tiroida doare?

28-05-2007
Doinitza
Nu este medic/terapeut
Doinitza
Buna ziua!
As dori sa-mi spuneti daca tiroida poate sa doara. De vreo 2-3 saptamani, ma doare gatul, dar in afara, in zona tiroidei, stanga si dreapta. Eu am suspicionat o febra musculara, dar, pentru linistea mea, as dori sa stiu daca nu sunt probleme cu tiroida. Multumesc mult.
9 comentarii
0
06-06-2007, ora 00:00
DAR10
Nu este medic/terapeut
DAR10
ESTE ADEVARAT CA NU SE MAI IMPORTA THYREOTOM? CU CE POATE FI INLOCUT, EFECTUL FIIN GARANTAT?
0
27-08-2007, ora 00:00
opruta
Nu este medic/terapeut
opruta
si eu am probleme cu tiroida si ma supara tot timpul, nu pot inghiti bine, tot timpul ma doare in gat, ma sufoc, nu am aer, mai ales cand ma enervez.nu te lasa asa trebuie sa te tratezi pana nu e prea tarziu
0
30-09-2007, ora 00:00
mia T
Nu este medic/terapeut
mia T
si eu am avut aceleasi simptome, nu prea am dat importanta si atrebuit sa ma operez.sunt op de 8 ani si sunt ok
0
05-04-2009, ora 04:27
any26
Nu este medic/terapeut
any26
buna si eu am glanda si aveam probleme la inceput dar fa o vizita la endocrinolog si acolo iese daca ai, sau daca mai are cineva din familie ar trebui sa te duci mai urgent la doctor pentru ca glanda este ereditara, multa bafta.
0
16-01-2010, ora 16:32
ramona2839
Nu este medic/terapeut
ramona2839
Buna! Am o problema urgenta, desi am fost la medic si am efectuat analizele prescrise de catre medicul endocrinolog, acestea nu au iesit intocmai bune, iar cu toate acestea medicul a spus ca nu am decat o problema minora... in schimb eu ma simt foarte rau..Stie cineva cum as putea contacta urgent un medic endocrinolog care colaboreaza cu acest site? Va rog mult.. multumesc!
0
05-03-2010, ora 10:52
sobolacul
Nu este medic/terapeut
sobolacul
sotia mea are probleme cu tiroida se sufoca noaptea si are stari de panicaam dori niste sfaturi
0
07-03-2010, ora 15:59
dana.danyella72
Nu este medic/terapeut
dana.danyella72
Am fost diagnosticata cu tiroidita cronica autoimuna cu hipidiroidie. Rezultatul analizelor este TSH 11.22 (0.4-7) ANTITIROGLOBINA 1596 (mai mic=115) ANTI TPO 220(mai mic 34). Ca tratament am euthirox/100 o jumatate cp/zi timp de o luna. Ma simt f. rau am simtomele hipertiroidismului in plus am dureri groaznice de cap. Sunt de la acelasi diag. Credeti ca ar trebui sa mai consult vreun medic?
0
01-09-2010, ora 16:00
georgiana28
Nu este medic/terapeut
georgiana28
Buna si eu am avut stari de panica si sufocare, mi-am facut tsh care a iesit mare si azi am fost la medicul endocrinolog si mi-a zis k nu am nimik, dar mi-a dat euthyrox.Daca nu as fi avut ceva nu-mi iesea valoarea asa de mare.Voi ce spuneti am ceva la tiroida sau este totul pe sistem nervos?Multumesc
0
26-10-2010, ora 22:02
costi adam
Nu este medic/terapeut
costi adam
Buna Georgiana! Daca spui ca ti-a iesit TSH foarte mare tu ce crezi? Poate sa fie un semn de hipotiroidie dar cum valoarea TSH est mare poate fi vorba de altceva.
Valorile TSH ne indica cum functioneaza glanda hipofiza, dar mai bine cauta pe net si vei afla mai multe, euthyrox din cate stiu se da in cazuri de hipotiroidie sau cum e cazul tau cu valori mai ale TSH.

Nu stiu cine te-a convins ca ai probleme psihice, ar trebui sa-ti iasa din cap aceste sugestii induse.
Da, dereglarile endocrine pot induce anumite stari, agitatie, angoasa, insomnie sau depresie dar asta nu inseamna ca suferi neaparat de atacuri de panica sau mai stiu eu ce.

Sper din tot sufletul sa nu deranjeze interventia mea, am mai incercat sa-ti transmit cate ceva, se pare ca nu selectezi informatia cum trebuie si iti doresc sa te faci bine. Un medic ti-a dat un sfat bun, aici pe romedic, de ce nu-l urmezi?

Incearca si la alt medic endocrinolog si nu intotdeauna medicul de familie are dreptate, mie imi spunea sa iau magne B6, calciu etc pe care oricum le luasem si sa descoper ca am hipertiroidie, asat dupa ce slabisem vreo 15 kg.Dupa un an, la cererea mea, am facut si ATPO ca sa vad daca am tioroida autoimuna si temerea mea s-a adeverit. Asta datorita internetului si unui alt site asemanator.

Multa sanatate iti doresc si Dumnezeu sa-ti dea puterea necesara sa treci pete toate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •