tiroidita autoimuna, simptome

07-09-2011
sonia jax
Nu este medic/terapeut
sonia jax
buna.am fost diagnosticata, cu tiroidita autoimuna hashimoto, in urma investigatiilor, ecografice si a sangelui, atpo erau la limita superioara a normalului, iar tsh_ul=26, 5.simptomele erau si sunt cele comune.iau euthyrox, 75mg, si magnerot, 3|zi, pt ca calciul si magneziu erau putin sub limita normla inferioara a normalului.cam de luna si jumatate.inca am momente, cand ma simt fizic f rau.ma ingrijoreaza o durere pe care o am, in stern, parca, in os, si mi se pare ca umflat.la schimbari de pozitie, si cand ma intorc in pat.si ma dor talpile.credeti, ca simpomele pot fi de o boala asociata?a inceput sa imi cada si parul.restul analizelor uzuale, erau relativ normale.multumesc
2 comentarii
0
07-09-2011, ora 13:03
bulinake
Nu este medic/terapeut
bulinake
Buna ziua !

Te sfatuiesc sa consulti un endocrinilog :D.Sunt simptomele bolii ca sa ii zicem asa...Nu trebuie sa te sperii..Si unghiile vor incepe usor sa se degradeze si vei avea si alte simptome.Mergi la medicul de familie pentru o trimitere la endocrinolog.
0
07-09-2011, ora 16:55
sonia jax
Nu este medic/terapeut
sonia jax
multumesc pt raspuns.sunteti cumva medic?am consultat un endocrinolog, trebuie sa revin la control in cam 2 saptamani.am citit ca afectiunea mea, se poate asocia cu altele.sincer, simptomele le resimt destul de intens.ma gandeam ca poate mai este ceva.stiti cumva care este evolutia, in general a acestei afectiuni?poate sa dispara de la sine, chiar ?durerile le suport, insa oboseala...si rezistenta scazuta la efort..si afectarea gandirii, le suport greu.dupa ce am nascut, anul trecut am avut o imunitate ff scazuta.toata lumea imi spune sa am rabdare, ca o sa imi revin, dar a trecut 1an si jumatate si aproape tot asa ma simt.am facut tratament pt par o data, iar acum problema a revenit.ce-i drept nici nu au fost mari imbunatatiri.multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.