toxoplasma cronica reactivata... sfaturi

14-03-2012
adinutze
Nu este medic/terapeut
adinutze
Buna ziua.

Am pierdut recent o sarcina (oprita in evolutie la 18 saptamani).
Toate indiciile de pana acum, astept si alte analize, duc ca si posibila cauza aceasta infectie.

Povestea cu toxoplasma a inceput in 2009 cand am facut primele analize pt acest parazit deoarece am avut pisici si anumite preferinte culinare.

Rezultatul din 29.09.2009 a fost:
IGG 46.00 Ul/ml (val referinta 2Ul/ml=Negativ, 2-3Ul/ml=Echivoc, 3Ul/ml=Pozitiv)
IGM 0.93 (val referinta 0, 499=Nonreactiv, 0, 500-0, 599=Echivoc, 0, 600=Reactiv)

Am fost la un medic infectionist sa o intreb ce e de facut doarece in viitor vreau un bebe. Mi-a zis ca nu se da tratament ca pot face copii fara probleme. Am insistat sa-mi dea totusi ceva pt linistea mea sufleteasca. Am plecat cu o reteta de Rovamicina 21 de zile in doua cure cu pauza de o saptamana.

Am repetat analizele in 29.09.2010 la acelasi laborator si au iesit asa:

IGG 33.90 Ul/ml (val referinta 2Ul/ml=Negativ, 2-3Ul/ml=Echivoc, 3Ul/ml=Pozitiv)
IGM 1.41 (val referinta 0, 499=Nonreactiv, 0, 500-0, 599=Echivoc, 0, 600=Reactiv)


In ocotmbrie 2011 am ramas insarcinata si analizele de toxoplasma au iesit iar pozitive, la alt laborator:

IGG 240 Ul/ml Pozitiv (Titru IgG4Ul/ml Negativ, 4Titru IgG Pozitiv)
IGM 1.08 Pozitiv (0

Acelasi dr infectionist a zis ca nu e problema si pot continua sarcina, fara tratament.


Dupa avort am consultat un alt dr infectionist si mi-a dat urmatorul tratament inceput in 08.03.2012: Clindamycin 600 mg 1 la 8 ore 21 de zile, 3 luni pauza cu repetare de analize.

Din cate am rascolit eu internetul si m-am consultat cu alti doctori am inteles ca Clindamycina fara Biseptol nu ar avea eficienta dorita. Sau cel putin trebuia sa-mi dea un tratament asociat.

Ma gandesc sa iau si Biseptol pentru ca vreau ca tratamentul sa fie eficient nu sa pierd timpul cu terapii din aproape in aproape.

Ce ma sfatuiti?

Multumesc!
6 comentarii
0
16-03-2012, ora 16:32
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ai facut bine ca te-ai mai consultat si cu altii..intr-adevar, ai nevoie si de Biseptol [ Biseptrim ], tot 21 de zile...vorbeste si cu medicul de familie si introdu si acest medicament in terapie...ai mai multe sanse ca analizele ulterioare sa fie negative.
0
16-03-2012, ora 16:55
adinutze
Nu este medic/terapeut
adinutze
multumesc pt raspuns.
desi a trecut deja o saptamana de clindamycina.daca iau si Biseptol in paralel si nu sunt 21 de zile isi mai face efectul?
0
18-03-2012, ora 18:54
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Da, dar sa continui cu Biseptol cateva zile dupa cele 21 de zile de Clindamicina, sa ai si cu Biseptol tot 3 saptamani de tratament..apoi repeti analizele.
0
18-03-2012, ora 19:14
adinutze
Nu este medic/terapeut
adinutze
bun. o sa fac 21 de zile si Biseptol. 2 pe zi din cate stiu.
azitrox este cumva mai puternic decat clindamycina?
0
18-03-2012, ora 19:47
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
2 dimineata si 2 cp seara de Biseptol..de ce intrebi de Azitrox ? Tu urmeaza tratament cu ce ti s-a spus, nu mai adauga nimic si nu inlocui nimic.fiecare are efect bun pe spectrul microbian pentru care a fost creat.
0
18-03-2012, ora 19:57
adinutze
Nu este medic/terapeut
adinutze
intrebam de azitrox de curiozitate. stiu ca a luat cineva tratament tot pt toxo si vroiam sa fac comparatie.
lucrez oarecum in domeniu si nu sunt adepta automedicatiei.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Toxoplasmoza a fost asociată cu sindromul fragilității la vârstnici
  •