tiuit in urechi

15-03-2006
dianasb
Nu este medic/terapeut
dianasb
Mi se infunda urechile si nu mai scap de tiuitul in urechi.Am luat 3 luni Betaserc, deoarece O.R.L.-istul mi-a spus ca nu e nici de la curent, nici de la zgomot, e o inflamatie a nervului.Acum nu mai iau tratament, nici nu vreau sa mai iau, si dupa aprox. 3 luni, mi-a revenit tiuitul.Ce pot sa iau altceva in afara de medicamenta?Si am sa scap vreodata de asta ?
25 comentarii
0
18-03-2006, ora 00:00
siad
Nu este medic/terapeut
siad
Aceiasi cauza si aici:

Totul a inceput acum doua saptamani cu un suierat in urechea stanga. Am incercat sa ignor suieratul respectiv si spre seara m-am spalat pe cap clatindu-mi si urechile. A doua zi m-am trezit cu un tiuit in ambele urechi care tine de doua saptamani. Am fost la un control ORL si mi-au spus ca nu am nimic la urechi, prin urmare, m-au trimis la un internist. Internistul m-a trimis inapoi la ORL, apoi s-a razgandit si m-a trimis la neurologie.
La neurologie inca n-am reusit sa ajung !
Medicul de familie m-a trimis la analize pentru anemie.
Manifestare boala: tiuit continuu in ambele urechi insotit de dureri de cap in zona cefei, dureri de ochi, usturimi de ochi, vedere ca prin fum, caderea parului.
Despre mine: sex feminin, 21 ani, nu am avut niciodata probleme cu ochii sau capul, nu am suferit accidente in zona capului, nimeni din familie nu are probleme cu ochii sau capul.

Rezultate analize:
ERITROCITE 4.39;
HEMOGLOBINA 13.2;
HEMATOCRIT 39.2;
VOLUM ERITROCITAR MEDIU 89.3;
HEMOGLOBINA ERITROCITARA MEDIE 30.1;
CONCENTRATIA DE HEMOGLOBINA ERITROCITARA MEDIE 33.7;
LATIMEA DISTRIBUTIEI ERITROCITELOR 12.6;
LEUCOCITE 4.6;
GRANULOCITE 2.8;
LIMFOCITE 1.6;
MONOCITE 0.2;
EOZINOFILE <0.7;
GRANULOCITE% 57.1;
LIMFOCITE% 36.6;
MONOCITE% 6.3;
TROMBOCITE 283;
TROMBOCITOCRIT 0.14;
VOLUM TROMBOCITAR MEDIU 5.1;
LATIMEA DISTRIBUTIEI TROMBOCITELOR 17.6;
VSH (1H) 4;
VSH (2H) 9;
TENSIUNE 10 cu 63 (masurata de mine cu un aparat electronic)

Desi ar trebui sa astept pana luni pentru a merge la medicul de familie, nu mai am rabdare si nici incredere. Nu mai pot dormi noaptea din cauza tiuitului din urechi. Unde ar putea fi cauza acestui tiuit ? Multumesc anticipat !
0
03-02-2008, ora 00:00
Donamishi
Nu este medic/terapeut
Donamishi
Este un mister acest tiui din urechi.Am facut investigatii la Orl, neurochirurgie, radiologie-referitor la spondiloza cervicala, analize diverse, multi bani, mult timp si iata au trecut 4 ani si urechile mele tiuie in continuare.Chiar au evoluat si cu niste alte zgomote.Doctorii s-au intrebat...sa fie colesterol, sa fie spondiloza, sa fie scleroza vaselor sanguine cerebrale?
Parerea mea este ca cei din Constanta habar n-au.Daca afli ceva da-mi de stire.Iti doresc succes.Ca remediu iti recomand sa nu te concentrezi asupra acestor zgomote si sa asculti muzica.
0
06-11-2008, ora 14:13
Donamishi
Nu este medic/terapeut
Donamishi
Multumesc "Rapidistu" pentru detalii...am sa incerc.Am aceasta problema de cca 8 ani si doctorita orelista avea si ea asa o problema.Am urmat tratamentul dar degeaba.Toate investigatiile n-au avut rezultat.Nu am nici o problema anexa...doar tiuitul in urechea dreapta, se pare, desi parca ar fi in cap.dr.Orl mi-a spus ca ar fi cauzat de o sclerozare a vaselor de sange fapt pentru care sangele care circula prin acestea produce acest zgomot. Este adevarat ca am si colesterolul cam mare 280...dar am facut tratament, mi-a scazut si tiuitul a ramas.Radiografia pentru spondiloza a iesit "normala".Dar am descoperit de carand facand alte investigatii ca am congenital un chist Tarlov in zona sacrala.Acesta este de fapt un chist cu lichid cefalorahidian dar care dupa investigatii s-a dovedit a nu fi periculos.Dar ar putea sa -mi dea un tiuit?
0
23-12-2008, ora 17:18
andyy100
Nu este medic/terapeut
andyy100
Buna...dupa o lovitura la ureche doctorul mia spus ca am o mica fisura la timpan si ca aceasta se va reface. Dupa aproximativ 2 saptamani am fost la control si mia spus k fisura nu mai exista dar in continuu imi tiuie urechea lovita. au trecut aproximativ 2 luni de knd mam lovit(am primit un pumn in ureche). Va rog daca imi puteti spune ceva despre acest lucru...ce trebuie facut. multumesc
0
08-03-2009, ora 16:05
rodica_jemeppe
Nu este medic/terapeut
rodica_jemeppe
Buna ziua si la multi ani! E 8 martie, nu?
Donamishi, cunosc persoane cu chiste de tarlov, tiuitul din ureche poate fi de la chist.Ai cumva si alte simtome?Cum ar fi disfunctiuni ginecologice, urgenta de aface pipi, constipatie.Eu pot sa te indrum spre o asociatie internationala Eurodis, care reprezinta persoanele atinse de acesta boala.Ai grija sa nu faci efort.Astept sa ma contactezi, multa sanatate!
PS.Am vazut ca mai este o persoana pe Romedic cu chist de tarlov
0
11-03-2009, ora 22:01
Donamishi
Nu este medic/terapeut
Donamishi
Va multumesc pentru atentia pe care mi-o acordati.Referitor la chistul Tarlov l-am descoperit intamplator facand niste investigatii si am continuat cu o vizita la neurichirurg care m-a linistit deoarece nu am nici un fel de manifestare specifica, deci nu-l deranjam.Cel mai mult ma intereseaza tiuitul din urechi deoarece nu stiu exact de unde vine si ce implicatii poate avea in viitor.Sincer ma tem de comotie cerebrala, mai ales ca am si colesterolul total peste limita maxima.
0
11-09-2009, ora 08:35
Donamishi
Nu este medic/terapeut
Donamishi
Multumesc foarte mult pentru raspuns dar cred ca este cam tarziu sa mai putem repara ceva.Am auzit de medicament dar sincer mi se pare ceva comercial.voi incerca totusi.
0
11-09-2009, ora 09:54
dianasb
Nu este medic/terapeut
dianasb
Am rezolvat problema asta la un alt medic ORL : mi-a spus ca de vina sunt amigdalele, care sunt mai tot timpul inflamate si de acolo se trage inflamatia catre timpan, care nu se mai comporta ca o toba bine intinsa.Am scapat de problema cu un amestec de gentamicina si nu-mai-stiu-ce (ser fiziologic?!), picaturi, deoarece eram insarcinata si medicul a considerat ca tratamentul local cu acel amestec e mai putin daunator.DAR, dupa ce nasteam, ar fi trebuit sa ma duc sa scot amigdalele.ca sa scap de problema de tot.Ei bine, nu m-am dus(de frica), si in urmatorul an, cand mi-au mai aparut tiuiturile, am pus picaturi din acelea.Vreau sa spun, ca de mult timp, nu mai am nimic.Au disparut.
0
11-09-2009, ora 10:21
Donamishi
Nu este medic/terapeut
Donamishi
In 2006 aveai parca aceasta problema, dar eu cred ca am 10 ani si am facut fel de fel de incercari...teste si se pare ca.eu am ajuns la aceasta concluzie.este o scleroza a vaselor de sange.Tin minte ca am fost la o nunta si am stat langa boxe, dupa care acasa in liniste urechile imi vajaiau si desi in tinerete imi treceau dupa catva tamp, la 40 de ani nu mi-au mai trecut si iata-ma la 50 cu acest zgomot care ma insoteste permanent.chiar si acum cand iti scriu.
0
05-07-2010, ora 18:38
BeFree
Nu este medic/terapeut
BeFree
De 2-3 zile imi tiuie capu...am 19 ani
La mine cred ca a aparut pe baza de stres/din cazua unor aniinflamatorii si antibiotice deoarece am urmat un tratament si am vazut ca ar fi posibil...
Deci, cum scap de el...?Sau...nu se poate...?:D
0
28-10-2010, ora 20:43
radu1979
Nu este medic/terapeut
radu1979
buna seara. am si eu o problema.in urma unei lovituri mi-am pierdut o jumate din timpan si mi s-a pus foita de oua peste perforatie. cam in cat timp mi se reface timpanul la loc?si daca o sa mai aud ca inainte
scuze dar nu am reusit sa citesc raspunsul pe forum.v-as ruga daca puteti sa-mi dati rapunsul pe e-mail.multumesc anticipat
0
26-12-2010, ora 23:45
radu1979
Nu este medic/terapeut
radu1979
buna seara. va rog sa-mi spuneti si mie in ce consta operatia de miringoplastie ce riscuri are, cat dureaza recuperea auzului si dupa, daca voi mai auzi la fel ca ianainte.ms anticipat
0
29-12-2010, ora 18:37
radu1979
Nu este medic/terapeut
radu1979
puteti sa-mi dai si mie e-mail ul al doctorului Fueriu?
0
19-03-2011, ora 13:00
OnofreiA
Nu este medic/terapeut
OnofreiA
Am fost in club, si mi-a tipat un baiat in urechea stanga, de joi seara imi tiuie intruna, va rog frumos sa ma ajutati!
0
28-03-2011, ora 00:17
-katy
Nu este medic/terapeut
-katy
Buna seara, din Madrid, eu am un tiuit an urechi de 12 ani, asa ca asta dureaza si nu cred ca are remediu.Cand am intrat an menopauza asa am debutat cu vajaeli an urechea stanga, am facut tot felul de investigatii aici an Spania, sa sjuns la concluzia ca se ating nervii, dar poate fi si de la spondiloza, daca stiti ceva informatima si pe mine, am impresia ca nu pot continua asa, multumesc anticipat
0
20-04-2011, ora 10:54
aea
Nu este medic/terapeut
aea
gincobiloba mi sa recomandat la orl eu am suerat la urechea dreapta de la infecti repetate de la dopuri de urechi ce le port din cauza zgomotului de la vecini, muzica. sueratul il am din cand in cand pe perioade din jurul anului 2000.masajul urechi mai reduce o perioada... boala se numeste nevralgie de trigemen
0
27-05-2011, ora 16:06
alexia83
Nu este medic/terapeut
alexia83
buna ziua.Am si eu o problema, dar se intampla uneori, imi tiuie urechea dreapta.imi poate spune cineva de la ce ar putea fi?
0
23-11-2011, ora 21:04
damianhoria
Nu este medic/terapeut
damianhoria
Poate fi de la stres sau de la oboseala, la mine cred ca de aceea aparea in trecut.
In urma cu 7 ani am inceput si eu sa am zgomot, tiuit in urechi.
Acum sunt mai bine.fac un tratament natural nou cu Clear Tinnitus.
0
23-11-2011, ora 23:38
rfexan
Nu este medic/terapeut
rfexan
Pentru "damianhoria" -
Va rog sa imi spuneti ce este Clear Tinnitus, este un tratament medicamentos pentru tiuit? Daca da, v-as ruga sa imi dati mai multe detalii, despre unde se gaseste si ce fel de tratament este.
Va multumesc anticipat.
0
26-11-2011, ora 11:51
leonv
Nu este medic/terapeut
leonv
Buna ziua, de cateva saptamani si mie mi-a aparut acest tiuit in ambele urechi dar si un tremur interior al corpului mentionez, doar in interior, noaptea este un cosmar si tiuitul si acest tremur ma fac sa am un somn agitat, am fost la doctor mi-a prescris betaserc, biobil dar nici o ameliorare, tensiunea constanta o am 12, 8 si a mai constatat cand apasa el ca ma durea undeva aproape de capul pieptului dar el a exclus o afectiune a inimii urmeaza sa fac si analize medicale, este prima ora in 35 de ani cand am probleme medicale si sint paralel cu spitale, doctori, retete si poate cineva dintre voi a avut aceste simptome si acest tremur interior a aparut primul si ulterior tiuitul.
0
07-03-2012, ora 16:01
rfexan
Nu este medic/terapeut
rfexan
Intre timp am inceput sa iau clear tinnitus. La mine si-a facut efectul dupa primele 2-3 saptamani.
0
13-03-2012, ora 22:25
somcutan
Nu este medic/terapeut
somcutan
pentru ce se foloseste tinnitus pentru tiuitul an urechi ???
0
21-04-2012, ora 12:15
kamiklosi
Nu este medic/terapeut
kamiklosi
medicamentul Zyprexa are efect secundar tiuitul in urechi
0
08-10-2012, ora 20:20
rfexan
Nu este medic/terapeut
rfexan
Nu am mai intrat de mult pe site sa vad ce se mai scrie.
Eu am luat medicamentul Clear Tinnitus pentu tiuit, si-a facut efectul destul de repede. Acum nu mai am probleme cu tiuitul decat daca sunt foarte stresat sau daca nu ma odihnesc prea bine. mai am o cutie din care mai iau doar la nevoie.
Aveam probleme foarte mari cu zgomotul din urechi, nici nu puteam sa dorm din cauza asta, uneori trebuia sa ma concentrez ca sa inteleg ce spune omul cu care vorbeam. Acum sunt ok.
0
10-07-2013, ora 14:02
rfexan
Nu este medic/terapeut
rfexan
Pentru Somcutan:

Clear tinnitus se foloseste pentru tiuit in urechi. Este un medicament natural, partial cu extracte homeopate. Se gaseste la Cluj-Napoca
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Australia. Unul din patru adulți suferă de tinitus, o tulburare ce determină un „țiuit în urechi”
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •