transaminaze mari

258 comentarii 1 23 ..... 8 9 Înainte ›
0
10-09-2008, ora 00:00
adywolf
Nu este medic/terapeut
adywolf
Buna ziua.
Acum o luna, unele din analizele biochimice aratau cam asa:
ast: aprox. 55
alt: aprox 110.
colesterol: 246

Dupa o luna, timp in care am renuntat la orice fel de grasimi si alcool, si am apelat la essentiale /3/zi, sortis/1/zi si omega3 /1/zi,
analizele aratau astfel:
colesterol: aprox: 160
GGT: aprox 59 (nu stiu valoarea initiala)
AST: aprox 60
ALT aprox: 130

In concluzie, nivelul colesterolului a revenit la normal dar transaminazele in loc sa scada au crescut.
In 2 saptamini am nevoie ca transaminazele sa fie intre valori normale.
Astept solutii.
Multumesc
0
11-09-2008, ora 00:00
olgaa
Nu este medic/terapeut
olgaa
Pentru rradoi.cred ca trebue sa faceti analizele la paraziti leamlii, ascaride, tocsocara, echinococ si este inportant sa evitati orce medicament pina no sa gasiti pricina luind in vedere ca eozinofil.sint marite-si daca faceti analiza la paraziti si este negativa insamna ca
aveti alergie la un preparat medacamentos sau alta solutie tocsica cum ar fi vopseaua de par sau alta substanta pe care va da in continu intoxicitate.Mai examinati virusul Epstain Barr.Var trebui sa faceti zondare dodenala si un tratament curativ cu apa de la curort sanatorial unde este apa pentru hepatita.Si mai este un preparat orsofalcul dar trebue sa va consultati xepatologul.
0
11-09-2008, ora 00:00
olgaa
Nu este medic/terapeut
olgaa
As vreau sa cunosc un xepatolog care duce pacientii cu ciroza biliara primitiva.As mai vreasa corespodez cu cineva care sufera de ciroza biliara primitiva.
0
13-09-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Sortis-ul, ca toate statinele, desi scade foarte bine nivelul colesterolului poate determina cresteri tranzitorii ale transaminazelor. Avand in vedere ca nivelul colesterolului a revenit la normal, intrerupeti temporar Sortis-ul, continuand cu omega 3 si essentiaale, eventual impreuna cu Liv 52.
0
13-09-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
La Iasi, in cadrul Institutului de Gastroenterologie si Hepatologie puteti primi o opinie competenta in ceea ce priveste ciroza biliara primitiva.
0
14-09-2008, ora 00:00
olgaa
Nu este medic/terapeut
olgaa
va multumesc mult
0
19-09-2008, ora 00:00
nona25
Nu este medic/terapeut
nona25
buna ziua, va rog sa-mi da-ti si mie un sfat privitor la unele dintre anlizelele pe care le-am facut si au iesit mari ca valuare: acid uric:8.2; albumina:5.2; AST 57; ALT 158; T BIL 2; Bil nec1.6; IgA 451; EO 0.7; LY% 44.6; MO%10.4H. Mentionez ca au iesit negative examenele pt hepatitele B si C, nu beau, nu fumez.
0
24-09-2008, ora 00:00
amie
Nu este medic/terapeut
amie
Buna ziua, am descoperit aceasta pagina si mi se pare foarte interesanta. As avea si eu o intrebare - am facut o cura de slabire in ultimul timp, luand in principiu tinctura de fructe de soc seara, cate 7 linguri diluate in apa. Ma cam ametea. De obicei nu beau, decat extrem de rar. Cura a fost foarte eficienta din punctul de vedere al slabirii, si a unei stari de bine generale, dar, mi-au iesit transaminazele 52 (dupa o luna si ceva de tinctura zilnic). Am intrerupt de 5 zile. Este intelept sa continui o astfel de cura, pana ajung la greutatea dorita, sau sa nu mai apelez la ea? Multumesc. (greutatea initiala 70 la 1.65 - greutatea actuala 62)
0
02-10-2008, ora 00:00
ioana_vio
Nu este medic/terapeut
ioana_vio
Buna ziua!Am 37 de ani mi-am facut analizele acum 4 luni si mi-au iesit transaminazele TGP163 U/l ! De la ce credeti ca s-ar putea datora? Mentionez nu am fumat niciodata si nici alcool nu am baut niciodata.Iar colesterolul mi-a iesit 269mg/dl iar glucoza 114 mg / dl.
0
02-10-2008, ora 00:00
ioana_vio
Nu este medic/terapeut
ioana_vio
Poate anunta o boala de ficat ? Si daca da ce sfat imi dati ? Va multumesc !
0
09-10-2008, ora 00:00
andreeamea
Nu este medic/terapeut
andreeamea
Buna ziua. Am 29 ani, si la analize au iesit transaminazele 140. Restul au iesit in limite normale. Analizele hepatice, b si c au iesit negative. Nu iau medicamente, alaptez, de 1 an dorm maxim 4 ore pe noapte/disociat din cauza bebelusului. Ziua lucrez si am munca de birou. Am greutate normala, 60 kg la 170m. Ma doare frecvent stomacul cu dureri ciudate, de muschi, ca si cand as avea o rana, uneori am stari de voma asa tare ma doare (nu sunt gravida), dar nu sunt dureri ca de gastrita- nu am ciupituri sau arsuri si durerile cand le am nu sunt conditionate de mancare-adica ma ia cate o criza cand abia am mancat.
Spuneti-mi, va rog, ce pot insemna transaminazele asa mari, care e cauza? Sunt doar de la oboseala? ce ar trebuii sa fac?
0
09-10-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Ar trebui sa luati tratament o luna de proba cu un trofic hepatic gen Liv 52 sau hepatoprotect impreuna cu 1 cp de Omeprazolpe zi (durerile de stomac pot fi de cauza mixta) si sa efectuati o ecografie hepatica. Daca dupa o luna valorile raman marite peste 100, faceti analize pentru colesterol, toate probele hepatice si probele inflamatorii. In plus, evitati consumul de medicamentede tip paracetamol sau antiinflamatorii. Contraceptivvele orale sau medicamentele pot de cresteri ale transaminazelor.
0
09-10-2008, ora 00:00
ioana_vio
Nu este medic/terapeut
ioana_vio
Buna ziua.Am 37 de ani si in urma analizelor acordate de ministru sanatatii, facu-te la circa sanitara locala, transaminazele mi-au iesit mari TGP163U/l colesterolul 269mg/l iar glucoza 114mg/l.va rog frumos sa-mi supuneti si mie cu ce boala ma confrunt si ce masuri sa iau. In general ma simt bine. Mentionez ca in 2000 am avut probleme cu tiroida, transaminazele la limita normalului.Iar alte problemne cu dantura unde am luat foarte multe antibiotice si algocalmin si paracetamol. Va multumesc. O zi buna
1
09-10-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Valoarea TGP este destul de mare, de aceea e bine sa faceti toate analizele ce tin de ficat - TGO, bilirubina, electroforeza proteinelor, gamma GT, fibrinogen, VSH, PCR si pentru a exlude hepatitele virale Ag HBS si Ac anti HVC. Daca se exclude cauza virala, trebuie facuta o ecografie abdominala. Poate fi o afec tare data de medicamente luate in trecut sau poate fi determinata de incarcarea grasa, dat fiind colesterolul mare. De asemenea, poate fi necesar, dupa aceste teste, tratament cu un medicament de tip statina plus un trofic hepatic tip Lagosa.
Valoarea glicemiei este la limita, e bine de repetat dupa o perioada fara duclciuri si fainoase si eventual de facut un test de toleranta la glucoza. Regimul alimentar se impune a fi fara dulciuri concentrate, fainoase in exces sau grasimi animale.
0
10-10-2008, ora 00:00
andreeamea
Nu este medic/terapeut
andreeamea
Buna ziua, am revenit cu o alta inrebare. Reamintesc, ca am cf analize transaminazele mari de 140, nu iau medicamente, contraceptive, nu beau alcool, toti virusii hepatici sunt negativi si au fost repetati de 4 ori in ultimii 2 ani (am fo gravida si am tot facut analize). Am fost la ecografie si ficatul l-a gasit la dimensiuni normle dar mi-a gasit piatra la colecist de 12mm, pereti ingrosati. Ce inseamna?
0
11-10-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
De obicei piatra ( litiaza biliara) nu se resoarbe si nici nu se elimina spontan. Daca apar durerile tip colica biliara, trebuie operata- cel mai frecvent se scoate vezica biliara prin colecistectomie laparoscopica, care e neinvaziva si presupune o spitalizare de 3 zile.
0
28-10-2008, ora 00:21
giulica
Nu este medic/terapeut
giulica
buna seara.baiatul meu are 22 de ani si are hepatita c ultimele analize care nu sunt in limite normale sunt gamagt191, tgo 86, tgp238, proteine totale 8, trigliceride207.A inceput tratamntul cu legalon si argininaplus regim.credeti ca trebuie sa faca o punctie si mentionez ca a avut colesterolul 260 iar acumeste 203.in rest electrforeza este in limite normale.va multumesc in speranta cami raspundeti si mie.
0
28-10-2008, ora 21:21
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru aprobarea tratamentului cu Interferon aproape intotdeanua este necesara punctia-biopsie hepatica care indica gradul de afectare hepatica, pana la urma fiind cea mai buna solutie.Multa sanatate!
0
28-10-2008, ora 21:52
giulica
Nu este medic/terapeut
giulica
bunaseara va multumesc din suflet pt raspuns.Mai am o intrebare daca aveti amabilitatea sami raspundeti.Sunt in franta si in urma investigatiilor am gusa polinodulara basedowiata 5 noduli mari s alte multe formatiuni nodulare mici(micronoduli)Mi-au propus sa ma opereze(am asigurare medicala aici)dar nu sunt hotarata pt ca mie frica.Ce ma sfatuiti?va multumesc din suflet.
0
28-10-2008, ora 22:08
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Si aici depinde de rezultatul punctiei si al scintigrafiei...
0
27-11-2008, ora 05:30
manu 1
Nu este medic/terapeut
manu 1
In atentia stimatei doamne dr Ana-Maria Slanina. Am facut si eu analizele medicale obligatorii si nu inteleg ce ar putea fi.Mentionez ca nu ma simt bine am stari de greata, disconfort. Va scriu in continuare analizele
WBC 9, 9 VAL NORM 3, 6- 9, 6
NE% 57, 6
LY% 30, 9
MO% 9, 3
EO% 2, 2
BA% 0.0
NE#5, 7
LY#3, 1
MO#0, 9- VAL NORM 0, 0- 0, 7
EO# 0, 2
BA# 0, 0
RBC 5, 75 VAL NORM 3, 90-5, 70
HGB 17, 2
HCT 50, 9 VAL NORM36, 1-50, 3
MCV 88, 5
MCH 29, 9
MCHC 33, 8
PLT 253
PCT 0, 222
MPV 8, 8
PDW 16, 8
RDW 11, 9
TGP 163 VAL NORM 9-72
TGO 78 VAL NORM 8-50
GLU 73
CHOL 218
TRIG 219
dLDL 121
dHDL Colesterol 41
Am facut si test de hepatita b si c si este negativ, in ultima vreme m-am cam ingrasat am 1, 72 si 106kg
Va multumesc anticipat
0
07-12-2008, ora 00:07
aly_magda
Nu este medic/terapeut
aly_magda
Doamna doctor Ana-Maria va rog din tot sufletul dati-mi si mie un sfat. Este vorba de fiica mea in varsta de 2 ani (nascuta pe 26 noiembrie). Pe data de 15 noiembrie am fost internate la Grigore Alexandrescu cu diagnostic Pneumonie acuta interstitiala. Avea ALT - 25 U/l, AST - 47 U/l. I s-a administrat Lizolin timp de 7 zile dupa care a mutat-o pe alt antibiotic (mi-am notat pe o hartie dar... sotul a pierdut-o) din cauza faptului ca am avut diaree si varsaturi. Timp de trei zile a fost tinuta la perfuzii. Pe data de 25 noiembrie ne-a facut externarea iar pe 27 dupa amiaza a durut-o fff. rau burta, se tavalea pe jos, freca picioarele, buricul ii iesise tot in exterior si toata burtica era piatra. Ne-am dus iar la Grigore Alexandrescu, la chirurgie, a fost consultata, i-au facut radiografie la burtica si mi-au spus ca nu are nimic chirurgical dupa care m-a trimis iar la Pediatrie. Acolo i-au facut iar radiografie pulmonara si m-au reinternat cu fata pentru Pneumonie acuta. M-au bagat intr-un salon cu meningita iar a doua zi m-au transferat in alt salon. I s-a administrat pana pe data de 5 decembrie iar Lizolin si timp de doua zile (28-29 nov) Ciprinol (Uflexin). Pe biletul de externare scrie TGP(ALT) - 167 U/l sageata 181 U/l; TGO(AST) - 670 U/l sageata 104 U/l. Mi-au dat tratament - Liv 52 sirop - 2, 5 ml/ 2 ori pe zi timp de 2 luni si Omega 3 Kids Multi-tabs - 1 tableta masticabila. Mi-au spus ca are transaminazele mari din cauza virusului. Eu cred ca din cauza atator zile de tratament cu antibiotic. Va rog mult lamuriti-ma si pe mine cu transaminazele. Valorile sunt exagerat de mari. Exista riscul de altceva mult mai grav? Ce pot sa-i fac pentru a scade aceste valori? Va rog daca puteti sa-mi raspunde-ti -
0
08-12-2008, ora 21:34
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Transaminazele pot creste, intr-adevar, dupa o pneumonie, pentru ca in starea febrila ficatul are de suferit si, in acelasi timp, in urma tratamentelor cu antibiotice, care, oricat de eficace ar fi, pot fi putin toxice pentru ficat. Insa, la copil, valorile transaminazelor sunt oricum, mai mari decat la adult (in jur de 60 UI), iar la dvs. valorile pentru TGO au scazut semnificativ. Asteptati linistita si evitati alte medicamente decat cele prescrise, vor reveni la normal.
Poate mai important ar fi, pentru a preveni aceste pneumonii sa vaccinati fetita cand este perfect sanatoasa cu vaccin anti-pneumoccocic (Prevenar) si anti-Haemophilus (Hiberix).
0
09-12-2008, ora 22:28
dorin 74
Nu este medic/terapeut
dorin 74
Buna ziua! Am si eu o problema care ma chinuie psihic de 5 saptamani> am fost diagnosticat cu hepatita virala, dar fara pozitivare la nici unul din tipurile A, B sau C, analize repetate de 3 ori in acest interval. Transaminazele insa s-au redus doar la 389(ALAT/GPT/ALT) si 182 pentru ASAT/GOT/AST dupa 2 saptamani, apoi s-au mentinut la aceste valori. Tratamentul din spital l-am continuat acasa cu silimarina si LIV.52. Puteti sa-mi recomandati care ar fi cel mai bun pas pe care ar trebui sa-l fac in continuare? Starea mea generala este buna, dar ce as mai putea face pentru revenirea la normal a acestor "indicatori" hepatici?
VA MULTUMESC!
0
10-12-2008, ora 19:32
aly_magda
Nu este medic/terapeut
aly_magda
Doamna doctor va multumesc foarte mult pentru raspuns.
0
14-12-2008, ora 16:46
XSS
Nu este medic/terapeut
XSS
O intrebare: mi-au iesit transaminazele (ALAT) 55u/l fata de sub 41 cat e normal pe buletinul de analize.
sa-mi fac probleme de hepatita? acum patru ani mi-am facut markerii virali hepatici - parca asa le spun - pentru ca am avut o pneumonie destul de urata si la analize mi-au iesiti transaminazele mari. insa markerii au fost negativi, deci nicio suspiciune de hepatita. de 4 ani, singura expunere catre virusul hepatitei a fost doar la tratamentul stomatologic, in rest nicio alta boala, transfuzii..etc.

sa-mi fac griji? mentionez ca de data asta mi-a iesit si colesterolul total ceva mai mare decat normal 238 md/dl (normal e sub 200). am 176 si 92kg, deci sunt obez.

m-am cam speriat si de azi am inceput sa iau essentiale forte. sunt bune? sa iau altceva?
0
15-12-2008, ora 09:24
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Cel mai probabil cresterea transaminazelor se datoreaza tot lipidelor crescute (asa numitul "ficat gras"). Odata cu un regim care sa scada valorile colesterolului ar trebui sa scada si nivelul transaminazelor.
0
15-12-2008, ora 09:34
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
pentru Dorin - daca a existat vre-o posibilitate ca hepatita sa fi fost de origine toxica - medicamentoasa sau de alta natura, se poate astepta normalizarea probelor. Insa exista hepatite virale non B non C si daca valorile crescute persista e bine sa va adresati unui centru de gastroenterologie pentru a evalua alte cauze pe langa cea virala - autoimuna, prin depunere de cupru, etc.
0
15-12-2008, ora 09:34
XSS
Nu este medic/terapeut
XSS
Va multumesc. E cazul totusi sa iau ceva medicamente? Evident, si din pacate, in cursul urmatoarelor saptamani va trebui sa ma abtin de la "porcarii".

Preventiv o sa-mi fac si markerii virali hepatici, dar probabil la inceputul anului viitor.
0
15-12-2008, ora 11:09
dorin 74
Nu este medic/terapeut
dorin 74
Pentru Dr. Ana-Maria Slanina. Va multumesc..
Adaugă un comentariu / răspuns
258 comentarii 1 23 ..... 8 9 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Fluctuațiile LDL-colesterolului au fost asociate cu reducerea funcțiilor cognitive
  • Colesterolul din ouă nu crește riscul de demență sau Alzheimer
  • Terapia farmacologică pentru creșterea HDL-colesterolului este necesară?
  • Un „vaccin” împotriva colesterolului ar putea preveni afecțiunile cardiace
  • Ar putea exista o asociere între calciu și colesterol
  • Cristalele de colesterol, un indicator al iminenței infactului miocardic
  •