu depaseste valorile normale (in afara de colesterol). Testele hepatita b si c sunt negative. Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti si prin ce explicatie posibila ar fi putut sa creasca aceste valori intr-un timp asa scurt. Va multumesc.
0
18-05-2010, ora 19:28
zionela
Nu este medic/terapeut
zionela
Buna ziua.
Am o fetita de 4luni care nu ia normal in greutate(circa 500 g /luna). I-am facut analizele si au iesit urmatoarele:
gpt(alat)/174; got(asat)/129; fosfata alcalina 229; gama glutamil transferaza 80. I-am dat fetitei liv 52 si la o luna am repetat analizele si rezultatul este tgo 97 tgp 115 gama glutamil transferaza 57 uree serica 0.15 creatina serica 0.23 proteina c reactiva 1 mg/l.
Am inteles ca ar avea hepatita dar nu stiu ce fel de hepatita(nici nu mi s-au recomandat alte analize). In timpul sarcinii eu am facut analize pentru hepatita b si c si au iesit negative. Ma puteti lamuri ce as putea sa fac? Daca exista alt tratament pentru un copil asa de mic? Ce alte analize ar mai fi necesare?
Multumesc anticipat
0
22-05-2010, ora 21:01
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru catalin - valorile mari ale trnsaminazelor pot fi legate de ibuprofen, paracetamol si de antibiotice. Luati un tonic hepatic - Liv 52 sau Essentiale si urmariti analizele la interval de o luna - doua.
0
22-05-2010, ora 21:03
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru zionela - este bine sa va adresati unui pediatru specializat in gastroenterologie pentru a exclude hepatita B sau C - insa valorile transaminazelor la copilul mic sunt oricum mai mari, spre 80, asa ca nu e o valoare extrem de mare la a doua analiza.
0
24-05-2010, ora 07:30
planoristul
Nu este medic/terapeut
planoristul
in cazul hepatitei c se produc si tulburari de vedere?multumesc si va doresc multa sanatate.
0
28-05-2010, ora 14:08
gr
Nu este medic/terapeut
gr
dearece sotul meu a avut 2 hemangioame mari la ceafa, a ajuns in urma indrumarii unui medic istet sa-si faca analizele.si surpriza, ia iesit eozinofilele%11.8, eozinofille#0.8, limfocitele %15.5, tgp86, ureea serica 45.ce spuneti ?asa cum a presupus domnul doctor se poate ca acele hemangioame sa fie de la ficat?sotul meu consuma frecvent alcool, mananca gras, este tot timpul obosit, doarme mult.ce analize sa-i mai fac? posibil steatoza, hepatita (a avut cand a fost de 10 ani).
0
30-05-2010, ora 19:08
Aurescu
Nu este medic/terapeut
Aurescu
Sarutmana d-na doctor. Am 41 de ani. Colecist operat la 23 ani pentru calcul. De atunci sindrom postcolecistomie, colon iritabil, reflux gastro. In nov 2009 m-am internat pentru evaluare, analize relativ bune. Colesterol total 224, trigliceride 136, bilirubina totala 1, 03. Markeri virali(Ag Hbs, Anti-HCV)-negativi, TGO-27, TGP-31. Endoscopie-VARICE ESOFAGIENE-grd.I, gastrita antrala, reflux biliar important. Medicul nu-si explica dece au aparut varicele. Mentionez ca nu am consumat si nu consum alcool. Tin un regim alimentar nu prea aspru. De la descop varicelor am tinut un regim mai dur, am luat hepatoprotectoare, Farcovit, motilium debridat. In martie 2010, la analize TGO-30, TGP-52, colesterol total- 242, electroforeza-limite normale.In mai 2010 analize- TGP-55, TGO-31, colesterol-208, LDL-134, Hemoglobina-16, 2, VSH-3. Asta desi am continuat cu hepatoprotectoare, inclusiv Hepatoprotect, Sargenor, chiar si o cura de 10 zile cu perfuzii(arginina, aspatofort, vit. B6). In paralel, iau de anul trecut Omega 3 pentru colesterol, fara statine din cauza transaminazelor crescute(sfatul medicului) si mai nou Aloe vera- gel. Am o stare de oboseala in picioare si brate. O durere in zona ficatului si in partea opusa in centru-stanga. Am facut acum 3 zile si un fibroscan. Rezultat Fibroza grd, 2 cu val- 7, 3. Medicul care a facut fibroscanul spune ca la acest grd de fibroza n-ar trebui sa fie varice, si ar trebui repetat endoscopia digestiva pentru certitudine( n-am putut prezenta decat bilet de iesire, nu si poze de la endoscopie). Ce ma sfatuiti sa fac in continuare? Va multumesc anticipat.
0
01-06-2010, ora 22:28
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
V-am trimis mesaj privat, va rog sa-l cititi
0
07-06-2010, ora 08:29
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Nu stiu ca in mod curent Heptatia C sa dea tulburari de vedere.
0
07-06-2010, ora 08:32
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
In cazul afectarii hepatice pot apare asa numitele stelute vasculare, mici dilatatii vasculare pe fata.
Hemangioamele mari in schimb nu sunt corelate cu afectarea ficatului, fiind niste tumori vasculare benigne - ca un ghem de capilare aflat sub piele. Este necesar tratamentul cu laser sau chirurgical.
0
07-06-2010, ora 08:34
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
In schimb, oboseala poate fi determinata de afectarea ficatului. Dat fiind analizele crescute la ficat, trebuie facute analize de excludere pentru Hepatita B sau C. Daca nu e vorba de B sau C inseamna ca e vorba de steatoza hepatica si se impune regim fara grasimi sau alcool. De asemenea, tratament de lunga durata cu Heptatoprotect sau Liv 52 eventual si Sargenor care e un foarte bun tonic.
0
07-06-2010, ora 08:42
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru Aurescu - intr-adevar, trebuie repetata endoscopia pentru ca am mai intalnit erori in ceea ce priveste varicele esofagiene. De asemenea, ar trebui facute analizele pentru hepatita autoimuna (Autoanticorpii), care nu se coreleaza in nici un caz cu consumul de alcool, dar poate determina un grad de fibroza hepatica.
0
17-06-2010, ora 14:49
chialda
Nu este medic/terapeut
chialda
Sarut-mana doamna doctor!

Tatal meu (55 ani) are febra aprox. 39 grade, de vreo 3 zile sub Augmentin, cu fluctuatii. Am fost la teste sanguine si i-a iesit transamiaza peste 500 ca valoare (extrem de mare) dar restul analizelor ce ar fi putut indica o hepatita au iesit negative.
Sa fie oare alt motiv pentru cresterea valorii transamiazei ? Alte simptome nu declara, nici tuse, nici dureri de cap sau de inima, poate putina ameteaza (banuiesc ca de la febra) dar fara alte tipuri de dureri !

Va multumesc anticipat !
Valentin
0
17-06-2010, ora 19:36
gr
Nu este medic/terapeut
gr
va multumim frumos ptr. raspuns ca aratati daruire fata de meseria pe care o practicati.sotul meu urmeaza tratament cu liv 52 si lagosa, nu mai bea si mananca fara grasimi.a luat frica ca i-am spus ca nu-i de joaca si s-a cumintit cu bautura.este foarte linistit acum, doarme linistit, este cumintel.
va multumesc ptr. sfaturi. multa sanatate va doresc.
0
19-06-2010, ora 20:18
alexandra_ale2186
Nu este medic/terapeut
alexandra_ale2186
Buna seara. As vrea, in primul rand, sa va felicit pentru toate raspunsurile pe care le-ati dat celor care au scris pe forum...se vede ca sunteti un medic in adevaratul sens al cuvantului.si ca sa nu va retin din pretiosul dvs timp mai mult decat este nevoie, as dori sa va expun si eu problema mea, cu multumiri anticipate pentru raspunsul pe care o sa-l primesc de la dvs. In urma unor analize la sange, repetate de 4 ori, valoarea TGP a fost 800, prima data si ultima data 353, in acest interval avand valorile de 681 si 562, iar ultima data TGO a fost 238, lucru care i-a surprins foarte tare pe medicii din spital, care nu s-au putut pronunta asupra vreunui diagnostic, spunand ca nu-si pot explica asemenea valori. Acest lucru se intampla in conditiile in care nu s-au gasit probleme la ficat, adica ecografia la ficat a fost in regula iar eu nu am nici un fel de simptome, asemanatoare hepatitei, boala de care ei ma suspecteaza...nu ma simt absolut deloc rau, n-am stare de somnolenta, nici nu sunt ingalbenita in zona ochilor sau mai stiu ce alte semne care ar putea indica o hepatita. Si ce este si mai "ciudat", daca pot spune asa, este faptul ca in urma cu o luna de zile analizele au iesit foarte bune, valorile se incadrau in limitele respective. As dori sa va mai spun ca in noaptea dinainte de a-mi recolta sange pentru aceste analize, unde valorile au iesit foarte mari mari, am primit sange, intrucat am avut hemoglobina 6.4. In dimineata imediat urmatoare, mi-au fost recoltate probe de sange si au iesit rezultatele acelea imense.este posibil ca valorile respective sa fie atat de crescute din cauza faptului ca am primit sange si poate este nevoie de o anumita perioada de timp pentru ca organismul sa se "obisnuiasca" cu sangele primit? Daca nu are nici o legatura acest lucru, atunci din ce motiv ar putea fi atat de mari? Va multumesc din suflet pentru timpul acordat "problemei" mele.
0
20-06-2010, ora 21:10
Aurescu
Nu este medic/terapeut
Aurescu
Sarutmana d-na doctor. Multumesc mult pentru raspuns si timpul acordat. Putini medici fac astfel de lucruri, total dezinteresat(material, vorbind). La sfatul dumneavoastra am repetat endoscopia. Nu se confirma varice esofagiene. Diagnostic endoscopic- ESOFAG -fara varice, cu esofagita de reflux grad I. STOMAC- reflux bilios abundent, gastrita eroziva in treimea medie.Gastrita eritematoasa antrala.(chiar un pic de sange spunea medicul). Reamintesc că am fost operat de colecist acum 17 ani. Medicul spune ca pănă acum organismul trebuia sa se obisnuiasca fară vezică, dar... Mi-a recomandat regim, mese mici, dese,.Tratament- Omez(1.zi, 21zile) si Epirax(3-zi, 10 zile, după, care doar la nevoie).Nu i-am spus faptul că la analize, mi-au iesit anticorpi IgG pt.Helicobacter- 57(val.normale- 0-25). In trecut am facut trat.pt.asta.Nu stiu ce relevantă poate avea acum. Am făcut de asemenea un ex. FIBROMAX pt.ficat- a iesit fibroză absenta(0, 17-F0), activitate necroinflamatorie absenta(0, 11, A0), Steatoză absenta( val.0, 22-S0), steatohepatită nonalcoolică absentă(val.0, 25- N0). Examenul Fibroscan iesise 7, 3(Kpa). Medicul gastroenterolog spunea că si aceste examene sunt totusi relative, examenul de electie rămănănd punctia hepatică. Părerile sunt impărtite. N-am reusit sa fac analiza pentru Hepatită autoimuna(autoanticorpii, asa cum m-ati sfătuit) pt.că nu se lucreaza la noi. Am inteles că se fac totusi in Iasi sau Bucuresti. Zilelele acestea am facut un tratament pentru o Funiculită bilaterală(inflamatie a cordoanelor spermatice), diagnosticată cănd am fost la endoscopie de un chirurg, coleg al gastroenterologului, (cu Ciprolen si Clafen-supozitoare), urmat de tratament pentru herpes cu Valaciclovir(pentru herpes), care m-a c-am terminat cu stomacul si ficatul( nici n-am putut sa-l termin, doar 3 zile) cu toate că-i spusesem doamnei dermatolog Zbranca ce probleme conexe am.(se măriseră un pic si ganglionii inghinali, care dor si acum) Asta e. Mi-a reapărut(după o pauza de un an(cănd am făcut colonoscopie, probabil de la substanta purgativă) o pată roşie in zona ficatului cu măncarimi usoare(care a dispărut pănă dimineata). Probabil o reactie alergică a ficatului la substanta din medicament. De asta l-am si sistat. Am in continuare durerea in partea stăngă(opusă ficatului, in zona sternului) si senzatie de plenitudine(parcă mi-ar rămăne alimentele in esofag, după ce manănc). Doamna doctor, sper din suflet că n-am abuzat de timpul dumneavoastra liber, desi am scris c-am mult. Cu stimă si respect.
0
05-07-2010, ora 08:20
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru esofagita de reflux in general nu se eradicheaza helicobacter, asa ca IG G nu trebuie sa va alarmeze. Tratamentul cu omeprazol se recomanda frecvent 6 sapt.
0
05-07-2010, ora 08:23
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru alexandra - la valorile mari ale transaminazelor trebuie, mai ales sa se excluda hepatita virala tip B sau C - apoi, analizele trebuie reptate in dinamica si urmarite daca scad.
0
06-07-2010, ora 18:02
planoristul
Nu este medic/terapeut
planoristul
Pentru a stabili daca am hepatita b sau c sau b, c biopsie si viremie trebuie internare? Multumesc.
0
27-07-2010, ora 13:37
danavyoleta
Nu este medic/terapeut
danavyoleta
buna ziua, am o mare curiozitate.Eu am hepatita b cu transaminazele in limitele normale iar prietenul meu are hepatita c.Intrebarea mea ar fi care din noi a transmis boala ?se poate transforma hepatita b in c?(sau invers)de ce eu nu am i-am transmis b-ul care din cate am inteles se transmite pe cale sexuala sau le poti avea pe amandoua?
si o alta intrebare ar fi daca eu la hepatita b purtator de virus pozitiv trebuie sa fac neaparat interferon?mai scap vreodata de acest virus?
multumesc
0
07-08-2010, ora 06:28
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Testarea pentru B sa C se poate face in ambulator, pentru restul trebuie internare.
0
07-08-2010, ora 06:30
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Hepatita B si C sunt diferite, datorita faptului ca sunt 2 virusi diferiti. Insa, din pacate, cineva cu Virus B se poate contamina cu Virus C si invers, deci trebuie contact sexual protejat. Cine are virus hepatic B cu transaminaze normale nu trebuie sa faca interferon ci doar necesita urmarire in timp a analizelor.
0
07-08-2010, ora 21:02
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
D-na dr. va rog sa-mi spuneti daca colesterolul este in limite normale si nu consum alcool de ce GGT are val. mari? Am facut punctie hepatica si am steatoza hepatica gr. 2-3.In prezent iau armurariu sub forma de comprimate de la dacia plant.Ce sfaturi imi dati? Credeti ca pot face ciroza?
0
12-08-2010, ora 16:53
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
GGT creste si in sindroamele de colestaza, adica atunci cand bila se elimina cu dificultate din ficat. Cat timp tineti regim si luati trofice hepatice, nu se progreseaza de la steatoza spre ciroza.
0
12-08-2010, ora 17:19
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
D-na dr. va multumesc pt. raspuns! Regim nu prea tin din motive materiale.In schimb nu consum deloc alcool, nu fumez...am hepatita toxica medicamentoasa si fac trat. cu armurariu comprimate.Credeti ca ar tb. investigatii mai ample?
0
12-08-2010, ora 18:19
teodorax
Nu este medic/terapeut
teodorax
Buna seara!
Am 43 de ani si am colesterolul 227 si trigliceridele 299. Sunt femeie, nu beau, fumez foarte rar, beau o cafea pe zi.Mi s-a prescris Omega 3 timp de 3 luni si, evident, regim alimentar. Este suficient? Multumesc pentru un raspuns.
0
26-08-2010, ora 08:30
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pe langa regim si tratamentul prescris ar fi util si Lipanthyl supra 1 cp pe zi, timp de 3 luni. daca trigliceridele scad, dupa aceea puteti ramane numai cu Omega 3 inca 3 luni.
0
26-08-2010, ora 14:47
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
D-na. dr. ieri am repetat analizele iar valorile sint urmat.TGP-68, TGO-41 si GGT-123, luna trecuta am avut TGP-55, TGO-35 si GGT-111.
Care poate fi cauza? Repet...nu consum alcool si nu fumez...
Adaugă un comentariu / răspuns
258 comentarii 1 2 ..... 5678 9 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Fluctuațiile LDL-colesterolului au fost asociate cu reducerea funcțiilor cognitive
  • Colesterolul din ouă nu crește riscul de demență sau Alzheimer
  • Terapia farmacologică pentru creșterea HDL-colesterolului este necesară?
  • Un „vaccin” împotriva colesterolului ar putea preveni afecțiunile cardiace
  • Ar putea exista o asociere între calciu și colesterol
  • Cristalele de colesterol, un indicator al iminenței infactului miocardic
  •