traheita fara febra cu antibiotic?

11-02-2008
mada2007
Nu este medic/terapeut
mada2007
baietelul meu de 4 ani a facut febra 2 zile care a scazut cu antitermice(38-39). apoi febra s-a oprit si a inceput sa tuseasca fff tare. dimineata tusea e productiva, mai tarziu devine f seaca si suparatoare. noaptea trecuta, nu se mai oprea din tuse. am fost la urgente si mi s-a dat diagnosticul de traheita si mi s-a recomandat sa scot polipii. ca tratament -sirop de tuse eurespal, antihistaminice si antibiotic-augumentin. copilul a adormit dupa o injectie facuta in spital. problema mea este ca nu stiu dak sa ii dau antibiotic in conditiile in care nu face febra.sa ii dau preventiv pt eventuale complicatii?
multumesc anticipat!( la bronsite niciodata nu ii dau antibiotic, doar ceaiuri f multe si sirop de tuse)
7 comentarii
0
12-02-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca nu ii dati antibiotic riscati sa faca o pneumonie!!!
Scuze pentru interventie.dar nu mi se pare normal ca un copil la 4 ani deja sa faca de cateva ori bronsita( vad ca aveti experienta in tratamente). Un tratament corect cuprinde, antibiotic, antiinflamator, antihistaminic, antitusiv si TRATAMENT local.aerosoli sau inhalatii in conditii casnice. 10 zile indiferent are tusa sau nu !
Un tratament incomplet aduce la recidive si cronicizarea procesului!
Este foarte important peste 2 saptamani sa va vada la ORL si daca va fi cazul sa.l operati de Vegetatii Adenoide(polipi)...fiindca infectia din polipi si respiratia bucala favorizeaza aparitia traheo-bronsitelor!
0
12-02-2008, ora 00:00
Maryuss
Nu este medic/terapeut
Maryuss
Si ce as mai adauga: de multe ori procese infectioase GRAVE sunt insotite de o temperatura normala a corpului, instalandu-se chiar si subfebrilitatea, de vreme ce procesele infectioase minore se dezvolta cu temperatura ridicata!!! Asa ca nu faceti greseala sa evitati antibioticul numai pentru ca baiatul nu are febra.
0
26-08-2011, ora 11:11
aura m
Nu este medic/terapeut
aura m
Baietelul meu de 4 ani a inceput sa tuseasca acum doua saptamani, dupa un tratament dat de medic cu sinupret, paxeladine, tusea nu i-a trecut, nu a facut febra iar medicul de familie ne-a dat augmentin, spunandu-ne ca are traheita. As dori sa va intreb daca ii fac si un tratament cu aerosoli acasa, il ajuta, si ce ar trebui sa cuprinda acest tratament cu aerosoli?
0
26-08-2011, ora 14:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tusea poate fi si de la faringe daca este iritat cu alimente acre, acide sau citrice
da aerosoli ajuta
cu ceai de musetel in care adaugati 1-2 pic de ulai volatil de eucalipt.
faceti si gargara cu acelas ceai
aromoterapie cu acelas ulei volatil
un sprei pentru faringe.. Faringo-sprey carte 2 puf la 6 ore
regim alimentar fara acru, acidulate si citrice
0
06-12-2011, ora 11:28
aura m
Nu este medic/terapeut
aura m
am un baietele de 4 ani care a fost tratat acum doua saptamani de pneumonie acuta interstitiala si otita medie acuta, la exudatul nazal descoperindu-se prezenta unui pneumococ; dupa ce am scapat de acest pneumococ, dupa ce s-a facut bine, a inceput din nou sa tuseasca (nu a facut febra), i-am facut din nou exudat nazal si i-a iesit prezent haemophilus influenzae, sensibil la amoxicilina, cefuroxim, claritromicina; medicul i-a prescris doar tratament antitusiv si aerosoli; as dori sa stiu daca infectia cu aceasta bacterie trece fara antibiotic.
0
06-12-2011, ora 11:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. multe din infectiile locale trec fara antibiotic,..fiindca organismul este pregatit sa lupte cu infectiile
antibioticele sau descoperit din 1945 incpoace.. omenirea are mii de ani
este important sa alimentati corect copilu si sa faceti tratamentul local cum am scris mai sus
0
15-03-2013, ora 07:21
floringalis
Nu este medic/terapeut
floringalis
am o fetita de 6 ani si de 3 zile are o traheita, asa nii s-a spus.. vreau sa va intreb daca e bun zinnat ca nu vedem nici o ameliorare mai are si o tuse urata..va multumesc mult!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  • Tratamentul febrei la copilul mic - când și cum intervenim?
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • Copil cu stare generală relativ bună - când tratezi febra?
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  • Medicamentele antipiretice sunt administrate frecvent în mod eronat de către părinți
  •