tiroidita cronica autoimuna - nu exista tratament pentru o astfel de boala?

06-02-2011
elena_1960
Nu este medic/terapeut
elena_1960
Am fost diagnosticata cu tiroidita cronica autoimuna si nu stiu cat este de grav.
Problema este alta, medicul endocrinolog nu mi-a prescris nici un tratament ci doar sa repet analizele TSH si FT4 dupa 3 saptamani. Nu exista tratament pentru astfel de boala? Cum se manifesta la alti bolnavi intrucat eu am o stare de agitatie si tremur care nu-mi permite sa fac nimic.
Ma poate ajuta cineva care a trecut printr-o astfel de boala cu sfaturi ?
Am ajuns la limita rabdarii cu agitatia si tremuraturile. Trebuie sa spun ca am consultat un neurolog si totul este OK, un cardiolog si totul este OK am mers si la psihiatru care mi-a dat coaxil si xanax dar degeaba starea de agitatie si tremur persista. Stiti cumva daca este in contextul tiroiditei si cam cand voi scapa si eu?
Multumesc.
5 comentarii
0
08-02-2011, ora 12:21
elena_1960
Nu este medic/terapeut
elena_1960
va rog ajutati-ma!
m-am gandit ca sunt si alte persoane ca si mine si pot capata un raspuns.
multumesc.
0
12-02-2011, ora 17:55
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Draga mea,
desigur ca pot sa te ajut cu un sfat si inca unul, prin care am trecut.
Daca n-ai primit tratament, nu e grav dar, avand in vedere starile de agitatie, ar trebui sa refaci analizele: la FT3 si FT4 (le poti face si dupa masa, nu trebuie pe stomacul gol) si daca sunt in limitele normale si
nici daca calciu, magneziu si mai ales sideremia (fierul) sunt in valori normale...poti sa te linistesti..
Refa analizele daca nu ai facut si daca sunt bune si le excluzi pe astea,
cel mai probabil ai un inceput de atac de panica si, atunci xanax-ul de 3 ori pe zi- e ok. Ai avut vreo suparare, necaz?
Sa auzim de bine,
iti doresc sanatate si o zi buna!
scrie cum vei face, ce rezultate ai..etc.
0
13-02-2011, ora 08:52
elena_1960
Nu este medic/terapeut
elena_1960
Multumesc!
Pe 21 sunt programata sa-mi refac analizele dar endocrinologul mi-a ecomnadat doar FT4 si TSH. Despre FT3 nu a spus nimis. Este necesar si FT3? Daca da o sa-l fac si pe asta.
despre xanax pot spune ca-l iau impreuna cu Coaxil si Triapridal- mi le-a dat psihiatrul care spune ca am facut deja o depresie. depresia asta este tot in contextul bolii? Cat despre celelalte analize de care imi spui:calciu. toate sunt in limite normale.
0
13-02-2011, ora 12:44
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Ma bucur ca, macar prin vorbe si rugaciune catre tine - ti-am fost putin de ajutor.
precizare:
da, va trebui sa refaci FT3, FT4 si TSH-ul.acestea 3, reflecta multe ceea ce, medicul endocrinolog va "hotari".
Daca rezultatele nu sunt cele asteptate (nu-s bune rezultatele analizelor - ca in cazul meu).sigur, are o influenta ffffffffff mare asupra psihicului...mai ales ca ai deja o depresie pe care eu zic, s-o iei ca atare (stiu, e greu), dar ma gandesc ca, mai mult ca sigur, analizele iti vor "spune" totul..si atunci, mai discutam.
Important ca, ai deja un tratament care, se pare ca-ti va fii de mare ajutor, insa te rog nu-l intrerupe decat, cand va considera medicul.
nu mi-ai precizat daca, nu cumva ai tinut vreo cura de slabire sau posturi indelungate care, au o influenta asupra organismului, sau daca ai insomnii, daca esti putin mai retrasa..sunt "n" cauze!!
iti doresc sa treci cu bine peste toate acestea si, sigur iti va fii bine!!
Pana atunci, toate cele bune, astept vesti urmare analizelor din 21.
Cand vrei si ai timp, citeste cate o rugaciune- la inceput, sa vezi ca, iti va fii mai bine.Cu drag..
0
14-02-2011, ora 10:17
elena_1960
Nu este medic/terapeut
elena_1960
multumesc din suflet.
Cat despre cure de slabire nu am tinut niciodata si nici post nu am tinut. dorm cam 5-6 ore pe noapte. nu imi este suficient si sunt si destul de obosita dar probabil ca si asta este tot in contextul bolii.
Te voi tine la curent cu analizele dupa 21.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semne că ai putea avea probleme cu tiroida
  • Tremurături apărute din senin - cauze posibile
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Tremurături ale mâinii la tineri - cauze și boli posibile, evoluție
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •