transaminaze mari

258 comentarii 1 2 34 ..... 8 9 Înainte ›
0
16-12-2008, ora 06:39
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Eventual Liv 52 si daca, nivelul colesterolului nu scade in 2-3luni cu regim, Simvastatin sau un alt produs din aceeasi clasa.
0
16-12-2008, ora 14:19
XSS
Nu este medic/terapeut
XSS
Pana sa ajung la markerii hepatici am facut o ecografie care arata un ficat gras, ambii medici (medicina interna) fiind de parare ca steatoza este cauza transaminazelor ceva mai mari decat normal. am fost sfatuit sa tin un regim si sa iau ceva pastile si sa repet analizele in doua luni. abia daca atunci nivelul transaminazelor e ridicat sa fac si markerii.

Mi s-au dat:
- Crestor
- Farcovit
Pe langa cele doua am mai luat, in urma sfatului dumneavoastra si Liv52. Se suprapune cu vreunul dintre cele doua medicamente?

Citind prosprctul la Crestor, am vazut ca e contraindicat pentru femei insarcinate sau care vor sa ramana insarcinate. Intrebarea este, pe sotia mea - care vrea sa ramana insarcinata - o poate afecta faptu ca eu iau acest medicament? Doctorii de pe-aici spun ca nu, insa o opinie in plus nu strica.

Va multumesc.
0
20-12-2008, ora 07:37
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Nu, nu are nici o influenta. Crestor-ul e extrem de eficient in scaderea colesterolului.
0
11-01-2009, ora 18:45
gheishaa
Nu este medic/terapeut
gheishaa
Buna ziua!...vin si eu cu problema mea...de 2 ani mi-au iesit transaminazele mari..nu am virusi hepatici, mi-am facut si testele pt autoimuna..nimic..am fost la Colentina, Bucuresti de nenumarate ori si nu-mi spuneau nimic decat ca nu stiu cauza..intamplator am refacut analizele si inclusiv la bilirubina..astfel ca surpriza a fost mare deoarece mi-au iesit valori crescute...ceea ce ma surprinde este ca la cati doctori am fost nu s-a gasit unul sa-mi urmareasca bila...plus "n" ecografi unde nu mi-au zis nimic...valorile actuale sunt...colesterol 211...tgp 108...tgo51..bil directa 055(max 041), bil totala 100(max 120)..si prot T 8.16(max 8.00)...in rest toate analizele arata foarte bine...ce sfat imi puteti da.eu locuiesc acum in Japonia si mai am de stat vreo 2 luni in tara...am sa ma duc acolo sa -mi fac analize amanuntite, deoarece am asigurare medicala...credeti ca problema mea cere ducerea urgenta la medic sau mai poate astepta.ca sintome mai am balonari mari dureri in partea dreapta, gust de mucegai si amar.si inca o intrebare...vreau sa fac bebeu ce sfat imi puteti da.astept raspuns si multumesc anticipat!!!!si totodata multumesc doamnei doctor deoarece mi-a mai raspuns acum cateva luni la aceiasi problema numai ca acum s-au schimbat datele problemei...Multumesc!
0
16-01-2009, ora 18:03
izzabela
Nu este medic/terapeut
izzabela
buna seara! am si eu o problema... sotul meu 32 ani a facut in primavara 2008 analize printre care si antigenii hepatici si ag hbs a iesit pozitiv. am inceput sa facem mai multe analize din care tgo 77, tgp110, trigliceride 167, bilirubina normal, electoforeza normal, gama gt normal. am repetat in trei locuri antigenii hepatici (pt. ca aveam dubii asupra rezutatului datorita faptului ca pe buletinul de analize nu era aceias data la care a recoltat si a durat f mult pana ce a venit rezultatul) si peste tot au iesit negativi. la o luna am repetat transaminazele (dupa un mic regim) si au iesit tgo 18 si tgp 56, bilirubina, gama gt normale, antigeni hepatici negativi. a facut si o ecografie care arata cam asa, , ficat lob drept 15, 5 cm, lob st 10cm cu reflectivitate mult crescuta cu ecostructura omogena, , restul normal. acum am facut iar analize si au iesit toate bune in afara de tgp 97, tgo 61si trigliceride 274. mentionez ca nu am mai facut antigeni! as dori sa stiu ce ar putea fi si daca s-ar putea sa-mi recomandati un spital din bucuresti la care am putea afala mai multe. va multumesc
0
17-01-2009, ora 12:20
gatsby
Nu este medic/terapeut
gatsby
Buna ziua doamna dr.Slanina,
Va rog sa-mi interpretati si mie urmatoarele rezultate ale analizelor si daca nu va cer prea mult, eventual sa ma consiliati ;
VSH = 7 normal 0 - 15
GLUCOZA = 100 normal 62 - 115
TGO = 53 " 10 - 35
TGP = 143 " 10 - 45
FOSFATAZA ALCALINA= 71 " 30- 120
COLESTEROL TOTAL = 292 " 110 - 200
TRIGLICERIDE = 164 " 34 - 195
HDL COLESTEROL = 71 " 35 - 70
ELECTROFOREZA:
albumine=58.5 cu valori normale (52-68) ; alfa 1 = 2.1 (1.5-4.5) ; alfa 2 = 10.5 (6.5 -13.5) ; beta globuline = 15.7 (8 - 17 ) ; gamma globuline =13.2 ( 10.5-20.5) ;raport albumine/globuline = 1.41 (1-1.9)
BIOCHIMIE URINA =toate valorile normale
Mentionez ca sunt consumator de alcool (zilnic aproximativ doi litri de vin natural).Am 1.80 m inaltime si 98 kg.Deasemeni vreau sa mai adaug ca in data de 10.02.2008 toate valorile analizelor de mai sus erau in limite normale, insa de atunci am inceput sa consum si alcool si carne de porc ceea ce nu se intimplase pina atunci.
In asteptarea raspunsului dumneavoastra, va multumesc anticipat
Cu stima,
Gatsby
0
17-01-2009, ora 12:55
lorivali
Nu este medic/terapeut
lorivali
Buna ziua! Sotul meu are28 ani si in prezent are urmatoarele valori:
Trigliceride=337 (normal<150),
Colesterol total= 245 (normal<200), colesterol LDL=141 (normal<100), colesterol HDL=37,
Eritrocite=6, 04 (normal=4, 3-5, 7),
Hemoglobina=16, 4 (normal=13, 2-17, 3),
Hematocrit=49, 3 (normal=39-49),
TGP=137 (normal, 41),
TGO=50 (normal, 38).
Meentionez ca in urma cu sase luni valorile TGP erau normale, iar valorile TGO, trigliceridelor si colesterolului erau asemanatoare, motiv pentru care a luat Liv 52 si omega 3. Fara tratament antibiotic inainte de recoltari, cu consum redus de alcool, ocazional (sarbatori, zile de nastere).
Mentionez de asemena ca are istoric familial de porfirie cutanata tardiva (tatal, care de la 33 ani a facut pimul atac acut, cu bule pe maini si fata, iar acum are ciroza din anul 2000.) Dar sotul meu nu are inca nici o manifestare cutatanata, iar uro si coporporfirinele urinare erau acum 6 luni in limite normale.
Dupa cea de-a doua dozare a profilului lipidic si transaminazelor (adica cea din prezent) a inceput tratament cu vit complex B si vit E, altaruri de Liv 52 si omega 3.
Ce parere aveti, care este cauza cresterii transaminazelor in timp (modificarile de profil lipidic sunt constante, iar tratament hipolipemiant nu i-a fost instituit tocmai datorita cresterii transaminazelor), este datorita steatozei hepatice sau datorita depunerii cronice de fier in ficat datorita porfiriei? Ce ar trebui sa facem in continuare? Stiu ca porfiria e determinata genetic, autozomal dominant, dar as vrea sa stiu daca poate fi intarziata aparitia primului atac acut si a cirozei si cum anume?
Va multumesc nespus!
0
17-01-2009, ora 12:56
lorivali
Nu este medic/terapeut
lorivali
Am omis sa spun ca markerii virali VHB si VHC sunt negativi.
0
18-01-2009, ora 11:55
gheishaa
Nu este medic/terapeut
gheishaa
Buna ziua..revin cu noutatile.si cu diagnosticul.
intai scriu evolutia analizelor mele.ca sa nu mai cititi posturile mele anterioare..va scriu cu aproximatie ca sa intelegeti evolutia bolii..in primul rand specific ca mi-am facut analize pt virusi B si C de 4 ori si apare de fiecare data negativ..plus analize pt autoimuna si la fel, negativ(anticorpi anti-mitocondriali, antiSm, LKM1)

in 2007 aveam TGO40, TGP47.TGO 48 TGP65...cam in jurul acestor valori
tot in 2007-2008..F Alcalina 96..(alta analiza 93), Proteina T 7, 26 GGT 48...(.alta analiza 53).VSH 23, , (alta analiza 26)..cam acestea au fost oscilatiile..
2009.06.ian..TGO51, TGP108...bilD., 55, bil T 1.00.proteina8, 16..si colesterolul putin mare.pe data de 12..aveam TGO 31, TGP 72 Bil directa 0.23 bil total 0, 63...am luat bilichol.in astea 6 zile..iar gama GGT 119(max50), Fosf alcalina 405(max 279)..in urma acestor analize am facut un tomograf care a iesit foarte bine..la concluzi s-a specificat doar Achene biliare prezente endoveziculat...acestea prezente in cantitate discreta de 40-43U>H.aspect de pancreas distrofic si aspect de ovare micropolichistice.in rest toate organele in stare foarte buna...fara leziuni sau tumori...organele in marime normala...in urma discutiei cu domnul doctor de la tomograf mi s-a supus ca problema mea este congenitala...ceva de genul o problema in cazul metabolizarii lipidelor...scuze ca nu pot reproduce exact dar mi-a explicat in multi termeni medicali...mi-a mai spus sa urmaresc 3 boli...dar mai trebuie sa fac niste analize foarte amanuntite...aceste boli sunt...glicuronie-transferaza hepatica.sau...maladia Gilbert sau Siclemie.in urma discutiei cu o alta doamna doctor mi-a spus sa stau linistita..ca este ceva congenital..ca tratament mi-a dat langosa de 3 ori pe zi si mezin la nevoie...odihna multa si sa evit efortul..in general sa duc o viata cat mai echilibrata.eu m-am casatorit in Japonia iar peste o luna ma mut definitiv acolo..as dori ca sfat de unde sa incep noua mea investigatie sau daca d-voastra considerati ca diagnosticul meu este unul cat de cat corect..acolo avand asigurare medicala pot relua toate analizele si investigatil;e...iar ca o ultima intrebare doresc sa fac copii cat mai repede si cat mai mult(adica 3 la numar) din ceea ce m-am interesat problema mea la ovare o sa-mi creeze mici probleme..am mai inteles ca se da ca tratament anticonceptionale..dar problema mea de la ficat interzice acest tratament..ce puteti sa-mi recomandati.VA multumesc anticipat pt raspuns!
0
21-01-2009, ora 12:31
maxor
Nu este medic/terapeut
maxor
Buna Ziua D-an Doctor,

Am 37 ani, 168 inaltime, 80 kg - din calcule, obez. In urma unor analize au reiesit TGO 40 (normal 5 - 38) si TGP 67 (normal 5 - 41). Care ar fi sfatul Dvs. Multumesc anticipat pentru raspuns.
0
26-01-2009, ora 13:10
lorivali
Nu este medic/terapeut
lorivali
IN RPIMUL RAND ITI FACI UN PROFIL LIPIDIC, CARE EF PROBABIL DA FIE MODIFICAT, APOI REGIM ALIMENTAR SARAC IN GLUCIDE SI LIPIDE SI MULT SPORT, MASORI DIN NOU TRANAMINAZELEL LA O LUNA, SA ZICEM SI DC NU AU SACZUT IEI MEDICATIE HIPOLIPEMIANTA, CRESTOR DE EX.
0
05-02-2009, ora 12:03
danavyoleta
Nu este medic/terapeut
danavyoleta
buna ziua,
am si eu o problema si nu inteleg.am transaminazele bune iar antigenul hbs este pozitiv.ce inseamna acest lucru?ca am hepatita b?
va rog mult sa-mi raspundeti.
va multumesc
0
12-02-2009, ora 21:08
flavian44
Nu este medic/terapeut
flavian44
buna ziua, dna dr!am 31 de ani, 1, 72, 68 kg.recent am efectuat analize medicale, in urma carora au aparut niscaiva probleme.colesterol marit, trigliceridele de asemenea, TGP=80.am urmat un tratament cu Omega 3, Liv 52 si in plus cu ceai de Pedicuta.in urma tratamentului am reusit sa aduc in limite normale si colesterolul si trigliceridele, insa TGP a ramas la aceeasi valoare ridicata 80.rugamintea mea.sa imi dati un sfat.sa ma indrumati.ce medicament m-ar ajuta in ce priveste TGP?Cum l-as putea aduce in limitele normale?
0
12-02-2009, ora 21:12
flavian44
Nu este medic/terapeut
flavian44
se poate aduce TGP-ul in limite normale in timp scurt?daca da, , ce m-ar putea ajuta?VA MULTUMESC ANTICIPAT!
TGP=80
0
02-03-2009, ora 22:07
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru gatsby - cea mai ingrijoratoare este valoarea colesterolului, care necesita tratament medicamentos cu o statina. Valoarea transaminazelor crescuta se datoreaza probabil incarcarii grase a ficatului. Trebuie sareduceti consumul de vin panala normalizarea analizelor hepatice si pe langa tratament pt.colesterol Liv 52 sau lagosa.
0
02-03-2009, ora 22:10
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
pentru lorivali - avand in vedere valorile f.mari ale trigliceridelor, eu i-as recomada sotului Lipanthyl, care poate scadea valoarea trigliceridelor si a colesterolului si in paralel sa creasca HDL colesterolul in paralel cu cele mentionate mai sus. Pentru a vedea daca e risc de depunere de fier, ar trebui sa fie valori mari ale fierului si modificari ecografice care sa asocieze fibroza hepatica.
0
02-03-2009, ora 22:14
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru Izzabela - deobicei intr-o hepatita valorile transaminazelor sunt mai mari, asa camai degraba este o incarcare grasa a ficatului- steatoza - determinata de valorile mari ale trigliceridelor.
0
02-03-2009, ora 22:21
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru Danavyoleta - in conditiile in care transaminazele sunt normale iar antigenul Hbs pozitiv inseamna ca sunteti purtator sanatos de antigen HBs ceea ce nu pune probleme atat timp cat supravegheati functia ficatului macar la 6luni.
0
02-03-2009, ora 22:22
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru Flavian 44 - incercati Lagosa 2 cppe zi impreunacu Sargenor 2fiole pe zi.
0
13-03-2009, ora 16:58
Karrina
Nu este medic/terapeut
Karrina
Buna ziua. Am si eu o intrebare. Sunt putin confuza, tocmai am fost diagnosticata cu Boala Basedow. In urma analizelor am TSH 0.003, TGO 43 ; TGP 32. Anti TPO 9.1 ; FT4 4.16 ; Antireceptor TSH 24.403.
Nu am exoftalmie, ceea ce mi-a confirmat si oftalmulogul. Singura reactie este ca am pulsul destul de mare.
In aceste conditii este sigura aceasta boala ?

De vreo 2 ani imi iese si Bilirubina cam mare, acum e 2.91. La ecografii am iesit insa bine.

Va rog mult daca imi puteti spune, aceasta Boala Basedow poate fi sigura in cazul meu ?
0
30-03-2009, ora 15:14
teodorax
Nu este medic/terapeut
teodorax
Buna ziua, doamna doctor.Sotul meu are hepatita cronica B. A urmat tratament cu interferon si un an de zile analizele au iesit foarte bune.Tine regim, nu bea, are o viata linistita, dar neasteptat (cel putin de noi), exact dupa un an de la terminarea tratamentului, analizele TGP si TGO depasesc suta. Celelalte analize sunt bune. Ce este de facut?Daca este nevoie revin cu detalii. Multumesc.
0
31-03-2009, ora 20:35
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru Karina - Daca TSH este scazut, exista o disfunctie tiroidiana - poate recent instalata - simptomele pot fi minore. Puteti repeta analizele la un alt laborator pentru mai multa siguranta.
0
01-04-2009, ora 10:56
Karrina
Nu este medic/terapeut
Karrina
Multumesc pentru raspuns. Am fost si la un alt medic si a fost de parere ca e basedow. Acum iau tratament cu Thyrozol si cam dupa 2 luni refac analizele.
Vroiam sa va intreb daca sunteti de parere ca aceasta problema se poate rezolva si cu acupunctura(in paralel cu tratamentul prescris de medic)
0
03-04-2009, ora 16:51
kandra
Nu este medic/terapeut
kandra
Buna ziua.
Fiul meu are 2 ani si 9 luni. I-am facut analizele in urma starilor de voma, moleseala, lipsa pooftei de manacare.
I-au iesiti TGO 60, Sideremia 38, Limfocite 58.20, Monicite 14.80, Neutrofilie 24.40, Hematocrit 35.90, Volum eritrocita mediu 78.20 si Latimea distributiei eritrocitare 34.00.
Cam toate acestea sunt scazute, in afara de TGO. Tin sa mentionez ca a cam baut Coke.
In perioada in care i-am facut analizele, deja nu manacase de vreo 4 zilconsistent, vomitand tot ceea ce papa.
Plus de asta nu i-am mai dat nici lapte. ii dadeam lapte din comert cam 750 ml pe zi...cu Nequik.
Sa ma alarmez...?
Nu am avut nicodata probeleme cu el, nici macar o mica raceala..nici la eruptia dintilor..:(
Multumesc...
0
08-04-2009, ora 19:29
apach
Nu este medic/terapeut
apach
Buna ziua in urma cu un an am facut analizele de rutina si s-a descoperit tgp 92(37)dupa 3 luni de tratament cu esentiale 2pe zi tgp 86.in momentul de fata am refacut analizele, dar am luat o luna lagosa, o luna esentiale dar numai vreo 6 luni din 10.Mentionz ca depun efort destul de mare si lucrez si schimb de noapte, am 31 ani si 101kg inaltime 1, 82.Rezultatele care nu au iesit bine in momentul de fata sunt:mid#0, 08(0, 15-0, 7) mid%1, 2(3-7) tgo 43(32) tgp 76(37) gama gt56(55) alfa1 5, 6(5) proteine totale 8, 89(8, 7).nu prea am tinut regim si regret dar am ocolit total ouale, tocaturile si rantasurile.Voi merge si la internist cu aceste analize dar as dori sa stiu si parerea dvs.Nu consum alcool, cafea, tigari. VA MULTUMESC.
0
09-04-2009, ora 09:26
rodica ant
Nu este medic/terapeut
rodica ant
salut tuturor. sunt din constanta am 53 de ani si in urma unor analize am aflat ca sunt suspecta de hepatita c virala. e cineva care s-a vindecat de aceasta boala ? ce tratament a urmat ? mentionez ca la analize am urmatorii parametri : TGO 48, TGP 37, INCARCATURA VIRALA 26, TRANSAMINAZE MARI SI SIMT ARSURI IN FICAT MEREU.
RODICA TEL. 0762132771
0
09-04-2009, ora 09:26
rodica ant
Nu este medic/terapeut
rodica ant
salut tuturor. sunt din constanta am 53 de ani si in urma unor analize am aflat ca sunt suspecta de hepatita c virala. e cineva care s-a vindecat de aceasta boala ? ce tratament a urmat ? mentionez ca la analize am urmatorii parametri : TGO 48, TGP 37, INCARCATURA VIRALA 26, TRANSAMINAZE MARI SI SIMT ARSURI IN FICAT MEREU.
RODICA TEL. 0762132771
0
21-04-2009, ora 19:30
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru Karinna - acupunctura poate regla disfunctiile hormonale - in paralel cu tratamentul, dar depinde cine o face.
0
21-04-2009, ora 19:31
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru Kandra - la copil valorile transaminazelor pot fi in mod normal in jur de 60.
0
21-04-2009, ora 19:34
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru Apache - este posibil sa fie vorba de ficat gras, steatoza mai sus-mentionata. Tratamentul e bun dupa cum se pare, e bine de repetat transaminazele la un interval de 3-6 luni.
Adaugă un comentariu / răspuns
258 comentarii 1 2 34 ..... 8 9 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Fluctuațiile LDL-colesterolului au fost asociate cu reducerea funcțiilor cognitive
  • Colesterolul din ouă nu crește riscul de demență sau Alzheimer
  • Terapia farmacologică pentru creșterea HDL-colesterolului este necesară?
  • Un „vaccin” împotriva colesterolului ar putea preveni afecțiunile cardiace
  • Ar putea exista o asociere între calciu și colesterol
  • Cristalele de colesterol, un indicator al iminenței infactului miocardic
  •