tiuit in urechi

17-10-2011
alina27cta
Nu este medic/terapeut
alina27cta
buna ziua am un tiuit in urechea stanga de aproximativ 4 ani si de ieri sa accentuat si nu stiu ce sa fac si mai nou a aparut si un vajait dar nu mereu..am fost la 3 doctori si nimik nu am reusit sa scap de tiuit, va rog frumos sa ma ajutati ca am momente cand nu il mai suport si imi e frica plus ca nu stiu la ce medic sa ma duc care sa ma poata ajuta ca in urma a 3 consultatii si tratamente nu am reusit nimik 3 diagnosticuri diferite si 3 tratamente diferite si eu nu stiu ce sa cred..va rog frumos cine poate sa ma ajute cu un sfat sau medic bun sau un tratament, va multumesc anticipat
9 comentarii
0
17-10-2011, ora 13:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Tiuitul se investigheaza si se trateaza la ORL dar poate fi din foarte multe cauze
2 TRebuie facut si fundul de ochi la oftalmo.. pentru a vedea starea vaselor sangvine intracerebrale
3 investigat coloana cervicala
4 investigat inima
5 investigat ficatul si colesterolul
6 conteaza enorm.. Varsta si greutatea + cantitate de lichide baute zilnic
0
17-10-2011, ora 13:57
alina27cta
Nu este medic/terapeut
alina27cta
multumesc frumos dar eu am fost si nu am avut nici un rezultat in favoarea mea dar din ce am vazut aici pe forum ce imi puteti spune despre tratamentul cu clear tinnitus sau ginkgo biloba sau tanakan, va multumesc
0
17-10-2011, ora 14:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu exista medicamente minune
acestea ajuta numai daca problema este strict circulatorie..
daca este alta cauza.. nu ajuta
deci
imi scrii aici
varsta, inaltimea, Greutatea. cate lichide consumi, cate grasimi si dulciuri
rezultatul investigatiilor fund de ochi, coloana cervicala. Tensiunea arteriala.s.a
0
26-10-2011, ora 13:59
alina27cta
Nu este medic/terapeut
alina27cta
buna ziua.am racit si mi s-a infundat o ureche si am cateva zile raceala mi-a trecut dar urechea nu... vroiam sa ma duc la farmacie sa imi iau un spray pentru urechi cred ca e sa format un dop si ma deranjeaza mai tare tiuitul pe care il am in urechi de vreo 4 ani...ca sa nu ajung la spital sa imi faca spalaturi in ureche.si vroiam sa stiu daca afecteaza cu ceva spray-ul cu ceva sau daca e bun..sau trebuie sa ajung la spital..va multumesc
0
26-10-2011, ora 15:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. tiuitul.. vorbeste despre o problema de circulatie cerebrala care afecteaza nervul auditiv
2 o viroza poate infunda urechea prin faptul ca se infunda nasul si afecteaza aerisirea urechii sau prin afectarea nervului auditiv.. mai putin prin formarea dopului de ceara
3 spreiul pentru ureche este menit sa dizolve dopul de ceara si ata.. nu trateaza otitele
asa ca NU pierdeti timpul pretios si mergeti la ORL..
ar putea fi afectat nervul auditiv si asa ramane daca nu este tratat la timp
0
30-04-2012, ora 20:58
alina27cta
Nu este medic/terapeut
alina27cta
Buna seara am si eu nevoie de ajutor din partea dumneavoastra tatal meu a suferit un atac ischemic Sylvian dr. hemipareza stg...a fost internat si acum e mai bine...mana isi revine usor usor...doctorul ia administrat acest tratament:
- aspenter
- sintrom 4 mg
-sermion 30 mg
tritace 5 mg
sortis 20 mg
plus ca a si facut echo doppler carotidian ambulator si ia iesit 2 grupuri fixate de peretele vascular unu de 2/1 mm si celalalt de 1/1 mm...plus INR care a iesit asa-
-timp de protrombina 12, 4 interval de referinta 9.8-13.2
-activitate protrombinica 90 interval de referinta 81.0-135.0
INR 1.06 interval de referinta 0.83-1.13
problema mea este ce are voie sa manance..sau daca se poate repeta pentru ca medicii nu au spus nimic doar sa aibe grija la ce mananca si asta m-ar interesa ce trebuie sa manance ii e pofta de niste mititei de fumat a inceput sa le rareasca cafea deloc fructe legume dar azi ii era pofta de mici ca a vazut pe la televizor si as dori sa stiu daca are voie stiu ca nu are voie gras sau pielita de la pui..dar m-ar nteresa daca poate sa manance dar sa nu faca abuz adica la interval de cateva zile...va multumesc din suflet
0
30-04-2012, ora 22:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca 1 mic face mult mai putin rau decat tab de sortis
dar ca sa ma pronunt asupra unui regim
tre sa cunosc varsta, ijnaltimea, kg, tensiune arteriala sezut si culcat
probleme rinichi, inima, tract digestiv, ficat, intestine, scaun zilnic.s.a amanunte
-
0
10-05-2012, ora 18:34
stelabadulescu
Nu este medic/terapeut
stelabadulescu
Buna seara,

Va rog sa ma indrumati ce trebuie sa fac ca, de aproape un an de zile am urechea dreapta infundata.In urma cu aproape un an mi-a intrat apa in ureche si mi s-a infundat, pentru cateva zile parca nu mai auzeam bine.Am dat cu audispray si din momentul acela am auzit niste zgomote in ureche.Am mers la medic am facut de doua ori audiograma, rezultatele au fost bune, am fost si la medicul neurolog si nu am nimic neurologic, de vreo 4 luni nu mai am zgomote in ureche in schimb am senzatie de ureche infundata.
Va multumesc pentru consiliere
0
10-05-2012, ora 21:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie facuta audiograma completa ( pe aer cu casti si pe os cu un vibrator dupa ureche)
deasemenea o timpanograma.. care arata presiunea din spatele timpanului.
aceste 2 investigatii si un medic ORL.. care sa le interpreteze corect o sa ajute la depistarea cauzei si nivelului la care este problema.
conteaza pentru tratamentul corect
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Australia. Unul din patru adulți suferă de tinitus, o tulburare ce determină un „țiuit în urechi”
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •