transaminaze crescute?

07-01-2008
mirka
Nu este medic/terapeut
mirka
Imi cer scuze ca insist, dar sunt disperata. Am mai scris un mesaj in legatura cu hepatita C. Il copiez aici.
Am 27 de ani, 55 kg., sex feminin. Am si eu o nelamurire, daca se poate sa ma ajutati. Mi-am facut analizele pentru angajare si mi-au spus ca am transaminazele crescute si e posibil sa am hepatita C. Nu mi-au spus cat sunt de marite, ci ca trebuie sa fac analize speciale pt. a afla daca am virusul C. Sunt disperata pentru ca nici nu ma asteptam la asa ceva. Asta-vara mi-am facut toate analizele la alt spital, dar nu mi s-a spus ca as fi suspecta de hepatita. Pe buletinul de analize de asta-vara scrie ca am aspartataminotransferaza (GOT e subliniat) de 50.1, iar valoarea normala e mai putin de 32. N-am acordat importanta pentru ca doctorul nu mi-a spus ca ar fi ceva grav. La urina biochimie si sediment scrie ca am proteine 25 (normal mai putin de 10) si bilirubina 3 (normal - negativ). Ce tot nu se incadreaza in norme este fibrinogenul - 569.7 (normal intre 200-400). Mi s-a spus ca am o infectie urinara si am luat tratament, iar la ecograf ca am colecistul alungit. Nici n-a fost vorba de hepatita. Nu stiu ce sa cred. N-am nici un simptom semnificativ. Uneori cand mananc ceva gras simt ca ma deranjeaza ceva, dar nu f. mult incat sa acord importanta. Doar cand ai hepatita sunt transaminazele crescute?Ultima data mancasem deja cand mi-am facut analizele. Sa aiba si asta vreo importanta? In plus am avut si o perioada f. stresanta.
Va rog foarte mult sa-mi raspundeti!
39 comentarii 12 Înainte ›
0
07-01-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Ar fi fost foarte important sa cunoastem si tgo, tgp actual.In loc sa te framanti aiurea mai bine te duci maine dimineata nemancata sa le repeti si daca tot nu ies bine faci si AgHbs siAc antiHCV(sau le faci toate odata ca sa rupi coada pisicii)O singura nelamurire am de ce t-i s-a spus ca ai hep.C si nu B?
0
07-01-2008, ora 00:00
mirka
Nu este medic/terapeut
mirka
Multumesc mult pentru raspuns! Problema este ca nu stiu tgo, tgp actual. Nu mi le-a spus doctorul, doar prin telefon mi-a spus ca trebuie sa merg pe 9 sa fac si analize speciale pentru a vedea daca nu am hepatita C, deoarece din analizele pe care le-am facut a rezultat ca am transaminazele crescute. Problema este ca rezultatele le voi primi abia peste 5 zile, deci inca o saptamana de stres. Va inchipuiti ca m-a dat peste cap cand mi-a spus si nu mi-a mai venit in minte sa intreb cat sunt de marite. Analizele pe care trebuia sa le fac pentru angajare nu includ si hepatita C si nu stiu ce sa cred. De ce mi-a spus doctorul atat de sigur ca sunt suspecta de hepatita c, pe ce s-a bazat. De asta v-am intrebat daca transaminazele crescute inseamna neaparat hepatita C? Si daca facand analize pentru sida si boli venerice trebuia sau era nevoie sa-mi verifice transaminazele?Credeti ca ar putea fi hepatita B? N-ar trebui sa am macar vreun simptom? Eu n-am nici unul. Va multumesc inca o data!
0
08-01-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Nu ai ce sa faci decat sa astepti rezultatul analizelor.Intr-adevar de obicei hepatita cronica B sau C nu da nici o simptomatologie eventual o astenie care o putem pune pe oboseala zilnica, stress etc.Da simptomato;ogie deabia in fazele avansate.Transaminazele nu terbuiesc verificate pentru sida sau boli venerice.Dar nu ai spus de ce te-ai dus la medic pentru analize?
0
08-01-2008, ora 00:00
mirka
Nu este medic/terapeut
mirka
Va multumesc inca o data! M-am dus sa-mi fac analizele pentru ca mi se cer la angajare. Vreau sa ma angajez in alta tara si trebuie sa faci analize pentru a demonstra ca nu ai sida, TBC si inca 4 boli venerice. Din fericire aceste boli nu le am, dar mi-a spus ca am transaminazele crescute si sunt suspecta de hepatita C. Aveti dreptate, singurul lucru pe care il pot face este sa astept.
0
09-01-2008, ora 00:00
maria24
Nu este medic/terapeut
maria24
Buna ziua!

Am o problema asemanantoare. Am TGP 89 si colesterol 252.
Medicul meu de familie mi-a pus diagnostic steatoza hepatica si mi-a dat ceva pentru scaderea colesterolului si silimarina.
Este corect diagnosticul avand in vedere ca nu am facut ecografie sau alte analize. Din cate stiu TGP mare inseamna doar o boala a ficatului, nu neaparat steatoza. Poate fi si hepatita, nu?

Multumesc anticipat.
0
09-01-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Este adevarat ca in aceasta situatie poate fi steatoza hepatica dar cazul se judeca in intregul context{varsta, greutate etc.)Oricum mie m-i se pare cam mare discordanta pentru a fi statoza hepatica(prea mic colesterolul si prea mare TGP).Din experienta mea dupa atatea surprize pe care le-am avut(am depistat foarte multe hepatite la cresteri foarte mici ale transaminazelr), si dupa cum imi spune "nasul" de obicei recomand tutror pacientilor cu transaminaze marite efectuarea Ag HBS si Ac antiHCV.Nu vreau sa te sperii sau sa te stressez dar prefer sa gresesc eu prin prudenta decat sa trec pe langa o hepatita cronica nedescoperita care apoi sa fie descoperita mai tarziu.
0
09-01-2008, ora 00:00
maria24
Nu este medic/terapeut
maria24
Multumesc pentru raspuns.
Am 24 de ani, 1, 60 m si 66 de kg. In ultimul an m-am ingrasat mult si nu reusesc sa slabesc. Medicul de familie mi-a spus ca ar putea avea legatura cu suferinta ficatului.
Nu consum foarte multe grasimi pentru ca am tot tinut cure de slabire, am luat contraceptive rigevidon pana acum doua luni, ca medicamente iau din cand in cand cate un analgezic, alcool consum ocazional.
Hepatita C nu stiu de unde as putea sa iau pentru ca am un singur partener de 3 ani, injectii nu am facut recent, la maniciura sau dentist nu am fost.
Oricum, multumesc frumos, o sa fac analizele pentru hepatita si o ecografie.
0
09-01-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
De cat timp iei anticonceptionale?Atentie, cresterea tranzitorie a transaminazelor si colesterolului pot fi date de ele, aceasta ar putea fi cauza(de aceea ti-am spus ca, cazul se gandeste in cintaxt clinic)
0
09-01-2008, ora 00:00
maria24
Nu este medic/terapeut
maria24
Iau rigevidon cam de doi ani, dar cu pauze. Ultima "repriza" a fost din februarie 2007 pana in noiembrie. Analizele le-am facut in decembrie.
0
09-01-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Aceasta poate fi cauza, dar pentru linistea ta poate ar fi mai bine sa repeti transaminazele.Daca toate iti vor iesi bine trebuie sa ai grija in vuiitor cu metoda contraceptiva folosita.Succea
0
09-01-2008, ora 00:00
maria24
Nu este medic/terapeut
maria24
Multumesc pentru raspuns. Mai am inca o intrebare : La aceleasi analize am facut examen complet de urina si hemoleucograma completa ( analizele obligatorii )care au iesit normale. Am inteles ca hepatita se vede si in urina. Este adevarat ? In aceste conditii mai este posibil sa am hepatita ?
0
09-01-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
In urina se vede doar atinci cind apare bilirubina(forme icterice de hepatita acuta sau forme icterice de hepatita cronica care deja este in stadii avansate)
0
10-01-2008, ora 00:00
mirka
Nu este medic/terapeut
mirka
D-na doctor, va rog sa-mi spuneti daca mi-a aparut in urina bilirubina 3, inseamna ca am hepatita C sau alt tip? In vara mi-au spus ca bilirubina din urina e crescuta datorita unei infectii urinare. Mentionez ca bilirubina totala, directa si indirecta sunt in limita normalului. Mi-am facut deja analiza si mi-au zis ca am fost gasita pozitiv la virusul C, dar inca nu e sigur ca am hepatita c si trebuie sa mai fac niste analize pentru a vedea daca exista virusul. Am dat sange, iar luni ar trebui sa primesc rezultatul. Eu nu mai inteleg nimic. Doctorul mi-a spus ca in proportie de 50 procente e posibil sa am. Daca mi-au pus diagnosticul hepatita c - pozitiv, inca mai e posibil sa nu am? Simt ca innebunesc. Am inceput sa citesc despre efectele adverse ale medicamentelor pentru hepatita c si ma ingrozesc. Inca mai sper intr-o minune, dar speranta scade pe zi ce trece. Va multumesc mult pentru sprijin!
0
10-01-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Pe ce analize s-a pus acest diagnostic? Daca Ac antiHCV sant + atunci este hepatita C dar trebuie vazut in ce stadiu-analize:TGP, TGO, GGT, FAL, HLG, BT, BD, BI, EX.URINA etc, ecografie abdominala iar apoi pentru stadializarea definitiva si atitudine terapeutica punctie biopsie hepatica.Dg in proportie de 50%nu-l inteleg.
0
10-01-2008, ora 00:00
mirka
Nu este medic/terapeut
mirka
Nici eu nu inteleg deloc. De fiecare data e aglomerat si n-are timp sa-mi explice nimic. Mi-a zis ca poate am avut hepatita cand eram mica si n-am stiut. Ce analiza mi-a mai facut acum, nu stiu. Mi-a zis ca sunt 50 % sanse sa nu am si merita s-o fac. Nu stiu de unde puteam sa iau acest virus. Niciodata n-am stat in spital, doar la stomatolog am fost, in familie n-am cazuri. La ecograful pe care l-am facut asta-vara nu s-a observat nici o schimbare sau ingrosare a ficatului. Si totusi se pare ca am virusul si am impresia ca intreaga viata mi s-a dus de rapa.
0
10-01-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Eu nu inteleg aceasta modalitate de a discuta cu pacientul.Si eu sunt aglomerata, dar imi fac timp sa explic pacientului, si ii dau intotdeauna analizele inapoi, poate doreste sa mai mearga si la alt medic.Eu oricum spun ca nu are rost sa te agiti, la o astfel de abordare a problemei, nu are rost.iar ca sa scapi de aceasta neliniste, dute fa-ti analizele, si apoi vezi ce este de facut.Eu consider ca cea mai grava certitudine, este mai buna decat o incertitudine.Succes si sanatate
0
13-01-2008, ora 00:00
alunixa
Nu este medic/terapeut
alunixa
Buna ziua tuturor. Ma numesc Alina si am 26 de ani. In luna octombrie, mai exact pe 22 octombrie 2007 am ajuns in urgenta spitalului judetean din Constanta prezentand sindrom vertiginos ft accentuat si varsaturi. Mi-au facut analizele si mi-au gasit TGP 320 si TGO 220. M-au trimis la Spitalul de infectioase. Acolo am stat in perfuzii si tratament timp de 7 zile, timp in care mi s-au lucrat si o parte din markerii virali. Intrucat au iesit negativi, am fost externat cu TGP 190. Mi s-a spus sa tin regim si sa iau Silimarina si sa revin la control intr-o luna. Peste o luna, mi s-au efectuat din nou analizele TGP 225. Atunci doamna doctor m-a trimis sa mai fac niste analize. Electroforeza si AgHbs (care nu stiu de ce nu l-au lucrat cat am fost internata). Am fost si mi-au recoltat sange si vreau sa spun ca nici in ziua de azi analizele mele nu au fost lucrate pe motiv ca nu au avut trusa de antigen.
La sfarsitul lunii decembrie, vazand ca nu am niciun rezultat m-am dus la Synevo si mi-am repetat urmatoarele analize: TGP 160, TGO 70, AgHbs negativ, iar la electroforeza mi-au iesit marite gamaglobulinele.
Vreau sa mentionez ca echografie mi-am facut din octombrie si toate organele sunt in parametrii normali.
Vazand rezultatul analizeleor, la recomandarea unei cunostinte am consultat un doctot gastroenterolog. Mi-a efectuat echografie iar si s-a mirat complet de ceea ce mi se intampla. M-a internat imediat si m-a bagat pe perfuzii de Arginina si Aspatofort.
Eu ce sa zic, sunt speriata. Sa fie hepatita toxica. Nu lucrez si nu am lucrat in mediu toxic. Sunt secretara si sunt si studenta. Cu stresul ce sa zic...ft mult, fiind si-n ultimul an de facultate.
Fac acest tratament. Ameteli mai am din cand in cand. Intre timp am mers si la un al doctor enterogastrolog, sa am 2 pareri. Dumnealui inclina spre hepatita autoimuna. Maine voi face niste analize specifife ptr depistarea acesteia.
In prezent am 2 doctori cu doua diagnostice care mie mi se par groaznice. Numai cuvantul cronic ma inspaimanta.
Deci e toxica sau autoimuna hepatita?
In ceea ce priveste toxicitatea mentionez ca timp de 3 ani, mai exact pana in luna septembrie 2007 am urmat un tratament, un vaccin, pe baza de acarieni ptr. o alergie la praf, mucegaiuri, etc descoperita in anul 2005. Sa fie aceasta cauza? Am mai luat si niste medicamente de slabit, Xenadrine, cam 6 luni martie-august 2007.
Va rog doamna doctor sa-mi spuneti si parerea dvs. Va multumesc.
0
13-01-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Draga Alina, problema este destul de complicata si trebuie lamurita.Din ceea ce scrii trebuie sa astepti rezultatele analizelor sa vedem daca este hepatita autoimuna.Daca este treaba este clara, nu este prea buna dar se face tratament.Daca nu atunci este intr-adevar toxica.Nu stiu daca acel vaccin poate da asa ceva.trebuie facuta o anamneza foarte amanuntita si poate se gasaste cauza.Am o pacienta care a patit ceva asemanator si dupa ce a fost la Bucuresti unde s-au efectuat toate investigatiile si au iesit bune dg. a fost de hepatita toxica.Cuatand cauza si-a amintit ca pentru un psoriazis a urmat un tratament cu plante de la o persoana de la Iasi.Concluzia a fost ca aceasta ar fi fost cauza(nu stiu daca aceasta a fost sigur dar aceasta a fost concluzia)Pana atunci nu ai ce face decat sa iei protectoare hepatice, sa duci o viata echilibrata, cu odihna suficienta, cu o alimentatie echilibrata cu multe fructe si legume.Succes
0
13-01-2008, ora 00:00
mirka
Nu este medic/terapeut
mirka
Va rog sa ma mai lamuriti intr-o problema. Bilirubina din urina are vreo legatura cu cea din sange? In ce cazuri cea din sange este in limita normalului, iar cea din urina este crescuta? Cresterea bilirubinei din urina este legata doar de probleme de ficat? Va multumesc din suflet!
0
13-01-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Cred ca vei fi mult mai bine lamurita decat daca iti explic eu:-----------*

(*modificat de admin)
0
13-01-2008, ora 00:00
alunixa
Nu este medic/terapeut
alunixa
Alina, 26 ani.
Va multumesc frumos pentru raspuns. Maine dimineata mi se vor recolta probele sa vedem daca este hepatita autoimuna. Am inteles ca se vor lucra la Synevo.
Ma sfatuiti sa merg la Bucuresti? Si daca da, imi spuneti unde anume?
Mi-a spus ca nu este prea buna hepatita autoimuna. La ce sa ma astept? In primavara as fi vrut, impreuna cu prietenul meu, sa ne casatorim. Parca nu mai am nicio bucurie si nicio speranta.
In spital unde fac arginina sunt numai persoane peste 40 de ani cu ciroze avansate si tot felul de probleme. Sunt singura asa de tanara si toti se mira.
Sunt derutata...
Se trateaza? Asta e intrebarea care ma macina teribil? Scurteaza viata? Ma gandesc numai la lucruri urate, poate si pentru ca fratele meu a murit la varsta de 23 de ani in urma unui accident de masina. Mi-e frica sa nu il urmez. Mi-e mila de ai mei. Ii vad cum se consuma.
Va multumesc.
0
13-01-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Nu te mai framanta atat ca nu iti face bine(trebuie sa eviti si stessul)Asteapta rezultatele analizelor si apoi mai vedem.Pana atunci nu se pot face decat speculatii.
0
13-01-2008, ora 00:00
alunixa
Nu este medic/terapeut
alunixa
Am inteles. Merg sa beau o cana mare de ceai de tei si incerc sa ma linistesc. Insa cat de linistit poti fi intr-o astfel de situatie?
Va multumesc. Va tin la curent. O seara buna.
0
25-01-2008, ora 00:00
eeeeee
Nu este medic/terapeut
eeeeee
Tratamente luate din 2001
simvacard colesterol , magne d6, diclofenac, stamicina, nicostatin, Flucovim 150mg, difulcan
zentel, assenzio, scortisoare, usturoi capsule, bianco spino, Acidophyllus. , polen, imunostim, gheara matei, echinaceea, menta , coenzima q10, ulei de catina, Yerba Mate, Beres Drops Plus, Catinofort, tinctura de soc, Ceai hepatic si soc, Rhodiolin120, supradyn, multivitamine 7days, hepavit, tinctura de pufulita, tinctura de rostopasca Denoxinal 240l, Silimarina, Liv52, esentiale forte, Sinupret 1cps/3zi , Nazomer forte 1pic 4/zi , pseudoefedrina 6 zile , paduden
augmentin, canamicina, efitard, gentamicina, eritromicina, penicilina, sinerdol 1995
augmentin 14 zile 2001, aspirina + paracetamol 2001, levofloxacin 2003 , ketonal doua luni 2003, Quinupristin 14 zile 2004, unasin 14 giorni 2005, tobramicina, intravenos gentamicina+ penicilina k la 6 ore 5zile 2006, albastru de metil picaturi in nas sept 2006 seara si dimineata ptr 10 zile dupa doua saptamani la antibiograma a iesit ca de fiecara data stafilococ auriu sensibil la mai multe antibiotice, herpes suprainfectat piciorul stang oxacilina +cuminol 14 zile septembrie 2006, noiembrie 2006 Cortizon 5 zile 17pastile/zi , 14 zile augmentin 2007 , herpes suprainfectat piciorul stang aciclovir500mg 4luni 2007, , vermox 3zile(fara diagnostic si reteta) una seara si una dimineata iulie 2007 (eosinofilia scade de la 13 la 2 in norma dupa vermox) decembrie 2007fulcrosupra 30cpr riv 145mg
Lantigen B , Luivac , Ribomunyl, Bronchovaxom, irs 19, Bactroban unguent nazal (august, septembrie, octombrie 2005) Ribomunyl, Bronchovaxom 2006 , Vaccino haemophilus spp 2007
Regim alimentar fructe legume 2003-2007
15 tipuri de tratament antibiotic din 2001 pana in 2007, 3 ani de autovaccinuri la institutul de cercetare kantacuzino din exudatul nazal, faringian e prostatic unde iesea in permanenta stafilococ auriu sensibil la mai multe antibiotice .
Stafilococ auriu(ochi, nas, gura, fara rezultat la nici un fel de tratament)2001- actual 2007
valori de laborator gresite din 2001 pana in 2007
LINFOCITI 48, 2 > MONOCITI 4 < NEUTROFILI 38, 8 < EOSINOFILI 16, 7 > COLESTEROL 254 > TRIGLICERIDE 215 > TGO 45 > TGP 135 >
Oxiori 2003

Boli avute
-paraziti, ipereosinofilia, transaminaze marite 1988
-gonorea (uretral ) 1993 resistenza la tratamente (tratamente luate timp de un an)
-mononucleosa ebv 2001
-C.M.V.(cito megalo virus) IGM=N IGG=P 2001 aprilie
-chlamydia trachomatis 1:64 1:512 2003 antibiotic 14 zile
-oxiori (paraziti) 2003 zentel
-C.M.V.(cito megalo virus) IGM=N IGG=N 2006 noiem
-Mononucleoza ebv noiembrie 2006
- Stafilococ auriu (ochi, nas, gura si prostata, fara rezultat la nici un fel de tratament)2001- actual 2007
-streptococ alfahemolitic ( gura ) 2004 si 2006
-mononucleosa ebv 2006 noiem
-haemophilus spp (uretral ) 2006 decembrie
-Herpes genital 4 episoade pe an minim 1995 – 2007
-Herpes suprainfectat piciorul stang august 2006 reapare in martie, mai, iulie2007 in acelasi loc tratat timp de 4 luni cu aciclovir 500mg, una seara una dimineaza, in timpul tratamentului a reaparut dupa doua luni de tratament.
Simptome 2001-2007
nu suport curentii de aer (aer conditionat sau ventilat), imediat ce intru in contact cu locuri unde sunt curenti de aer sau diferente de temperatura rapide ma ia o stare de moleseala, anemie, somnolenza, raman fara putere de concentratie. imi amortesc mainile si picoarele, imi amorteste corpul in timpul somnului. dificultate in concentratia mintala si memorie, carcei, crampe musculare, sangerari pe nas, ficat marit, oboseala, dezinteres total ptr toate.
0
25-01-2008, ora 00:00
eeeeee
Nu este medic/terapeut
eeeeee
FEBRUARIE 2001
HIV 1-2 IG NEGATIV
ANTISTREPTOLISINICO (ASO) 350 >
EMOCROMOCITOMETRICO
GLOBULE ROSII 5, 47
GLOBULE ALBE 5, 93
EMATOCRITA 47
EMOGLOBINA 16
V.G.M. 85, 9
C.E.G.M. 34
E.G.M. 29, 3
RDW 13, 1
PIASTRINE 266
V.P.M. 11, 2
FORMULA
NEUTROFILI 38, 8 <
EOSINOFILI 5, 1
BASOFILI 1
LINFOCITI 48, 2 >
MONOCITI 6, 9
V.E.S. 6
LEUCOCITE 8, 5
CELULE UROTELIALI 3, 2
CILINDRI IALINI 0, 3
CILINDRI CU INCLUZIONI 0
CRISTALE ABSENTI
MICETI ABSENTI
CREATININA 1, 1
SODIU 144
POTASIU 4, 1
CLORURA 105
CALCIU 9, 8
FOSFOR 3, 1
GOT 33
GPT 66 >
GAMMA-GT 49 >
FOSFATASI ALCALINICA 66
CPK 125
PROTEINE TOTALE 8, 9 >
ACIDO URICO 7, 8 >
FIBRINOGENO 25
PROTIDOGRAMA
ALBUMINA 65, 3
ALFA1GLOBULINE 2, 1
ALFA2GLOBULINE 8, 1
BETA GLOBULINE 11, 5
GAMA GLOBULINE 13, 0
RAPORT ALBUMINA -GLOBULINA 1, 88
ALBUMINA 4700
IMUNOGLOBULINE
IGM 109 IGA 107 IGG 1040
FACTOR REUMATOID 10, 30 <
PROTEINA C REACTIVA 0, 34 <
EMOCROMO
GB 5960
GR5 380 000
HB 16
HCT 46
MCV 86
PLT 240 000
URICEMIA 6, 7
VES 8, 3
PROTIDOGRAMA
ALBUMINA 64
ALFA1G 2
ALFA2G 7, 9
BETA 11
GAMMA 14
BIRUBINA TOTALE 0, 78
ALT 53 >
AST 31
CK 108
LDH 188
FOSFATASI ALCALINA 61
Y-GT 38
AMILASEMIA 36
ACTIVITATEA PROTOMBINICA 97
FIBRINOGENO 266
PTT 31
NA 146
CL 108
K 3, 6
APRILIE 2001
E.G.M. IGM=N IGG=N
C.M.V. IGM=N IGG=P
HBSAG=N ANTIHCV=N ANTI-HIV(ELISA)=N
TREPONEMA PALIDUM IGM=N IGG=N
ANTISTAFILOSINICO (ASLO) 2
ANTISTREPTOLISINICO (ASO) 200
GOT 28 GPT 34
GAMMA-GT 27
BILIRUBINA TOTALE 0, 59
PROTEINE TOTALE 9, 0 >
ALBUMINA 66, 2
ALFA1G 2, 3
ALFA2G 7, 5
BETA 10, 7
GAMMA 13, 3
RAPORT ALBUMINA -GLOBULINA 1, 95
MAI 2001
ACTIVITATEA PROTOMBINICA 81
PTT 28
FIBRINOGENO 309
LEUCOCITE 6, 8
ERITROCITE 5, 62
EMOGLOBINA 16, 3
EMATOCRITO 47, 9
VOLUM MEDIU ERITROCITI 85, 2
CONTINUT MEDIU HB 29, 0
CONCENTRATIA MEDIA HB 34, 1
ERITRICITI 12, 3
PIASTRINE 277
VOLUM MEDIU PIASTRINE 8, 3
GLUCOZIU 87
UREA 35, 4
CREATININA 1, 0
SODIU 149
POTASIU 4, 1
PROTEINE 7, 8
AMILASI 134
CK 489
LDH 380
GPT 40
GOT 39
IULIE.2001
WBC 6, 2
LY 43, 2H
MO 3, 6
GR 53, 2
LY 2, 6
MO 0, 2
GR 3, 4 ?
RBC 5, 18
HGB 15, 5
HCT 47, 2
MCV 91
MCH 29, 9
MCHC 32, 8
RDW 11, 9
PLT 284
PCT 0, 19
MPV 6, 9
PDW 18, 9H
HEMATII 5 500 000
HEMATOCRIT 50% 16%
TROMBOCITE 267 000
LEUCOCITE 5200
NEUTROFILE 58
LIMFOCITE 38
MONOCITE 4
VSH = 10
TPHA (SIFILIS T-BIOKIT)= NEGATIV
HIV (IMX-ABBOTT)= NEGATIV
ELISA-IG-TOXOPLASMENFUNCTII= N
TEST LATEX IGG / IGM =N
GLICEMIE 79
COLESTEROL 212 >
LIPIDE 656
TGP 59 >
TGO 30
CREATININA 0, 76
UREA 31
BILUBIRINA 0, 92
DECEMBRIE 2001
RBC ERITROCITI 5, 31
HCT HEMATOCRIT 45, 7
MCV VEM 86
RDW DISTRIBUTIA ERITROCITA 13, 6
HGB HEMOGLOBINA 16
MCH HEM 30
MCHC CHEM 35
PLT TROMBOCITE 325
MPV 9, 3
WBC LEUCOCITE 5, 7
LYM LIMFOCITE 2, 4
LYM LIMFOCITE 43
MID EOZINOFILE 0, 5
MID MONOCITE 8
GRA GRANULOCITE 2, 8
GRA NEUTROFILE 49
ELECTROFOREZA
ALBUMINA 4, 45
ALFA1 0, 16
ALFA2 0, 64
BETA 0, 69
GAMMA 0, 85
TOTAL 6, 8
RAPORT A/G 1, 9
ANTIGEN HBS= N
AC ANTI HCV= N
SEPTEMBRIE 2002
IMUNOELECTROFOREZA IGA 257, 6 IGM 656 > IGG 2944 > (autovaccin stafilococ 1an)
FEBRUARIE 2003
EMOCROMOCITOMETRICO
GLOBULE ROSII 5, 62
GLOBULE ALBE 6, 89
EMATOCRITO 48, 6
EMOGLOBINA 16, 4
V.G.M. 86, 5
C.E.G.M. 33, 7
E.G.M. 29, 2
RDW 12, 9
PIASTRINE 263
V.P.M. 11, 0
FORMULA
NEUTROFILI 30, 2 <
EOSINOFILI 16, 7 >
BASOFILI 0, 9
LINFOCITI 45, 1 >
MONOCITI 7, 1
V.E.S. 10
CREATININA 0, 9
GLUCOSIO 0, 91
GOT 39
GPT 85 >

PROTIDOGRAMA
ALBUMINA 59, 9
ALFA1G 3, 1
ALFA2G 10, 7 >
BETA 11, 7
GAMMA 14, 6
RAPORT ALBUMINA -GLOBULINA 1, 49
PROTEINA C REACTIVA 0, 4
NOIEMBRIE 2003
chlamydia trachomatis IgG 1:64 1:512
AUGUST 2005
GOT 28
GPT 68 >
COLESTEROL 246 >
GLUC 95
UREA 15, 6
CREA 1, 22
TRIGLICERIDE 215 > MG/DL
MG 2, 31
WBC 5, 9
RBC 5, 27
HGB 15, 1
HCT 45, 7
PLT 251
PCT 204
MCV 87
MCH 28, 6
MCHC 33, 0
RDW 13, 1
MPV 8, 1
PDW 16, 6
%LYM 41, 3 %
%MON 9, 7%
%GRA 49, 0%
#LYM 2, 4
#MON 0, 5
#GRA 3, 0
VSH 5 ASLO <200


NOIEMBRIE 2006
TEST HIV NEGATIV 19239/ 31.10.2006
RPR CARBON NEGATIV 6506/ 31.10.2006
ELISA AG. HBS NEGATIV
ELISA TOXOPLASMA IGG NEGATIV
ELISA TOXOPLASMA IGM NEGATIV
ELISA AC. HCV NEGATIV
ELISA H. PYLORI NEGATIV
CMV IGG NEGATIV
CMV IGM NEGATIV
ELISA EBV IGM POZITIV 1/25 epstein barr
ELISA EBV IGM POZITIV 1/50

H 5350000 / MM3
HB 15, 9 G%
HT 45%
VEM 83
HEM 30
CHEM 36 %
L 7700 MM3
PN 45 %
E 1%
Limfociti 49% >
Monociti 5% <
T 288000/MM3
UREE 0, 28 G%
CREATININA 1, 35 G %
GLICEMIE 78 MG%
GAMMA GT 52
PR TOT 85, 0
TGP 132 >
BIL 12 MG

26/02/2007
COLESTEROL 256 >
aspartato amminotransferasi 37 U/L 10-40
glucosio 85 mg/dL 70-110
gamma-glutammil transferasi 49 U/L 2-50
trigliceridi 229 > mg/dL 50-175
alanina amminotransferasi 86 > U/L 9-43
leucociti 6.9 1000/mm3 4.3-10
eritrociti 5, 54 milioni/mm3 4.5-6
emoglobina 16, 8 g/dL 13-17.5
ematocrito 48.1 % 42-54 *
volume corpusculare 86.9 fL 82-97
MCH 30.3 pg 27-32
MCHC 34.9 g/dL 32-36
RDW 12, 9 11, 5-14, 5
piastrine 295 1000/mm3 150-450
NEUTROFILI 34, 5 < 40-70
eosinofili 13, 5 H > 0, 0-4, 5
linfociti 44 % 10-45
monociti 7, 2 % 2-12
basofili 0, 8 % 0, 0-1, 0
eritrobl. Ortocrom 0 % 0, 0-0, 0
NEUTROFILI 2, 4 1, 6-7, 0
linfociti 3 0, 8- 5, 0
monociti 0, 5 0, 0-1, 2
eosinofili 0, 9 > 0, 0-0, 45
basofili 0, 1 0, 0-0, 1

tiroxina libera (FT4) 12, 3 9, 2-17, 0
tiretropina (TSH)III gener 4, 0 0, 270-4, 200
titolazione anticorpi anti endomisio negativ
gliadina igg = N iga= N
immunoglobulina A 106 83-407

15 martie 2007
EBV IgM anti VCA NEGATIV
EBV IgG anti VCA NEGATIV
EBV IgG anti EA NEGATIV
EBV IgG anti EBNA 465

bilirubina totale 0, 49 0.25 -1.1 mg/dL
bilirubina esterificata 0, 1 0.05 0.30 mg/dL
ferro totale 100 ug/dL 50-150
creatinina chinasi 91 U/L 30-200
lattato deidrogenasi 326 U/L 10-500
fosfatasi alcalina 47 U/L 35-129
ferritina 195 ng/ mL 30-400
ceruloplasmina 26 mg/dL 22-60
transferrina 323 mg/dL 200-374
IgE totali 40, 2 KU/L <100

FECI in formalina negativ scaun 5 campioni

12.09.2007
Infezione da Entamoeba coli

Idatiosi sierologia anticorpi IHA negativo elisa 0, 190 (pos>=1.1)
Toxocarosi sierologia elisa 0, 140 (pos>=1, 1) anticorpi immunoblloting assenza di bande
Trichinellosi non accertata sierologicamente ) anticorpi immunoblloting assenza di bande
Strongiloidosi elisa 0, 157 (pos>=0, 2)

25.09.2007
aspartato amminotransferasi 56 U/L 10-40
creatinina 0, 86 0.70-1.20
glucosio 85
gamma glutamiltransferasi 65 2-50
alanina amminotransferasi 121> U/L 9-43
proteine 8, 4 6, 4-8.3
bilirubina totale 0, 61 0.25 -1.1 mg/dL
bilirubina esterificata 0, 14 0.05 0.30 mg/dL
PROTEINA C REACTIVA 0, 3 0, 0-0, 5
FERRITININA 187 30-400
Alfa fetoproteina 1, 5

Tempo di protombina
Attivita 89 80-100
INR 1, 06 0, 86-1, 13

TIREOTROPINA (TSH) III GENER 3, 45 0, 270-4, 200

Immunoglobulina G 1220 680- 1445
Immunoglobulina A 120 83-407
Immunoglobulina M 106 33-214

Elettroforesi
Rapporto albumina/globulina 2 1, 10-2, 40
Albumina 5, 60> 4, 48-5, 28
ALFA1GLOBULINE 0, 16 0, 10-0, 25
ALFA2GLOBULINE 0, 74 0, 51-1, 00
BETA 1GLOBULINE 0, 60 0, 44-0, 80
BETA 2GLOBULINE 0, 30 0, 19-0, 48
GAMA GLOBULINE 1, 0 0, 70-1, 60

ALBUMINA 66, 7 > 56, 0-66, 0
ALFA1GLOBULINE 1, 9 1, 6-3, 2
ALFA2GLOBULINE 8, 8 8, 0-12, 6
BETA 1GLOBULINE 7, 1 7, 0-10, 0
BETA 2GLOBULINE 3, 6 3, 0-6, 0
GAMA GLOBULINE 11, 9 11, 0-20, 0

Anticorpi anti nuleo (fan/ana) NEATIVO
Epatite b hbs-ag negativa
Epatite c igg anti hcv negativa

EMOCROMO- FORMULA LEUCOCITARIA
leucociti 6, 6 1000/mm3 4.3-10
eritrociti 5, 31 milioni/mm3 4.5-6
emoglobina 16.2 g/dL 13-17.5
ematocrito 46.7 % 42-54 *
volume corpusculare 86.7 fL 82-97
MCH 30.3 pg 27-32
MCHC 34.3 g/dL 32-36
RDW 13.0 11, 5-14, 5
piastrine 268 1000/mm3 150-450
NEUTROFILI 41, 3 40-70
eosinofili 3, 2 0, 0-4, 5
linfociti 48, 1 % 10-45
monociti 6, 9 % 2-12
basofili 0, 5 % 0, 0-1, 0
eritrobl. Ortocrom 0 % 0, 0-0, 0
NEUTROFILI 2, 4 1, 6-7, 0
linfociti 2, 8 0, 8- 5, 0
monociti 0, 4 0, 0-1, 2
eosinofili 0, 2 0, 0-0, 45
basofili 0, 0 0, 0-0, 1

27.09.2007
Scotch test ossiuri negativ

09.11.2007
COLESTEROL 267>
alanina amminotransferasi 144 > U/L 9-43

leucociti 5.8 1000/mm3 4.3-10
eritrociti 5, 6 milioni/mm3 4.5-6
emoglobina 15.3 g/dL 13-17.5
ematocrito 44.7 % 42-54 *
volume corpusculare 88.3 fL 82-97
MCH 30.3 pg 27-32
MCHC 34.3 g/dL 32-36
RDW 13.0 11, 5-14, 5
piastrine 268 1000/mm3 150-450
NEUTROFILI 41, 3 40-70
eosinofili 3, 2 0, 0-4, 5
linfociti 48, 1 % 10-45
monociti 6, 9 % 2-12
basofili 0, 5 % 0, 0-1, 0
eritrobl. Ortocrom 0 % 0, 0-0, 0
NEUTROFILI 2, 4 1, 6-7, 0
linfociti 2, 8 0, 8- 5, 0
monociti 0, 4 0, 0-1, 2
eosinofili 0, 2 0, 0-0, 45
basofili 0, 0 0, 0-0, 1

23.11.2007
Feci ricerca sangue oculto negativ - 3 campioni

23.01.2008
COLESTEROL 278 >
trigliceridi 265> mg/dL 50-175
aspartato amminotransferasi 56 U/L 10-40
alanina amminotransferasi 121 > U/L 9-43
COLESTEROL hdl 38 >38
creatinina chinasi 150 U/L 30-200

leucociti 6.1 1000/mm3 4.3-10
eritrociti 5, 45 milioni/mm3 4.5-6
emoglobina 16, 1 g/dL 13-17.5
ematocrito 45, 8 % 42-54 *
volume corpusculare 84.0 fL 82-97
MCH 29.6 pg 27-32
MCHC 35.2 g/dL 32-36
RDW 12, 6 11, 5-14, 5
piastrine 239 1000/mm3 150-450
NEUTROFILI 41, 3 40-70
eosinofili 3, 3 0, 0-4, 5
linfociti 47, 4 % 10-45
monociti 7, 4 % 2-12
basofili 0, 6 % 0, 0-1, 0
eritrobl. Ortocrom 0 % 0, 0-0, 0
NEUTROFILI 2, 4 1, 6-7, 0
linfociti 2, 9 0, 8- 5, 0
monociti 0, 4 0, 0-1, 2
eosinofili 0, 2 0, 0-0, 45
basofili 0, 0 0, 0-0, 1

PROTEINE TOTALE aumento
ACIDO URICO aumento
GAMMA-GT aumento
GPT aumento
linfociti aumento
EOSINOFILI aumento
ALFA2G aumento
NEUTROFILI Diminuzione
FACTOR REUMATOID Diminuzione
PROTEINA C REACTIVA Diminuzione
0
29-01-2008, ora 00:00
alunixa
Nu este medic/terapeut
alunixa
Doamna doctor,
Au iesit analizele. Din nefericire este vorba de o hepatita autoimuna. In urma analizelor a iesit prezenta anticorpilor ANA (valoare:28, 7). Chiar astazi merg pentru stabilirea unei scheme a tratamentului.
Ce sa va spun, sunt ft.surprinsa de ceea ce mi se intampla si nu imi pot da seama care este cauza. Un alt lucru care ma surprinde este ca primul doctor, care m-a tinut si internat timp de 10 zile si cu tratament cu arginina nu s-a gandit, sau poate nu a vrut sa se gandeasca la o hepatita autoimuna, vazand acele gamaglobuline destul de marita in electroforeza.
Acum nu cred ca mai are rost sa merg la Bucuresti. Analizele anticorpilor au fost lucrate la Synevo Bucuresti. Diagnosticul este clar.
Trebuie doar sa lupt cu boala si sa urmez tratamentul care nu este asa de usor (Prednison si un imunosupresor nu am retinut exact denumirea) si care din cate am inteles are o gramada de reactii adverse si poate fi eficient in proportie de 80%.
Mi se spune sa fiu optimista pentru ca sunt tanara. Echografia este in limite normale, deci nu este cazul biopsiei sau altor investigatii.
Cam aceasta este situatia de moment. Va tin la curent.
As vrea, daca se poate sa-mi spuneti ce parare aveti, ce sfaturi imi dati.
Va multumesc.
0
29-01-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Bine ca s-a lamurit diagnosticul pentru ca acum stii ce ai de facut.Putea sa fie mai bine de atat dar nu trebuie sa disperi.Esti foarte tanara si trebuie sa fi optimista si sa lupti cu boala si atunci totul va fi bine.Cauza nu se stie in aceste boli autoimune organismul nu isi mai recunoaste self-ul(adica propriul) si lupta impotriva lui.Deci nu ai nici o vina pentru ce T-i s-a intamplat.Consider ca nu mai este necesar sa mergi la Bucuresti odata ce diagnosticul este clar.Oricum trebuia sa ne gandim si la aceasta cauza avand in vedere varsta ta.Acum trebuie sa urmezi cu strictete tratamentul, sa te menajezi sa ai grija de tine si sa fi optimista caci nu este cel mai grav lucru ce t-i se putea intampla.Succes, sanatate si mai putem comunica si pe viitor.
0
10-02-2008, ora 00:00
maria24
Nu este medic/terapeut
maria24
Buna ziua,
Revin pentru ca am facut alte analize si investigatii. Au scazut atat TGP-ul cat si colesterolul (ciudat, pentru ca nu am tinut regim intre primul set de analize si al doilea), insa ecografia a aratat aspect de steatoza, plus litiaza colescistica si microlitiaza renala. Din fericire nu am hepatita. Va reamintesc ca am 24 de ani, 1, 60 m si 66 kg.
ce nu inteleg este de unde au aparut toate bolile astea. Nu sunt mare consumatoare de grasimi, chiar stiu cazuri concrete de persoane care au 10-15 kg in plus fata de mine, mananca zilnic grasimi si nu au nicio problema de sanatate. Medicul internist a pomenit ceva despre o posibila dereglare metabolica, insa pe urma n-a mai zis nimic.
Desi tin regimul recomandat pentru colesterol si steatoza nu am slabit deloc si asta ma ingrijoreaza. Medicul mia- zis ca trebuie sa slabesc. Care ar putea fi cauza? Ma simt foarte obosita, in special dupa pranz, iar medicul meu mi-a zis ca asta e lene!!
0
12-02-2008, ora 00:00
eeeeee
Nu este medic/terapeut
eeeeee
vezi ce numar au eozinofilile. ca transaminaze 144tgp cu 53tgo am si eu de 7ani si steatoza hepatica, "si lene", si colesterol 275, trigliceride 225, , albumina, si glutamina aminotrasferazi, usor marite. la institutul de cercetare spunea ca e de la stafilococul auriu desi la infectioase a spus ca asta nu se mai trateaza de mult, la interne spunea ca pot fi paraziti ca aveam 13 de eozinofilii desi in scaun 20 de probe nu sa gasit decat oxiori in 2003. recent probabil paraziti cu localizare la ficat spun eu ca nu a ajutat nici un tratament facut in ultimii 7 ani. merg la ghici din nou, si iau un tratament mai puternic ptr paraziti, ca in august, am baut dupa capul meu 3 zile vermox doua pastile pe zi si miau disparut eozinofiliile desi nu am avut un diagnostic ptr paraziti (doar eosinofilii). eu cred ca doar parazitii pot da deranjuri pe timp indelungat prin toxinele lor, produc steatoza hepatica din aceasta cauza colestrolul si trigliceridele cresc si nu raspunde nimic la terapie si regim alimentar pana ce nu ai identific si scap de ei .7 ani
0
11-01-2009, ora 18:41
gheishaa
Nu este medic/terapeut
gheishaa
Buna ziua!...vin si eu cu problema mea...de 2 ani mi-au iesit transaminazele mari..nu am virusi hepatici, mi-am facut si testele pt autoimuna..nimic..am fost la Colentina, Bucuresti de nenumarate ori si nu-mi spuneau nimic decat ca nu stiu cauza..intamplator am refacut analizele si inclusiv la bilirubina..astfel ca surpriza a fost mare deoarece mi-au iesit valori crescute...ceea ce ma surprinde este ca la cati doctori am fost nu s-a gasit unul sa-mi urmareasca bila...plus "n" ecografi unde nu mi-au zis nimic...valorile actuale sunt...colesterol 211...tgp 108...tgo51..bil directa 055(max 041), bil totala 100(max 120)..si prot T 8.16(max 8.00)...in rest toate analizele arata foarte bine...ce sfat imi puteti da.eu locuiesc acum in Japonia si mai am de stat vreo 2 luni in tara...am sa ma duc acolo sa -mi fac analize amanuntite, deoarece am asigurare medicala...credeti ca problema mea cere ducerea urgenta la medic sau mai poate astepta.ca sintome mai am balonari mari dureri in partea dreapta, gust de mucegai si amar.si inca o intrebare...vreau sa fac bebeu ce sfat imi puteti da.astept raspuns si multumesc anticipat!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns
39 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semne de hepatită - cum recunoaștem hepatita
  • Tipurile de hepatită și gravitatea fiecăreia
  • Hepatita - clasificare, tipuri, diferențe și întrebări frecvente
  •