tinnitus

19-05-2011
florindanteodorescu
Nu este medic/terapeut
florindanteodorescu
am virsta de 62 de ani si de multa vreme am sinuzita maxilara cronica, care se manifesta prin curgerea nasului, apos si avind nasul rece. cam de 3 ani a aparut o complicatie la urechea stinga, care se manifesta exact cum este descrisa pe net un fel de tinitus. in timpul zilei, la fel ca atunci cind urci la inaltime se aude un pacanit si trompa lui eustachio ramine deschisa. este foarte suparator pentru ca-ti auzi respiratul in ureche si mai mult functie de inspirat-expirat simti cum se misca timpanul inainte-inapoi, sau cind spui litera m, auzi un muget, o vibratie puternica. daca aplec capul in fata dupa un timp scurt totul revine la normal, apoi ridicindu-ma se redeschide tuba. am consultat un medic la clinica orl coltea, care m-a examinat si mi-a spus ca nu se vede absolut nimic. am facut testul audio si timpano si nu este nimic elocvent. tot pe forum am gasit ca remediu aplicarea de nitrat de argint la baza tubei, sau injectarea cu teflon pentru micsorarea orificiului. picaturi de nitrat de argint nu am gasit, si va rog sa-mi spuneti daca a-ti mai intilnit astfel de caz si ce remediu i-mi recomandati. ce fel de medicament mi-ar putea reduce si secretia apoasa din nas si in deosebi sa ma scape de acest fenomen cind tuba ramine deschisa. va multumesc!
3 comentarii
0
19-05-2011, ora 12:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
colargol sau protargol..sunt acele picaturi cu nitrat de argint
va cuparati un aparat de aerosoli si un aparat de salina si sa rezolvat problema
0
19-05-2011, ora 14:04
florindanteodorescu
Nu este medic/terapeut
florindanteodorescu
acum ma duc la farmacie sa intreb, oricum mi-ati dat o veste buna si va multumesc mult! sper sa se rezolve!
0
04-08-2011, ora 12:46
emiluta
Nu este medic/terapeut
emiluta
Buna ziua! Am aceeasi problema cu trompa lui Eustache ce ramane deschisa..E foarte deranjant si medicii care m-au consultat pana acum m-au descurajat spunandu-mi ca nu sunt remedii pentru aceasta problema. As vrea sa stiu daca ati incercat tratamentul mai sus mentionat si daca ati avut rezultate.Multumesc din suflet! Sanatate maxima!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: