tiroida valori ecograf marite

28-12-2010
miray
Nu este medic/terapeut
miray
Am 34 de ani, si in urma unui ecograf la glanda tiroida, mi- s-a spus ca am dimensiunile tiroidei de 4 ori mai mari decat cele normale, respectiv de 4, 6 pe partea stanga si cam tot asa si pe cea dreapta.Nu am retinut alte amanunte, doar mi s-a recomandat analize sangvine asupra hormonilor troidieni.Urmeaza sa le fac, dar siptomele mele sunt:ameteli, stare de letargie, oboseala accentuata, ritm si tensiune mica ;nu transpir.Dar am o stare ACCENTUATA DE ANXIETATE SI OBOSEALA, credeti ca poate fi de la tiroida?Multumesc.
3 comentarii
0
07-01-2011, ora 22:51
miray
Nu este medic/terapeut
miray
Ok.Am rezultatele valorilor din sange a hormonilor tiroidieni.As dori daca se poate sa raspunda un medic ce parere are, este sau nu vre-o probl.cu tiroida.Asadar:TSH 1, 8490FT3 5, 55;FT4 1, 06;ANTICORPI ANTI MICROZOMIALI 1, 0.Va multumesc
0
21-06-2011, ora 23:59
manu2003
Nu este medic/terapeut
manu2003
TSH=2.10, atpo =12, 86 Ul/ml
CALCIU=9.65 Mg/dl, calcitonina 2, FT4=14, 67
CALCIU IONIC=4.20mg/dl, PROLACTINA=112, 8
magneziu=2.21 mg/dl
sunt diagnosticata cu gusa endemica cu macronodul la jonctiunea LTS cu istmul cu diam=1, 15/0.76/1, 1 cm "rece scintigrafic""si alti noduli mai mici
marker tumoral negativ, la punctie cu ac fin : nodul adenomatos f bine diferentiat, statutul functional tiroidian este de eutiroidism (TSH repetat 2, 04/2, 10 si FT4 NORMAL)
-iau euthyrox de 50 mg /1 zi
credeti ca este necesara operatia?
0
08-02-2012, ora 15:18
PAULA CATALINA0
Nu este medic/terapeut
PAULA CATALINA0
CU SIGURANTA DV AVETI STARILE DE OBOSEALA DE LA TIROIDA..EU SUNT NERVOASA. IMI PICA PARUL SLABESC MULT ASA CA DV STATI LINISTIT CA ESTE NORMAL.EU AM AVUT NOROCUL CA IN SPANIA AM DOCTORUL DE FAMILIE ROMAN RIZESCU GABRIEL SI MA DIAGNOSTICAT CU BOALA ASTA TE DOARE TOT SI NU STII DE CE TOATE SUNT DE LA TIROIDA...EU AM INCEPUT SA IAU TRATAMENT MA SIMT MULT MAI BINE
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •