tiroidita cronica cu normotiroidie

09-06-2015
serena 255
Nu este medic/terapeut
serena 255
Buna ziua!

Am o nelamurire foarte mareeee.Am fost si mi.am facut Tsh prima oara si mi.a iesit marit 5.45 limita fiind de 4.20.Am fost la doctor si mi.a dat de facut pe langa el si FT4, T3 si anti-TPO., fT4 si T3 mi.au iesit bn, iar anti-TPO mi.a iesit 1000 limita fiind de 5.61.(eu am 24 de ani).Inainte sa fac si celelalte analize am crezut k am hipotiroidita avand tsh marit, dar diagnosticul dat de domnul doctor Stanescu Bogdan prin mail, mi.a spus sa nu mai bat drumu pana la bucuresti k imi da raspprin mail dupa ce imi vine toate analizele, Diagnosticul fiind de tiroidita cronica cu normotiroidie iar tratamentul este de seleniu200mgr/zi si fulgi de ovaz zilnic.
Intrebarea mea este ce fac cu TSH -UL, oare nu este prea mare si nu am nevoie de tratament, sau neavand Ft4 si T3 modificat nu are importanta?
Astept din tot sufletul un raspuns, chiar nu stiu ce sa fac ?Am mai fost la un alt doctor in Pitesti si imi daduse euthyrox, dar am renuntat k am auzit k nu este prea bun.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •