tiuit in urechi-cap?

140 comentarii 1 2 34 5 Înainte ›
0
17-11-2010, ora 09:14
radu_92
Nu este medic/terapeut
radu_92
buna, am vazut comentariile de pe forum si m-am gandit sa recomand un tratament naturist care, cu siguranta si fara efecte secundare, va avuea un efect pozitiv. Desi pare greu de crezut dar uneori, ceaiurile( nu oricare, ci cele de plante medicinale) au un impact puternic asupra sanatatii. In special celor cu dureri de cap sau probleme cu sist. nervos, este recomandat ceai de musetel, (daca se poate si amesetcat cu coada soricelului), cu cateva lingurite(nu ai mult de 2-3) de bitter suedez baute cam de 2 ori pe zi. Eu l-am incercat sui am fost foarte multumit de efectele produse. In special remediaza durerile de cap sau ameteala. Eu nu sunt medic dar am citit o carte veche de plante medicinale care mi-a fost de un ajutor incredibil.
0
29-12-2010, ora 18:02
Robert78
Nu este medic/terapeut
Robert78
Va salut pe toata lumea.
Am si eu aceasta problema cu tiuitul urechii drepte de aproximativ 13 ani, in tot acest timp tiuitul asta a devenit "prietenul" meu.insa in ultimii doi ani mi-au mai aparut niste simptome:ameteli, presiune in tample, scaune moi, niste batai ale inimii foarte puternice(cred ca sunt atacuri de panica), glicemie scazuta, picioare si maini foarte grele, emotii puternice, calduri, frisoane si mai simt ca o gheara care ma strange de partea din spate a capului.Mi-am facut un ecodopler color la inima si e ok in schimb mi-a iesit glanda tiroida foarte sensibila adica doctorul mi-a zis sa evit emotiile puternice sa duc o viata calma si fara stress(de parca ar exista asa ceva in ziua de azi).Am citit toate comentariile pe aceasta tema si am sa ma duc sa fac si un test de coprocultura si o tomografie si va tin la curent.Nimeni nu ar trebui sa treaca prin asa ceva e GROAZNIC.Va doresc sanatate maxima si sarbatori fericite tuturor
0
29-01-2011, ora 02:42
Alb07
Nu este medic/terapeut
Alb07
Buna. Voi cum ati rezolvat problema cu tinitusul??Aveti probleme cuma si cu tensiunea???
De obicei si hipertensiunea determina tiuit. Su su sufar de problema asta, am 32 de ani, am hipertensiune, de circa 3 luni si o data cu tensiunea, mai ales si cu tiuitul. Se pare ca ste o problema cu circulatia sanguina in zona urechii interne.
Stitit cumva un medicamente in special ceva naturist eficient???
0
01-02-2011, ora 00:22
Alb07
Nu este medic/terapeut
Alb07
1. De curand am facut un ANGIO RMN unde a reiesit ca dolicoartera vertebrala stanga dominanta amprenteaza bulbul rahiadian in portiunea sa retroolivara.

2. De asemenea, si pe RMN Coloana Vertebrala au reiesit :
-hiposemnal T2 degenerativ al discurilor C4, C5, C6
-Minin debrod discoosterofic circumferential C4-C 5-C6 C6-C7
-Protruzie discala focala posteoromedian C5 cu baza 8 mm avand 2 mm peste planul osos cu amprenta pe spatiul lichidian anterior
-asimetria calibru artere vertebrale-stanga dominanta
-hernii intraspongioase toracal mediu si inferior, dimunare in inaltime a corpurilor vertebrale, mici deborduri discale circumferential
-hernii disc posteoromdeian T 2, T7 si T8
-osteofite toracal mediu
-dimunare in inaltime a spatiului L5-S1
-Hernie disc posteoromedian L5 cu baza 15, anteoposterior 3 mm, centrata pe spatiul discal cu stergerea grasimii epidurale
-protruzie disc L 1
-Modidifcari spondilo-artrozice cervico-toracale-lombare-dar necompresive medular (ci o amprentare pe spatiul lichidian)

Simptome:
-HIpertensiune arteriala grad inalt-s a ajuns si pana la tensiune 22/13
-dureri cap
-ameteli
-cefalee
-tiuit puternic ureche
-hipoacuzie stanga

3. Datorita hipertensiunii arteriale s-a produs si un Infarct cohlear din cauza careia am ramas cu o hipoacuzie stanga plus tiuit.

Din aceste investigatii reiese ca exista o spondiloza cervicala deformanta plus spondiloze toracale si lombare grave si artera vertebrala amprenteaza bulbul rahidian Poate fi aceasta spondiloza cervicala plus celelate spondiloze si amprentarea bulbului rahidian de catre artera vertebrala o cauza de HIPERTENSIUNE ARTERIALA??
Am citit ie ca atunci cand artera vertebrala amprenteaza bulbul rahidian, acest lucru determina diverse simptome grave, deoarece in bulbul rahidian exista numerosi centri nervosi, si practic este o importanta portiune a trunchiului cerebral.
De asemenea, spondiloza cervicala grava determina Hipertensiune arteriala, in special, hipertensiune arteriala oscilanta. Ce se poate face in cazul acesta?? Exista vreun tratament???
A incercat cineva acupunctura?
0
19-02-2011, ora 11:25
cip78
Nu este medic/terapeut
cip78
Foarte buna observatie ! o spondiloza ar putea duce la tinitus dupa un infarct cohlear !
0
22-02-2011, ora 21:21
Vasily
Nu este medic/terapeut
Vasily
I-mi place pe acest forum, se comenteaza, e bine, daca boala este de natura psihologica si nu biologica, sunt si eu de acord ca sunt sanse mari de vindecare. Bafta multa. Pe curand.
0
19-03-2011, ora 16:52
Alb07
Nu este medic/terapeut
Alb07
a cineva Nootropil, Ginko Biloba si Beatserc ptr tiuit??
se simte ecva?
eu nu simt nimic inca
am mai fost si pe la cativa vindecatori, ba cu chinezi, ba cu masaje, toate niste tzepe
0
19-03-2011, ora 19:42
Donamishi
Nu este medic/terapeut
Donamishi
DA, eu, am facut acest tratament de doua ori cate trei luni.nimic. Ultima investigatie un eco Dopler jugular...para fi bune toate, colesterol total 171, trigliceride 150!!, nici eu nu mai stiu ce sa incerc." Sufar de multi ani, nici nu mai stiu. Voi mai incerca cu Clear tinitus, imi va aduce o prietena din America, sa vedem. Va tin la curent. Doctorita de la Dopler mi-a zis ca poate fi si ceva inflamator in urma unei infectii la o masea. Sufat si de tiroida autoimuna care se pare ca are ceva influente...SAnatate!
0
06-04-2011, ora 03:17
axivio
Nu este medic/terapeut
axivio
D-le. Musaraf,

Buna ziua, De doua saptamani am acest mult discutat tiuit pe care il simt in cap/urechi. Cel mai mult ma deranjeaza seara, pana sa adorm, in restul zilei reusesc sa nu-i dau atentie. Ideea este ca am tensiunea oscilanta, si am fost diagnosticata cu trombocitopenie idiopatica fapt pt. care mi s-a interzis sa folosesc aspirina, paracetamolul, biseptolul. In urma cu o luna am reusit sa racesc (dupa 5 ani!). Mi-a fost foarte rau si am luat parasinus si nurofen.
Tot de la mine putere, in urma cu o saptamana am inceput sa iau Magne B6 si Ginko Biloba si mananc multe citrice pentru aportul de vit. C.
Este bine ce fac? Dvs. ce imi recomandati? Multumesc.
0
25-06-2011, ora 00:30
flerinel007
Nu este medic/terapeut
flerinel007
salut la toata lumea.am si eu o intrebare si astept un raspuns sincer.care-i treaba cu Clear tinnitus???e bun??l-a incercat cineva??
0
28-06-2011, ora 03:22
gabriel10
Nu este medic/terapeut
gabriel10
Salutari la toata lumea!

Cip78

Am 27 de ani si de 4 luni am aceleasi simptome pe care le-ai postat prima oara sunt identice
Nu am fost la doctor nu mi-am facut nici un control, imi este foarte frica, cel mai rau este ca am aceasta frica de moarte.nu mai suport tiuitul acesta nu stiu ce sa fac, ma simt din ce in ce mai rau...
Cip78 dc ti-ai revenit complet te rog da-mi un sfat ce trebuie sa fac nu mai pot, vreau liniste in capul meu..
Sunt o persoana mai retrasa este prima oara cand cer ajutor.Va rog din suflet spuneti-mi ce trebuie sa fac

Va multumesc mult!
0
07-08-2011, ora 01:47
Alb07
Nu este medic/terapeut
Alb07
Aduc in discutie un subiect foarte interesant.
Deci, la mine tinitusul si hipertensiunea nu au nici o cauza de genul feocromocitom, renal, etc.
Am facut inclusiv scintigrafie in strainatate si nu am feocromocitom.

Insa raspunsul ar putea fi altul, unul neasteptat si care se pare ca se poare rezolva (este adevarat este un caz atipic, deci sunt putine centrele universitare din strainatate care fac asta, iar sansele nu sunt suta la suta pozitive, dar merita incercat).

Mai precis, in urma unor disutii cu niste medici foarte buni, cauza acestor simptome pe care le am din noiembrie anul trecut, hipertensiune severa, tinitus, vertigo, ameteli, dureri de cap, sangerari nazale, greata, oboseala, diverese disfunctii cardiace si nervoase este. atentie!
Inclusiv medici din strainatate sustin acest lucru, ma refer la neurologi-neurochirurgi.

-Faptul ca dolico-artera vertebrala stanga amprenteaza bulbul rahidian in portiunea sa retroolivara-adica amprenta asupra zonei vestibulare.
De altfel compresiunea asta a arterei vertebrale sasupra medulei, deci bulbului, poate cauza si alte simptome in afara de tinnitus precum nevralgia trigemen-depinde de ce nerv este afectat.

Adica aceasta artera vertebrala stanga care este dominanata si care este o dilatatie anevrsimala, practic ea este uriasa in comparatie cu artera vertebrala dreapta, care este hipoplazica, aceasta artera vertebrala stanga face compresiune directa asupra bulbului rahidian exact in zona vestibulara.
De notat ca eu am tinitus permanent pe stanga, si uneori si pe dreapta, dar pe stanga continuu.

Practic datorita acestei malformatii, nu se stie cum si de ce artera asta vertebrala a ajuns sa devina atat de mare (de fapt, este o forma de anevrism arterial vertebral ) si sa faca compresiune asupra bulbului rahidian in portiunea retro-olivara.
Datorita acestei probleme, apare si infarctul cohlear si problemele care se nasc de aici.

Exista o intreaga practica pe acest domeniu cu malformatiile arterelor vertebrale (asimetrii, anevrisme, compresiuni), si se face o interventie chirurgicala care costa in decompresia neuro-vasculara a arterei vertebrale.
Mia jos aveti cateva exemple de decompresiuni neuro-vasculare pe artera vertebrala la pacienti cu probleme asemanatoare: hipertensiune, nevralgii, tinnitus, etc.
Depinde de zona si nervul pe care artera vertrebrala face compresiune, de exemplu pe nervul vetsibular, simptomele vor fi predominant vestibulare etc.

http://www.scribd.com/doc/54850119/BULBAR-COMPRESSION-BY-THE-VERTEBRAL-ARTERY-FOUR-ATYPICAL-CASES
http://archneur.ama-assn.org/cgi/reprint/63/2/234.pdf
http://www.drkuks.com/files/producties/4.pdf
http://lib.bioinfo.pl/paper:15799799

Sunt foarte articole legate de aceasta problema, si exista o sansa.
Eu le recomand celor cu probleme asemanatoare sa isi faca undeva un RMN cerebral la un medic bun si sa isi reevalueze situatia.
Daca aceasta compresiune este cauza, atunci noi, pacientii mai avem o sansa, o speranta.

Chiar daca aceasta speranta vine din strainatate.
0
04-09-2011, ora 21:10
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Buna seara,
Chiar astazi a vorbit la televizor Prof Dr Dorin Sarafoleanu despre tiuiturile in urechi, a explicat cauzele.
Trebuie neaparat consultat un dr neurolog sau doctor ORL, poate chiar la Prof Dr Codrut Sarafoleanu, fiul profesorului Dorin Sarafoleanu.
Au infiintat Clinica ORL Sarafoleanu, chiar in incinta Spitalului Sfanta Maria din Bucuresti.
Si cu trimitere se poate merge la acest spital, sunt medici foarte buni sub indrumarea Prof Dr Codrut Sarafoleanu.
1
05-09-2011, ora 21:22
tema
Nu este medic/terapeut
tema
tiuitul inalt sau zgomote mai joase ca de toba, deasemenea pot avea o cauza infectioasa.
Poate la sinusuri (sinuzita cu streptococ sau stafilococ), se testeaza facand - exudat nazal cu antibiograma
in gat (faringita streptococica), aici - exudat faringian cu antibiograma
infectie urinara ( cu e-coli, streptococ sau stafilococ) - se face urocultura cu antibiograma
infectie vaginala ( cu e-coli, streptococ enterococ) se face analiza de secretie cu antibiograma
mai ales daca sunt neglijate de mai mult timp.
Deasemenea asociate sau nu si cu o carie dentara nedetectata. La o masea cu nerv scos, sub o lucrare sau sa nu fi ajuns inca la nerv. Trebuie cautat cu atentie. uneori se vede dintele sau maseaua mai gri.
Deasemenea, tiuiturile mai pot fi de la tensiune -mica sau mare- tensiune care si ea poate fi influentata de o infectie bacteriana. Stafilococul scade tensiunea, streptococul o creste. fara sa fie neaparat ceva cardiologic.
In infectie fibrinogenul este mai mare, viteza sangelui deasemenea mai mare, ca lupta corpul cu infectia. Si asa organismul " obosit "poate sa dea un "semn de alarma" cum ar fi zgomotele acestea.
Si unele medicamente pot da tiuituri sau ceva zgomote mai joase.
Asa ca...trebuie investigat. Incepeti intai cu bacteriile.
De ex. infectia cu e-coli cauzeaza scaderea fierului deoarece e-coli mananca fierul din organism.
Anemia deasemenea da tiuituri.
E-coli trebuie cautat in urina sau vagin facand urocultura cu antibiograma si secretie vaginala cu antibiograma..Cam asa se merge, prin eliminare, pana se rezolva problema. Nu se cauta un tratament de tiuituri, trebuie gasita si eliminata cauza, nu efectul!
0
24-09-2011, ora 13:51
mike2112
Nu este medic/terapeut
mike2112
Salutari la toti cei care frecventeaza acest forum...am 21 de ani si am aceasi problema: tiuit in urechi/cap..nu stiu exact dar ma deranjeaza foarte tare. asa cum ati spus si dumneavoastra simptomele sunt aceleasi, stari de greatza cateodata, scaune moi, ameteli, cateodata transpir cateodata nu (noaptea ma refer).se intampla sa ies in oras si sa inceapa sa ma simt rau plus ca panica ma cuprinde imediat, ma sperii..mi'e frica sa nu am ceva si mai ales sa lesin pe strada.nu stiu ce sa fac...nu am facut nimic pana acum, nu am intervenit la niciun doctor, nu stiu cu ce sa incep.deci daca imi recomandati ceva pentru inceput ar fi foarte bine. adevarul e ca am si fost putin stresat cu restantele de la facultate zilele astea, ma gandesc ca si asta e un factor. cel mai frica mi-e sa nu am ceva la cap..Doamne fereste, sunt tanar si nu as vrea sa plec de acum :). in orice caz daca aveti vreo recomandare cat mai curand posibil si niste vorbe care sa ma mai linisteasca le-as primii cu caldura. aaa si sa mai precizez ca scaunele moi le am d 7 zile si tiuitul de 3 zile...de fumat m-am lasat acum 3 luni, cola nu mai beau tot de 3 luni, cei drept mi-am amintit acum ca am ascultat muzica la casti putin cam tare acum cateva zile.poate sa fie si din cauza asta ???astept un raspuns.multumesc anticipat..o sa revin cu detalii !stima
0
03-10-2011, ora 23:54
tema
Nu este medic/terapeut
tema
mike2112, vezi mai intai ce este cu scaunele moi, pentru asta ar trebui sa mergi la un dr. gastroenterolog.
Este posibil ca tiuitul sa fi aparut ca urmare a unei infectii intestinale. Din cauza diareei sa-ti fi scazut tensiunea si asta poate da starile pe care le descrii.
Daca rezolvi asta si tiuitul tot nu dispare, mergi la ORL deoarece poate sa provina de la urechea interna.
Si foarte important, nu mai asculta la casti, nu te juca cu sanatatea ta...vezi cum este daca o pierzi !
Chiar nu merita ca pentru cateva minute sau ore de distractie sa iti distrugi sanatatea.
Daca vrei sa stii cand este prea tare muzica la casti - atunci cand se aude din exterior. De ex, de catre cineva care sta langa tine. Daca aude ce asculti tu, este deja prea tare.
Cu cat este mai tare cu atat trebuie micsorat timpul de ascultare.
Eu ti-as sugera sa nu mai asculti la casti decat in situatii cu adevarat necesare.
0
23-11-2011, ora 20:59
damianhoria
Nu este medic/terapeut
damianhoria
Buna ziua.
De 7 ani m-am confruntat cu acest tiuit groaznic, am incercat cu betaserc, sermion, ginkobiloba, suc de ceapa, catei de usturoi in urechi... nici nu mai stiu cate scheme de tratament cu medicamente alopate sau naturale. Uneori ma lua si cu ameteala.
Acum vre-o luna am citit pe internet ca medicamentul natural Clear Tinnitus ar fi bun. La cate medicamente am incercat, m-am gandit ca unu in plus nu o sa strice.
Il iau deja de 3 saptamani si sunt mult mult mai bine, parca mai aud tiuitul doar cand sunt foarte stresat sau obosit, in rest e ok. Nu ma mai sacaie seara la culcare sau dimineata cand ma trezesc.
Singura problema e ca nu mai am voie sa beau cafea, pentru ca este un medicament homeopat, si nici menta nu mai am voie..
Daca mai sunt persoane care fac tratamentul acesta natural pentru tiuit cu Clear Tinnitus, as vrea sa scrie aici parerea lor.
Multumesc
0
25-11-2011, ora 15:17
Cautdoctorbun
Nu este medic/terapeut
Cautdoctorbun
Buna ziua. Am o intrebare pentru cip78: vad ca te-ai vindecat si ma bucur si as dori sa te intreb cum? Mama mea sufera de o luna de zile de aceleasi simptome: dureri de cap, tiuit in urechi, frisoane, intepaturi in maini. Sa explic cum a inceput totul. A avut o raceala la plamani a luat antibioticul cedax si s-a simtit mai bine. Dupa doua saptamani au inceput aceleasi simptome, dureri in capul pieptului la care s-au adaugat cele de mai sus. A fost internata la Victor Babes insa la externare dupa ce au tinut--o pe antibiotic s-a simtit pentru o zi mai bine, dupa ce a trecut efectul antibioticelor au inceput iarasi durerile. A facut RM la tomograf, a fost la ORL, neurologie, endocrinologie insa se pare ca toate analizele ii ies ok. Are sau n-are, unii zic ca are, unii ca nu are sinuzita, ultima oara am fost astazi la ORL la Panduri si uitandu-se pe rezultatul de la tomograf au spsus ca nu este sinuzita. Antibiotice a luat foarte multe, fiecare doctor cu antibioticul lui. De fiecare data cand merg la un doctor ii prescrie alt medicament. De la neurologie i-au prescris carbagama si spune ca parca ii mai dispar durerile insa tiuitul in urechi inca este. Ma gandesc sa ma interesez si de acupunctura deoarece nu as vrea sa ma ia antibiotic. Te rog sau rog pe oricine are ceva de recomandat sa-mi scrie. Multumesc
0
27-11-2011, ora 17:11
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Cautdoctorbun, mama ta ar trebui sa faca un exudat nazal cu antibiograma si sa nu mai ia asa antibiotice dupa cum i se pare cuiva...
In antibiograma o sa scrie la ce antibiotice este sensibila bacteria, iar tratamentul nu ar trebui intrerupt timp de 10 zile.
Inainte de a face exudatul, trebuie sa treaca 10 zole de la ultima pastila de antibiotic luata, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Vezi capoate are ceva carii sub lucrari mai vechi sau la masele fara nerv. Poate face si un control stomatologic.
0
04-01-2012, ora 22:51
gabilad
Nu este medic/terapeut
gabilad
A luat cineva Clear Tinnitus pentru tiuit in urechi???Are vreun efect sau esteo alta dezamagire?
Va multumesc anticipat.
0
04-01-2012, ora 23:46
cip78
Nu este medic/terapeut
cip78
Buna "Cautdoctorbun"
Imi cer scuze ca am raspuns tarziu, la mine a fost mai complicat, am avut se pare o bacterie care m-a secat de energie timpde cativa ani, simptomele s-au imbunatatit dupa ce am luat o doza prelunginta de metronidazol.
Tiuitul si amorteala, au trecut in timp, greu tare, aproape un an, s-au ameliorat dupa ce nu am mai luat deloc medicamente, mi-am revenit de la sine dar putin cate putin, acum sunt bine, nu mai am nici un simptom.
Am scapat de boala asta ingrozotoare.
Credema, ca ma bucur in fiecare zi, nu pot sa uit perioada in care nu mai aveam nici o speranta.
Va multumnesc tuturor pentru sfaturile date !
Am scris in acest forum pas cu pas ce am facut, toate detaliile, sper sa va ajute si pe voi, se pare insa ca tinitusul apare si din cauza altor afectiuni, incep sa cred ca tratamentulmeu a fost specific pentru mine, dar din cate vad aceasta boala nenorocita apare si din alte cauze. Este una din cele mai groaznice boli, ajunsem in stadiul disperarii, nu doream sa mai continui asa.
Am avut insa speranta ca intr-o zi ma voi face bine si, iata, am scapat de ea !
Se pare ca acest clear tinitus pare sa aiba efect din cate am citit pe forum, dar nu l-am folosit.
Sanatate si sa scapati de aceasta boala nenorocita !!
0
27-05-2012, ora 16:04
Merme
Nu este medic/terapeut
Merme
Buna ziua, am 22 de ani, de curand am intrat intr-o coma datorita unei supradoze de opiacee.
Ideea e ca la o saptamana de la iesirea din coma am inceput sa aud din ce in ce mai prost cu urechea dreapta insotit de un tiuit permanent unilateral, si am dat vina pe un dop de ceara.
Am fost la ORL, intr-adevar aveam un dop (si unul mare), mi s-au facut 3-4 spalaturi, am scapat de dop(sper) dar tiuitul a persistat...mi s-a imbunatatit auzul la urechea cu pricina dar nu aud ca inainte, si am impresia ca aud indeosebi sunetele joase..e foarte incomod
O sa merg maine sa mai consult un orl-ist si daca nu imi va da un diagnostic, imi voi face o audiograma
Precizez ca dopul de ceara mi-a fost scos de 2 saptamani, si situatia e aceeasi
Are de-a face coma de gradu 3 in care am stat 2 zile cu aceasta chestie? As vrea aflu mai multe pareri sau cauze ale suferintei mele.
E posibil sa mai fi ramas ceara in ureche?desi atunci cand mi s-a scos, efectiv s-au minunat si doctoritele de ce era acolo.
0
28-05-2012, ora 08:43
Donamishi
Nu este medic/terapeut
Donamishi
Merme, sanatatea este cel mai pretios lucru pe care il ai in viata, dar nu-ti dai seama decat cand incepi sa o pierzi...de ce sa-ti bati joc de ea cu buna stinta. Dar probabil ca acum deja iti dai seama.Este posibil ca sunetul din ureche sa fie un efect secundar la coma...nu stiu...habar nu am, dar pot sa-ti spun dupa o experienta de cca 12 ani cu tinitus ca este o booala foarte perfida. Am incercat fel de fel de tratamente si nu am rezolvat inca nimic. BA dimpotriva de la un tiuit in urechea dreapta acum imi tiuie tot capul. Nu ma ingrijoreaza decat faptul ca o doctorita ORL mi-a zis ca este o scleroza a vaselor sanguine si se pare ca a avut dreptate. Si ea suferea de cativa ani de acelasi lucru si era in tema.
Poti fi sigur ca nu cleiul din ureche iti provoaca problemele. SANATATE.
0
29-05-2012, ora 08:41
cip78
Nu este medic/terapeut
cip78
Merme,
La 22 ani imi e greu sa cred ca o sa ramai cu tinitus. Coma e cel mai probabil responsabila pentru modificarile aparute, dar eu cred ca la varsta asta modificarile sunt reversibile, si o sa-ti revii in timp daca e doar o dereglare usoara, doar ca dureaza. Asta daca nu e alta cauza, ... dar personal nu cred, trebuie sa fie efectele intoxicatiei.
Din cate am citit, in cantitati mici opiaceele stimuleaza creativitatea si imbunatateste auzul, ma gandesc ca in cantitati mari, efectul e... invers. Personal nu am gasit (pe internet, nu sunt medic), o relatie opiacee-diminuarea auzului, de aceea cred ca efectele sunt reversibile.
Pe moment cred ca ar trebui sa mergi la ORL-ist, iar de acolo sati dea o trimitere sa faci mai multe analize..., iar daca ORL-istul te trimite acasa sa mai astepti mai consultqa un alt ORL-ist... asa de siguranta.
Sanatate si Fericire !
0
26-06-2012, ora 22:36
cip78
Nu este medic/terapeut
cip78
Buna tuturor,

De curand am vazut ca am primit 8 mesaje pe pe private, am incercat sa raspund asa cum am putut la toate.
Unele erau mai vechi, dar am raspuns si la alea ca sa fiu sigur.

O precizare :

1. Nu sunt medic, sunt intrebat deseori ce am facut, cum am facut, dar nu stiu daca intotdeauna dau raspunsuri corecte desi incerc sa fiu obiectiv, dar nu stiu si nici nu consider ca sta in putinta mea sa ii indrum la un medic pentru afeciunea lor pentru ca nu cunosc :(.
Desigur, pot sa raspund la orice intrebare ce tine de tratamentelepe care le-am luat eu..., dar nu stiu daca e bine sa dau sfaturi.

2. De curand am facut cu ocazia unor alte investigatii niste analize in Germania la Klinikum Bogenhausen, printre care si o gastroscopie digestiva si mi-a iesit ca am o intoleranta la gluten - o alergie care putea fi responsabila de ce s-a intampolat cu mine acum 4-5 ani cand am avut acele probleme.
Mai exact am boala celiaca - nu stiu daca e consecinta faptului ca am luat un pumn de medicamente atunci sau am avut-o intotdeauna, dar cert e ca am intoleranta la gluten.
Doctorul care mi-a pus diagnosticul - Prof. Dr. med. Wolfgang Schepp, aparent a avut dreptate, de cand nu am mai consumat produse cu gluten ma simt mult mai bine, nu stiu daca v-am zis dar dupa ce mi-a disparut tiuitul mai aveam dureri la 1 cm mai jos de buric - aparent aceasta era cauza.
Mai mult, acest medic mi-a spus ca tinitusul a fost dupa parerea lui din cauza alergiei care am avut-o, care practic, mancand paine si consumand bere destul de des am alimentat-o constant si aceasta alergie nu ataca numai stomacul ci tot organismul, inluzand si creierul.
Drept urmare am oprit tot cxe e legat de bere si produse ce contin gluten - mi-a disparut complet si durerea de burta..

Sanatate !

Ciprian.
0
14-07-2012, ora 10:08
luciana-mi
Nu este medic/terapeut
luciana-mi
0
03-10-2012, ora 11:27
cameliadascalu
Nu este medic/terapeut
cameliadascalu
Buna ziua, nu stiu daca este prea tarziu sa ma aliez si eu celor care sufera de o astfel de problema insa asi dori sa stiti ca discutiile pe care le-ati purtat intre dvs. m-au ajutat si ma ajuta enorm.
Si eu de peste 8 luni de zile am parte de niste acufene ingrozitoare care mi s-au declansat brusc dupa ce am luat o pastila de a doua zi (acel anticonceptional de urgenta), efectiv aproape mi-au preluat locul auzului.
Medicii au diagnosticat-o surditate brusc instalata imi faceau dexametazona sau hidrocortizon, insa aceste antiinflamatoare aveau efecte temporare (dexametazona mi-a redus complet tiuiturile insa doar in acele 10 cat a fost facuta, hidrocortizonul a avut efect 2-3 saptamani si iarasi acufenele au preluat locul auzului)
Am facut RMN la cap, plus alte analize EEC, potentiale, toate specifice capului si totul este in regula, la ORL la fel fara infectii totul OK insa acufenele atat de puternice imi provoaca o forma de hipoacuzie, cand aud mai prost cand aud mai bine in functie de intensitatea lor iar la mobil deabia pot vorbi, aud sunetele foarte tare insa zici ca are loc o microfonie (sunt tari, neclare si efectiv zici ca imi sparg timpanul).
Am descoperit un dinte crescut in gingie, m-am operat l-am scos si parca nu mai am senzatia aceea de ureche infundata insa acufenele sunt asurzitoare.
Mi-am facut analize la organele interne, totul e OK, tensiunea intre 10/6 si 11/7 insa mi-ati dat o idee extraordinara:
INFECTIILE SAU ALERGIILE.
Voi face:exudat nazal, faringian, urocultura iar pentru alergii poate sa imi recomande cineva ce teste trebuie facute si unde.
Va multumesc frumos inca odata, desi ma lupt cu problema asta de atata amar de vreme (e groaznic in loc de auz sa ai niste tiuituri puternice ) stiu ca o voi rezolva.
0
22-12-2012, ora 02:16
Lucian80
Nu este medic/terapeut
Lucian80
Buna ziua. Am aceeasi problema ca si voi, cei care ati postat aici. Am un tiuit in urechi/cap de vreo 2 luni si jumatate. Prima oara nu ii dadeam importanta prea mare, dar in timp am inceput sa simt tiuitul din ce in ce mai tare mai ales ca ma trezesc dimineata cu el si seara cand e liniste si ma bag in pat. Am citit toate posturile dvs. Va rog sa imi spuneti daca din ce ati postat exista vreun remediu la acest tiuit din cap. Am incercat cu picaturi si cu diverse metode traditionale degeaba. Nu mai suport sub nici un fel. Am insomnii noaptea de la acest tiuit in cap. Tin sa mentionez ca am avut cateva lovituri la cap mai demult acum vreo 3-4 ani si am si o deviatie de sept, adica sinuzita. Am baut pana acum vreo 2 luni, fumez si beau cafea pe care vreau sa le las,. Ar putea fi astea cauzele + stresul cotidian sa genereze acest tiuit? Spuneti-mi unul dintre voi care a gasit remediu impotriva acestui tiuit reteta pe care ar trebui sa o iau si eu sa redevin un om normal. M-a disperat, nu mai pot dormi. E un tiuit constant in ambele urechi/cap. Sper sa imi raspundeti si mie si sa imi dati un sfat cu o reteta pe care ati urmat-o dvs si sa ameliorat. Poate ca nu ve-ti mai raspunde dupa atata timp acestui post, dar va rog, care are o reteta ce a functionat sa ma ajute. Cip78 sper sa redeschizi acest subiect. Va multumesc tuturor!
0
02-04-2013, ora 19:14
cainele11
Nu este medic/terapeut
cainele11
alinacryta, prima data ai zis ca ai facut tratamentul 5 luni, iar apoi 3 luni... pana la urma cate luni l-ai facut?
0
24-04-2013, ora 15:55
tinnitus
Nu este medic/terapeut
tinnitus
buna ziua! in urma cu un am am suferit o depresie.am luat arketis si xanax timp de cateva luni.cu ajutorul lui d-zeu am reusit sa ies din aceasta boala dar m-am ales cu un tiuit in urechi/cap.cat timp am luat tratament pt depresie tiuitul era suportabil si nu ma prea afecta...dupa ce am lasat tratamerntul prima data cand m-am

suparat-enervat mai tare...tiuitul s-a intensificat foarte tare sub forma de vajait. tin sa precizez ca niciodata nu am suferit de sinuzita, otita, raceli puternice, lovituri la cap.ziua mai treaca-mearga cu toate ca nu ma pot concenta decat asupra tinitusului si parca incepe sa ma macine psihic. am reluat tratamentul cu arketis si xanax deorece am simtit ca se instaleaza anxietatea si panica. la mine e un vajait continuu care nu se opreste niciodata...pot spune ca dimineata cand ma trezesc simt ca nu-mi mai vajaie capul asa de tare.nu doresc la nimeni sa fie in situatia mea...mai bine as suporta o noua depresie decat sa traiesc asa toata viata...e clar ca acest tinitus s-a declansat pe sistem nervos...dar..daca cineva poate sa-mi dea un sfat i-as fi foarte recunoscator...multumesc anticipat si sanatate maxima la toata lumea
Adaugă un comentariu / răspuns
140 comentarii 1 2 34 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Australia. Unul din patru adulți suferă de tinitus, o tulburare ce determină un „țiuit în urechi”
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •