traheita de la reflux gastroesofagian?

27-12-2010
dobelena61
Nu este medic/terapeut
dobelena61
De 5 luni ma chinui cu niste arsuri in spatele pieptului!Mult timp au fost numai la baza gatului!De cand s-a racit vremea le simt la baza gatului si pe trahee.am observat ca si la aer uscat mi se accentueaza arsurile astea!Am facut multe tratamente ba pt laringita reumatismala ba pt esofagita de reflux[pt esofagita nu mai mult de 5-6 zile si renuntam pt ca nu simteam nici o ameliorare]Endoscopie gastrica nu am primit sa fac de la medicul de familie si cel gastroenterolog din localitate pt ca nu au considerat necesar!M-am dus din proprie initiativa la Interservisan cluj si am facut aceasta esofagogastroscopie !Rezultatul este:esofag cu contractii mai accentuate, pseudodiverticular, Beanta cardiala fara hernie hiatala, gastrita cicatrice bulbara postulceroasa.Pt asta am primit tratament antisecretor 1 luna cu Controloc si daca persista simptomele urmeaza sa fac manometrie esofagiana!Am 4 zile de cand iau acest medicament, deocamdata nu simt nici o ameliorare!In afara de arsurile astea care sunt aproape permanente mai imi vine si o secretie in gat de pe trahee parca pe care nu pot sa o scuip afara si tot inghit mereu!Poate fi asta o traheita de la un reflux datorat cardiei mai deschise gasite la endoscopie?Si dupa cat timp cu Controloc voi simti cat de cat o ameliorare?
1 comentarii
0
07-10-2019, ora 15:59
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Secrețiile acide din esofag pot irita și mucoasa tractului respirator. Tratamentul cu inhibitori de pompa de protoni pe care îl urmați ar trebui să ducă la dispariția simptomatologiei de arsură retrosternală. O zi liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.