acum 6 luni am avut un accident care s-a soldat cu dubla fractura de mandibula... tiuit in urechi

09-04-2008
laddu
Nu este medic/terapeut
laddu
Buna ziua,

Trec direct la subiect. :)

Acum 6 luni am avut un accident care s-a soldat cu dubla fractura de mandibula. In momentul fracturii mandibula a lovit stanca temporala si a produs o fractura.
Dupa accident am ramas cu un tiuit in urechea stanga. Am mers la mai multi doctori si am urmat diverse tratamente pe termen lung, dar tiuitul nu a disparut. Doctorii mi-au zis ca este ireversibil si ca nu sunt sanse de vindecare, mai ales ca nu s-a vindecat in primele 3 luni.
Mentionez ca am facut audiograma (sper ca asa se numeste) si auzul pe partea stanga imi este afecta cam 10%

Intrebarea mea ar fi daca exista posibilitatea ca in viitor sa imi pierd auzul cu aceasta ureche??
Mentionez ca sunt DJ si in ultima perioada tiuitul a inceput sa se accentueze, adica sa fie mai puternic. Nu stiu daca este de la oboseala sau de la altceva.

Astept un raspuns, va multumesc
5 comentarii
0
09-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Zgomotul in urechi sau tinitus..este o patologie foarte deranjanta si foarte greu tratabila... Din pacate exista si pacienti la care nici un medicament din cele folosite la tratament nu a dat rezultate !
Am sa va rog sa.mi scrieti mai mult despre dvs. (varsta, kg, boli cronice de care suferiti, ce tratamente ati facut.
Daca nu vreti sa scrieti aici..astept -
0
29-12-2009, ora 16:23
Dana Alish
Nu este medic/terapeut
Dana Alish
Buna ziua,
Am avut timpanul perforat cu un betisor de urechi. La spital mi-au pus o membrana artificiala pentru a acoperi timpanul, iar acesta sa se regenereze. Am urmat un tratament cu antibiotic, antinflamator si spray nazal. La control mi s-a spus ca perforatia nu se mai vede, iar urechea a inceput sa secrete cerumen.N-am avut probleme cu urechea in tot acest timp( nu a curs si nici nu m-a durut si), dar am ramas cu un tiuit care nu dispare. Au trecut deja mai mult de 30 de zile, nu mai am senzatia de ureche infundata ca la inceput, dar imi tiuie tot timpul. Urmez un tratament cu Betaserc si Neuromultivit recomandat de medicul ORL. Va rog sa-mi spuneti daca se mai poate face ceva sau ce as putea sa fac sa dispara acest tiuit ingrozitor.
Multumesc anticipat
0
30-12-2009, ora 12:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca este imposibil de facut ceva local ca sa dispara tiuitul.
cand ati perforat timpanul sa produs si trauma aurechii interne( o comotie) acolo la nivelul celulelor fine a urechii interne se produce acel tiuit.
ca si tratament..
puteti adauga SERMION 1 dimineata
Cerebrolizin 5 ml.. injectabil 10 zile.. la fiecare 3 luni.. pana nu dispare sunetul!
0
30-12-2009, ora 12:30
Dana Alish
Nu este medic/terapeut
Dana Alish
Sa inteleg ca e posibil sa nu mai aud cu urechea respectiva???
La audiograma se poate descoperi ceva?
0
30-12-2009, ora 12:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA.. trebue neaparat sa faci o audiograma cat mai curand..
faci tratament de durata si repeti audiograma.. in comparatie o sa vezi daca auzul se diminueaza sau stagneaza!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Australia. Unul din patru adulți suferă de tinitus, o tulburare ce determină un „țiuit în urechi”
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •